Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Menu
Brak produktów w koszyku.
Elementor Pro 2.0
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Elementor Pro 2.0 – Nie musisz już szukać szablonów dla WordPress’a

Ostatnia aktualizacja:

O Elementorze pisałem już wielokrotnie na blogu i niezmiennie od roku rekomenduję go zarówno swoim Klientom jak i podczas prowadzonych szkoleń kursantom. Nie tylko pozwala na szybkie i bardzo wygodne zarządzanie zawartością strony internetowej, ale także pozwala tworzyć naprawdę atrakcyjne wizualnie witryny. Moim zdaniem to obecnie najlepszy page builder dla WordPress’a, a dziś dodatkowo umocnił swoją pozycję dzięki wersji PRO w wydaniu 2.0.

O Elementorze przeczytasz np. w artykule Elementor czyli strona internetowa nad którą panujesz dlatego nie będę omawiał podstaw, ale skoncentruję się na kluczowych nowościach. Do dziś Elementor służył w zasadzie głównie jako narzędzie do zarządzania zawartością poszczególnych stron i artykułów. To co mogliśmy zrobić, to zainstalować motyw, który nam się podobał i przy pomocy Elementora mogliśmy wstawiać treści układając je niczym z klocków. To pozwalało i nadal pozwala tworzyć praktycznie dowolne układy rozmieszczenia poszczególnych elementów wewnątrz danej podstrony czy artykułu. Działa to świetnie. Ale uwaga… od dziś możemy nie tylko robić to o czym wspomniałem, ale także budować własny szablon, a więc stworzyć nagłówek strony, stopkę, zdefiniować domyślny wygląd dla artykułów czy archiwów. To niesamowity krok do przodu ponieważ praktycznie całkowicie uniezależnia nas od gotowych szablonów, które zazwyczaj mają mniej lub bardziej skostniałą strukturę. Jesteśmy niezależni od narzucanych przez motyw standardów i to jest coś na co długo czekałem. Doczekałem się 🙂

To rewelacyjne rozwiązanie znajdziecie tylko w wersji Pro, która kosztuje 49 dolarów czyli niejednokrotnie mniej niż zakup gotowego szablonu np. na ThemeForest. Wersję Pro znajdziecie na stronie www.elementor.com

Ale do rzeczy, przyjrzyjmy się jak działają nowe funkcje pozwalające na budowę własnego szablonu.

Jako przykład wezmę stronę Biura Rachunkowego nad którą właśnie zaczynam pracę. Zainstalowany jest na pokładzie Elementor Pro 2.0 i szablon GeneratePress też w wersji Pro, choć zastanawiam się czy w obecnej sytuacji wersja Pro będzie konieczna – to jeszcze zbadam. Tymczasem mamy stronę golasa, która wygląda w ten sposób:

przykładowa strona internetowa

 

Szału nie ma prawda? Rzeczywiście zainstalowanie tego motywu nie wnosi nic ciekawego, ale za to jest bardzo fajnie zoptymalizowany, szybki i świetnie nadaje się do pracy z Elementorem. Zwróćcie uwagę. Tam gdzie mamy napis Zapraszamy wkrótce to obszar który do tej pory mogliśmy w Elementorze dowolnie komponować, ale nie mieliśmy wpływu na to jak będzie wyglądał nagłówek, czyli górna część razem z menu, ani jak będzie się prezentowała stopka strony. Te elementy zależą do szablonu jaki wybraliśmy. Oczywiście można było stworzyć nagłówek czy stopkę, ale żeby je ulokować trzeba było dodawać je ręcznie do każdej podstrony czy artykułu. Ta ułomność była niestety dość kłopotliwa i mało praktyczna. Teraz na szczęście możemy stworzyć sekcję nagłówka i stopki, które z automatu zostaną wyświetlone na wszystkich podstronach naszej witryny.

Żeby stworzyć nowy nagłówek wchodzimy do sekcji Elementor > My templates

 

Elementor - moje szablony

 

Po uruchomieniu tego działu w panelu administracyjnym WordPress klikamy w przycisk Dodaj Nowy.

 

Przycisk dodaj nowy

 

Następnie z listy rozwijanej wybieramy rodzaj szablonu. W naszym przykładzie jest to nagłówek czyli Header. Po wyborze klikamy w przycisk CREATE TEMPLATE.

