Bardzo często jestem pytany o rekomendacje najlepszych wtyczek, motywów i usług związanych z WordPressem. Zazwyczaj chcecie wiedzieć czego używam chociażby na JZS i na stronach swoich Klientów. Żeby nie odpowiadać po wielokroć na te same pytania postanowiłem opublikować krótkie zestawienie narzędzi z którymi pracuję. W praktyce ich zestawy różnią się co jest uzależnione od konkretnego projektu – każdy jest inny. Zawsze jednak staram się dobierać paletę rozwiązań w taki sposób, aby możliwie najlepiej zrealizować powierzone mi zadanie. Z tego względu nie będę opisywał wszystkiego, ale skoncentruję się wyłącznie na tym co wykorzystuję regularnie lub okazjonalnie na JZS.

Jeśli rozważasz założenie bloga, np. takiego jak ten na którym własnie jesteś i wiesz już na pewno, że będzie to blog działający w oparciu o WordPress’a, wówczas pierwszą decyzja jaką musisz podjąć to WordPress hostowany przez siebie (tzw. self-hosted), czyli: WordPress.org lub wykorzystanie platformy: WordPress.com, gdzie będziesz mógł prowadzić bloga nie zastanawiając się nad wyborem hostingu. Sam musisz zdecydować rozważając różne za i przeciw. Ja od początku działam na wersji utrzymywanej na własnym koncie hostingowym z uwagi na nieskrępowane możliwości rozwoju.

Hosting

To coś bez czego żadna strona nie ma racji bytu. Hosting w tym ujęciu sprowadzę do ogólnego, mocno uproszczonego założenia, że jest to mniejszy lub większy kawałek serwera czy wręcz cały serwer, na którym spoczywają pliki strony, a które w momencie gdy wpisujesz adres w oknie przeglądarki www są z niego pobierane wprost lub pośrednio przez CDN-y do jej okna. Dzięki temu możesz ją ogladać w całej swojej krasie.

Na JZS korzystam z hostingu Didwear.pl, który rekomenduję przy uruchamianiu dowolnego rodzaju strony internetowej. Czy to bloga, strony firmowej, sklepu czy co jeszcze przyjdzie Ci do głowy. Jako, że działa w środowisku OpenStack, to w porównaniu do tradycyjnego hostingu jest przede wszystkim bardziej skalowalny (pociągnie różnej wielkości projekty) i mniej awaryjny chociażby z uwagi na replikację danych na rozproszonych dyskach, co praktycznie eliminuje niedostępność serwisu w przypadku awarii sprzętowej. Hosting idealnie sprawdza się pod WordPress’a. O tym jak go aktywować przeczytasz w artykule “Serwer z mocnym wsparciem

Motyw

Aktualnie na JZS wykorzystuję motyw GeneratePress w wersji PRO, który rekomenduję z uwagi na dobrze napisany kod i szybkość działania. To co mógłbym Ci jeszcze polecić, to motywy takich firm jak Themify (na JZS bodajże przez blisko 2 lata), Elegant Themes i kilka rozwiązań dostępnych na Theme Forest.

GeneratePress w połączeniu z Elementorem na obecną chwilę zapewnia mi maksymalny komfort pracy.

Bezpieczeństwo

Pomijając zabezpieczenia dostępne na samym hostingu takie jak backupy czy ochrona przed różnego rodzajami atakami dodatkowo korzystam z narzędzia SiteLock, które regularnie monitoruje stronę pod kątem różnego rodzaju zagrożeń i jest w stanie automatycznie je eliminować. Bardzo fajnym narzędziem jest także Securi umożliwiające blokowanie ataków. Do zabezpieczeń i monitoringu wykorzystuję także wtyczkę Wordfence.

Wydajność

Na JZS działa wtyczka WP Fastest Cache w wersji PRO, która akurat w przypadku tego bloga sprawdza się najlepiej. Tę wtyczkę wykorzystuję razem z KeyCDN i Async Javascript dzięki czemu wydajność strony wzrosła kilkukrotnie.

Perfmatters – dzięki tej wtyczce mogę wyeliminować ładowanie się skryptów, których dana podstrona nie wykorzystuje. Pozwala to znacznie odchudzić kod co przekłada się bezpośrednio na wydajność strony.

ShortPixel – serwis umożliwiający automatyczną optymalizację obrazków i pomimo, że podobna funkcjonalność oferuje WP Fastest Cache PRO, to jakoś ShortPixel w tym przypadku sprawdza mi się lepiej.

Marketing

Yoast SEO – powiem szczerze, że próbowałem rozmaitych innych wtyczek do optymalizacji SEO i za każdym razem wracałem do Yoast. Może to kwestia przyzwyczajenia, ale jak chodzi o optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek sprawdza się świetnie.

OptinMonster – wykorzystuje przy okazji różnych kampanii marketingowych na stronie, głównie nastawionych na budowę list mailingowych.

Finale – WooCommerce Sales Countdown Timer & Discount Plugin – Od czasu do czasu wykorzystuję tę wtyczkę przy różnego rodzaju promocjach, zwłaszcza przy promocjach ograniczonych czasowo lub ilościowo. Wtyczka ma sporo interesujących możliwości.

OneSignal Push – system umożliwiający wysyłanie powiadomień typu Push.

Komentarze

Disqus – pomimo, że wprowadzają zmiany, które nie zawsze mi odpowiadają to wciąż dla mnie numer jeden jak chodzi o system komentarzy.

To z grubsza najważniejszy zestaw narzędzi jakie wykorzystuję, przynajmniej na obecną chwilę na Jak Zrobić Stronę.

Udostępnij

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Zobacz również

WordPress

Co to jest WordPress?

WordPress to system zarządzania stroną, który dzięki swoimi ogromnymi możliwościami połączonymi z prostotą i skalowalnością zaskarbił sobie miliony serc projektantów i właścicieli stron internetowych na

Polecane Oferty LifeTime!

JivoChat oferta lifetime
JivoChat

Jeden z najlepszych czatów dla stron internetowych. Dojrzały z mnóstwem...

Scalify LTD
Scalify

Twórz reklamy, publikuj je i zwiększaj konwersje kampanii na Facebooku,...

AppMySite

Stwórz natywną aplikację mobilną dla swojego sklepu WooCommerce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *