Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Co to strona responsywna?

Ostatnia aktualizacja

#ZOSTANWDOMU

Szybki Kurs WordPress

Odbierz Bezpłatnie Kurs WordPress’a
Przez 4 dni, codziennie nowe lekcje wideo plus specjalny bonus!

Jeśli zacząłeś już pracę ze swoją stroną www, to prędzej czy później zetkniesz się z pojęciem strony czy grafiki responsywnej. Co to dokładnie oznacza? Otóż aktualnie świat przeżywa bum związany z technologiami mobilnymi. Smartfony, tablety stają się dla coraz większej rzeszy ludzi czymś bez czego nie da się żyć i sprawnie funkcjonować w cyfrowym społeczeństwie. W konsekwencji coraz więcej osób korzysta z sieci i jej zasobów przy użyciu pudełek mieszczących się w kieszeni spodni. Bez względu na to gdzie się jest czy w domu, w pracy, na urlopie, w przychodni czy sklepie, w każdej chwili możemy zajrzeć do sieci w poszukiwaniu informacji, na których w danej chwili lub sytuacji nam zależy. Jeśli dynamicznie zwiększa się ilość osób korzystających z internetu to w naturalny sposób pojawia się popyt na strony, które będzie można wygodnie przejrzeć na niewielkim ekranie telefonu. I tu właśnie pojawiają się pojęcie strony responsywnej, która potrafi się dostosować do wielkości ekranu urządzenia na którym jest uruchamiana w taki sposób aby odwiedzający miał maksymalny komfort w dotarciu do istotnych treści. Jeszcze nie tak dawno rozwijał się trend tworzenia osobnych projektów graficznych / motywów dla urządzeń mobilnych. Skrypty strony rozpoznawały przeglądarkę i w zależności od potrzeby serwowały stronę w wersji mobilnej lub desktopowej. Nadal wiele serwisów działa w ten sposób i zapewne będzie nisza, w której ta forma przetrwa i będzie się rozwijać. Jeśli jednak chodzi o typowe strony informacyjne, jak chociażby ta na której jesteś, to tworzenie osobnej grafiki dla urządzeń mobilnych byłoby czasochłonne i kosztowne, zwłaszcza jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie. Jeśli jednak swoją stronę otulimy w motyw graficzny opracowany responsywnie, wówczas wszelkie nasze zmartwienia o to czy strona będzie przyjazna urządzeniom mobilnym przestaną istnieć.

Moja strona do niedawna nie potrafiła dostosować się do smartfonów, ale zauważyłem, że coraz więcej osób odwiedza ją korzystając z urządzeń na Androidzie i systemie iOS. Trzeba więc było podjąć decyzję o zmianach, które ułatwią moim Czytelnikom korzystanie ze strony w taki sposób w jaki chcą to robić. Zmieniłem skórkę strony decydując się na projekt responsywny i w tej chwili lektura treści strony na smartfonach jest o wiele wygodniejsza.

jzs-mobile

Warto też zwrócić na jedną rzecz uwagę. Coraz więcej słyszy się sygnałów o tym, że wkrótce posiadanie strony responsywnej będzie także punktowało w obszarze SEO. Tego typu strony Google prawdopodobnie będzie traktowało jako bardziej wartościowe, a to z kolei będzie się przekładało na zajmowane pozycje w wyszukiwarce. Warto więc już teraz pomyśleć o zmianach.

Skąd wziąć responsywny temat graficzny? Najczęściej autorzy przy takich motywach do systemu CMS jasno o tym informują, wystarczy więc przyjrzeć się opisowi lub przetestować wersję demo motywu (jeśli jest).

Postaram się niebawem wrzucić tu kilka prostych responsywnych motywów dla WordPressa, które można będzie pobrać i wykorzystać.

PODAJ DALEJ!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci zbudować i prowadzić stronę, sklep, co zechcesz. Dołącz do Kursu WordPress 2020 dla początkujących!

Zapraszam Cię także do grona Subskrybentów JZS! Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, sklepem, blogiem i wiele więcej. Pierwszy dowiesz się o webinarach oraz będziesz mógł korzystać ze specjalnych ofert tylko dla Subskrybentów!

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

1 komentarz na temat “Co to strona responsywna?”

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostanio opublikowane

Przewiń do góry

ZACZEKAJ!

oDBIERZ KURS

WordPress Pierwsze Kroki Całkowicie Bezpłatnie!

Prezent antykryzysowy dla Ciebie

Udostępnij na
Skopiuj link