Jakiś czas temu napisałem o kilku przydatnych narzędziach, które niesamowicie ułatwiają pracę ze stroną internetową. Zerknij na tekst “5 godnych polecenia kreatorów“. Wymienione tam rozwiązania potrafią sprawić, że nagle z dnia na dzień prowadzenie strony staje się przyjemne. Ot tak, po prostu. Jeśli miałeś/miałaś lub masz swoją stronę, a nie korzystasz z tego typu “ułatwiaczy”, to gdy to zrobisz doskonale zrozumiesz dlaczego je polecam . Natomiast jeśli strony nie masz, a chcesz mieć kontrolę nad strukturą prezentowanych treści, to koniecznie musisz te rozszerzenia sprawdzić.

Osobiście w swojej pracy najczęściej wykorzystuję jedno z nich. I jak zapewne się domyślasz, chociażby po tytule tego wpisu, to Elementor. Gdybym miał zrobić ranking tego co opisywałem w wymienionym wcześniej artykule, to właśnie Elementora dałbym na pierwszym miejscu. Dalej Beaver Buildera, Thrive Architecta, Divi (tego akurat nie wymieniałem), Themify Buildera, a na końcu Visual Composera – weterana w tym zakresie. Visual Composer ma już kilka ładnych lat rozwoju za sobą i jest stosowany przez wiele bardzo atrakcyjnych motywów na ThemeForest, jeśli więc kupiłeś jakiś szablon na TF, to być może masz Visual Composera na pokładzie. Jednak jego największą bolączką jest szybkość działania i zasobożerność. Na tym polu pozostali gracze w tym Elementor są daleko z przodu. Bo zastanówmy się do czego służą takie narzędzia. Ich celem jest ułatwienie pracy ze stroną, możliwość komponowania jej zawartości w taki sposób w jaki chcemy, a dziś chcemy działać szybko i skutecznie.

Elementor jest najmłodszy z całej wymienionej powyżej śmietanki. Pierwszy wpis na stronie projektu inaugurujący udostępnienie narzędzia pojawił się dokładnie 1 czerwca 2016 roku, a więc ma zaledwie niecałe 1,5 roku. Niedużo prawda? Ale czy to ma znaczenie? Nie.

Masz do dyspozycji dwie wersje. Jedna bezpłatna, którą błyskawicznie zainstalujesz z poziomu repozytorium WordPress’a, a druga płatna wzbogacająca aplikację do dodatkowe możliwości. Co potrafi wersja bezpłatna, a co daje wykupienie jej rozszerzenia? Przyjrzyjmy się temu.

W wersji darmowej masz do dyspozycji całkiem spory wachlarz funkcjonalności.

Elementor - free

I tak wymieniając te, z których korzysta się najczęściej, to oczywiście zarządzanie treścią i jej układem czyli Nagłówek i Edytor tekstu. Wystarczy, że złapiesz myszką obiekt edytora tekstu, przeciągniesz w odpowiednie miejsce na stronie i upuścisz.

złap i upuść

Po upuszczeniu masz możliwość edycji jego ustawień, zawartości, wyglądu, zachowania itd… W przypadku zwykłego tekstu możesz go także modyfikować inline, widząc dokładnie jak będzie się prezentował po publikacji.

edycja inline

Co dalej możesz zrobić z takim obiektem? Praktycznie wszystko co chcesz. Możesz modyfikować wygląd: kolory tła, tekstu, marginesy, obramowanie czy dla bardziej zaawansowanych użytkowników definiować własne CSS-y.

edycja

W bezpłatnej wersji w ten sposób możesz pracować również z takimi obiektami jak: obrazki pojedyncze lub galerie, przyciski CTA, filmy, mapy Google, zakładki czy referencje. Dodasz także przyciski do udostępniania treści w mediach społecznościowych, wstawisz w dowolnym miejscu shortcody (np. wyświetlisz formularz kontaktowy), a także własny kod HTML. To funkcjonalność, która jest w stanie zaspokoić zdecydowaną większość potrzeb typowych stron internetowych. Oczywiście bez problemu można pracować z treścią wykorzystując jej podział na kolumny czego natywnie w WordPressie nie zrobisz bez znajomości kodowania. Wszystko co wypracujesz jest responsywne, a co więcej możesz kontrolować prezentacje treści na urządzeniach mobilnych. Możesz np. ustawić inną wielość czcionki dla desktopów, tabletów i smartfonów czy po prostu dany obiekt całkowicie ukryć jeśli uznasz, że nie ma sensu pokazywać go na urządzeniach mobilnych.

A co nam daje wersja płatna?

Kolejne ciekawe możliwości. Jak osadzanie postów, widgetów globalnych (bardzo, bardzo przydatne), slajderów, formularzy, karuzel z referencjami, karuzel z mediami, produktów (jeśli masz sklep na Woocommerce), tabel z cenami czy uwielbiane w marketingu internetowym motywatory w postaci liczników np. odliczających czas do końca jakiejś akcji promocyjnej.

elementor płatna wersja

Bardzo fajną funkcjonalnością dodaną niedawno jest możliwość umieszczenia w dowolnym miejscu strony komentarzy z facebooka czy konkretnych postów.

Jest tego całkiem sporo, ale zapewne interesuje Cię koszt takiej przyjemności. Otóż to całe 49 dolarów, czyli mieścisz się w przedziale 150-200 zł w zależności od kursu. Czy warto wydać te pieniądze, to już sam musisz ocenić. Jeśli podstawowe możliwości Elementora Ci wystarczą nie ma sensu, ale jeśli chcesz wykorzystać dodatkowe możliwości, żeby usprawnić działania marketingowe na stronie i wzbogacić ją o kilka efektownych rozwiązań to śmiało bierz.

Przykłady

Oto kilka przykładów. Załóżmy, że masz stronę, na której chcesz opublikować ofertę sprzedaży usługi w pakietach. Masz dwa pakiety cenowe, różniące się parametrami. Korzystając z Elementora w wersji PRO, coś takiego jak poniżej stworzysz w 5 minut. Oczywiście masz wpływ na kolory i wszelkie inne ustawienia związane z wyglądem i zawartością.

Nazwa Pakietu

Ten pakiet jest super
49 miesięcznie
  • Element Listy #1
  • Element Listy #2
  • Element Listy #3

Nazwa Pakietu 2

Ten pakiet jest jeszcze lepszy
99 miesięcznie
  • Element Listy #1
  • Element Listy #2
  • Element Listy #3
polecany

Także trochę efekciarstwa nie zaszkodzi pod warunkiem, że stosujesz owe efekciarstwo rozsądnie i nie przesadzasz. Wykorzystując takie mechanizmy jak poniżej, ale w sposób przemyślany, możesz skutecznie przykuwać uwagę swoich Klientów na istotnych dla Twojego biznesu elementach.

Najedź myszką na mnie

Odkryję przed Tobą swoją tajemnicę

Oto moja tajemnica

Potrafię się chować, więc jeśli odjedziesz kursorem myszki na bok znów to zrobię 🙂
A może chcesz wiedzieć jeszcze więcej?
Przycisk CTA

Nie używam osobiście komentarzy Facebooka na blogu, jakoś bardziej przekonałem się do Disqus’a, ale mogę uznać, że np. w tym konkretnym artykule – i to nie koniecznie na jego końcu – dam Ci możliwość zostawienia komentarza właśnie przez FB. Nie ma nic prostszego, przeciągam obiekt komentarzy i voila możesz coś napisać jeśli chcesz 🙂

Mega fajna zabawa jednak pozwól, że nie będę wyciągał wszystkich obiektów, które możesz zastosować na swojej stronie, bo nie ma to większego sensu – zrobiłbym tylko śmietnik w artykule. Ważne jest to, żebyś wiedział, że jest coś takiego jak Elementor i co może dla Ciebie zrobić, czy raczej co Ty możesz zrobić przy jego pomocy. Ja także wykorzystuję go na blogu jak również na wielu stronach moich Klientów. Zresztą nie lubię pisać o czymś czego nie przetestowałem w praktyce i do czego nie mam przekonania. W przypadku Elementora rekomenduję go w ciemno. Jeśli autorzy nie pójdą w złym kierunku – w kontekście rozwoju wtyczki – można się spodziewać świetnego narzędzia.

Jak zainstalować?

Najprościej z repozytorium WordPressa. Jeśli nie wiesz jak to zrobić to w jednym zdaniu: Wejdź w panelu swojej strony do działu Wtyczki, kliknij dodaj nową, w wyszukiwarce wtyczek wpisz Elementor, kliknij w Zainstaluj, a potem Włącz. Tyle wystarczy, żeby usprawnić i ułatwić sobie pracę.

Więcej tekstów związanych z Elementorem

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

10 komentarzy

  1. Monika pisze:

    Jak mam kilka akapitów odzielonych od siebie takim separatorem to czy można zmienić im kolory tła pod tekstem? Widziałam, że w opcjach zaawansowanych jest coś takiego jak tło ale nie mogę się domyśleć jak to ustawić

  2. Anetta pisze:

    U mnie elementor nie działa na stronie bloga. wszystkie inne strony mogłam zmieniać, a jak chcę edytować stronę bloga to mi się włącza komunikat “podgląd nie mógł zostać załadowany”

    1. Strona bloga czyli archiwa z listą artykułów jeśli mają być edytowane w Elementorze muszą być zaprojektowane w Theme Builderze Elementora PRO. W Elementorze PRO możesz dowolnie edytować wygląd stron archiwów, stron z wynikami wyszukiwania itd… http://link3.pl/elementor

  3. Patrycja pisze:

    Elementor jest naprawdę przydatny dla takich laików, jak ja. Jest przejrzysty. Mam tylko jeden bardzo poważny problem. Widgety nie działają. W sensie, nie da się ich przenosić. Pokazuje się znak niedostępności.

    1. Cześć Patrycja. Możesz napisać coś więcej? Problem dotyczy Widgetów elementora czy może sekcji Wygląd -> Widgety?

  4. Gość pisze:

    Milion znaków tekstu ZERO treści, beznadzieja

  5. Janusz Kamiński pisze:

    Świetny temat! Dzięki!

  6. Wojtek pisze:

    Mam takie pytanie odnośnie Elementora. Załóżmy, że na stronie wstawiam sobie klika ramek w których wstawiam sobie różne artykuły txt + grafika, czy jest możliwość ustawienia tego tak aby w momencie dodania nowego tekstu stary przechodził do następnej ramki a ostatni wchodził do archiwum?

    1. Krzysztof Wojteczko pisze:

      Elementor w wersji PRO umożliwia osadzenie obiektu z wpisami. Np. możesz wyświetlić trzy ostatnie. Gdy dodasz kolejny wpis wskoczy na pierwsze miejsce z automatu, a ostatnia pozycja wypadnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *