Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Jak zainstalować WordPress na komputerze

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko
Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2020

Do eksperymentów z WordPressem lub po prostu do nauki tego systemu CMS nie potrzebujesz konta hostingowego. Możesz zainstalować WordPress na swoim komputerze, a gdy uznasz, że Twoja praca jest gotowa na pokazanie jej światu, wtedy to co zrobiłeś możesz przenieść na serwer produkcyjny.

Pojawia się jednak pytanie jakich narzędzi użyć do instalacji WordPressa lokalnie?

Środowisko serwera

Do tego aby WordPress mógł działać na Twoim komputerze musisz przygotować mu odpowiednie środowisko. Potrzebujesz web serwera, np. Apache, Nginx, serwera baz danych i interpretera PHP.

Niektórzy uruchamiają maszyny wirtualne, na których instalują niezależny system pod takie zadania, np. jedną z dystrybucji Linux’a i urządzają sobie przestrzeń do działań developerskich. Owszem można i tak, ale jeśli nie masz doświadczenia w zarządzaniu serwerem i wiedzy na temat tego tak takie środowisko przygotować, to zadanie może okazać się karkołomnym wyczynem.

Nieporównywalnie prostszą metodą jest instalacja gotowej aplikacji, która na komputerze z systemem Windows, Mac, a nawet na Linuxie automatycznie przygotuje optymalne dla WordPressa warunki. Czas jaki będziesz musiał poświęcić na przygotowanie wszystkiego liczony jest w minutach, w kilku minutach 🙂   

Najlepszy i najprostszy sposób na instalację WordPressa na komputerze

Narzędzi, które pozwolą Ci zainstalować WordPressa lokalnie jest całkiem sporo, ale tylko część z nich, to aplikacje, które są maksymalnie przyjazne dla użytkownika. Właśnie taki soft za chwilę poznasz i nie widzę nawet sensu proponować Ci cokolwiek innego 🙂

Moim ulubionym programem do lokalnej pracy z WordPressem jest Local, który możesz pobrać bezpłatnie ze strony producenta pod adresem https://localwp.com/

Do wyboru masz wersję dla systemu Windows, Mac, a także Linux

Local wersje

Po pobraniu uruchamiasz instalator i pozwalasz mu zrobić swoje. Program instalujesz tak jak każdy inny. Po chwili, gdy aplikacja jest już zainstalowana w zasadzie od razu możesz zacząć pracę. Dobra informacja jest taka, że wszystko czego potrzebuje WordPress masz na dzień dobry i nie musisz podejmować jakichkolwiek dodatkowych działań.

Dodanie instalacji WordPress

Skoro środowisko jest gotowe pozostaje zainstalować samego WordPressa. Nie musisz go pobierać, kopiować plików do takiego lub innego folderu, nie musisz zakładać bazy danych. Twoja aktywność sprowadza się do kilku prostych wyborów.

Przy pierwszym uruchomieniu programu zostaniesz poproszony o wpisanie nazwy strony, z którą chcesz pracować lokalnie. Nazwę możesz wpisać dowolną np. “strona”, “sklep”, “eksperyment” itp…

W kolejnym kroku zobaczysz informację na temat tego na jakim środowisku dodawana strona będzie działać. Śmiało możesz zostawić domyślne ustawienia, bo w większości przypadków będą wystarczające, albo kliknąć w przycisk “Custom” i zdecydować o wersji PHP, rodzaju serwera webowego i wersji serwera baz danych.

W trzecim kroku pojawi się prośba o wprowadzenie loginu i hasła użytkownika z prawami administratora jaki ma zostać automatycznie utworzony w trakcie instalacji WordPress’a. Na te dane będziesz się potem logował do panelu zarządzania stroną.

Dodatkowo w zakładce z ustawieniami zaawansowanymi jeśli jest taka potrzeba możesz aktywować opcję Multisite.

Na tym kroku kończy się Twoja aktywność instalatora. Poczekaj chwilę aż proces automatycznej instalacji się zakończy i gdy zobaczysz taki ekran jak poniżej wszystko jest gotowe!

Klikając w przycisk VIEW SITE – zobaczysz jak wygląda zainstalowana strona, a gdy klikniesz w przycisk ADMIN pojawi się strona logowania do panelu administracyjnego WordPress.

Do logowania użyj tych danych, które podałeś instalując WordPressa i do dzieła 🙂

Jak widzisz cały proces jest maksymalnie prosty. W razie potrzeby możesz dodawać kolejne instalacje WordPressa, które będziesz miał dostępne w lewym pasku aplikacji Local.

Gdy stronę będziesz miał gotową możesz przenieść ją na serwer docelowy korzystając z praktycznie dowolnego rozszerzenia tworzącego backupy lub paczki do migracji. Zajrzyj do kursu WordPress, gdzie cały proces związany z uruchomieniem Local i przeniesieniem strony pokazuję krok po kroku na filmie.

Pamiętaj, że tak uruchomiona strona działa na Twoim komputerze. Podkreślam to dlatego, że jeden z kursantów zapytał na HelloWP o to czy Local jest bezpieczny, bo wydawało mu się, że strona fizycznie umieszczona jest na zewnątrz, na serwerze producenta oprogramowania. Dlatego powtarzam raz jeszcze. To aplikacja pozwalająca Ci zainstalować WordPressa lokalnie na swoim komputerze. Pliki stron w niej uruchamianych i ich bazy danych są tylko i wyłącznie na komputerze na którym zainstalowałeś ten program.

Podsumowanie

To co najbardziej podoba mi się w Local, to jego niezwykle czytelny interfejs. Nie sądzę abyś miał jakiekolwiek problemy z poruszaniem się po tej aplikacji. Po poprawkach jakie w ostatnich miesiącach wprowadził producent działa naprawdę szybko (wcześniej były z tym problemy).

Na zakończenie dodam tylko tyle, że poza opisanymi podstawowymi możliwościami Local oferuje kilka innych sympatycznych narzędzi. Przykładowo, jeśli pracujesz nad stroną dla swojego klienta możesz wygenerować specjalny link tymczasowy i wysłać go klientowi, a ten po jego wywołaniu w przeglądarce zobaczy stronę którą stworzyłeś.

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, bloga, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić pierwszy, ważny krok na drodze do własnej strony internetowej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ prezent!

KURS wordpress!