strona w kreatorzeJeśli wolisz proste, funkcjonalne rozwiązania, dające jednocześnie ciekawe możliwości, skorzystaj z kreatora stron internetowych. Pozwolę sobie pominąć ogólny opis ponieważ znajdziesz go m.in. w artykule: Kreatory Stron Internetowych. W tym miejscu skoncentrujemy się głównie na budowie strony wykorzystując jedno z takich narzędzi.

Kreator, który prezentuję rozwijany jest od kilku lat przez litewską firmę sektora IT specjalizującą się w analogicznych rozwiązaniach od 2003 roku. Narzędzie cechuje wyjątkowa prostota obsługi, a także całkiem spora ilość dostępnych opcji w tym szablonów, których jest około 200. Szablony możesz traktować zarówno jako gotową skórkę, na której zmienisz tylko treści, albo jako bazę do stworzenia czegoś unikalnego. Dla tych którzy mają własną wizję kreator oferuje nieograniczone możliwości aranżacji elementów strony. Na poniższym filmie producent prezentuje jak przy pomocy kreatora stworzył stronę przypominającą jedną z wersji witryny firmy Apple.

Co charakteryzuje ten kreator:

 • Duży wybór szablonów
 • Stworzone strony są responsywne, a więc dostosowane do urządzeń mobilnych
 • Wygodna praca metodą przeciągnij i upuść bez ograniczeń narzucanych przez siatki (GRID) w innych kreatorach.
 • Możliwość tworzenia stron wielojęzycznych
 • Możliwość sprzedaży produktów lub usług
 • Możliwość dodania formularza np. kontaktowego
 • Integracje z Social Media
 • Umieszczanie zdjęć, filmów, map
 • Optymalizacja SEO
 • Polski interfejs
 • inne…

To co proponuję na starcie, to przetestować kreatora zanim zdecydujesz się na jego zakup. Chodzi o to abyś zweryfikował czy jego możliwości są dla Ciebie wystarczające i na ile będziesz sobie w stanie z nim poradzić. Nie kupuj kota w worku zwłaszcza, że test można przeprowadzić błyskawicznie, bezpłatnie, bez konieczności rejestracji.

Pierwsze co ujrzysz, to wybór szablonu. Domyślnie pojawi się kilka losowych propozycji. Po lewej stronie możesz dodatkowo zawęzić bazę szablonów do wybranych kategorii tematycznych. Kreator oferuje bogaty zestaw motywów, więc myślę, że znajdziesz coś co będzie Ci odpowiadało, a potem dostosujesz detale pod własne potrzeby, co jak za chwilę zobaczysz jest mega proste.

kreator szablony stron

Gdy najedziesz myszką na wybrany motyw pojawią się dwa przyciski: podglądu i wyboru. Jak na poniższym zrzucie ekranu.

podglad

Klikając w “Podgląd” uruchomisz pełnoekranowy widok wybranego szablonu. Możesz się mu dokładnie przyjrzeć i zastanowić się, co ewentualnie chciałbyś w nim zmienić, a zmienić możesz dosłownie wszystko. Każdy najdrobniejszy element możesz usunąć, zmienić jego rozmiar, parametry lub jego położenie.

podglad2

Chciałbym zwrócić uwagę na jedną ciekawą rzecz, która pomoże Ci lepiej zrozumieć funkcjonowanie kreatora i metodologię pracy z tym narzędziem. Na liście szablonów rozwiń przycisk “Wybierz” i kliknij w opcję “See how template was made”. Nie jest to w kreatorze jeszcze przetłumaczone, ale oznacza po prostu: “Zobacz jak szablon został zbudowany”. Nie uruchamia się film, ale to kreator pokazuje Ci w jaki sposób szablon powstawał! Możesz się wygodnie rozsiąść w fotelu i obserwować, jednocześnie ucząc się obsługi narzędzia. Obejrzyj poniższy film aby poznać potencjał tych prezentacji.

Sugeruję abyś właśnie od tego kroku zaczął. To najprostszy sposób na zapoznanie się z interfejsem kreatora i jego podstawowymi możliwościami. Obejrzyj chociaż jedną taką prezentację na wybranym szablonie. W każdej chwili możesz ją zastopować i kontynuować dalsze modyfikacje, ale już samodzielnie, co jest kolejną sympatyczną i unikalną cechą tego kreatora.

Gdy już ostatecznie zdecydujesz się na taki czy inny szablon graficzny, po jego wyborze załaduje Ci się pulpit roboczy z dostępnymi paskami narzędziowymi. Działa także menu kontekstowe, które możesz wywołać klikając na danym obiekcie prawym klawiszem myszki.

pasek narzedziowy

Dalej praca z kreatorem w dużej mierze opiera się na tym aby złapać obiekt, przenieść go w inne miejsce, zmienić jego właściwości (np. kolory, rozmiar, itp.), usunąć, dodać albo ukryć dla urządzeń mobilnych, tabletów lub desktopów… Masz praktycznie dowolną swobodę kreacji wizualnej swojej strony. To co Cię może ograniczać, to chyba wyłącznie wyobraźnia.

Edytor

Na tym etapie przetestuj kreatora, obejrzyj w nim kilka prezentacji tego jak powstawał taki czy inny szablon. Sprawdź czy jest to narzędzie przy pomocy którego uda Ci się stworzyć stronę o jakiej myślisz. Miej jednak świadomość, że kreatory choćby te najdroższe jak Duda czy Wix mają ograniczenia. Jeśli myślisz o czymś rozbudowanym kreatory raczej się nie sprawdzą. Z kolei jeśli ma to być firmowa wizytówka, a może nawet coś więcej, to kreator może okazać się narzędziem, które całkowicie zaspokoi Twoje potrzeby.

To w jaki sposób kreatora uruchomić w pełnej wersji z możliwością publikacji strony i z dostępem do poczty email napiszę w kolejnym kroku.