Muszę podzielić się z Wami moim ostatnim odkryciem, bo dla mnie efekty – przynajmniej jak na obecną chwilę – są na tyle spektakularne, że nie sposób ich przemilczeć.

Przez długi czas korzystałem z wtyczki W3Total Cache do przyśpieszenia mojego bloga i kilku innych witryn działających na bazie WordPress’a. Wtyczka z dużymi możliwościami, wygodna w konfiguracji i co najważniejsze skuteczna. Mój blog znacznie na niej przyśpieszył.

Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że WordPress jest bardzo zasobożernym systemem CMS. W porównaniu do wieli innych podobnych rozwiązań ma zdecydowanie duże wymagania. Własnie dlatego możemy znaleźć całkiem sporo wtyczek, których producenci próbują zminimalizować obciążenia generowane przez WP i przyśpieszyć tym samym jego działanie.

Ostatnio trafiłem na wtyczkę Wordfence, gdzie od wersji 5 wprowadzony został algorytm Falcon Engine.

Przyznam, że niezbyt chętnie wymieniłem mechanizm cachujący zwłaszcza, że W3Total Cache był moim ulubionym sposobem na optymalizację działania WordPress’a. Dodatkowo Wordfence nie daje praktycznie żadnej możliwości konfiguracji działania cache poza opcją jego włączenia plus wykluczenia z cache wybranych adresów URL. To niewiele w porównaniu z W3Total Cache.

site-performance

W praktyce jednak okazuje się, że ten skromnie konfigurowalny cache potrafi skutecznie dopalić witrynę, która z niego korzysta. Jako cache wtyczka sprawdza się naprawdę bardzo dobrze dlatego polecam jej przetestowanie. Na JZS wtyczka dała witrynie zdecydowanie większego kopa niż W3Total Cache dlatego nie miałem specjalnie dużych sentymentów i pożegnałem się z W3TC.

Jak już wspomniałem algorytm Falcon Engine to nowość zaimplementowana do wtyczki Wordfence dopiero od wersji 5.x. Natomiast jej podstawowym zadaniem jest kontrola bezpieczeństwa WordPress’a.

Bezpłatna wersja wtyczki umożliwia uruchomienie kompleksowego skanowania skryptów w poszukiwaniu niebezpiecznego kodu oraz pozwala śledzić zmiany jakie zostały wprowadzone w plikach w stosunku do ich oryginalnych wersji przy czym kontrola może objąc nie tyko główne skrypty WordPress’a, ale także skryptty motywu graficznego czy zainstalowanych wtyczek. Jeśli więc zdarzy się, że ktoś nieupoważniony dokona zmian w skryptach możemy sie o tym fakcie szybko dowiedzieć i zareagować co zminimalizuje ewentualne straty jakie mogłyby się pojawić gdybyśmy temat przespali.

site-secure

Kupując abonament roczny, który dla pojedynczej witryny wyniesie nas w granicach $39 / rok otrzymujemy możliwość automatycznego skanowania naszej witryny w określonym przez nas interwale oraz sporo innych opcji konfiguracyjnych jak np. blokadę ruchu przychodzącego z określonego kraju czy dodatkową warstwę logowania z wykorzystaniem telefonu komórkowego.

Udostępnij

Zobacz również

Trendy w 2021 roku

Wiele aspektów związanych z projektowaniem strony to elementy stałe, do których można zaliczyć m.in.: szybkość, bezpieczeństwo czy wygodną i przyjazną nawigację. Z drugiej strony pojawiają

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Studiocart

Kreator lejków sprzedażowych pozwalający skutecznie skalować Twój biznes online.

Stackable lifetime
Stackable

Zestaw świetnych bloków dla Gutenberga plus biblioteka gotowych szablonów.

WriterZen LTD
WriterZen

Znajdź niszowe frazy i twórz treści doskonale zoptymalizowane pod kątem...

Komentarzy: 7

 1. Pawel pisze:

  Przetestowałem z nowym wordpressem ale niestety strona mobilna mojego szablonu “pada” i nie mogę dokopać do błędu.. jakieś propozycje?

  1. Wojciech pisze:

   Przyłączam się do pytania. Strona mobilna – błąd 500 error

   1. Sprawdź w logach. Błąd 500 to błąd który może być spowodowany wieloma czynnikami, może np. być coś nie tak z regułami w pliku .htaccess, niepoprawne uprawnienia do plików itp… niekiedy problem może sie pojawić także w sytuacji w której w pamięci przeglądarki znajdują się zapisane dane starszej wersji strony – czasem pomaga po prostu wyczyszczenie pamięci przeglądarki. W logach apache’a powinieneś znaleźć więcej danych na temat błędu.

    1. Wojciech pisze:

     Problem dotyczy tylko wersji na komórce.
     Błąd jest także wyświetlany na stronie do analizy.

     1. To nie błąd 500. To co pokazuje Google to informacja o tym aby “Wyeliminować blokujący renderowanie kod JavaScript i CSS z części strony widocznej na ekranie”. Dlatego strona ma 73 punkty na 100 możliwych dla wersji mobilnej. To nie jest jednak błąd powodujący niemożność wyświetlenia strony, to błąd z którym żyje wiekszość witryn i mają sie dobrze. Jeśli masz odpowiednią wiedzę możesz pokusić się o wyeliminowanie tego błędu, ale zakładam, że tak nie jest skoro o to pytasz dlatego jedyne co mozesz zrobić to zwrócić się do autora motywu z sugestią aby w kolejnych aktualizacjach spróbował problem obejść. W każdym razie ten wynik nie jest najgorszy więc nie ma się co stresować 🙂

 2. Łukasz pisze:

  Czyli jeśli obecnie korzystam z Hyper Cache + DB Cache Reloaded Fix By Ivan obie wtyczki mogę zamienić na tą jedną? czy tylko poza usprawnieniem bezpieczeństwa wchodzi za Hyper Cache?

  Ps. W ogóle jest sens używanie DB Cache Reloaded Fix By Ivan która już od chyba 2 lat nie jest aktualizowana? może jest coś lepszego?

  1. Łukasz przetestuj. Wtyczka jak o mnie chodzi sprawdza się naprawdę świetnie, zresztą poczytaj opinie innych. Jest naprawdę wysoko oceniana i nie bez powodu. Mojej stronie dała wyraźnie wiekszego kopa niż wczesniej wykorzystywane wtyczki cachujące, a do tego ładnie kosi niechciany ruch np. ataki “brute force”, których niestety na strone mam sporo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *