Darmowe szablony WordPress

Określenie “szablon” może się źle kojarzyć. Mamy wrażenie, że jest to sztywno określony wygląd strony, z którym za wiele zrobić się nie da. Faktycznie kiedyś tak było i do dziś często szablon strony postrzegany jest przez pryzmat czegoś mocno statycznego. W praktyce na szczęście jest całkiem inaczej i obecnie raczej mówimy o motywach, które często wzbogacone są przez ich twórców w szereg narzędzi pozwalających na znaczną personalizację. Jeśli do tego szablon wyposażony jest w wizualnego kreatora lub doinstalujemy do niego takie rozszerzenie może się okazać, że dany motyw czy jak wolimy szablon można tak zmienić, że w niczym nie będzie przypominał tego co oglądamy na jego wersjach demo. O kreatorach wspomniałem w artykule “5 godnych polecenia kreatorów stron dla WordPress’a” dlatego tu pominę szerszy opis.

Darmowe szablony nie znaczy gorsze

Kolejny stereotyp w przypadku szablonów to to, że są kiepskie. Wiele osób postrzega coś darmowego właśnie w ten sposób, ale przecież sam WordPress jest za free, a to przecież jedno z najlepszych rozwiązań do prowadzenia stron jakie są na rynku. Już sam fakt, że blisko 30% stron w internecie postawionych jest na WP mówi samo za siebie. Podobnie jest w przypadku motywów. Wiele z nich pomimo, że są darmowe prezentują się świetnie i dają całkiem fajne możliwości personalizacji. Oczywiście nie wszystkie, bo wiele z nich tworzonych jest przez programistów amatorów, ale jeśli poszukamy, to możemy znaleźć całkiem pokaźną liczbę interesujących propozycji wśród których znajdziemy i takie, które mogą zawstydzić autorów niektórych płatnych rozwiązań.

Kilka przykładów

Żeby nie być gołosłownym pokażę Ci dosłownie kilka takich motywów, które możesz pobrać bezpłatnie i przetestować na swojej instalacji WP. O tym jak zainstalować WordPress’a przeczytasz chociażby w tym tekście “Jak automatycznie zainstalować WordPress’a” lub “Jak zainstalować WordPress’a ręcznie“.

Sydney

Sydney

Sydney został stworzony z myślą o firmach lub freelancerach, którzy chcą zaprezentować siebie i swoją ofertę w profesjonalny sposób. Pozwala na dość szeroką personalizację, a gdyby było nam mało zawsze można wykupić wersję płatną. Myślę jednak, że w wielu sytuacjach nie będzie to konieczne.

Flash

Podobnie jak Sydney ten motyw kierowany jest głównie do użytkowników biznesowych. Nie tylko ma nowoczesny wygląd, ale także możesz na nim uruchomić sklep internetowy na Woocommerce. Masz do dyspozycji wersję darmową oraz wersję rozszerzoną, płatną. Różne style nagłówków i różne sposoby prezentacji bloga pozwalają dostosować stronę do własnych wymagań.

Revera

Revera

Ciekawy darmowy szablon dla firm i blogerów. Atrakcyjna strona główna pozwala w ciekawy sposób zaprezentować siebie lub swój biznes. Motyw jak i wymienieni wyżej poprzednicy jest w pełni responsywny, a więc nie będzie problemu z przeglądaniem strony na smarfonie czy tablecie. Także jest tu możliwość podstawowej personalizacji. Niestety wersja free jest tylko do zastosowań niekomercyjnych.

Chcesz więcej? Skąd brać szablony.

To co pokazałem powyżej to raptem kilka losowo wybranych darmowych motywów dla WordPressa. W sieci znajdziesz ich nieporównywalnie więcej, myślę, że można je liczyć w setkach, ale gdzie szukać? Oczywiście najwygodniej w Google 🙂 Użyj wyszukiwarki, a z pewnością dotrzesz do wielu podobnych, a nawet lepszych. Jeśli masz z tym problem możesz wykorzystać repozytorium WordPress’a. Jeśli przejdziesz w panelu administracyjnym strony do sekcji Motywy > Dodaj nowy, znajdziesz tu pokaźną bibliotekę gotowych do instalacji (jednym kliknięciem) motywów, za które nie zapłacisz ani złotówki.

Zanim zaczniesz instalować jeden po drugim przyjrzyj się im. Sprawdź jak są oceniane przez innych użytkowników, prześledź historię, aby upewnić się, że motyw jest rozwijany i aktualizowany przez autora. I uważaj, bo w repozytorium znajdziesz masę słabej jakości szablonów, pisanych często przez osoby początkujące, bez doświadczenia. Instalując kiepski motyw, który wizualnie może nawet wydawać się OK, ryzykujesz szeregiem komplikacji i to nie tylko jak chodzi o elastyczność motywu, ale także, a może przede wszystkim ryzykujesz w kontekście jakości kodu szablonu, jego optymalizacji i zgodności z obecnymi trendami o bezpieczeństwie nie wspomnę. Zdaję sobie sprawę, że przefiltrowanie tego co znajdziesz może być trudne, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia, ale warto się nad tym pochylić jeśli chcesz aby strona, którą stworzysz w przyszłości pracowała dla Ciebie. a

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

Co nowego na blogu?

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić ten pierwszy, niezwykle ważny krok.

Możesz się wypisać w każdej chwili. Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ,
BEZPŁATNY KURS!