Gdy instalujesz WordPress’a jego podstawowa funkcjonalność pozwala Ci na prowadzenie typowego bloga albo bardzo prostą wizytówkę i w zasadzie na tym koniec. W sytuacji gdy chcesz czegoś więcej, np. uruchomić stronę swojej firmy, której celem będzie przyciągnięcie Klientów, sprzedaż itp. wówczas stajesz przed dylematem: zlecić agencji i wydać 1500 lub więcej czy może kupić sobie gotowy profesjonalny motyw za około 200-300 zł i samemu powalczyć. Można także przeszukać darmowe repozytorium WordPress’a, ale w większości przypadków ciekawe motywy dostępne za free mają mocno okrojoną funkcjonalność, a ich wersje PRO, gdzie możliwości jest więcej i tak są płatne.

Bardzo często perspektywa wydania 200 zł zamiast np. 2000 jest bardzo kusząca zwłaszcza, że prawda jest też taka – o czym kupujący zazwyczaj nie wiedzą, że za te 200 zł niejednokrotnie dostaniemy produkt o niebo lepszy od tego co nam przygotuje agencja. Uwierz mi, widziałem u Klientów takie realizacje, za które płacili po kilka tysięcy złotych, że włos na głowie się jeży. Wizualnie wszystko się zgadzało, ale jak chodzi o możliwość rozwoju było tragicznie.

Załóżmy jednak, że idziesz po rozum do głowy, kalkulujesz, przeglądasz dziesiątki albo i setki motywów i w końcu decydujesz się na jeden z nich. Dlaczego? Bo Ci się podoba. OK jest to jakieś kryterium, ale w praktyce wygląda to tak, że obojętnie który motyw byś nie wybrał możesz na jego bazie stworzyć stronę, która będzie wyglądała zgoła inaczej, czyli tak jak chcesz. To co ja sugeruję swoim Klientom, to to żeby nie przywiązywali nadmiernej wagi do tego jak prezentują się demówki motywów, ale na to jakie funkcjonalności związane z personalizacją ze sobą niosą. To te możliwości sprawiają, że albo jesteś mocno ograniczony albo ograniczenia są minimalne – bo zawsze jakieś są. Nie będę w tym artykule na tym skupiał uwagi, ale chciałbym Ci uświadomić, że im większe możliwości personalizacji będzie miał Twój motyw tym lepiej i co istotne tym łatwiej będziesz mógł stworzyć stronę, która będzie Twoją stroną, stroną nastawioną na konkretny cel marketingowy, a nie tylko ładną wizytówką z której pożytku wielkiego nie będzie.

Idziemy do sedna. Być może znasz takie narzędzia jak Wix czy Weebly i im podobne. To kreatory stron, gdzie w wygodny sposób metodą przeciągnij i upuść można budować witryny internetowe. Wadą tych rozwiązań jest to że wersje darmowe wyświetlają nam reklamy, co w przypadku stron firmowych jest strzałem w kolano, a poza tym jesteś całkowicie zależny od dostawcy takiej usługi. Jeśli chciałbyś przenieść stronę do innego operatora, to jest to niemożliwe i musisz budować ją od początku. Wielu moich Klientów, którzy chcą zrezygnować np. z Wix’a i chcieliby przejść na darmowego WordPress’a mówią mi, że wszystko fajnie, ale oni chcą mieć możliwość budowania stron metodą przeciągnij i upuść, a WordPress takiej możliwości nie daje. Okazuje się jednak, że daje, owszem nie natywnie, ale można go o takie mechanizmy wzbogacić i właśnie dziś chciałbym pokazać Ci 5 narzędzi, które w mojej ocenie są godne uwagi, a które Twoją stronę na WordPressie wzbogacą o kreatora ze wspomnianą już metodą pracy przeciągnij i upuść. Dlaczego tylko 5. Mało? 🙂 Jest ich faktycznie więcej, ale te które opisuję to narzędzia na których pracuję, a które przez wielu niezależnych komentatorów uważane są za topowe.

Oto lista kreatorów stron dla WordPress’a na które chciałbym abyś zwrócił uwagę. Kolejność przypadkowa.

 • Beaver Builder
 • Elementor
 • Visual Composer
 • Themify Builder
 • Thrive Architect

Beaver Builder

beaver builder

Przez wielu uważany za najlepsze narzędzie do budowy stron na WordPress’ie. Faktycznie ilość funkcji jest imponująca, ale sam interfejs może się wydać mało czytelny choć to w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia.

W edytorze Beaver Builder bez problemu możemy edytować zawartość strony bezpośrednio na froncie widząc wprowadzane zmiany, co bardzo ułatwia i przyśpiesza pracę. To co mi osobiście się nie podoba, to to, że wprowadzane zmiany nie są widoczne natychmiast, np. jeśli zmienimy kolor nagłówka, to trzeba chwilkę odczekać aż skrypt zaktualizuje dane co mnie irytuje. Poza tym to naprawdę świetne narzędzie do tego w wersjach PRO i dla agencji wyposażone w moduł do tworzenia własnych motywów.

Wtyczka pracuje bez większych problemów z większością motywów co oznacza, że jeśli zainstalujesz motyw bez kreatora po instalacji Beaver Builder’a będziesz mógł stworzyć stronę taką jaką chcesz aby była.

Elementor

elementor

To jeden z młodszych projektów bo ostro na scenę kreatorów wkroczył w połowie 2016 roku, ale ma moc i to co najważniejsze wersja bezpłatna oferuje bardzo dużo możliwości. To co wyróżnia to narzędzie to bez wątpienia szybkość działania. Całość była projektowana od podstaw nastawiając się właśnie na to aby moduł był ekstremalnie szybki i nieobciążający ani strony ani naszej przeglądarki. Faktycznie śmiało można powiedzieć, że ten cel autorom udało się osiągnąć i na tle konkurentów Elementor wypada bardzo dobrze. Wszystko na czym pracujemy jest aktualizowane w czasie rzeczywistym bez opóźnień jak ma to miejsce chociażby w Beaver Builderze. Interfejs również jest bardzo przyjemny dla oka i nikt nie powinien mieć problemów z jego opanowaniem. Prostota i szybkość, a także wiele możliwości czyni to narzędzie jednym z czołowych graczy. Mamy kontrolę praktycznie nad każdym elementem, możemy modyfikować ostylowanie czyli np. kolory, rozmiary, układ, marginesy, kroje czcionek itd. itp…

To narzędzie jest jednym z moich faworytów. Na bazie wersji PRO tworzę strony dla swoich Klientów i mogę zaświadczyć, że sprawdza się naprawdę świetnie. Czym różni się wersja PRO od wersji darmowej? PRO posiada kilka dodatkowych funkcjonalności jak chociażby wbudowany kreator formularzy, ale wersja darmowa i tak jest bardzo bogata więc koniecznie ją sprawdź.

SPRAWDŹ CO POTRAFI WERSJA PRO

Elementor także świetnie radzi sobie z rozmaitymi motywami i powinien skutecznie działać na większości dostępnych skórek. Jego atutem jest też to, że większość interfejsu jest spolszczona więc dla tych, którzy mają kłopot z językiem angielskim może to być istotna zaleta.

Visual Composer

visual composer

W przeciwieństwie do Elementora jest to jeden z najstarszych kreatorów dla WordPress’a i zapewne dzięki temu jest najczęściej używany dlatego, że wiele motywów jak chociażby opisywany przeze mnie The7 mają go już zintegrowanego na swoim pokładzie.

Przez lata rozwoju VC dorobił się bardzo wielu rozszerzeń także pisanych przez niezależnych programistów. Zrobił się z tego narzędzia całkiem spory kombajn, ale niestety kosztem wydajności.  W porównaniu do konkurentów wymienionych wcześniej VC zachowuje się momentami jak ślimak. Przy niektórych motywach potrafi skutecznie przywiesić na chwilę przeglądarkę podczas edycji, co może być dość irytujące. Poza tym kreator daje bardzo duże możliwości aranżacji treści na stronie i jest zintegrowany z wieloma dostępnymi motywami głównie na ThemeForest. Jego zaletą jest także niska cena bo za 34 dolary mamy dostęp nie tylko do skryptu, ale także do wszystkich aktualizacji jakie pojawią się w przyszłości.

Thrive Architect

W przypadku tego kreatora interfejs przypomina Elementora, być może twórcy Elementora wzorowali się właśnie na tym produkcie. W każdym razie TA jest równie intuicyjny i równie szybki w działaniu. Niestety brak wersji darmowej, a przynajmniej ja na taką nie trafiłem, a za licencję na jedną stronę musimy zapłacić 67 dolarów.

