Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Co to strona responsywna?

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko
Ostatnia aktualizacja: 25 maja 2020
Strona responsywna

Jeśli zacząłeś już pracę ze swoją stroną www, to prędzej czy później zetkniesz się z pojęciem strony czy grafiki responsywnej. Co to dokładnie oznacza?

Otóż aktualnie świat przeżywa bum związany z technologiami mobilnymi. Smartfony, tablety stają się dla coraz większej rzeszy ludzi czymś bez czego nie da się żyć i sprawnie funkcjonować w cyfrowym społeczeństwie. W konsekwencji coraz więcej osób korzysta z sieci i jej zasobów przy użyciu pudełek mieszczących się w kieszeni spodni.

Bez względu na to gdzie się jest czy w domu, w pracy, na urlopie, w przychodni czy sklepie, w każdej chwili możemy zajrzeć do sieci w poszukiwaniu informacji, na których w danej chwili lub sytuacji nam zależy. Jeśli dynamicznie zwiększa się ilość osób korzystających z Internetu, to w naturalny sposób pojawia się popyt na strony, które będzie można wygodnie przejrzeć na niewielkim ekranie telefonu. I tu właśnie pojawiają się pojęcie strony responsywnej, która potrafi się dostosować do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest uruchamiana w taki sposób, aby odwiedzający miał maksymalny komfort w dotarciu do istotnych treści.

Jakiś czas temu rozwijał się trend tworzenia osobnych projektów graficznych / motywów dla urządzeń mobilnych. Skrypty strony rozpoznawały przeglądarkę i w zależności od potrzeby serwowały stronę w wersji mobilnej lub desktopowej.

Nadal można trafić na serwisy działające w ten właśnie sposób i zapewne będzie to nisza, w której ta forma przetrwa i będzie się rozwijać.

Jeśli jednak chodzi o typowe strony informacyjne, jak chociażby ta na której jesteś, to tworzenie osobnej strony dla urządzeń mobilnych byłoby czasochłonne i wiązałoby się z zupełnie niepotrzebnymi zabiegami, zwłaszcza jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie.

Jeśli jednak swoją stronę otulimy w motyw graficzny opracowany responsywnie, wówczas wszelkie nasze zmartwienia o to czy strona będzie przyjazna urządzeniom mobilnym przestaną istnieć.

Ciekawą technologią, która od niedawna zdobywa coraz więcej fanów to PWA (Progressive Web App). Umożliwia ona zainstalowanie strony na urządzeniu mobilnym i korzystanie z niej praktycznie jak typową apkę, którą instalujemy z Google Play czy AppStore.

Strona na której jesteś kiedyś nie potrafiła dostosować się do ekranów smartfonów, ale gdy zauważyłem, że coraz więcej osób odwiedza ją korzystając z urządzeń na Androidzie czy systemie iOS nie było wyjścia. Trzeba było podjąć decyzję o zmianach, których celem było ułatwienie moim Czytelnikom korzystanie ze strony w taki sposób w jaki chcą to robić. Zmieniłem motyw strony decydując się na projekt responsywny i w tej chwili lektura treści na smartfonach jest nieporównywalnie wygodniejsza.

Obecnie praktycznie każdy motyw jest responsywny. Jeśli trafisz na inny omijaj go szerokim łukiem.

Strona responsywna
Podstrona reponsywna

Warto też zwrócić na jedną rzecz uwagę. Strona przyjazna dla urządzeń mobilnych, to także sygnał dla Google, że dbasz o swoich Klientów/Czytelników. W praktyce oznacza to nic innego jak dodatkowy plusik w rankingach wyszukiwarki. Dodatkowo warto zadbać o wydajność, co jest kolejnym plusem, a tu z pomocą może przyjść chociażby wspomniana technologia PWA lub AMP.

Skąd wziąć responsywny motyw graficzny? Najczęściej autorzy przy takich motywach do systemu CMS jasno o tym informują, wystarczy więc przyjrzeć się opisowi lub przetestować wersję demo motywu (jeśli jest). Jednak tak jak napisałem dziś to praktycznie już standard więc nie będziesz mieć trudności w dotarciu do odpowiedniego motywu.

Jeśli uczestniczysz w moich kursach, np. w Kursie WordPress od Podstaw, to z pewnością zauważyłeś, że nawet już specjalnie nie koncentruję się na tym temacie. Dlaczego? Odpowiedź jest w akapicie powyżej 🙂

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

1 komentarz na temat “Co to strona responsywna?”

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, bloga, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić pierwszy, ważny krok na drodze do własnej strony internetowej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ prezent!

KURS wordpress!