Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Co to strona responsywna?

Ostatnia aktualizacja:

Jeśli zacząłeś już pracę ze swoją stroną www, to prędzej czy później zetkniesz się z pojęciem strony czy grafiki responsywnej. Co to dokładnie oznacza? Otóż aktualnie świat przeżywa bum związany z technologiami mobilnymi. Smartfony, tablety stają się dla coraz większej rzeszy ludzi czymś bez czego nie da się żyć i sprawnie funkcjonować w cyfrowym społeczeństwie. W konsekwencji coraz więcej osób korzysta z sieci i jej zasobów przy użyciu pudełek mieszczących się w kieszeni spodni. Bez względu na to gdzie się jest czy w domu, w pracy, na urlopie, w przychodni czy sklepie, w każdej chwili możemy zajrzeć do sieci w poszukiwaniu informacji, na których w danej chwili lub sytuacji nam zależy. Jeśli dynamicznie zwiększa się ilość osób korzystających z internetu to w naturalny sposób pojawia się popyt na strony, które będzie można wygodnie przejrzeć na niewielkim ekranie telefonu. I tu właśnie pojawiają się pojęcie strony responsywnej, która potrafi się dostosować do wielkości ekranu urządzenia na którym jest uruchamiana w taki sposób aby odwiedzający miał maksymalny komfort w dotarciu do istotnych treści. Jeszcze nie tak dawno rozwijał się trend tworzenia osobnych projektów graficznych / motywów dla urządzeń mobilnych. Skrypty strony rozpoznawały przeglądarkę i w zależności od potrzeby serwowały stronę w wersji mobilnej lub desktopowej. Nadal wiele serwisów działa w ten sposób i zapewne będzie nisza, w której ta forma przetrwa i będzie się rozwijać. Jeśli jednak chodzi o typowe strony informacyjne, jak chociażby ta na której jesteś, to tworzenie osobnej grafiki dla urządzeń mobilnych byłoby czasochłonne i kosztowne, zwłaszcza jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie. Jeśli jednak swoją stronę otulimy w motyw graficzny opracowany responsywnie, wówczas wszelkie nasze zmartwienia o to czy strona będzie przyjazna urządzeniom mobilnym przestaną istnieć.

Moja strona do niedawna nie potrafiła dostosować się do smartfonów, ale zauważyłem, że coraz więcej osób odwiedza ją korzystając z urządzeń na Androidzie i systemie iOS. Trzeba więc było podjąć decyzję o zmianach, które ułatwią moim Czytelnikom korzystanie ze strony w taki sposób w jaki chcą to robić. Zmieniłem skórkę strony decydując się na projekt responsywny i w tej chwili lektura treści strony na smartfonach jest o wiele wygodniejsza.

jzs-mobile

Warto też zwrócić na jedną rzecz uwagę. Coraz więcej słyszy się sygnałów o tym, że wkrótce posiadanie strony responsywnej będzie także punktowało w obszarze SEO. Tego typu strony Google prawdopodobnie będzie traktowało jako bardziej wartościowe, a to z kolei będzie się przekładało na zajmowane pozycje w wyszukiwarce. Warto więc już teraz pomyśleć o zmianach.

Skąd wziąć responsywny temat graficzny? Najczęściej autorzy przy takich motywach do systemu CMS jasno o tym informują, wystarczy więc przyjrzeć się opisowi lub przetestować wersję demo motywu (jeśli jest).

Postaram się niebawem wrzucić tu kilka prostych responsywnych motywów dla WordPressa, które można będzie pobrać i wykorzystać.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci zbudować i prowadzić stronę, sklep, co zechcesz. Dołącz do Kursu WordPress 2019 dla początkujących!

Zapraszam Cię także do grona Subskrybentów JZS! Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, sklepem, blogiem i wiele więcej. Pierwszy dowiesz się o webinarach oraz będziesz mógł korzystać ze specjalnych ofert tylko dla Subskrybentów!

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

UDOSTĘPNIJ TEŻ W INNYCH MIEJSCACH

Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku.

Może Cię zainteresować także

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
koko Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

najnowszy najstarszy oceniany
koko
Gość
koko

czekamy na motywy…;-)

Ta strona używa plików cookies aby zapewnić Ci najlepszą jakość korzystania tej witryny. Zgadzając się, akceptujesz użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką.

Przewiń do góry