Optymalizacja zdjęć, to jeden z istotniejszych czynników mający realny wpływ na szybkość ładowania się Twojej strony, a także w ślad za tym na rankingi w wynikach wyszukiwania. 

Znasz wtyczkę ShortPixel? To jedno z efektywniejszych narzędzi służące właśnie do optymalizacji zdjęć umieszczanych w Internecie, które zdobyło już całkiem pokaźną grupę sympatyków doceniających korzyści płynące z zastosowania tego rozwiązania na swoich stronach.

Niedawno pojawiła się siostrzana wtyczka o nazwie ShortPixel Adaptive Images, która można powiedzieć robi to samo z tą zasadniczą różnicą, że optymalizacja zdjęć odbywa się w locie i są one serwowane z sieci CDN, co przynosi kolejne wymierne korzyści.

ShortPixel

Zanim przejdę do krótkiej prezentacji wtyczki ShortPixel Adaptive Images dwa słowa na temat samej usługi ShortPixel.

Strona ShortPixel

To usługa oferująca kompresję grafik na stronach internetowych w tle. Czyli mówiąc najprościej wrzucasz zdjęcie na swoją stronę, które zaraz po tym fakcie jest przesyłane bez Twojego zaangażowania na serwer ShortPixek, gdzie zostaje poddane optymalizacji, po czym wraca do Ciebie i w zoptymalizowanej formie jest wyświetlane osobom odwiedzającym stronę.

Usługa daje możliwość skorzystania z bezpłatnego planu, który pozwala przetworzyć maksymalnie 100 obrazów miesięcznie. Nie jest to jednak dużo więc jeśli w miarę regularnie rozbudowujesz swoją stronę o nowe treści, zapewne ten limit szybko wyczerpiesz. W konsekwencji kolejne grafiki nie będą optymalizowane.

Przejście na plan płatny oznacza albo wydatek miesięczny zaczynający się od niecałych 5 dolarów za 5000 obrazów, albo możesz wykupić konkretny pakiet grafik do przetworzenia w dowolnym czasie.

Można też przy odrobinie szczęścia ustrzelić okazję np. na AppSumo, gdzie ShortPixel po raz kolejny oferuje swoje usługi w modelu “zapłać raz, korzystaj wieczność“, co zapewne jest po części związane z pojawieniem się nowej wtyczki dla WP. 

Jakiś czas temu na AppSumo można było wykupić dostęp do usług ShortPixel za 39 dolarów, a w zamian otrzymywaliśmy dożywotni plan pozwalający na przetworzenie 12 000 obrazów w miesiącu i 100 GB transferu CDN miesiąc w miesiąc.

Optymalizacja zdjęć - ShortPixel Adaptive Images

Tej wtyczce poświęcimy dalszą część artykułu. Jak już wspomniałem na wstępie jej sposób działania różni się zasadniczo od wtyczki, którą do tej pory znaliśmy. Zdjęcia optymalizuje w locie dostosowując je jednocześnie do wielkości ekranu – twórcy nazywają to inteligentnym przycinaniem. Dodatkowo optymalizacja zdjęć polega na tym, że nie są one pobierane z naszego serwera, ale z globalnej sieci CDN ShortPixel, co sprawia, że załadują się Twoim Klientom z lokalizacji im najbliższej, a więc także szybciej. To jednak nie wszystko, ponieważ usługa jest w stanie konwertować obrazy do formatu WebP, bardzo lubianego przez Google.

Instalacja i konfiguracja

Rozszerzenie instalujemy jak każde inne z repozytorium WordPress’a. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce ShortPixel, aby od razu znaleźć oba rozszerzenia. Wybieramy tylko jedno, bo nie ma potrzeby korzystać z obu. Jeśli więc chcesz czerpać korzyści z ShortPixel Adaptive Images właśnie tę wtyczkę instaluj.

wtyczka w repozytorium WordPress

Po instalacji w zasadzie wszystko jest gotowe do działania. Możesz zdecydować o stopniu kompresji oraz o tym czy chcesz konwertować obrazy do formatu WebP. Optymalizacja zdjęć może więc być dopasowana do Twoich potrzeb. Np. jeśli zależy Ci na wysokiej jakości kosztem ciężaru możesz wybrać mniejszy poziom kompresji.

W sekcji ustawień zaawansowanych dodatkowo możesz wybrać metodę podmiany obrazów i utworzyć reguły wykluczające określone zasoby w postaci selektorów CSS czy adresów URL jeśli taka potrzeba się pojawi.

Konfiguracja jak widać nie jest skomplikowana, wręcz minimalistyczna. Trzeba jednak pamiętać o tym aby dodać domenę naszej strony w panelu klienckim ShortPixel.

przypisanie domeny do usługi

Gdy wszystko mamy dopięte na ostatni guzik pozostaje przetestowanie czy coś zmieniło się na lepsze jak chodzi o wydajność naszej strony. Taki test oczywiście przeprowadziłem nie raz nie dwa i oto przykładowy wynik z GTMetrix.

Pierwszy test wykonałem bez wtyczki, ale i tak zdjęcia były zoptymalizowane wcześniej przez standardowe rozszerzenie Short Pixel Image Optimizer. Gdybym tego nie zrobił wyniki czy raczej różnice obu testów byłyby znacznie bardziej spektakularne.

wynik testu bez optymalizacji

Drugi test wykonałem po aktywacji wtyczki ShortPixel Adaptive Images z ustawieniami dokładnie takimi jakie widzisz na wcześniej zamieszczonych zrzutach ekranu.

wynik testu z wtyczką

Pomimo, że pierwszy test był wykonany na stronie z uprzednio zoptymalizowanymi grafikami i tak widać wyraźną różnicę. W pierwszym odruchu wydawać by się mogło, że poprawie potencjalnie ulec może jedynie całkowity ciężar strony z racji kompresji grafik, ale okazuje się że nie tylko ta metryka się poprawiła. Zwróć uwagę, że zmniejszyła się także ilość zapytań z 56 do 47.

Podobne testy przeprowadziłem na kilku różnych witrynach i wszędzie odnotowałem wyraźnie szybsze ładowanie się strony, zmniejszenie jej ciężaru i ilości zapytań.

Czy warto?

Biorąc pod uwagę wyniki testów trudno oprzeć się stwierdzeniu, że profity płynące z zastosowania tego dodatku są bardzo konkretne. Optymalizacja zdjęć czy dowolnej grafiki na Twojej stronie odbywa się w sposób dla Ciebie całkowicie transparentny.

Jeśli więc miałbym krótko odpowiedzieć na to pytanie odpowiedziałbym: TAK. A jeśli do tego uda Ci się ustrzelić ofertę z AppSumo i będziesz mieć dożywotni dostęp do usług ShortPixel bez żadnych opłat abonamentowych, nie ma się specjalnie nad czym zastanawiać.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

2 komentarze

  1. Grzesiek pisze:

    A ja się meczę z GIMPEM. Chyba czas to zmienić.

  2. Sebastian pisze:

    Dzięki za info. Zgarnięte na AppSumo i optymalizuje fotki że aż miło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *