WordPress to świetne i zarazem najpopularniejsze na świecie narzędzie służące do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi, blogami, sklepami… Już ponad 42% witryn w Internecie działa na WordPress’ie (dane z sierpnia 2021). Gdy ten wpis pierwotnie opublikowałem w 2013 roku było to 17%, ale już wtedy spośród znanych systemów CMS mocno się wyróżniał. Przeanalizuj sobie poniższą tabelę z W3Techs.

Trend popularności WordPressa

W początkowej fazie swojego rozwoju (poznaj historię WordPressa) jego funkcjonalność ograniczała się tylko i wyłącznie do prowadzania bloga. Dziś przy jego wykorzystaniu możemy zbudować praktycznie dowolnie rozbudowane strony, sklepy i co tylko przyjdzie nam do głowy. Jedynym ograniczeniem jest tutaj tylko i wyłącznie nasza inwencja, pomysłowość i chęć lub jej brak do nauczenia się czegoś nowego 🙂

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z własną stroną, np. chcesz poprowadzić swojego bloga (zob. Jak założyć bloga), chcesz samodzielnie zbudować własną stronę firmową (zob. Jak zrobić stronę internetową) lub sklep (zob. Jak założyć sklep internetowy) bez ponoszenia wysokich kosztów, WordPress to idealne narzędzie dla Ciebie.

W sieci, począwszy od oficjalnej strony fundacji WordPress (wordpress.org) dostępne są tysiące motywów graficznych oraz rozszerzeń (tzw. wtyczek, np. galerii, formularzy, społecznościowych, itd…), które możesz dostosować pod swój własny profil strony internetowej, bez znajomości jakiegokolwiek języka programowania.

Większość dodatków masz do swojej dyspozycji całkowicie bezpłatnie! Możesz je pobierać i wykorzystywać bez ograniczeń. WordPress jest otwartym oprogramowaniem, co w praktyce oznacza, że możesz go kopiować, dowolnie edytować, rozpowszechniać oraz poprawiać.

Instalacja wraz z zarządzaniem CMS-em jest bardzo intuicyjna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jedyne na co musisz zwrócić uwagę przy instalacji, to wybór hostingu posiadającego w swojej ofercie bazę danych MySQL i obsługę języka PHP (dobrze jeśli jest to możliwie najnowsza wersja). Koniecznie sprawdź hosting WordPress, który oprócz wymienionego minimum daje Ci także dostęp do wielu praktycznych narzędzi ułatwiających i optymalizujących codzienną pracę z WordPressem.

Gdy WordPress jest zainstalowany pozostaje dobrać motyw i wtyczki. To również nie jest skomplikowany proces, a dzięki niemu możesz przekształcić swoją stronę w co tylko zechcesz, np. rozbudowany portal informacyjny, serwis społecznościowy, sklep internetowy czy nowoczesną wizytówkę firmową.

Jeśli interesuje Cię WordPress i chcesz stworzyć swoją stronę internetową lub sklep, zapraszam serdecznie na kursy online. Duża i konkretna dawka praktycznej wiedzy jest na wyciągnięcie ręki 🙂

W przypadku bardziej złożonych projektów doskonale sprawdzą się płatne dodatki, przy wykorzystaniu których zazwyczaj masz pewność, że będą one rozwijane przez producentów zgodnie ze standardami bezpieczeństwa oraz poprawności funkcjonowania z aktualnymi wersjami rdzenia systemu.

Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ WordPress z uwagi na swoją fenomenalną popularność jest łakomym kąskiem dla włamywaczy.

Czy to oznacza, że WordPress jest niebezpieczny? W żadnym wypadku! Paradoksalnie właśnie dzięki ogromnej liczbie ataków WordPress i jego ekosystem mogą być przez twórców lepiej zabezpieczane. Po Twojej stronie leży jedynie dbałość o kilka prostych zabiegów. Oto one:

  1. Na bieżąco aktualizuj rdzeń systemu. Taką operację wykonasz w Panelu Administracyjnym WordPressa dwoma kliknięciami myszki. Pamiętaj, aby przed każdą aktualizacją wykonać kopię zapasową strony (zarówno wszystkich plików, jak i bazy danych).
  2. Zadbaj o aktualizację wtyczek i używaj tylko tych, które są faktycznie potrzebne, niewykorzystywane usuń. Każda zainstalowana wtyczka to dodatkowa furtka dla hakerów, która stanowi również niepotrzebny balast dla WordPressa.
  3. Zadbaj o aktualizację motywu, usuń nieużywane. Istotną kwestią jest także sam wybór motywu. Zajrzyj do artykułu Najlepsze szablony WordPress, co mam nadzieję ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji.

Jeżeli poważnie weźmiesz sobie do serca powyższe wskazówki Twoja strona będzie nie tylko należycie zabezpieczona, ale także znacznie wydajniejsza, co przełoży się na skuteczność Twojego biznesu w Internecie.

WordPress jest doskonale zoptymalizowany pod wyszukiwarkę Google. Jeżeli zamierzasz pozycjonować swoją stronę w przyszłości (a zapewne zamierzasz), wykorzystanie WordPressa to doskonały wybór.

Przydatne pluginy:

  • Elementor – niesamowity builder stron, przekształcający Twojego WordPress’a w potężne narzędzie do wygodnego zarządzania treścią i wyglądem,
  • Elementor PRO – to rozszerzenie darmowej wersji Elementora dla tych wszystkich, którzy oczekują od swojej strony znacznie więcej. Elementor PRO poza wieloma możliwościami pozwala całkowicie uniezależnić się od motywu z jakim pracujemy.
  • YoastSEO – pomaga w optymalizacji metatagów strony pod kątem wyszukiwarek. Niezwykle popularny dodatek, ale polecam Ci także sprawdzić Rank Math. Więcej informacji znajdziesz na stronie SEO WordPress.
  • MonsterInsights – wtyczka umożliwiająca zintegrowanie strony ze statystykami Google Analytics,
  • i wiele innych, o których informacje znajdziesz w zasobach tego serwisu

Uruchomienie strony internetowej na bazie WordPress’a to czysta przyjemność, a sam system dystansuje wszelkie kreatory stron i inne rozwiązania zarówno pod względem wygody jak również możliwości. Z WordPressa korzystają takie marki jak Disney, BBC, New York Times, Sony, MTV czy nawet sam Facebook i wiele innych, które doskonale znasz. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda proces tworzenia strony zerknij na poniższe teksty i działaj:

Przyjrzyj się tym materiałom i sam oceń potencjał tego narzędzia w kontekście Twojego projektu. WordPress pod każdym względem daje Ci niesamowity wachlarz możliwości i ogromną plastyczność.

Ponad 50 000 rozszerzeń w bezpłatnym repozytorium WordPressa, kolejne kilkadziesiąt tysięcy rozszerzeń premium, tysiące motywów z czego wiele niesłychanie elastycznych pozwalających na ingerencję w każdy najdrobniejszy szczegół bez dotykania kodu. Wystarczy, że wiesz jak posługiwać się myszką i jesteś w stanie wyklikać własną wymarzoną stronę w krótkim czasie. Efekty Twojej pracy mogą Cię mile zaskoczyć 🙂

Odpowiadając na pytanie czy warto zainteresować się WordPressem, odpowiadam zdecydowanie TAK! To pierwszy system CMS, na który powinien zwrócić uwagę i przeanalizować jego możliwości. Nie twierdzę, że w każdej sytuacji WordPress się sprawdzi, ale jest wielce prawdopodobne, że w Twoich planach znajdzie zastosowanie i spisze się świetnie 🙂

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

2 komentarze

  1. Grzesiek pisze:

    Zdecydowanie warto. Wcześniej miałem stronę na Joomli i po przesiadce na WordPressa widzę zupełnie inna jakość. Nie tylko łatwiej mogę zarządzać tekstami na stronie, ale mam o wiele więcej dodatków i to za free. Podlecem z czystym sumieniem.

  2. Zbyszek pisze:

    Potwierdzam. WordPress jest doskonałym rozwiązaniem dla laików. Przy jego pomocy uruchomiłem stronę co z początku wydawało mi się nie do osiągnięcia. Polecam każdemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *