Wiele osób, które zaczynają swoją przygodę w Internecie w pewnym momencie myśli o możliwości założenia własnego sklepu internetowego. Tego typu działalność kusi chociażby tym, że sprzedawać można praktycznie wszystko i można to robić nie wychodząc z domu (co najwyżej na pocztę, żeby nadać towar). Sugeruje to niskie koszty utrzymania sklepu i całkiem przyjemny sposób na zarobkowanie.

Z naszym towarem docieramy nie tylko do lokalnej społeczności np. z naszego osiedla, ale do każdego kto ma dostęp do sieci Internet. Klientem może być zarówno nasz bliski sąsiad jak również ktoś kto mieszka w dalekiej Australii. Internet pozwala bez większego wysiłku przekraczać granice terytorialne i docierać z produktem tam, gdzie przy standardowej sprzedaży w stacjonarnym sklepie moglibyśmy jedynie pomarzyć.

Ta łatwość, przynajmniej pozorna, kusi. Wydaje się, że handlowanie w sieci może być niezwykle łatwe, przyjemne i do tego może przynieść olbrzymie pieniądze. W końcu Klienci całego świata są do naszej dyspozycji.

W praktyce jednak nie jest tak różowo, a wielu napalonych sprzedawców po kilku miesiącach działalności doświadcza dużego rozczarowania. W znacznej mierze owe rozczarowanie wynika z braku wiedzy i doświadczenia. Internet pomimo, że daje nam niesamowite możliwości jest jednocześnie wymagającym kanałem sprzedaży, tak jak coraz bardziej wymagający są jego użytkownicy, czyli potencjalni Klienci naszego sklepu internetowego.

Napiszę coś co może Ci się nie spodobać jeśli jesteś na etapie planowania swojego sklepu i czujesz euforię na myśl, że już wkrótce zawojujesz świat. Jeśli nie masz wiedzy lub kogoś kto ją posiada, jeśli nie masz odpowiedniego budżetu na utrzymanie i rozwój oprogramowania sklepu, na jego moderację oraz, co najważniejsze, środków na jego promocję w sieci, to szanse na powodzenie są bliskie zeru.

Możesz nie zgadzać się z moim stanowiskiem, bo znane są przypadki kiedy sklep rodzący się bez odpowiedniego zaplecza osiągał spektakularny sukces, jednak trzeba mieć świadomość tego, że to marginalne przypadki, jak również to o czym wspomniałem powyżej – użytkownicy sieci są coraz bardziej wymagający i coraz mniej jest miejsca na przypadek czy łut szczęścia.

Większość sklepów internetowych pada bardzo szybko, a najczęściej powodem są wspomniane czynniki (brak wiedzy, doświadczenia). Mówiąc krótko start z handlem w sieci bez należytego przygotowania i analizy rynku w tym konkurencji, to strata czasu i pieniędzy. No chyba, że masz do zaoferowania tak rewelacyjny towar, że błyskawicznie informacja o Twoim sklepie rozejdzie się pocztą  pantoflową i towar sam w sobie napędzi Ci tłumy.

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule tego wpisu odpowiedź nie jest jednoznaczna. Równie dobrze mógłbym odpowiedzieć zarówno TAK jak i NIE. W sytuacji gdy dobrze znasz rynek, masz odpowiednie narzędzia i doskonale znasz ich możliwości, prowadzenie sklepu staje się prostsze i może przynieść nie tylko korzyści materialne, ale także sporo satysfakcji.

W drugą stronę. Jeśli do sklepu podchodzisz bez przygotowania, na zasadzie: “spróbuję”. Ale nie znasz narzędzi i nie masz doświadczenia, to ryzyko popełnienia szeregu błędów jest ogromne. One z kolei będą powodowały frustrację i kolejne nieprzemyślane działania, co w pewnym momencie będzie przypominało rzucającą się na brzegu rybę.

Dlatego pierwsze kroki jakie powinieneś/powinnaś podjąć, to analiza rynku, nawet domowymi sposobami, a także inwestycja swojego czasu w naukę. Musisz jak najlepiej poznać narzędzia z jakimi przyjdzie Ci pracować, ich potencjał i możliwości, a także swoich Klientów.

Znając doskonale narzędzia i potrzeby swoich Klientów będziesz o krok milowy bliżej sukcesu. Czy jest to gwarantem powodzenia? Niestety gdybym powiedział Tak, byłbym wobec Ciebie nieuczciwy. Gwarancji żadnej nie ma, ale swoimi działaniami ryzyko fiaska możesz poważnie zminimalizować, a to będzie oznaczało, że szansa na osiągnięcie celu proporcjonalnie wzrośnie.

Zapraszam Cię do lektury artykułu “Jak założyć sklep internetowy“, gdzie podpowiadam jak uruchomić swój pierwszy sklep. Ale zapraszam Cię również na platformę PoznajWP.pl Znajdziesz tu specjalne kursy online, które pomogą Ci wystartować i sprawią, że unikniesz wielu błędów oraz straty cennego czasu.

Zapraszam!

Udostępnij

Zobacz również

Wirtualne opakowania

Wirtualne opakowania produktów

W zależności od tego, jaki jest twój wirtualny produkt, może przyjść czas, że zechcesz stworzyć dla niego wirtualne opakowanie. Ostatnio na JZS pojawił się tekst

Opakowania ekologiczne

Ekologiczne opakowania dla e-commerce

Ekologia zaczyna przenikać do rozmaitych gałęzi gospodarki. Szuka się więc alternatywnych rozwiązań, by rozmaite procesy były bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Również w sklepach internetowych można

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Pabbly Connect LifeTime
Pabbly Connect

Narzędzie do automatyzacji procesów biznesu online i integracji strony z...

Labrika

Optymalizacja treści w oparciu o konkurencję w TOP10, monitoring pozycji,...

Komentarzy: 4

 1. joachim pisze:

  Masz rację, że liczy się także pomysł, konkurencja, bardzo dużo czynników, ale z oprogramowaniem rzeczywiście prowadzenie sklepu jest o wiele prostsze niż było, to kiedyś. Ja używam shopera i w połączeniu z dobrą reklamą + sprawną obsługą idzie mi całkiem nieźle 🙂

 2. Grzegorz pisze:

  Głównym problemem osób, które otwierają sklep internetowy jest wiara w to, że oprogramowanie załatwi wszystko. Właściciele skupiają się tylko na wyborze oprogramowania, nie zastanawiając się nad konkurencyjnością swojej oferty, pakowaniem i wysyłaniem paczek, sposobach promocji i marketingu sklepu a także budowania dobrych relacji z Klientami. W ten sposób otwiera się wiele sklepów, które po roku-dwóch zostają zamykane. Ecommerce trzeba traktować jako system naczyń połączonych.

 3. Karolina pisze:

  Rzeczywiście wiele osób uważa prowadzenie sklepu internetowego za łatwy kawałek chleba. W praniu okazuje się, że może to być przyjemne, ale wymaga ogromu pracy.

 4. Cześ pisze:

  Coś w tym jest. Mój znajomy prowadził sklep internetowy przez niecały rok. Zwinął go bo nie miał praktycznie żadnej sprzedaży, a nastawiał się na kokosy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *