Od czasu do czasu piszecie do mnie z pytaniem w jaki sposób założyć własną firmę, na co zwracać uwagę, jakie biuro rachunkowe wybrać, a niektórzy z Was zadają pytania zaskakujące w rodzaju “Chcę uruchomić sklep internetowy. Czy muszę zakładać działalność gospodarczą?“. Hmmm… Jeśli chcecie prowadzić jakąkolwiek aktywność zarobkową zwłaszcza w formie sklepu internetowego, to bezwzględnie musicie zarejestrować się jako przedsiębiorca i rozliczać z Urzędem Skarbowym. W tym artykule nie będę pisał na temat procedur związanych z rejestracją działalności. Być może poruszę ten temat przy innej okazji. Nie jest to nic specjalnie skomplikowanego jeśli mowa o jednoosobowej działalności.

Jeśli już udało Ci się założyć własną firmę, masz już nawet stronę internetową, być może nawet sklep internetowy o którym wspomnieliśmy, zapewne niebawem pojawią się koszty, np. hosting, rejestracja domeny, zakup produktów do dalszej odsprzedaży, wyposażenie biura itd… W ślad za tym prędzej czy później (czego życzę) pojawią się pierwsi Klienci i pierwsza sprzedaż. Oznacza to nic innego jak rosnącą górkę papierów chociażby w postaci faktur, z którymi dalej trzeba coś zrobić.

Biuro Rachunkowe

Biuro rachunkowe zazwyczaj kojarzy się z panią siedzącą w pokoju zasypanym segregatorami i toną dokumentów, które musi ogarniać. To widok przerażający dla przeciętnego człowieka. Nie wiadomo do końca jak to robi, ale robi. Kiedyś nie było wyboru. Albo sam ogarniałeś temat, albo zlecałeś wspomnianej Pani która dbała o Twoje rachunki. Dziś oba te modele nadal funkcjonują, ale od kilku lat w siłę rosną rozmaite systemy on-line pozwalające przynajmniej w podstawowym zakresie wygodnie prowadzić księgowość we własnym zakresie. To tzw. księgowość on-line.

program do fakturowania

Z narzędzi o których piszę polecam serwis wfirma.pl, a także Comarch ERP XT, który choć ciut droższy ma świetne możliwości i jak dla mnie rewelacyjny interfejs, z którym pracuje się z wielka przyjemnością. Dodatkowo Comarch ERP XT do kompletu udostępnia bezpłatnie aplikacje mobilne na Androida i IOS co sprawia, że wygoda jest nieoceniona. wFirma też działa mobilnie, ale można zapomnieć o wygodzie jaką oferują natywne aplikacje. Jeśli więc rozważasz prowadzenie księgowości we własnym zakresie i chcesz nieco przyoszczędzić tego typu rozwiązania są wypisz wymaluj dla Ciebie.

A co jeśli nagle zaczyna brakować czasu na śledzenie zmian w rachunkowości i przepisach skarbowych? Co jeśli wolisz skoncentrować się na prowadzeniu biznesu, a nie na księgowości, która momentami może okazać się mocno absorbująca? W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego jak wspomniana pani w pokoju pełnym dokumentów.

Biuro Rachunkowe Lublin

Gdy zaczynałem naście lat temu w Lublinie, to w pierwszym odruchu chciałem spróbować poprowadzić księgowość samodzielnie. Kilka dokumentów na krzyż wydawało mi się taką ilością, że zwyczajnie szkoda mi było tych kilkuset złotych (takie mniej więcej ceny były wówczas na starcie). Szybko jednak okazało się, że nienawidzę tej papierologii i bodajże po dwóch miesiącach wpisałem w wyszukiwarce frazę “Biuro rachunkowe Lublin“. Znalazłem pierwsze z brzegu, możliwie blisko mojego mieszkania i poszło. Biuro w Lublinie prowadziło mnie przez około 8-9 lat. Miałem przez ten czas święty spokój, a do moich obowiązków w zasadzie należało zebrać kwity i raz w miesiącu dostarczyć do biura rachunkowego.

Potem nastąpiło trochę zmian i zdecydowałem się powierzyć prowadzenie księgowości warszawskiemu biuru, z którym współpracowałem przez około 3 lata. Dlaczego zdecydowałem się na biuro w Warszawie skoro jestem z Lublina? Mieli opracowane i wdrożone procedury, dzięki którym odległość nie stanowiła najmniejszego problemu. Coraz więcej biur rachunkowych działających nazwijmy to w tradycyjnym modelu wdraża mechanizmy, które umożliwiają im obsługę firm praktycznie z każdego zakątka naszego kraju. To właśnie kocham w Internecie 🙂 Jeśli masz na oku dobre biuro działające w tym modelu, ale boisz się, że będą problemy w komunikacji mogę powiedzieć na własnym przykładzie, że problemów nie będzie. Śmiało działaj.

Po tych trzech latach znowu wpisałem w Google “Biuro Rachunkowe Lublin“. Nie dlatego, że z warszawską firmą, źle mi się zaczęło układać, ale dlatego że startowałem z kolejnym projektem i w tym wypadku okoliczności wymusiły na mnie znalezienie biura księgowego w Lublinie. Zaletą, w sumie nie małą okazało się to, że dostałem niezłą ofertę m.in. w zamian za pomoc przy budowie strony internetowej biura www.uni-tax.pl – na marginesie wykorzystałem ulubionego WordPress’a i Elementora.

Jeśli jesteś z Lublina i rozważasz założenie firmy, to UniTax Finance wesprze Cię na każdym etapie, a do tego dostaniesz wspomniany wcześniej program Comarch Optima ERP XT. Na podstronie UniTax “Zakładanie firmy” znajdziesz szczegóły.

W konsekwencji połączyłem w swojej działalności zarówno księgowość online z obsługą rasowego biura rachunkowego. Wszystkie dokumenty jakie wystawiam są z automatu importowane do systemu biura rachunkowego, a ja mam wgląd w najważniejsze tematy dotyczące finansów.

Podsumowując. Jeśli założysz firmę, a takową powinieneś założyć jeśli chcesz sprzedawać usługi lub produkty, zastanów się nad formą w jakiej będzie prowadzona księgowość i rozliczenia ze skarbówką. Biorąc na własne barki księgowość koszty będą na poziomie około kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Jeśli zdecydujesz się na zlecenie tego zadania doświadczonemu biuru rachunkowemu wówczas musisz się liczyć z wydatkami na poziomie od około 150 zł netto w górę (zależy od ilości dokumentów, formy opodatkowania i rozliczenia z US).

Udostępnij

Zobacz również

Dlaczego warto zintegrować e-sklep z systemem ERP?

System ERP jest podstawowym narzędziem informatycznym, po które sięga coraz więcej współczesnych firm. Idealnie sprawdzi się on w przypadku przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż internetową za pośrednictwem

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Now4real

Zbuduj społeczność i zwiększ zaangażowanie na swojej stronie wykorzystując Now4real.

Courseware

Stwórz własną platformę z kursami online wykorzystując wtyczkę Courseware

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *