Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Jak naprawić błąd 403 – Elementor + Wordfence

Ostatnia aktualizacja:

Edytując stronę przy wykorzystaniu widgetów, w tym także widgetów Elementora może się zdarzyć, że będziesz mieć problem z zapisaniem zmian jakie wprowadzasz. Pojawia się błąd 403.

Jeśli na pokładzie masz zainstalowaną wtyczkę WordFence, to taka sytuacja zazwyczaj ma związek z ochroną jaką to rozszerzenie zapewnia. Ochrona jest dość agresywna, co wcale nie jest złe. Pamiętaj, że głównym zadaniem rozszerzenia WordFence jest ochrona Twojej witryny przed atakami z zewnątrz. Może się jednak zdarzyć, że firewall wtyczki przyblokuje również Twoją aktywność. Co w takiej sytuacji zrobić, gdy zobaczysz taki komunikat?

błąd 403

Błąd 403

Zacznijmy od tego, co oznacza błąd 403. Kod błędu 403 nic innego jak odmowa/zakaz dostępu do określonych zasobów na Twoim koncie hostingowych. Powodów jego wystąpienia może być wiele. Te najczęściej występujące, to wspomniany firewall, prawa dostępu do katalogu lub pliku czy reguły w pliku .htaccess

W naszym przykładzie .koncentrujemy się na sytuacji, w której firewall rozszerzenia WordFence odmawia nam dostępu do określonych zasobów.

WordFence

Żeby mieć pewność, że dostęp blokuje wtyczka WordFence możesz ją na chwilę wyłączyć i ponowić próbę zapisania zmian. Jeśli się powiedzie to znak, że aktywność była blokowana przez WordFence.

Sposób 1

Możesz także zerknąć na listę zdarzeń rejestrowanych przez ten dodatek. Przejdź do WordFence > Live Traffic i odszukaj rekord związany ze swoją aktywnością. Może to wyglądać mniej więcej tak:

blokada przez wordfence

Jak być może już się domyślasz możesz z tego poziomu dodać zdarzenie na białą listę klikając w przycisk “WHITELIST PARAM FIREWALL“. I to w zasadzie wszystko. W momencie gdy w kolejnym kroku ponowisz próbę zapisania zmian w Elementorze nie powinien już pojawić się błąd 403.

Sposób 2

Innym sposobem, to dodanie swojego adresu IP na białą listę. Tu jednak ważne jest to aby Twój adres IP był stały. W innym wypadku ta metoda poskutkuje tylko do czasu zmiany adresu IP przez Twojego operatora. Poprzedni adres zostanie przypisany komuś innemu i ten ktoś będzie ulgowo traktowany przez WordFence czego zapewne nie chcesz.

Jeśli masz stałe IP przejdź do: WordFence > All Options. Przejdź do sekcji ustawień zaawansowanych i w polu “Whitelisted IP addresses that bypass all rules” wpisz swój adres IP. Sprawdź swoje IP.

Zapisz zmiany, wróć do edycji w Elementorze i ponów próbę zapisu. Błąd 403 nie powinien się pojawić. 

Sposób 3

Kolejny sposób to dodanie na białą listę adresu /wp-admin/admin-ajax.php. Aby to zrobić wykonaj poniższe czynności:

  • Przejdź do: Wordfence > All Options
  • Odszukaj sekcję Whitelisted URLs
  • W polu URL wpisz /wp-admin/admin-ajax.php
  • Na liście rozwijanej wybierz: Param Type: POST Body
  • W polu Param Name wpisz: actions
  • Kliknij w przycisk: ADD
  • Zapisz zmiany

W analogiczny sposób możesz wyeliminować błąd 403 wywoływany przez firewall WordFence nie tylko wtedy gdy korzystasz z Elementora, ale także dowolnego innego buildera i wtyczek.

PODAJ DALEJ!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci zbudować i prowadzić stronę, sklep, co zechcesz. Dołącz do Kursu WordPress 2020 dla początkujących!

Zapraszam Cię także do grona Subskrybentów JZS! Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, sklepem, blogiem i wiele więcej. Pierwszy dowiesz się o webinarach oraz będziesz mógł korzystać ze specjalnych ofert tylko dla Subskrybentów!

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
krystynabozenna Recent comment authors

JZS używa Akismet do redukcji spamu. Przeczytaj jak Twoje komentarze są przetwarzane.

najnowszy najstarszy oceniany
krystynabozenna
Gość
krystynabozenna

Zrobione wg tego pierwszego sposobu. Extra, działa poprawnie, nie ma błędu 403 🙂 Dziękuję 🙂

Ta strona używa plików cookies aby zapewnić Ci najlepszą jakość korzystania tej witryny. Zgadzając się, akceptujesz użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką prywatności.

Przewiń do góry
Udostępnij na
Skopiuj link