BEZPŁATNY KURS WORDPRESS

Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Jak założyć bloga. Kompletny poradnik 2020

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko

Ostatnia aktualizacja

#UCZSIEWDOMU

Szybki Kurs WordPress

Możesz się wypisać w każdej chwili. Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

Przez 3 dni kursu wysyłam Ci dostęp do kolejnych lekcji wideo
Na koniec każdy Uczestnik otrzymuje specjalne bonusy!

Jak Założyć Bloga

Często dostaję od Was pytanie żywcem wzięte z tematu tego wpisu: “Jak założyć bloga”. W zasadzie od strony technicznej niczym nie różni się to od uruchomienia klasycznej witryny. Opisałem ten temat krok po kroku tutaj, ale najwyraźniej potrzebny jest też tekst, który będzie jednoznacznie ukierunkowany. Podaję gotowe rozwiązanie, które możesz wdrożyć natychmiast, nawet w trakcie lektury tego artykułu!

W tym wpisie znajdziesz fundament niezbędny do tego, aby zacząć blogować. Pamiętaj jednak, że blog to nic innego jak strona internetowa, o którą trzeba dbać, trzeba się troszczyć i rozwijać, tak aby przynosiła Ci możliwie najwięcej satysfakcji i korzyści.

Na świecie jest ponad miliard blogów. Sądzisz, że łatwo będzie się przebić? Jeśli faktycznie chcesz coś zdziałać na tym polu, a swój pomysł traktujesz poważnie, zacznij od skonkretyzowania celu i możliwie najlepszego poznania narzędzi oraz właściwego ich doboru.

Spis Treści

Pomysł na bloga

To na ile Twój blog okaże się trafionym pomysłem zależy przede wszystkim od Ciebie. W pierwszej kolejności zastanów się nad celem jaki chcesz dzięki niemu osiągnąć.

Prowadziłem kilka lat temu platformę blogową, na której mieliśmy aktywnych kilkadziesiąt tysięcy blogów. Z tego co zauważyłem przeglądając treści na niektórych z nich, to motywacji związanych z prowadzeniem bloga jest całkiem sporo 🙂

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że gdy ktoś decyduje się założyć bloga, to marzy mu się aby zostać znanym, poczytnym blogerem, zarabiać w ten sposób na swojej pasji i odganiać się od sponsorów, którzy co rusz obrzucają prezentami.

Owszem część osób zainspirowana popularnymi blogami ma takie aspiracje, ale także nie mała grupa decyduje się na bloga wyłącznie jako formę osobistej, nawet intymnej ekspresji twórczej bez “parcia na szkło”. Publikują własne wiersze, opowiadania, przemyślenia, fotografie itp… nie nastawiając się na popularność, choć ta może przyjść niespodziewanie 🙂

Jedno i drugie podejście jest OK jeśli faktycznie realizuje plan i przynosi autorowi satysfakcję, bo o to przecież chodzi.

Tematyka bloga

Blog monotematyczny, a może blog o wszystkim? Można i tak i tak. Musisz mieć jednak świadomość tego, że założenie bloga o wszystkim jest mocno ryzykowne. Przede wszystkim teksty jakie publikujesz, powinny być wartościowe same w sobie. Odpowiedz więc na pytanie czy jesteś w stanie pisać na każdy temat w taki sposób, aby rzeczywiście publikacje były merytoryczne i do tego angażujące? W zasadzie mogę odpowiedzieć za Ciebie. Nie będzie to możliwe, chyba że zaprosisz do współpracy większy zespół redakcyjny, gdzie każda osoba będzie specjalizowała się w określonym bloku tematycznym. Jakość publikacji na blogu ma olbrzymie znaczenie.

W sytuacji gdy zastanawiasz się jak założyć bloga i poprowadzić go samodzielnie skoncentruj się na tematyce, która jest Ci dobrze znana. Dziel się wiedzą z obszarów, w których swobodnie się poruszasz. Najlepiej jeśli to czym się pasjonujesz, stanie się rdzeniem Twojego nowego projektu. Nie tylko teksty będą dzięki temu ciekawsze, ale także będziesz w stanie napisać więcej w krótszym czasie, a to oznacza, że Twój blog będzie rozwijał się dynamicznie i szybciej zacznie przyciągać coraz większą rzeszę stałych Czytelników.

OK ale skąd będę wiedział czy dana tematyka ma szansę zaciekawić innych? To kolejny temat nad którym warto chwilę się zatrzymać. Zdarza się, że nowy bloger podchodzi do zagadnienia w taki oto sposób: Poszukam tematyki niszowej, takiej gdzie blogów jest jak na lekarstwo. W ten sposób łatwo wybiję się wysoko i szybko pozyskam Czytelników. OK, myślenie logiczne, ale czy na pewno taka strategia sprawdzi się w praktyce? Otóż nie koniecznie.

W sytuacji gdy zależy Ci na pozyskaniu znaczącego ruchu na swoim blogu powinieneś szukać popularnej tematyki. Tak, wiem. Oznacza to konkurowanie z setkami dużych blogów i zdecydowanie trudniej będzie się przebić. Jeśli się jednak uda, co w dużej mierze będzie zależało od tego jak bloga będziesz prowadzić, możesz być mile zaskoczony efektami swojej pracy. Poprzeglądaj blogosferę. Zobacz jakie blogi naprawdę żyją, jak ludzie na nie reagują, jak komentują posty. Tam gdzie tętni życie, tam zapewne znajdziesz również potencjał i podatny grunt dla swoich działań.

Popularne obszary tematyczne dla bloga

Być może chcesz dowiedzieć się jaka tematyka ma największy potencjał. Oto kilka przykładów:

 1. Zarabianie
 2. Własne finanse
 3. Zdrowie / Fitness
 4. Kulinaria
 5. Moda i uroda
 6. Styl życia

Powyższe obszary jak widzisz to nic odkrywczego. Zapewne sam lub sama instynktownie domyślasz się, że tego typu tematyka związana z prowadzonym blogiem ma największe wzięcie. Faktycznie w sieci znajdziesz ogromną ilość blogów, które koncentrują się na tych tematach i mają się świetnie.

Jeśli znasz jakiegoś popularnego blogera, to prawdopodobnie on także wpisuje się w jeden z tych nurtów. To nie tylko tematy, które umożliwią Ci pozyskanie znaczącego grona Czytelników, ale także tematy, które mają największy potencjał monetyzacji bloga. Czyli mówiąc prościej, jeśli planujesz w przyszłości zarabiać na swoim blogu, te tematy mogą przynosić Ci największe profity.

Narzędzia do prowadzenia bloga

Gdy już wiesz wokół jakiej tematyki będziesz się koncentrować. Masz klarowny plan na swojego bloga, a nawet plan działań marketingowych w mediach społecznościowych i nie tylko, przychodzi moment na dobór odpowiedniego narzędzia.

I tu stajesz przed dość trudnym wyborem. Z jednej strony możesz skorzystać z bezpłatnych lub płatnych platform blogowych, o których przeczytasz w artykule “Najlepsze platformy blogowe“. Z drugiej strony możesz uruchomić w pełni autonomicznego bloga o dużo większych możliwościach. Bo dlaczego nie miałbyś w pewnym momencie założyć sklepu na swoim blogu? Dlaczego nie miałbyś na pewnym etapie rozwoju zbudować w 100% własnej, niezależnej od wszędobylskich portali społecznościowych społeczności ludzi kochających to co Ty? No właśnie. Na co się zdecydować?

Jeśli myślisz o blogu poważnie. Chcesz go rozwijać nie tylko od strony merytorycznej, ale także funkcjonalnej. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad każdym aspektem jego funkcjonowania, zdecydowanie rekomenduję Ci instalację WordPress’a na własnym koncie hostingowym z własną domeną, która będzie w przyszłości Twoim znakiem rozpoznawczym.

Jak założyć bloga na WordPress

WordPress, to oprogramowanie, które ma już ponad 15 lat. Przez ten czas zyskał tak dużą popularność, że aktualnie co trzecia strona w Internecie (nie tylko blog) działa w oparciu o niego. Zerknij na poniższe dane statystyczne z W3Techs z lipca 2020. 

Udział WordPressa w rynku

Tak rozkłada się wykorzystanie najpopularniejszych systemów CMS na rynku. WordPress ma porażający dystans nad innymi systemami. 37,6% stron w Internecie, to strony działające na WordPressie! Udział WordPress’a w rynku systemów CMS, to bagatela 63,6%. Spójrz na drugą pozycję i porównaj wyniki.

Gdybyśmy odszukali w tym rankingu popularną platformę blogową Blogger, to plasuje się na ona na 8 pozycji z wynikiem nie przekraczającym 2%.

WordPress a blogger

WordPress, to bezkonkurencyjne narzędzie, dające Ci olbrzymie możliwości rozwoju i modelowania swojego pomysłu. Nie będę w tej chwili rozpisywał się na temat samego skryptu. Jeśli interesują Cię szczegóły zapraszam do artykułu “WordPress recenzja“. Nadmienię tylko, że większość najlepszych blogów w sieci, tych najpopularniejszych, dobrze prowadzonych, działa właśnie na bazie WordPress’a. Blog na którym jesteś w tej chwili również.

Żeby jednak skorzystać z tego rewelacyjnego narzędzia do blogowania trzeba wyposażyć się w dwa dodatkowe komponenty. Sam WordPress jako oprogramowanie dostępny jest bezpłatnie, ale żeby możliwe było jego opublikowanie w sieci potrzebujesz dwóch dodatkowych składników przepisu, są nimi:

Domena

Wspomniałem już o niej. To nic innego jak adres pod jakim będzie dostępny Twój blog. To jego niezwykle ważny identyfikator, coś co Twoi Czytelnicy będą pamiętali i co będą bezpośrednio kojarzyli z Tobą. Dlatego adres powinien być możliwie krótki i łatwy do zapamiętania.

Koszty utrzymania domeny w zależności od jej rozszerzenia (rozszerzenie to końcówka np. .pl, .eu, .com itd…) to koszty od kilkudziesięciu złotych na rok.

Jak znaleźć wolną domenę? No cóż musisz liczyć się z tym, że praktycznie większość adresów wpadających w ucho jest zajęta, więc prawdopodobnie będziesz musiał trochę pokombinować, tworząc skróty lub łącząc dwa słowa w jedno. Żeby sprawdzić czy dany adres jest jeszcze wolny możesz skorzystać z poniższego formularza. Po prostu wpisz nazwę np: “mojadomena” i kliknij w przycisk sprawdzenia jej dostępności.

Hosting

To miejsce na serwerze, gdzie instalujesz WordPress’a. Hosting jest niezwykle istotnym czynnikiem ponieważ w pewnej mierze decyduje o powodzeniu przedsięwzięcia. Dlaczego? Przede wszystkim zwróć uwagę na rekomendacje producenta dotyczącą minimalnych wymagań technicznych. W momencie gdy piszę ten tekst te wymagania to:

 • PHP w wersji 7.4
 • Baza danych MySQL lub MariaDB w wersji przynajmniej 10.1
 • Protokół HTTPS czyli inaczej mówiąc Certyfikat SSL

Problem w tym, że wciąż wiele firm hostingowych nie zapewnia tych parametrów, a nawet Ci którzy zapewniają obsługę PHP w wersji 7.4 zazwyczaj domyślnie działają na znacznie starszej wersji, zdarzają się nawet wersje 5.6, której wsparcie jak chodzi o zabezpieczenia wygasło z końcem 2018 roku. Są firmy oferujące PHP w muzealnych wersjach 5.2, a podejrzewam że gdybym poszukał, to i z PHP 4 też bym kogoś znalazł 🙂

Podobnie jest z wersjami baz danych, nie mówiąc o certyfikatach SSL, za które często trzeba osobno płacić, choć fakt faktem, jest coraz więcej firm udostępniających je w wersji FREE.

Hosting to oprócz składowych rekomendowanych przez WordPress’a także inne elementy mające kolosalne znaczenie w kontekście prędkości działania bloga. Dlaczego prędkość działania strony/bloga jest tak ważna? Ponieważ to w tej chwili jeden z istotnych czynników mający wpływ na ranking bloga w wyszukiwarce Google. Poza tym przeprowadzone badania wskazują, że jeśli strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy zaczyna pojawiać się znaczący odsetek jej opuszczeń. Innymi słowy stajemy się coraz mniej cierpliwi i gdy widzimy, że strona ładuje się ciut dłużej zaczynamy szukać czegoś innego.

I tu także znalezienie dostawcy, który zapewni odpowiednią konfigurację środowiska pod kątem WordPress’a łatwe nie jest. Prawda jest taka, że WordPress z natury nie jest demonem prędkości, dlatego hosting powinien być odpowiednio zoptymalizowany, a w ślad za tym także Twój blog.

Gdzie w takiej sytuacji znaleźć hosting dla bloga na WordPress’ie? Dokładnie tu. Jesteś w miejscu gdzie uruchomisz konto hostingowe spełniające wymagania stawiane przez producenta WordPress’a, oferujące dodatkowo narzędzia ułatwiające Ci instalację, zarządzanie i optymalizację bloga.

Konto Premium

 
To zarządzany hosting WordPress, który od początku do końca zoptymalizowany jest pod kątem tego systemu. To konto Premium oferujące wiele niesamowitych narzędzi pomagających skuteczniej zarządzać blogiem. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie “Hosting WordPress“, a poniżej film na którym zobaczysz jak założyć bloga wykorzystując właśnie tę usługę.

Klasyczne konto

 
Możesz także zdecydować się na klasyczny hosting. Serwer dla tej alternatywnej serii usług działa na bazie niezwykle wydajnego oprogramowania LiteSpeed Enterprise Web Server, co pozwala obsłużyć wielokrotnie więcej zapytań w krótszym czasie niż ma to miejsce w przypadku standardowych konfiguracji.

Konto hostingowe na start dla nowo powstającego bloga lub strony internetowej, to koszt 12,50 zł netto miesięcznie przy rozliczeniu rocznym (bez uwzględnienia promocji -50% dla Czytelników JZS – szczegóły poniżej). Do tego domenę .pl zarejestrujesz na rok bez dodatkowych opłat. 

Hosting GREEN PRO

Tylko dla Czytelników Jak Zrobić Stronę -50%
z kodem promocyjnym JZS

6,25 zł/mc

7,69 zł z VAT

przy rozliczeniu rocznym
Istnieje także możliwość rozliczeń w abonamencie miesięcznym

Niezrównana wydajność i szybkość:

Podstawowe parametry konta

 • 10 GB pojemności na szybkich dyskach
 • nielimitowany transfer danych
 • dowolna ilość kont email
 • 2 bazy danych MySQL/MariaDB
 • PHP w wersji 7.4 – 7.3
 • Bezpłatny Certyfikat SSL
 • Autoinstalator WordPress’a
 • Dostęp do kopii bezpieczeństwa
 • Zgodność z RODO

Jak założyć bloga – instrukcja krok po kroku

Przejdźmy zatem to praktycznej części naszego artykułu. Jak założyć bloga od A do Z. Zaczniemy od fundamentu czyli od domeny i konta hostingowego, a także wykorzystamy klasyczny hosting, ponieważ proces dotyczący konta Premium zaprezentowany jest na filmie dostępnym powyżej. Konto klasyczne założysz klikając w przycisk widoczny poniżej: ZAŁÓŻ KONTO.

Dodatkowo możesz je również uruchomić ze specjalnym rabatem dla Czytelników JZS. -50% w pierwszym okresie abonamentowym, a do wyboru masz rozliczenia miesięczne lub roczne. Zamawiając konto użyj kod promocyjny JZS.

Uruchomienie konta hostingowego dla bloga i rejestracja domeny

 

Po kliknięciu w przycisk powyżej, pierwsze co zobaczysz, to formularz umożliwiający rejestrację domeny. Wpisz jej nazwę, a następnie kliknij w przycisk “SPRAWDŹ”

wybór domeny

Jeśli domena będzie wolna pojawi się stosowna informacja i można przejść dalej klikając na przycisk kontynuacji. W przypadku gdy domena jest zajęta, nie pozostaje nic innego jak szukać dalej, aż do skutku 🙂

potwierdzenie domeny

W następnym kroku możesz określić czy za konto hostingowe chcesz rozliczać się miesięcznie czy rocznie. Wybierz opcję, która Ci odpowiada i przejdź dalej klikając w przycisk Kontynuuj.

Zakładanie hostingu dla bloga

 W kolejnym kroku pojawi się pytanie o publikację danych w rejestrze domen (whois) wybierz opcję “nie”, tak jak na poniższym ekranie i znowu kliknij w przycisk kontynuacji. Jeśli zakładasz bloga jako firma i jako firma rejestrujesz domenę, dane będą widoczne w rejestrze.

dane w bazie whois

Dotarłeś do podsumowania składanego zamówienia. Przejrzyj czy wszystko się zgadza. Jak widzisz na poniższym zrzucie został uwzględniony rabat dla Czytelników JZS. Ty też możesz go wykorzystać. Gdyby nie był widoczny, pamiętaj aby wpisać w tym miejscu kod promocyjny JZS. Na koniec kliknij w przycisk “ZAMÓWIENIE”, aby przejść do kasy.

Podsumowanie zamówienia

Wpisz teraz swoje dane. To dane właściciela domeny i konta hostingowego. W tym miejscu utworzysz konto klienckie, gdzie będziesz mógł później zarządzać swoją usługą, odnowieniami, kontaktować się ze wsparciem itd.

podaj dane właściciela

Gdy wprowadzisz wszystkie dane, wybierz formę płatności i kliknij w przycisk realizacji zamówienia. W momencie gdy usługę opłacisz konto i domena zostaną zarejestrowane, a Ty otrzymasz na podany podczas rejestracji adres email, wszystkie ważne informacje dotyczące aktywowanej usługi.

Ważne: Od momentu rejestracji domeny będzie ona widoczna w sieci w ciągu kilku godzin. Może się zdarzyć, że potrwa to krócej (około godziny), a może być i tak, że zadziała u Ciebie w ciągu kilkunastu czy nawet 24 godzin. Jest to czas potrzebny na propagację informacji o nowej domenie w sieci. Poczekaj cierpliwie 🙂

Instalacja certyfikatu SSL dla bloga

 

Gdy domena będzie już widoczna w sieci, kolejnym krokiem jest instalacja certyfikatu SSL. Warto zrobić to jeszcze przed uruchomieniem bloga. Certyfikat możesz aktywować bezpłatnie, a poniższy film pokaże Ci krok po kroku jak to zrobić.

Dzięki niemu WordPress będzie mógł działać na bezpiecznym protokole HTTPS. Aby sprawdzić czy certyfikat funkcjonuje poprawnie wpisz do paska adresu przeglądarki, adres swojego bloga w takiej formie “https://mojnowyblog.pl”. Oczywiście mojnowyblog.pl zastąp nazwą własnej domeny. Jeśli obok adresu pojawi się kłódeczka wszystko jest gotowe do założenia bloga.

certyfikat SSL

Instalujemy bloga

Przyszedł w końcu czas na założenie bloga. Na koncie hostingowym znajdziesz specjalne oprogramowanie umożliwiające automatyczną instalację WordPress’a. Oprogramowanie daje Ci jeszcze jedną istotną funkcjonalność. Jest w stanie wykonać za Ciebie automatycznie aktualizacje oprogramowania bloga, jego wtyczek, a także motywu.

Aktualizacje to niezwykle istotny element prowadzenia strony internetowej bez względu na jej charakter, dlatego warto o nie dbać i przeprowadzać tak często, jak tylko pojawi się coś nowego. Więcej informacji na temat tego jak zabezpieczyć stronę/bloga na WordPressie znajdziesz w artykule “Jak zabezpieczyć WordPress’a“. W sytuacji gdybyś o tym zapomniał autoinstalator wykona to za Ciebie.

Zaloguj się do panelu administracyjnego swojego konta hostingowego. Dane znajdziesz w mailach lub możesz zalogować się bezpośrednio ze strefy Klienta wchodząc w szczegóły konta hostingowego. Gdy będziesz już zalogowany z lewego menu wybierz zakładkę Aplikacje:

Przejście do sekcji Aplikacje

Przejdziesz na stronę, gdzie dosłownie, bez żadnej przesady jednym kliknięciem zainstalujesz WordPressa!

Automatyczna instalacja bloga

Jeśli chcesz obejrzeć to na filmie, proszę bardzo 🙂 Poniżej procedura instalacji bloga w formie nagrania. Możesz na niej zobaczyć także instalację spersonalizowaną, bo z takiej formy również możesz skorzystać.

Jeśli wszystko pójdzie jak po maśle zobaczysz podsumowanie z linkiem do strony głównej swojego bloga oraz link do jego panelu administracyjnego.

Instalacja bloga zakończona
W tej chwili świeżo założony blog jest wciąż dziewiczy. Wykorzystuje podstawowy motyw graficzny (do bólu prosty), nie ma żadnych wpisów poza jednym przykładowym i nie ma wdrożonej optymalizacji. Od czego zaczniemy?

Podstawowa konfiguracja bloga

Skoro aplikacja do prowadzenia bloga jest już zainstalowana możemy przejść do podstawowych ustawień naszej strony/bloga. W tym celu w panelu administracyjnym WordPress kliknij w sekcję Ustawienia. Interesują nas w tym momencie trzy obszary:

Ustawienia bloga

W ustawieniach ogólnych możesz zmienić nazwę bloga i krótki jego opis (niektóre motywy wyświetlają go w nagłówku). Poza tym główny adres email służący do celów administracyjnych, a także możesz określić strefę czasową czy format wyświetlanych dat. Wprowadzasz zmiany zgodnie z własnymi potrzebami i zapisujesz.

W sekcji Dyskusja możesz wprowadzić zmiany w konfiguracji komentarzy pod wpisami. Komentarze to istotny element bloga, więc z pewnością będziesz chciał przynajmniej sprawdzić jakie domyślne ustawienia WordPress oferuje w tym zakresie.

Z kolei w sekcji Bezpośrednie Odnośniki możesz określić format adresu URL dla wpisów. To kolejny ważny element ponieważ ma on także wpływ na lepsze pozycjonowanie artykułów w wyszukiwarkach takich jak Google. Masz kilka opcji do wyboru.

przyjazne adresy URL

Ja zazwyczaj wybieram zaznaczoną powyżej opcję “Nazwa wpisu” ponieważ im krótszy adres tym lepiej, ale Ty możesz zdecydować inaczej.

Zmiana wyglądu bloga

Twój nowo założony blog wykorzystuje domyślny motyw. Jednak WordPress na tym polu daje Ci olbrzymie możliwości. Wystarczy, że przejdziesz w panelu administracyjnym do działu “Wygląd > Motywy > Dodaj nowy“, aby odkryć tysiące bezpłatnych skórek, z których możesz skorzystać. Na samo hasło blog wyświetli Ci się ich ponad dwa tysiące. Każdy motyw możesz obejrzeć i zdecydować czy chcesz go wykorzystać u siebie.

wybór motywu bloga

Aby podejrzeć lub zainstalować wybrany motyw wystarczy najechać na niego kursorem myszki i kliknąć w odpowiedni przycisk: “Szczegóły i podgląd” lub “Zainstaluj“.

podgląd motywu

Gdy motyw zostanie automatycznie pobrany do Twojego bloga, przycisk Instalacji zmieni się na przycisk Włącz. Kliknij na nim i po chwili możesz sprawdzić co zmieniło się na stronie głównej. W naszym przykładzie domyślmy wygląd bloga zmienił się na taki:

blog z nowym motywem

Ty z pewnością wykorzystasz inny motyw, taki który Tobie będzie najbardziej odpowiadał. Dzięki zastosowaniu WordPress’a możesz cieszyć się nieporównywalnie większym wyborem w stosunku do innych aplikacji jakie mógłbyś użyć do założenia i prowadzenia swojego bloga.

Niektóre motywy posiadają swój własny panel konfiguracyjny, w którym możesz szybko i w prosty sposób wprowadzić modyfikacje. Poza tym jest coś takiego jak funkcjonalność personalizacji: “Dostosowanie“. Znajdziesz ją np. będąc na stronie głównej w górnym pasku narzędziowym:

dostosuj

W zależności od wybranego motywu będziesz mieć w tym miejscu więcej lub mniej opcji. W tym konkretnym, który wybrałem do naszej prezentacji mam możliwość zmiany ustawień dla następujących obszarów motywu:

obszary

W Twoim motywie zapewne będą inne, ale chodzi o to abyś wiedział, gdzie szukać opcji związanych z podstawową konfiguracją wyglądu wybranego szablonu.

Mam nadzieję, że ten temat jest dla Ciebie w jasny i możemy przejść do kolejnego zagadnienia. Gdyby jednak coś okazało się niezrozumiałe rzuć okiem na poniższy film.

Polecane motywy

Czy są jakieś motywy, które mógłbym Ci zarekomendować? Które gdy już założysz bloga mogą pomóc Ci w jego rozwoju? Owszem są. Oto trzy motywy dostępne bezpłatnie, którym warto się przyjrzeć. Wszystkie są dobrze napisane, dobrze zoptymalizowane, wydajne i oferują szeroki zakres opcji dostosowania.

Bardzo ciekawy, jeśli chodzi o tę trójkę jest motyw Kadence. Na uwagę zasługuje przede wszystkim jego builder nagłówka i stopki. Jeśli chcesz zobaczyć, co na tym polu ma Ci do zaoferowania obejrzyj poniższy film z mojego kanału na YouTube, do którego subskrypcji zapraszam.

Instalacja wtyczek

Wtyczki w WordPressie, to skrypty odpowiadające za dodanie do bloga/strony dodatkowych funkcjonalności. Na tym polu masz podobnie jak w przypadku motywów duże możliwości, bo w repozytorium bezpłatnych dodatków znajdziesz kilkadziesiąt tysięcy rozmaitych rozszerzeń, przy pomocy których wdrożysz na swojej stronie wszystkie niezbędne funkcjonalności jakich możesz potrzebować.

W tym miejscu nie będę opisywał krok po kroku jak zainstalować wtyczkę ponieważ opis tej czynności znajdziesz w innym moim artykule pt “Jak zainstalować wtyczkę“. Zapraszam więc do jego lektury. Znajdziesz tam nie tylko instrukcję jak technicznie taką operację przeprowadzić, ale także informacje na co zwracać uwagę przy doborze wtyczek dla swojej strony lub bloga.

Jakie wtyczki polecam?

Oto i one:

 • Lite Speed Cache – świetna wtyczka do optymalizacji. Pozwala znacznie zwiększyć szybkość ładowania się bloga. Ma w sobie praktycznie wszystko co na tym polu istotne włącznie z możliwością optymalizacji zdjęć. Przeczytasz o niej więcej w tekście “LiteSpeed Cache + WordPress“. Jeśli masz większy budżet, to zamiast Lite Speed Cache wykorzystaj sugeruję w sklepie internetowym użyć WP Rocket. Wtyczka dostępna jest tylko w wersji komercyjnej. Jest niezwykle prosta w konfiguracji, a efekty jej działania są imponujące.
 • WordFence lub Sucuri – wtyczki służące do zwiększenia bezpieczeństwa Twojego bloga. Także o nich przeczytasz w innym artykule “Jak zabezpieczyć WordPressa
 • Elementor – możesz rozważyć użycie tej wtyczki choć w przypadku najnowszego WordPress’a i wykorzystania go wyłącznie do bloga prawdopodobnie wystarczy Ci natywny edytor. Aczkolwiek Elementor pozwoli Ci na stworzenie atrakcyjnego wizualnie blog,a gdzie będziesz mieć kontrolę nad każdym najdrobniejszym jego elementem. Do rozważenia. Więcej o Elementorze przeczytasz w tekście “Elementor 2.0“. Jeśli posmakujesz w tym rozwiązaniu, to pamiętaj, że Elementor ma także swoją rozbudowaną wersję PRO. Znajdziesz ją tutaj. Z kolei kurs pracy z Elementorem PRO znajdziesz na https://poznajwp.pl
 • Rank Math – ta wtyczka pozwoli Ci lepiej zoptymalizować wpisy na blogu pod kątem SEO. Polecam Ci kurs pracy z tą wtyczką na poznajWP.pl “Optymalizacja strony wtyczką Rank Math“. Możesz także wykorzystać Yoast SEO, ale Rank Math da Ci znacznie więcej. Co nieco na temat optymalizacji znajdziesz w artykule “Optymalizacja SEO strony internetowej“. 
 • GDPR Cookie Consent lub GDPR – wtyczki umożliwią Ci pełniejsze dostosowanie bloga do wymogów RODO
 • Jeśli nie będziesz korzystać z Elementora PRO, który ma wbudowane mechanizmy umożliwiające wstawienie np. przycisków dzielenia się tekstami w mediach społecznościowych przyjrzyj się wtyczce “Social Media Share Buttons & Social Sharing Icons“, a także Social Snap.
 • Do integracji bloga z systemem statystyk Google Analytics polecam Ci wtyczkę GA Google Analytics lub  MonsterInsights
 • Jeśli jesteś w stanie przeznaczyć pewien budżet na płatny CDN polecam Ci BunnyCDN.

To zestaw, który na starcie w zupełności Ci wystarczy. Nie przesadzaj z ilością wtyczek, bo to odbije się na wydajności bloga i może mieć negatywny wpływ na jego poziom bezpieczeństwa. 

Proces instalacji wtyczki – film

Dodanie pierwszego wpisu na blogu

OK. Jesteś praktycznie gotów na to aby przygotować i opublikować swój pierwszy wpis. Wpisy to główny rdzeń Twojego bloga. Na szczęście ich publikowanie jest niezwykle proste i nie powinno przysporzyć Ci trudności. Nowy edytor Gutenberg jaki pojawił się oficjalnie w nowym wydaniu WordPress’a, 6 grudnia 2018 roku, dodatkowo daje Ci całkiem spory zestaw narzędzi uatrakcyjniających każdy redagowany artykuł. 

Aby dodać wpis wybierz z lewego menu panelu zarządzania blogiem sekcję Wpisy > Dodaj nowy.

dodanie wpisu

Uruchomisz w ten sposób edytor przy pomocy którego wprowadzisz tekst, zdjęcia, filmy i inne elementy jakie zechcesz umieścić w swoim artykule.

Tu gdzie widzisz napis “Dodaj tytuł” – kliknij i wpisz tytuł swojego artykułu. Poniżej kliknij aby zacząć wprowadzać treść artykułu.

Nowy edytor pozwala Ci budować wpis składający się z tzw. bloków. Każdy akapit, nagłówek, obiekt multimedialny itp., to odrębny blok, który ma własne właściwości i możliwość dodatkowej konfiguracji. Zobacz poniżej na filmie jak wygląda dodawanie nowego artykułu.

Skąd brać zdjęcia i grafiki na bloga

 
Idealnie jeśli zdjęcia czy ilustracje publikowane na blogu są Twoje. To kolejny czynnik sprawiający, że Google będzie postrzegało Twoje artykuły jako unikalne i bardziej wartościowe. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz skorzystać z bezpłatnych i płatnych banków zdjęć dostępnych w Internecie. np. na pixabay.com, pexels.com, unsplash.com, lifeofpix.com i wielu innych. Nie pobieraj zdjęć czy ilustracji z wyników wyszukiwania grafik w Google. To prosta droga do złamania czyichś praw, a to może mieć dla Ciebie przykre konsekwencje.

Nie wrzucaj też zdjęć bez uprzedniej obróbki, np. dużych niezoptymalizowanych, prosto z aparatu. Jeśli nie potrafisz tego zrobić wykorzystaj darmowe narzędzia online, które umożliwiają zarówno zmniejszenie jak i odpowiednią kompresję obrazu. Dzięki temu takie zdjęcie ładuje się potem szybciej. No właśnie. Słowo “szybko” pojawiło się już wielokrotnie, ale uwierz, że to obecnie niezwykle istotny czynnik związany z optymalizacją SEO stron internetowych. Jeśli odpuścisz ten temat szanse na zdobycie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania zmaleją.

Bardzo popularne są także takie narzędzia jak Crello czy Canva. Przy ich pomocy możesz błyskawicznie utworzyć atrakcyjne grafiki, a nawet animacje i filmy na swojego bloga. Oba narzędzia oferują zarówno bezpłatny jak i płatny dostęp. Na temat Crello umieszczam kolejny film. Canva działa bardzo podobnie.

Pisz nie tylko na swoim blogu

 
Blog zazwyczaj prowadzony jest nie tylko dla siebie, ale dla innych, dla Twoich Czytelników. To oznacza, że powinno zależeć Ci na tym aby przyciągnąć na niego ruch. I tu kłania się temat związany z SEO. Zerknij na artykuł “Poradnik SEO dla początkujących“, który rzuci nieco więcej światła na to zagadnienie.

To jednak głównie optymalizacja on-site, a ważne jest także to, co będzie się działo na zewnątrz. Publikuj więc w mediach społecznościowych i szukaj miejsc (innych stron), gdzie możesz publikować treści np. w formie wpisów gościnnych z linkiem do Twojego bloga.

Pisząc na zewnątrz w artykule możesz wstawić link do swojego bloga lub konkretnego wpisu. W niektórych miejscach możesz tworzyć nawet treści viralowe np. quizy, które mogą generować duże zainteresowanie i tym samym pozyskiwać ruch na Twojego bloga.

Czy to wypali? – Skąd czerpać wiedzę?

 
Umiejętność pracy z narzędziami, świadomość ich potencjału i technik wykorzystania, znacząco zwiększa szanse na powodzenie projektu.
Powinieneś zacząć od gruntownego poznania WordPressa i jego ekosystemu. Prowadzenie bloga bez przygotowania, niestety kończy się jego porzuceniem. Coś nie wychodzi, z czymś sobie nie radzisz, nie ma na blogu ruchu, itd, itp. To elementy mocno demotywujące, z którymi musisz umieć się zmierzyć.

W sieci znajdziesz olbrzymie ilości materiałów edukacyjnych na temat WordPressa i tego jak założyć bloga, ale większość z nich to nieuporządkowane dane, z których ciężko ulepić jednolity i rzeczywisty obraz tego jak efektywnie pracować z narzędziem. Dlatego użyj dobrze opracowanych, usystematyzowanych materiałów, które poprowadzą Cię krok po kroku przez wszystkie najważniejsze zagadnienia. Pamiętaj: Nie musisz być informatykiem! 

Oto co polecam na start:

Ważna informacja. Sprawdź aktualnie dostępne promocje w ramach kont hostingowych dla WordPress’a. Może się okazać, że w przypadku wykupienia hostingu na rok, będziesz mógł dołączyć do Kursu WordPress bez dodatkowych kosztów!

Podsumowanie

 
Jeśli dotarłeś do tego miejsca, możesz sobie pogratulować!
Twój blog jest gotowy do działania, ale nadal potrzebuje Ciebie do tego abyś zapełnił go dobrymi treściami.

Prowadzenie bloga z jednej strony wydaje się proste, z drugiej nie koniecznie takie jest. Musisz postarać się o to, aby publikowane treści były wartościowe i ciekawe dla Czytelników. Przed stworzeniem tekstu poukładaj go sobie w głowie lub w formie planu na kartce, tak żebyś potem w trakcie pisania nie zastanawiał się: o czym by tu jeszcze napisać? 

Zaplanuj każdy tekst rozpisując go chociażby w formie szkicu na swoim blogu tworząc na początek strukturę nagłówków. Potem do każdego z nich dodawaj tekst. Takie podejście nie tylko ułatwi Ci opracowanie spójnego tekstu, ale także znacząco przyśpieszy pracę nad nim.

Pisząc nie analizuj poprzednich akapitów. Na korektę przyjdzie czas później. Jeśli będziesz wracał co chwila do poprzednich zdań starając się je od razu dopieścić stylistycznie i merytorycznie, będziesz wybijał się z rytmu. Wątek nad którym właśnie się koncentrowałeś będzie co chwila uciekał. Napisz całość bez względu na styl, a dopiero na końcu zrób korektę.

Stosuj dobre tytuły, czyli takie, które w jasny sposób informują o korzyści jaką Czytelnik wyniesie. Bardzo fajnie działają artykuły z cyklu “X sposobów na…”. Nie bój się tego wykorzystywać. Staraj się znaleźć tematy których faktycznie ludzie szukają. Jeśli zabraknie Ci pomysłu zerknij na to narzędzie: https://answerthepublic.com/

Serdecznie dziękuję za Twoją uwagę. Już wiesz jak założyć bloga! Teraz pozostaje Ci działać. Trzymam kciuki za Twój projekt!

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

18 komentarzy na temat “Jak założyć bloga. Kompletny poradnik 2020”

 1. Avatar

  Dziękuję za wyczerpujący i merytoryczny opis tego jak można założyć bloga. Masz dar przekazywania informacji do tego wszystko uzupełnione filmami więc jest to artykuł bardzo praktyczny. Mam jednak pytanie, bo tego nie znalazłam w opisie. Czy wersja WordPress.com da mi wszystkie możliwości WordPressa w wersji o jakiej piszesz?

  1. Krzysztof Wojteczko
   Krzysztof Wojteczko

   Dobre pytanie Aneta i dziękuję za ciepłe słowa 🙂 WordPress.com, to WordPress działający w nieco innym modelu. Im więcej płacisz (wyższy abonament) tym więcej dostajesz. Jednak nawet wybierając najdroższy pakiet nie otrzymasz tyle swobody działania i możliwości rozwoju jak w przypadku własnej instalacji, z którą możesz zrobić co zechcesz. Mam nadzieję, że pomogłem 🙂

 2. Avatar

  Bardzo dobry wpis, dzieki tym instrukcjom udało mi się założyc bloga. Mam jednak problem z uruchomieniem ponieważ pojawia mi się taka oto informacja:
  Połączenie nie jest prywatne
  Osoby atakujące mogą próbować wykraść Twoje informacje ze strony plecakiszpilki.pl (na przykład hasła, wiadomości lub dane kart kredytowych). Więcej informacji
  NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID
  Pomóż w ulepszaniu zabezpieczeń Chrome, wysyłając do Google adresy URL niektórych odwiedzanych przez siebie stron, niektóre informacje o systemie i niektóre treści ze stron. Polityka prywatności
  Czy potrzebuję dodatkowych zabezpieczeń? Adres jest formatu https?

  1. Krzysztof Wojteczko
   Krzysztof Wojteczko

   Beata zainstaluj certyfikat SSL. Jeśli korzystasz np. z konta WP Blogger, to w Panelu konta hostingowego poszukaj ikonki Lets Encrypt. Wejdź i aktywuj dla swojej domeny bezpłatny certyfikat SSL.

 3. Avatar

  Wspaniale pan to tłumaczy,ale i tak to dla mnie jest za trudne,bardzo chce ale nie potrafie nie znam sie na róznych kliknij tu,kliknij tam.Bardzo przydałby mi sie blog ,chciałabym pisac oTarocie jestem psychotronikiem ale nie zrobie sama bloga nie ma takiej obcji,a może pan mi zrobi a ja zapłace? bardzo prosze! Barbara

  1. Krzysztof Wojteczko

   Pani Barbaro, jestem w 100% pewien, że jest Pani w stanie uruchomić bloga samodzielnie 🙂 Ma Pani obawy i nie wierzy, że to możliwe, ale proszę mi zaufać 🙂 Oczywiście jeśli jest taka potrzeba mogę pomóc w uruchomieniu bloga, proszę w takiej sytuacji o kontakt mailowy.

 4. Avatar

  nigdzie nie mogę znaleźć dokładnych informacji o dodawaniu komentarzy . Nie wiem jak je ustawić i gdzie będą widoczne na mojej stronie 🙁 . Potrzebuję opcję tak jak u ciebie Krzysztofie — na dole strony , z opcją że każdy może dodać komentarz

  1. Krzysztof Wojteczko
   Krzysztof Wojteczko

   Standardowa konfiguracja komentarzy: Ustawienia > Dyskusja. Reszta w gestii konkretnego motywu z jakim pracujesz. Możesz też wykorzystać wtyczki jak np. wpDiscuz, która obecnie jest na JZS.

 5. Avatar

  dzięki za poradnik! dzięki niemu przeszedłem przez cały proces tworzenia swojej nowej strony bezstresowo 🙂 mam jeszcze pytanie odnośnie wersji mobilnej strony? jakie są najprostsze możliwości dostosowania ?

  1. Krzysztof Wojteczko
   Krzysztof Wojteczko

   Witaj Michał. Wystarczy, że użyjesz motywu responsywnego. W zasadzie wszystkie współczesne motywy to zapewniają, więc nie będziesz miał z tym problemów – blog będzie dobrze wyglądał zarówno na desktopach jak i urządzeniach mobilnych.

 6. Avatar

  Dziękuję za poradnik. Czy WordPress wg Ciebie to najlepsza opcja na założenie bloga? Co np. z Bloggerem? Dlaczego WordPres miałby być lepszy?

  1. Krzysiek

   Dziękuję Anno. W zasadzie odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz tu: https://jak-zrobic-strone.pl/najlepsze-platformy-blogowe-2018-gdzie-mozesz-zalozyc-swojego-bloga/ i tu https://jak-zrobic-strone.pl/wordpress-recenzja/

   To czy WordPress jest najlepszym sposobem na uruchomienie bloga zależy przede wszystkim od Twoich preferencji i potrzeb. Rekomenduję go ponieważ miałem możliwość pracy z wieloma różnymi platformami i skryptami. Dla mnie osobiście WP pomimo, że nie jest idealny, to jednak sprawdza się najlepiej.
   Różnica pomiędzy hostowanym WP a np. bloggerem jest przede wszystkim taka, że korzystając z WP możesz w pełni decydować o wyglądzie i funkcjonalności swojego bloga. Masz po prostu większą swobodę działania.

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić ten pierwszy, niezwykle ważny krok.

Możesz się wypisać w każdej chwili. Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ,
BEZPŁATNY KURS!