Elementor Pro
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Elementor Pro – Nie musisz już szukać szablonów dla WordPress’a

Ostatnia aktualizacja:

Elementorze pisałem już wielokrotnie na blogu i niezmiennie od momentu premiery rekomenduję go zarówno swoim Klientom jak i podczas prowadzonych szkoleń kursantom. Nie tylko pozwala na szybkie i bardzo wygodne zarządzanie zawartością strony internetowej, ale także pozwala tworzyć naprawdę atrakcyjne wizualnie witryny. To obecnie najlepszy page builder dla WordPress’a, i nieustannie umacnia swoją pozycje lidera dzięki wersji PRO.

O Elementorze przeczytasz np. w artykule Elementor czyli strona internetowa nad którą panujesz ale nie tylko. Zerknij na tag Elementor lub na koniec tego artykułu.

Dlatego nie będę omawiał podstaw, ale skoncentruję się na kluczowych możliwościach, która sprawiają że to narzędzie jest w stanie zastąpić praktycznie każdy motyw.

Jakiś czas temu Elementor służył w zasadzie głównie jako narzędzie do zarządzania zawartością poszczególnych stron i artykułów. To co mogliśmy zrobić, to zainstalować motyw, który nam się podobał i przy pomocy Elementora mogliśmy aranżować treści układając je niczym z klocków. To pozwalało i nadal pozwala tworzyć praktycznie dowolne układy rozmieszczenia poszczególnych elementów wewnątrz danej podstrony czy artykułu. Działa to świetnie. Ale uwaga… od Elementora Pro w wersji 2.0 możemy nie tylko robić to o czym wspomniałem, ale także budować własny szablon, a więc stworzyć nagłówek strony, stopkę, zdefiniować domyślny wygląd dla artykułów czy archiwów. To niesamowity krok do przodu ponieważ praktycznie całkowicie uniezależnia nas od gotowych motywów, które zazwyczaj mają mniej lub bardziej skostniałą strukturę. Jesteśmy niezależni od narzucanych przez nie standardów i to jest coś rewelacyjnego!

To świetne rozwiązanie znajdziesz tylko w wersji Pro, która kosztuje 49 dolarów czyli niejednokrotnie mniej niż zakup gotowego motywu np. na ThemeForest. Wersję Pro znajdziesz na stronie www.elementor.com

Ale do rzeczy, przyjrzyjmy się jak działają funkcje pozwalające na budowę własnego szablonu.

Jako przykład wezmę czystą instalację WP + Elementor + Elementor Pro + Bezpłatny motyw OceanWP. Równie dobrze mógłbym wykorzystać motyw Elementora, który jest dedykowany właśnie Pro o sympatycznej nazwie Hello. Motyw ten znajdziesz tutaj. Tymczasem mam stronę “golasa”, która wygląda w ten sposób:

Czysta instalacja WP i OceanWP

Szału nie ma prawda? Rzeczywiście zainstalowanie tego motywu nie wnosi nic ciekawego, ale za to jest bardzo dobrze zoptymalizowany, szybki i świetnie nadaje się do pracy z Elementorem. Zwróć uwagę. Tam gdzie mamy napis Chcesz opublikować swój pierwszy wpis?… to obszar, który możemy w Elementorze dowolnie komponować, ale w wersji darmowej nie mamy wpływu na to jak będzie wyglądał nagłówek, czyli górna część razem z menu, ani jak będzie się prezentowała stopka strony. Te elementy zależą do szablonu jaki wybraliśmy.

Oczywiście można posiłkować się dodatkowymi wtyczkami, które pozwolą nam tworzyć nagłówek i stopkę, ale to tylko czubek góry lodowej możliwości jakie dostajemy z Elementorem Pro. Można też stworzyć nagłówek czy stopkę standardowo jako sekcję, ale żeby ją ulokować tam gdzie chcemy trzeba dodawać ją ręcznie do każdej podstrony czy artykułu. Ta ułomność jest niestety dość kłopotliwa i mało praktyczna zwłaszcza jeśli nasza strona będzie miała większą ilość podstron, nie mówiąc o dziale z artykułami. Elementor Pro pozwala stworzyć sekcję nagłówka i stopki, które z automatu zostaną wyświetlone na wszystkich podstronach naszej witryny.

Żeby stworzyć nowy nagłówek wchodzimy do sekcji Templates > Theme Builder

Elementor Pro Theme Builder

Nie mamy jeszcze utworzonego żadnego szablonu więc jedyną opcją jaka mamy to jego dodanie. Tak też robię klikając w przycisk “Dodaj nowy template”. Następnie wybieram z listy rodzaj templatki. Chcę najpierw utworzyć nagłówek strony, więc stosownie do moich zamiarów wybieram właśnie tę opcję:

Wybór rodzaju templatki

W polu nazwy wpisuję coś co będzie identyfikowało templatkę na liście (bez obawy ta nazwa nie wyświetli sie na stronie) i klikam w przycisk utworzenia szablonu.

W momencie gdy szablon nagłówka zostanie utworzony pojawią się przykładowe, gotowe propozycje graficzne jego aranżacji. Na obecną chwilę jest ich 13 sztuk, ale każdy z nich możesz indywidualnie modyfikować lub jeśli wolisz możesz stworzyć cały nagłówek samodzielnie od podstaw.

lista gotowych szablonów

Jeśli ta ilość gotowych propozycji to dla Ciebie za mało, koniecznie sprawdź ten artykuł: “2000+ bezpłatnych szablonów dla Elementora“. Dysponując Elementorem PRO masz dostęp do olbrzymiej ilości templatek 🙂

Ok żeby użyć templatki nagłówka, która wstępnie mi odpowiada (dalej mogę ją dostosować jak chcę) klikam na niej i wstawiam do szablonu.

Domyślnie schemat jaki wybrałem wykorzystuje dwa widgety. Jeden to widget logotypu, drugi to widget odpowiadający za wyświetlenie menu.

Widgety w nagłówku

Jak widzisz obszar, który odpowiada za wyświetlenie logotypu a także menu nie wyświetla nic ciekawego. Wynika to z faktu, że dla strony nie zdefiniowałem ani logotypu, ani żadnego menu. Jeśli więc utworzę menu sprawa będzie wyglądała zupełnie inaczej 🙂

Nagłówek z poprawnie wyświetlonym menu

Przyjmijmy, że nagłówek już sobie odpowiednio zaaranżowaliśmy. Tak jak wspomniałem możesz tu zmienić dosłownie wszystko od układu, po kolory, możesz dodawać widgety odpowiadające za wyświetlanie treści, ikon itd…

Żeby zapisać pracę i jednocześnie opublikować nowy nagłówek wystarczy, że kliknę w przycisk Opublikuj, który znajdę standardowo w lewym dolnym rogu okna przeglądarki.

Zaczynamy publikację

To jednak nie koniec. Teraz będzie najciekawsze ponieważ mogę zdecydować gdzie nagłówek ma sie wyświetlać. Innymi słowy czy chcę zastąpić domyślny nagłówek motywu na całej witrynie czy może tylko w wybranych obszarach.

Warunki wyświetlania nagłówka

I tu chwilę zatrzymam się ponieważ jest to niesamowita funkcjonalność Elementora PRO. Zazwyczaj jest tak, że nagłówek strony jest wspólny, tzn. taki sam na każdej stronie i podstronie naszej witryny. Bywają jednak sytuacje gdy możemy zechcieć wprowadzić troszeczkę życie do naszej strony. Załóżmy że na stronie mamy bloga, który porusza kilka obszarów naszej działalności. Każdy z tych obszarów czymś się charakteryzuje i możemy zechcieć aby dział prezentujący artykuły z danej tematyki wyróżniał się na tle pozostałych chociażby jakimś charakterystycznym akcentem graficznym w nagłówku, może inna kolorystyka itp… mając do dyspozycji Elementora PRO mogę ten pomysł wcielić w życie i nie muszę dotyka choćby linijki kodu!

Warunki wyswietlania

Zwróć uwagę, że warunki wyświetlania mogą być rozbudowane. W naszym przykładzie powyżej konfiguracja sprawi, że ten schemat nagłówka będzie wyświetlał się w całym serwisie, za wyjątkiem wpisów przypisanych do wybranej kategorii, oraz n stronie wyświetlającej błąd 404 (strona nie istnieje). Rewelacja.

Gdy już mam zdefiniowane warunki wyświetlania zapisuję zmiany i mogę przejść na stronę, aby sprawdzić czy domyślny nagłówek motywu został zastąpiony. Owszem został.

sprawdzam nagłówek

Zrobimy więc dokładnie ten sam zabieg ze stopką strony. Procedura jest identyczna. Różni się jedynie tym, że  na etapie definiowania rodzaju tworzonego szablonu zamiast nagłówka wybieram stopkę.

Rodzaj szablonu stopka

Gotowych templatek dla stopki mam nieco więcej bo jest ich na obecna chwilę 17 sztuk i podobnie jak w przypadku nagłówka stopkę mogę dowolnie modelować pod własne potrzeby.

Wybieram templatkę, dostosowuję ja do własnych potrzeb, zapisuję i określam warunki wyświetlania – wszystko dokładnie tak samo jak w przypadku nagłówka i na koniec sprawdzam efekt, który może prezentować się tak poniżej lub zupełnie inaczej.

Przykład stopki

Po starym nagłówku i starej stopce ani śladu. To co teraz pozostaje to już praca z treścią poszczególnych stron i podstron, a tu również możemy wykorzystać Elementora Pro i sprawić, że cała witryna będzie bardzo atrakcyjna. 

Mógłbyś zatem zapytać czy w tej sytuacji jest sens inwestować w motywy? Odpowiem tak. W dobry motyw dobrze zoptymalizowany pod katem Elementora warto ponieważ doda on jeszcze większego wiatru w żagle naszej strony. Polecam Twojej uwadze takie motywy jak Astra, OceanWP i GeneratePress.

To nie jedyne wyjątkowe możliwości jakie niesie ze sobą Elementor Pro

Kolejna świetna funkcjonalność to chociażby builder formularzy czy generator okien pop up, które można wykorzystać na setki rozmaitych sposobów. To także możliwość umieszczania utworzonych templatek przy wykorzystaniu shortcodów w dowolnym miejscu artykułu czy strony, świetne efekty wizualne i wiele innych drobniejszych funkcjonalności, które sprawiają że w rękach mamy potężne narzędzie. Trzeba tylko nauczyć się z nim pracować i wykorzystywać jego potencjał.

Inne artykuły na temat Elementora

PODAJ DALEJ!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci zbudować i prowadzić stronę, sklep, co zechcesz. Dołącz do Kursu WordPress 2020 dla początkujących!

Zapraszam Cię także do grona Subskrybentów JZS! Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, sklepem, blogiem i wiele więcej. Pierwszy dowiesz się o webinarach oraz będziesz mógł korzystać ze specjalnych ofert tylko dla Subskrybentów!

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

28
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
19 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
DamianKeysKaroljurewpaco Recent comment authors

JZS używa Akismet do redukcji spamu. Przeczytaj jak Twoje komentarze są przetwarzane.

najnowszy najstarszy oceniany
Damian
Gość
Damian

Witam Czy zatem opłaca się jeszcze uczyć tworzyć własne szablony pod WordPressa ? Uczyć się Html/Css/Php skoro jest Elementor ?

Keys
Gość
Keys

Bardzo dobry artykuł. Właśnie się zastanawiam nad Elementorem lub WPBakery do tworzenia stron dla klientów. Czy WPBakery też posiada licencję na X stron? Tak jak Elementor w wersji Pro 1000?

Karol
Gość
Karol

Jestem zupełnie świeży więc moje pytanie może zabrzmieć trochę dziwnie.
Czy, żeby zainstalować Elementora a następnie Elementora Pro, muszę po zainstalowaniu aktualnej wersji WP na serwerze pozbyć się Gutenberga tj. zainstalować wtyczkę klasycznego edytora?

jurew
Gość
jurew

znikł mi przycisk Edytuj w Elementorze w darmowej wersji.Przełącznik w ustawieniach jest włączony. WP 5 i gutenberg.Jak go przywrócić? Strony mają możliwość edycji linkiem, ale przycisku nie ma

jurew
Gość
jurew

dopiero zaczynam go próbować.

paco
Gość
paco

Elementor jest super ale ja mam w jednym miejscu problem dość irytujący bo wtyczka comparision image za nic nie chce się wyświetlać poprawnie to jest dodatek typu after befor zdjęcia są różnej wielkości i d… Mógłbyś pomóc?

Krik
Gość
Krik

Mam pewien problem z Elementorem. Jest super – fakt. Dla swojej własnej strony/sklepu – mogę przedłużać co roku licencję. Jednak problem jest gdy chce się używać Elementor Pro pod wdrożenia dla klientów. Klienci nie chcą ponosić stałych opłat co roku, a jeśli ktoś im wdroży na Elementor Pro coś i nie powiadomi o takiej konieczności, naraża klienta na problemy związane z bezpieczeństwem, gdyby wykryto we wtyczce jakiś bug, który został załatany w którejś z aktualizacji, a której to klient nie uzyska bo nie ma przedłużonej licencji. Dlatego w DIVI inaczej to rozwiązano – i to jest lepsze 🙁

Bartek Trejka
Gość
Bartek Trejka

Nie musisz kupować licencji Elementor Pro, bo są na rynku pluginy / rozszerzenia, które dają Ci więcej funkcji niż Elementor Pro i są z licencjami lifetime / developer free update. Ja sam mam licencję Elementor Pro i używam jej tylko na kilku stronach klientów. Więcej używam dodatków pro do Elementora.

Archis
Gość
Archis

Zastanawiam się, czy jeżeli ma się kilka licencji, które wygasną a chce się zrobić nową stronę w PRO – to trzeba odświeżyć wszystkie licencje, czy można tylko kupić jedną – nową ?

Tomek Mróz
Gość
Tomek Mróz

Nikt Ci nie opowie. Artykuł stworzony tylko pewnie jako płatny wpis, albo autor z reflnka ma kasę za Twój zakup.

Tekst Gościnny
Gość
Krzysiek

Tomku każdy może odpowiedzieć na zadane w komentarzach pytania, nie tylko ja, ale Ty również. Szkoda, że mając taką szansę nie udzieliłeś konkretnej odpowiedzi. A przecież mogłeś 🙂 A tak na poważnie, to jeśli ktoś ma pytanie kierowane bezpośrednio do mnie zawsze można wysłać je mailem (kontakt w stopce).

Co do pytania Archisa, to pojedyncza licencja umożliwia instalację rozszerzenia PRO na jednej stronie, ale dostępne są licencje na większą ilość stron. Masz do wyboru licencję dla jednej strony, trzech lub licencje nielimitowaną. Jeśli więc masz więcej niż 3 strony zapewne bardziej będzie Ci się kalkulowało zainwestować w wersję unlimited zwłaszcza jeśli po drodze pojawią się kolejne strony. Kwestia indywidualnej kalkulacji.

Tomek Mróz
Gość
Tomek Mróz

Jeszcze brakuje informacji o artykule sponsorowanym. Ale to szczegół, prawda ?

Tekst Gościnny
Gość
Krzysiek

Nic nie brakuje Tomku. To nie jest artykuł sponsorowany.

Janusz Kamiński
Gość
Janusz Kamiński

Elementor jest bardzo fajną wtyczką. 😉

Monika
Gość
Monika

Zaczęłam bawić się visual composer, ale działa pewnie podobnie ja elementor. Na stronie głównej mam blog którego nie mogę edytować. Wie Pan może jak podmienić główną stronę (blog) na stronę stworzoną w kreatorze? Czy może coś robię nie tak?

Ta strona używa plików cookies aby zapewnić Ci najlepszą jakość korzystania tej witryny. Zgadzając się, akceptujesz użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności.

Przewiń do góry
Udostępnij na
Skopiuj link