 

wybór rodzaju szablonu

 

Jak widzisz ta część Elementora nie jest jeszcze spolszczona, ale podejrzewam, że to tylko kwestia czasu. Na razie trzeba ten etap przebrnąć w wersji anglojęzycznej. W tym miejscu znajdziesz jeszcze pole na wpisanie własnej nazwy szablonu. Nie widać go na powyższym zrzucie ponieważ zasłania go lista rozwijana. W nazwie szablonu wpisałem po prostu Nagłówek.

W momencie gdy szablon nagłówka zostanie utworzony pojawią się przykładowe, gotowe propozycje nagłówków. Na obecną chwilę jest ich zaledwie 2 sztuki, ale zapewne niebawem pojawi się ich więcej. To jednak nie musi nas martwić ponieważ każdy przykład możemy przerobić w dowolny sposób. Wybieram jeden z nich i zatwierdzam. Efekt:

 

wstawienie nagłówka strony

 

Gdybym chciał na szybko zmienić wizualnie nagłówek mogę to zrobić bardzo wygodnie. W efekcie trochę na kolanie wprowadziłem taką prostą modyfikację.

 

zmiana koloru nagłówka strony

 

Jak już wyklikacie sobie wygląd taki jaki chcecie, a można zmieniać kolory elementów jakie są w nagłówku i ich położenie, dodawać tło np. z jakiegoś zdjęcia itd, itp… klikamy w zielony przycisk publikacji u dołu lewego paska narzędziowego. Następnie określamy czy nagłówek ma pojawiać się wszędzie czy może tylko na artykułach lub na stronach archiwów. To kolejna bardzo ciekawa funkcjonalność.

 

gdzie ma wyświetlać się nagłówek

 

Ja zaznaczyłem opcję pozwalającą wyświetlać nagłówek wszędzie i Wy zapewne też w większości wypadków tak będziecie wybierać. Zapisuję zmiany i gotowe. Mogę teraz przejść do zmiany stopki. Powtarzam dokładnie te same czynności tylko w kroku gdzie mam wybrać rodzaju szablonu nie zaznaczam Header ale Footer. Gdy już mam gotową stopkę publikuję ją analogicznie jak powyżej. Przykładowy efekt:

 

stopka strony po zmianach

 

Jak widzicie stopka jest bardziej rozbudowana niż nagłówek. Zawiera dwa zdania o firmie oraz referencje od Klientów. Możecie z tym naprawdę zrobić co tylko przyjdzie wam do głowy. Jeśli zagospodarujemy jeszcze odrobinę główną część strony. Całość może wyglądać np. tak:

 

cała strona internetowa

 

Zwróćcie uwagę na to od jak prostego, niepozornego szablony wyszliśmy, a co ostatecznie powstało przy wykorzystaniu nowego Elementora Pro w wersji 2.0. To właśnie potrafi Elementor, a to co widzicie to tylko prosty przykład. Wasze strony mogą być zupełnie odmienne, dużo fajniejsze. To co powstało stworzyłem w trakcie pisania tego artykułu nie przykładając się do tego. Jeśli poświęcę tej stronie więcej czasu będzie na pewno bardziej atrakcyjna. Możesz śledzić postępy na stronie: Biuro Rachunkowe

Powiedzcie czy teraz jak patrzycie na to co powstało czy Waszym zdaniem warto dla typowej strony internetowej inwestować w szablon? Wiele z gotowych szablonów owszem również ma ciekawe funkcjonalności, ale zawsze w jakimś stopniu nas ograniczają, a co więcej wiele z nich niestety jest ciężka, co wpływa negatywnie na prędkość uruchamiania strony.

To co polecam to trio Elementor + Elementor Pro + GeneratePress. Mając te trzy elementy jesteście w stanie zrobić naprawdę dużo, a strona jaka powstanie może być całkowicie unikalna.

Elementora darmowego znajdziecie w repozytorium WordPressa, a Elementora Pro na stronie www.elementor.com z kolei motyw GeneratePress także jest w bezpłatnym repozytorium. Ja akurat korzystam z wersji płatnej, ale tak jak wspomniałem nie wykluczone że po dzisiejszych zmianach w Elementorze wersja Pro tego motywu okaże się zbędna. To jeszcze muszę sprawdzić 🙂

Elementor Pro 2.0 – Nie musisz już szukać szablonów dla WordPress’a
4.7 (94.67%) głosów: 15

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

UDOSTĘPNIJ TEŻ W INNYCH MIEJSCACH

Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku.

Dołącz do dyskusji

Kurs WordPress

naucz się budowy strony

-25%

dni
godz
min
sek