Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
elementor pro 25
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Elementor Pro 2.5 – co nowego?

Ostatnia aktualizacja:

Kilka dni temu pojawiła się nowa wersja Elementora Pro oznaczona numerem 2.5. Główną zmianą czy może raczej dodatkiem jaki pojawił się w tej odsłonie wtyczki są efekty animacji jakie możemy wdrożyć na swojej stronie. Przyjrzyjmy się im.

Klasyczny efekt Parallax

Efekt można powiedzieć stary jak świat, aczkolwiek w Elementorze zawitał dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale 🙂 Wielu użytkowników tego rewelacyjnego buildera czekało z niecierpliwością na ten dodatek no i… doczekali się.

Jak działa ten efekt? Przewijając stronę w dół lub w górę tło danego obiektu przesuwa się również, ale w innym tempie lub w innym kierunku. Dokładnie działa to tak jak poniżej. Poskroluj sobie stronę góra dół i zobacz jak zachowuje się zdjęcie w tle.

Klasyczny efekt Parallax - Pion

vertical

To jednak nie wszystko. Możemy efekt skonfigurować w taki sposób aby zdjęcie tła przesuwało się w poziomie. Poniżej możesz zobaczyć przykład takiego efektu.

Klasyczny efekt Parallax - Poziom

horizontal

Idąc dalej możemy efekt skonfigurować również w taki sposób aby zdjęcie w tle zmieniało stopień przeźroczystości. Przykład poniżej.

Przeźroczystość

przeźroczystość

Czwarty efekt, to rozmycie. Skrolując stronę możemy sprawić, że zdjęcie tła z rozmytego przeobrazi się w ostre i odwrotnie.

Rozmycie

I w końcu ostatni efekt to skalowanie. Przewijając stronę góra – dół zdjęcie tła może się zwiększać lub zmniejszać czy może raczej powinienem napisać przybliżać i oddalać. Ten efekt chyba najbardziej mi się podoba z nich wszystkich, ale sam zobacz i oceń.

Skalowanie

skalowanie

Każdy z efektów możemy konfigurować wedle uznania i nie musi on dotyczyć wyłącznie samego tła. W zasadzie każdy obiekt może mieć swoją niezależną konfigurację i zachowywać się w inny sposób. Spójrz jak może to wyglądać na poniższym przykładzie. Mamy jak wszędzie powyżej trzy obiekt czyli tło, tekst i dodatkowy obrazek. Każdemu z nich nadałem inne parametry. Dodatkowo w tym wypadku mam jeszcze możliwość zastosowania efektu rotacji (w przypadku tła tego efektu nie ma). Rezultat:

Różne efekty

rotacja

Świetne prawda? Owszem na tej stronie możesz dostać teraz oczopląsu, ale to tylko dlatego, że w jednym miejscu zastosowałem tych kilka efektów jeden po drugim. Chcąc wykorzystać je produkcyjnie na pewno będziesz to robić z umiarem i w bardziej subtelny sposób, tak aby zastosowany efekt niósł ze sobą dodatkowy przekaz, a nie tylko był „bajerem na stronie”, bo nie o to chodzi.

Świetnie można tu połączyć zdjęcie z innymi elementami graficznymi, które sprawią, ze fotografia zacznie żyć. Będzie z tym trochę zabawy bo trzeba przygotować w odpowiedni sposób wyseparowane obiekty (bez tła), ale finalny efekt może być naprawdę rewelacyjny. Wszystko jest w gestii Twojej pomysłowości.

Efekty Myszki

Powyższe efekty to nie wszystko. Mamy do dyspozycji także dodatkowe, które będą wprawiały obiekty w ruch wówczas gdy przesuniemy nad nimi kursor myszki. Oto przykładowy efekt 3D Tilt. Poruszaj kursorem myszki na różne strony, aby zobaczyć jak będzie zachowywało się zdjęcie poniżej.

Kolejny mniej skomplikowany efekt, to przemieszczanie się zdjęcia razem z ruchem kursora myszki. Ten efekt można świetnie wykorzystać również w sytuacji, gdy cały obiekt będzie składał się z kilku elementów i wówczas cała kompozycja podobnie jak wcześniej stanie się interaktywna, może wręcz opowiadać jakąś historię.

Efekty działają także na urządzeniach mobilnych. Za wyjątkiem efektów myszki, bo takowej na smartfonach raczej nie uświadczymy. Umiejętne ich wykorzystanie może znacznie przyczynić się nie tylko do uatrakcyjnienia naszej strony, ale co chyba istotniejsze może mieć bardzo pozytywny wpływ na doświadczenia osób ją odwiedzających. Pamiętaj tylko o umiarze, bo przesycenie tego typu efektami jak chociażby w tym artykule 🙂 może mieć odwrotny skutek.

Poniżej film producenta, na którym możesz zobaczyć inne, bardzo efektowne przykłady wykorzystania nowych możliwości Elementora na tym polu.

Obawiałem się, że zastosowanie tego typu efektów negatywnie odbije się na wydajności, ale okazuje się, że moje obawy się nie potwierdziły. Testy jakie przeprowadziłem pokazały, że ich wykorzystanie nie obniżyło wartości metryk np. na Pingdomie czy GTmetrix. I to jest kolejna świetna wiadomość.

Efekty dostępne są w najnowszej odsłonie Elementora, ale uwaga… w wersji PRO. Bezpłatna wtyczka niestety nie pozwoli Ci wdrożyć tych efektów. Wersję PRO znajdziesz na stronie producenta: http://jzswp.pl/elementor

Inne artykuły na temat Elementora

Hello Elementor – motyw dla Elementora

W repozytorium WordPress'a oficjalnie pojawił się motyw stworzony przez twórców Elementora. Nazywa się po prostu Hello Elementor. Rozwijany już od dłuższego czasu do tej pory dostępny był w zasadzie tylko dla …

2000+ bezpłatnych szablonów dla Elementora

https://www.youtube.com/watch?v=zcRPp5lmuFM Elementor bardzo konsekwentnie realizuje plan podbicia serc użytkowników WordPress'a i trzeba powiedzieć, że robi to skutecznie. Kilka dni temu już oficjalnie pojawił się dodatek, który znacząco upraszcza już i tak …

10 dodatków dla Elementora, o których warto wiedzieć

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z ciekawszych dodatków do Elementora. Elementor, to aktualnie zdecydowanie najlepszy builder i chyba najlepsze rozszerzenie WordPress'a w całej jego kilkunastoletniej historii dla osób, które chcą samodzielnie …

Elementor Pro 2.5 – co nowego?
5 (100%) głosów: 16

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

UDOSTĘPNIJ TEŻ W INNYCH MIEJSCACH

Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku.

Może Cię zainteresować także

Dołącz do dyskusji