Praktycznie można powiedzieć, że funkcjonalność jest bardzo zblizona do tego co mamy za free w Elementorze, są oczywiście różnice, ale nie wydaje mi się, aby w większości przypadków były one na tyle istotne aby zamiast Elementora korzystać z Thrive Architect’a, choć to oczywiście za każdym razem indywidualny wybór.

Themify Builder

themify builder

Na jego bazie postawiłem całkiem sporą ilość stron. Ma możliwość zarządzania zawartością zarówno z frontendu jak i z backendu i spore możliwości operowania na stylach włącznie z pisaniem własnych. Pracuje się z nim intuicyjnie choć zdarza się że edycja na froncie nie jest tak wygodna jak w przypadku wymienionych wcześniej narzędzi niemniej jest także godny polecenia. Kupując dowolny motyw Themify kreator mamy w standardzie, ale jeśli chcemy możemy go zamówić osobno i uruchomić na dowolnym innym motywie.

Podsumowanie

Można? Można 🙂 Za pomocą wszystkich wymienionych narzędzi, a także tych których nie wymieniłem, a jest ich znacznie więcej jesteś w stanie stworzyć atrakcyjną stronę dla swojej firmy. W niektórych przypadkach także strony lądowania, które pomogą Ci lepiej konwertować pozyskany na stronę ruch i realnie zwiększać sprzedaż produktów czy usług.

Jeśli ze swojej strony miałbym Ci coś doradzić skoncentrowałbym się na dwóch. Do bardziej profesjonalnych zastosowań rekomendowałbym płatną wersję Beaver Builder’a – niestety wersja darmowa jest mocno okrojona, natomiast w przypadku większości nowo-powstających stron zwłaszcza takich, które sam chcesz tworzyć od A do Z nastawiłbym się na Elementor’a w wersji free.

Osobiście nie wyobrażam sobie dziś pracy bez tego typu narzędzi. Nie dlatego, że bez nich jest to trudne, ale dlatego że szanuję swój czas i wolę poświęcić go swojej rodzinie niż godzinami siedzieć i majstrować przy kodzie strony. Po to właśnie takie narzędzia powstają. Twoja strona nie powinna Cię mocno angażować czasowo. W Twojej firmie powinna być skutecznym narzędziem do zarabiania pieniędzy, a nie ładną wizytówką z którą nie jesteś w stanie sam niczego sensownego zrobić. Jeśli już chcesz zapłacić agencji 2-3 tysiące albo i więcej to wymagaj od nich, aby to co stworzą było spójne z celem strony i aby sama strona realizowała Twój plan marketingowy. Jeśli o to nie zadbasz, to może się potem okazać, że jakiekolwiek zmiany będą wymagały od Ciebie dużego nakładu czasu lub będziesz musiał za każdym razem płacić agencji za zmiany jakie chcesz wprowadzić. Agencja się ucieszy, ale czy Ty też?

Jeśli masz możliwość przetestuj kilka rozwiązań aby wybrać to, które w Twojej konkretnej sytuacji będzie najlepsze i z którym praca będzie dla Ciebie przyjemnością, a nie mordęgą.

Udostępnij

Może Cię Zainteresować

Komentarzy: 5

 1. Zdecydowanie polecam Elementor do budowy. Jest prosty, spolszczony i co najważniejsze jest do darmowa wtyczka. Visual composer jest płatny i dość toporny, natomiast Beaver Builder jest mało rozbudowany.

 2. Marcin pisze:

  Witam, czy jest możliwość tworzenia lub edycji Elementorem nagłówka motywu, jego menu czy stopki ? Czy potrzebne są do tego jakieś dodatkowe wtyczki ?

 3. Katarzyna pisze:

  Bardzo przydatny artykuł, dzięki 🙂 A co z divi? Nikt o nim nie wspomniał, a ciekawa jestem opinii o nim.

  1. Pracowałem jakiś czas temu z DIVI i wciąż zdarza mi się pomagać Klientom, którzy maja to środowisko. Bez wątpienia to bardzo dobry produkt jednak po tym jak przesiadłem się na Elementora jakoś nie chcę wracać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *