Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Jak i gdzie tanio zarejestrować domenę

Ostatnia aktualizacja:

Czy tego chcesz czy nie twoja strona internetowa potrzebuje domeny, czyli adresu pod którym możliwe będzie jej odnalezienie, uruchomienie i wyświetlenie w oknie przeglądarki. To Twój unikalny adres w cyfrowym świecie dlatego dobrze jeśli będzie możliwie krótki i łatwy do zapamiętania. Jeśli myślisz o uruchomieniu własnej strony np. dla własnej firmy, to dobrze jeśli w adresie pojawi się jej nazwa. Banalny przykład firma Apple: www.apple.com (apple.pl), innych przykładów zapewne sam znasz całą masę. Sprawdź czy nazwa twojej firmy jest wolna i rejestruj, za chwilę napiszę jak. W sytuacji gdy uruchamiasz stronę dla marki lub dla konkretnego produktu, to idealnie by było aby w nazwie domeny znalazła się jej/jego nazwa itd… Zagadnienie dotyczące doboru nazw domen jest dość szerokie, na osobny tekst, który przy okazji popełnię. Teraz wystarczy zdać sobie sprawę, że nazwa domeny powinna być łatwa do zapamiętania i fajnie jeśli nawiązuje bezpośrednio do tego co pod jej adresem będziemy mogli zobaczyć.

Rozszerzenia

Rejestrując domenę zauważysz, że może ona mieć całą masę rozmaitych rozszerzeń, np. .com, .net, .xyz, .club i setki innych. Mam być szczery? Zapomnij o nich. Jeśli chcesz działać na polskim rynku nie kombinuj z domenami wybierz narodową .pl i po temacie. Jeśli chcesz działać szerzej sprawdź też .com, a o pozostałych wynalazkach zapomnij. Nie daj się też namawiać na zakup wielu rozszerzeń po to tylko “żeby ktoś innych ich nie zarejestrował”. To wyciąganie Twoich pieniędzy. Tylko jeśli planujesz duży projekt to może mieć sens, ale jeśli chcesz uruchomić stronę swojej małej firmy, nie mówiąc już o prywatnym projekcie, to decydując się na taki krok tylko odchudzisz swój portfel. Jeśli masz za dużo pieniędzy, ok Twój wybór, ale jeśli nie i chcesz podejść do tematu racjonalnie, to wykup jedną dobrą domenę i to w zupełności wystarczy.

Gdzie i za ile

Pytanie kluczowe. Każda domena (rozszerzenie) ma swój własny cennik. Niektóre kosztują kilkadziesiąt złotych, inne kilka tysięcy rocznie. My skoncentrujemy się na naszej rodzimej domenie .pl, na której w mojej ocenie mnie powinieneś bazować. Na wstępie kilka słów wprowadzenia. Domeną .pl zarządza jedna instytucja w Polsce, a jest nią Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa w skrócie NASK. Jej strona poświęcona domenom krajowym (.pl), funkcjonalnym (np. com.pl) i regionalnym (np. waw.pl) znajduje się pod adresem www.dns.pl
Kilka lat temu każdy mógł bezpośrednio rejestrować domeny w NASK. Nie były tanie bo koszt rejestracji i odnowienia wynosił 200 zł netto / rok. Jednak w pewnym momencie NASK zdecydował się na przeniesienie bezpośredniej obsługi Klientów na zewnątrz do swoich Partnerów uruchamiając specjalny program partnerski, do którego zaczęły powoli dołączać zewnętrzne firmy aż z czasem NASK całkowicie zaprzestał bezpośredniej obsługi i w tej chwili domeny można rejestrować i odnawiać już wyłącznie u partnerów. Wszystkie firmy rejestrujące domeny .pl to pośrednicy pomiędzy użytkownikiem domeny i NASK. Ich listę możecie znaleźć pod adresem http://www.dns.pl/porozumienie/partner.html

Wszyscy Partnerzy NASK działają na tych samych warunkach, które są na tyle transparentne że NASK zdecydował się na oficjalne opublikowanie cennika. Ta publikacja jest dla nas o tyle interesująca, że możemy w łatwy sposób policzyć sobie jaką marżę dany Partner nalicza, czyli ile realnie zarabia na nas gdy płacimy czy to za rejestrację czy za odnowienie domeny. Cennik partnerski jest dostępny pod adresem http://www.dns.pl/oplaty.html
Jak widzisz, koszt utrzymania przez NASK domeny .pl w pierwszym roku to 10 zł netto, a jej odnowienie na kolejny rok, to koszt na poziomie 40 zł netto. Jeśli dodamy do tego VAT, to mamy kolejno 12,30 zł rejestracja i 49,20 zł odnowienie.
Ile więc biorą od nas Partnerzy za pośrednictwo i obsługę Klienta? Bardzo różnie. Znajdziemy firmy takie jak np. home.pl gdzie za rejestrację zapłacimy okrągłe 0 zł, ale za to za odnowienie domeny w kolejnych latach już 99 zł netto czyli ponad 121 zł (z VAT). Innymi słowy cieszymy się, że domenę zarejestrowaliśmy za free, ale po roku oddajemy to z nawiązką. To powszechnie stosowany zabieg marketingowy, który pomimo tego że wiele się o nim już napisało i tak działa i pozwala zarabiać olbrzymie pieniądze czołowym firmom hostingowym. OK ale my nie chcemy płacić 121 zł za samo utrzymanie adresu, bo to tylko adres. Przeszukując oferty firm hostingowych znajdziemy masę tańszych propozycji, takie za 100 zł, za 90, 80, 70, za 60, a nawet taniej. Na tym polu ciężko konkurować z jednym graczem, z OHV. Zwróć uwagą na ich cennik https://www.ovh.pl/domeny/cennik/ W momencie gdy to piszę rejestrację domeny .pl mamy za 9,95 zł netto (jak widzisz dokładają do rejestracji 5 groszy, bo do NASK płacą 10 zł), a odnowienie na kolejny rok oferują w cenie 40,64 zł netto (49,99 zł z VAT), co oznacza, że ich marża wynosi 64 grosze netto. Mało kto daje takie ceny, choć oczywiście są tacy którzy potrafią zejść poniżej 40 zł netto jak Gnum.pl – przyznam, że to interesująca polityka cenowa. Być może założenie jest proste. Nałapać dużo domen, do której dopłacamy po 1 groszu, a w pewnym momencie delikatnie podnieść cenę odnowienia choćby o 1 zł co przy dużym wolumenie domen może dać z dnia na dzień całkiem pokaźne dochody. Oczywiście nie wiadomo kiedy i o ile cena podskoczy.
Czy jeśli mamy domenę taniej to oznacza to, że ta usługa jest gorsza od tego co mamy chociażby w home za 99 zł netto? W żadnym wypadku. Tak samo home jak i ovh pośredniczą w rejestracji domeny, która jest ostatecznie utrzymywana w systemie NASK. Nie ma więc kompletnie najmniejszego znaczenia czy domenę zarejestrujemy w firmie X czy Y, bo zawsze ląduje w NASK, a partner wystawia nam jedynie fakturę i ewentualnie służy pomocą. Jest więc sens płacić więcej, czasem nawet ponad 2 razy więcej? Nie wiem jak ty, ale ja mówię NIE.

A odnośnie pomocy, to jest to także jeden z istotniejszych czynników, który powinien pomóc Ci w podjęciu decyzji. Warto przejrzeć fora i rozmaite grupy, na których ludzie rozmawiają o rejestratorach domen i dzielą się swoimi opiniami na temat jakości obsługi klienta. Ja ze swojej strony, jeśli mowa o domenach, polecam OVH. Nigdy na tym polu nie miałem z nimi najmniejszych problemów.

Jak zarejestrować domenę

Skoro już wiemy gdzie można zarejestrować adres dla naszej strony internetowej, to czas na rejestrację. Rekomenduję OVH z uwagi nie tylko na cenę, ale i to że jest to poważny gracz i nie powinieneś mieć problemów. Niektóre małe firmy dają niskie ceny, ale potem nie dają rady, zwijają się i mogą być niepotrzebne kłopoty. Domena to usługa mało kłopotliwa i jeśli jest jakiś problem z działaniem strony mający związek z domeną to zazwyczaj jest to przespany termin jej odnowienia, ale trudno za to winić operatora 🙂
Oczywiście pamiętaj, że rejestrując domenę gdziekolwiek w jakiejkolwiek promocji zazwyczaj partner zabezpiecza się na ewentualną migrację jej obsługi do innej firmy i jeśli przed pierwszym jej odnowieniem zechcesz przeskoczyć np. z home do ovh bo jest taniej, to może nie być tak łatwo. Pomimo, że żaden partner NASK nie ma prawa uniemożliwić Ci przeniesienia domeny o tyle może nanieść na Ciebie opłatę karną przewidzianą w regulaminie danej promocji. Dlatego jeśli nie masz jeszcze domeny i chcesz ją rejestrować, to zarejestruj ją tam gdzie Twój portfel najmniej to odczuje, a firma ma stabilna pozycję na rynku. Zapewne po takim wyborze nie będziesz miał powodów aby domenę gdzieś przenosić.

Rejestracja jest bardzo prosta. Na głównej stronie www.ovh.pl znajdziesz formularz przy pomocy, którego sprawdzisz dostępność danej domeny (adresu).

formularz rejestracji domeny

Wpisujesz np. mojafirma.pl i klikasz na przycisk ‘Zamów/Transferuj’ (tylko informacyjnie: opcja transferu służy do przeniesienia domeny od innego partnera NASK). W sytuacji gdy nasza domena jest wolna zobaczymy mniej więcej coś takiego:

domena wolna

Dalej pozostaje nam już tylko kliknąć w przycisk Kontynuuj i przejść przez proces składania zamówienia. Po drodze OVH zaproponuje nam dodatkową usługę DNS Anycast optymalizującą szybkość odpowiedzi serwerów DNS, nie jest to konieczne, a także włączenie opcji DNSSEC (bezpłatnie). Jeśli będziemy korzystali z DNS-ów OVH można to włączyć, jeśli chcemy korzystać z DNS-ów własnych lub firmy hostingowej wówczas nie ma to większego znaczenia. O DNS-ach dla zainteresowanych przygotuję odrębny artykuł, na tym etapie wystarczy że wiemy że coś takiego jest i że pozwala skierować ruch dla danego adresu na konkretny serwer (numer IP) w sieci. Dalej OVH zaproponuje nam hosting. Tak jak wspomniałem znajdziemy go taniej zwłaszcza jak chcemy uruchamiać coś niewielkiego, to zasoby jakie oferuje OVH są w mojej ocenie trochę przerostem formy nad treścią. Decydujemy i idziemy dalej. Na końcu musimy dokonać płatności bo domena zostanie fizycznie zarejestrowania dopiero po tym fakcie. Ot cała droga do stania się pełnoprawnym posiadaczem unikalnego adresu.

Jeśli miałbyś problemy to oczywiście zapraszam na moje spersonalizowane szkolenia na temat tworzenia stron na WordPressie, na których możemy bardziej zgłębić także ten temat.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła. Dołącz do najlepszego Kursu WordPress w edycji 2019 dla nie informatyków!

Zapraszam również do grona tysięcy Subskrybentów JZS. Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, Elementorem i wiele więcej.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

UDOSTĘPNIJ TEŻ W INNYCH MIEJSCACH

Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku.

Może Cię zainteresować także

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Krzysztof WojteczkoKrzysztof WojteczkoMarcin Recent comment authors

JZS używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się jak komentarze są przetwarzane.

najnowszy najstarszy oceniany
Marcin
Gość
Marcin

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mam Jeszcze jedno pytanie. Gdybym przeniósł domenę .pl z OVH do np. Home to cena za jej odnowienie zostanie zostanie taka jak w OVH, czy zmieni się na ceny, które posiada Home w swojej ofercie??

Krzysztof Wojteczko
Gość
Krzysiek

Będzie taka jak w OVH

Marcin
Gość
Marcin

Witam po wpisaniu w wyszukiwarce OVH interesującej mnie domeny wyskakuje informacja “dostępna do transferu 0.00 zł”. Czy oznacza to, że mogę ją bezpłatnie transferować od innego operatora do OVH.

Ta strona używa plików cookies aby zapewnić Ci najlepszą jakość korzystania tej witryny. Zgadzając się, akceptujesz użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką.

Przewiń do góry
small_c_popup.png

Odbierz Prezent!

Nie przegap nowych poradników, którymi dzielę się z Subskrybentami JZS. W prezencie otrzymasz kupon rabatowy -20% na kursy poznajWP.pl!

Webinar: "Strona Internetowa, Sklep... - jak zacząć?"

piątek 25.10, godz. 19:00 - Wstęp wolny - Ograniczona ilość miejsc!