Odpowiedni hosting

W dzisiejszych czasach, gdy informacje o wszelkich usługach i ich cenach mamy na wyciągnięcie ręki, wybranie odpowiedniego hostingu nie wydaje się być specjalnie trudne, ponieważ firm świadczących podobne usługi jest naprawdę bardzo dużo. Z drugiej jednak strony nie zawsze na przykład najtańsza oferta będzie najlepsza, podobnie jak i oferta firmy, która nie zdobyła jeszcze żadnego większego doświadczenia. Dlatego wybierając usługodawcę hostingowego nie należy ograniczać swojej decyzji jedynie do atrakcyjnych cenowo pakietów.

Dobrą metodą na sprawdzenie, czy akurat konkretny hosting jest w porządku, będzie po prostu przejrzenie kilku stron internetowych, które korzystają z danego usługodawcy. Bardzo szybkim sposobem na znalezienie stron utrzymywanych na tym samym hostingu jest skorzystanie z operatora „site:” w Google. Wpisujemy wówczas frazę, np. site:o12.pl. Wyświetlą się wtedy strony utrzymywane na wymienionym przez nas hostingu, ograniczone jednak do stron wykorzystujących główną domenę operatora (na ogół jest to mniejszość), które można przejrzeć. Skoncentrować swoją uwagę warto przede wszystkim na sposobie otwierania się serwisów. Jeżeli na przykład czas ładowania się wszystkich tych witryn jest długi, świadczyć to może nie najlepiej o hostingu. Pojedyncze przypadki można odrzucić bo mogą być wynikiem kiepskiej optymalizacji samych serwisów przez ich webmasterów na co żaden operator nie ma wpływu. Poza tym warto także poszukać odpowiednich informacji dotyczących serwerowni danego providera. To, na jakich komputerach utrzymywany jest każdy serwer oraz ich parametry techniczne (procesor, ilość RAM, dyski), również mają ogromny wpływ na jakość usług hostingowych.

To jednak nie wszystko – arcyważny jest też kontakt danej firmy z klientami. Nieraz na serwerach przeprowadzane są jakieś prace konserwacyjne, możliwe jest także okazjonalne występowanie różnych awarii. Warto zatem wybrać takiego providera, który posiada działające non-stop biuro techniczne, mogące odpowiednio wcześniej poinformować o ewentualnych przerwach w łączności.
Również sprawdzenie opinii na tematycznych forach internetowych może pomóc w znalezieniu dobrego hostingu. W tym przypadku nie warto jednak ufać do końca publikowanym tam wypowiedziom. O renomie danego dostawcy hostingowego może świadczyć tylko fakt występowania licznych pozytywnych komentarzy. Mogą one być dobrą wskazówką, ale dodatkowo świetnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z darmowego okresu próbnego żeby samamu przekonać się jaką jakość oferuje dany operator. Wówczas można dokładnie przetestować wszystkie elementy, którymi jest się zainteresowanym i dopiero wtedy, jeżeli nie ma się żadnych zastrzeżeń do providera, można wykupić u niego wybrany pakiet.

Kolejną istotną kwestią jest charakterystyka strony internetowej, którą chce się utrzymywać na danym hostingu. Dla dopiero rozpoczynających swoją przygodę z prowadzeniem stron WWW, polecane są tańsze hostingi, ponieważ początkowo ruch na witrynie nie będzie zbyt duży, a koszty jej utrzymania niższe. Jeżeli hosting się sprawdzi, a nasz serwis zacznie nabierać rozpędu, warto wówczas kupić po prostu większy pakiet, który gwarantuje również wyższy limit transferu. Jeżeli hostingowana strona nastawiona jest jednak od razu na duży ruch, trzeba wcześniej sprawdzić limity przeciążenia procesora referencyjnego i wykorzystania pamięci operacyjnej. Większość firm nie podaje publicznie tych limitów, dlatego musimy dopytać o to osobiście w wiadomości e-mail. To ważna kwestia, gdyż przy groźbie przekroczeniu limitu można odpowiednio wcześniej zareagować, tak, żeby strona nie została automatycznie zablokowana przez administratora.

Elementami, na które mocno zwraca się uwagę podczas szukania odpowiedniego hostingu także bazy danych – przyzwoity hosting powinien oferować przynajmniej dwie. Jednak i tutaj trzeba być czujnym, ponieważ wielu providerów stosuje ograniczenia co do pojemności baz danych. Dodatkowo warto sprawdzić oferowaną ilość kont pocztowych, powierzchnię dysku, transfer miesięczny, koszta ponoszone za przekroczenie limitu transferu, jak również i opłatę pobieraną za odnowienie umowy (najczęściej po upływie roku). Przydatna jest też możliwość wykonywania kopii strony. Najlepsi providerzy dbają o to, żeby kopie zapasowe utrzymywanych witryn sporządzane były co dwadzieścia cztery godziny. Dzięki temu, w razie awarii, można łatwo przywrócić naszą stronę.

Osobiście polecam o12.pl i zainteresowanych zachęcam do przetestowania ich usług. Stosunek jakości do ceny bardzo dobry. Silne serwery, dzięki czemu mamy do dyspozycji sporo mocy obliczeniowej, a do tego serwery baz danych postawione są na osobnych maszynach z bardzo szybkimi dyskami SSD. cPanel z wieloma przydatnymi opcjami jak np. integracja z CloudFlare, co może nie tylko dać „kopa” naszej stronie, ale także podnieść jej bezpieczeństwo.

Odpowiedni hosting
Oceń artykuł