Praca z Kreatorem Stron jest tak prosta, że w zasadzie ten krok mógłbym równie dobrze pominąć. Przeglądając same prezentacje budowy poszczególnych szablonów momentalnie załapiesz na czym polega praca z tym narzędziem. To co w tym kroku chciałbym poruszyć to dosłownie kilka zdań na temat edycji treści, a potem nieco na temat ogólnej konfiguracji.

Edycja wyglądu i treści

Zakładam, że znalazłeś szablon, który wpisuje się w to co planujesz uruchomić. Jeśli nie, to wybierz taki który będzie najbliższy Twoim oczekiwaniom, a następnie pozmieniaj go przeobrażając motyw w stronę o jakiej myślisz. Zdjęcia na szablonach są domyślnie dobrane tak, żeby wpisywały się w taką czy inną tematykę, ale równie dobrze możesz wybrać motyw dla serwisu samochodowego, wymienić w nim zdjęcia, zmienić kolorystykę i stworzyć na jego bazie stronę dla gabinetu stomatologicznego.

Spójrz na nasz przykład. Wybrałem motyw dotyczący wspinaczki, który standardowo wygląda tak:

wspinaczka

Edytując wygląd zmieniłem kilka elementów. Podmieniłem zdjęcie w nagłówku, zmieniłem kolorystykę i przesunąłem czerwony obiekt z tekstem na lewą stronę. Dodałem jeszcze przycisk wezwania do działania. W efekcie tego prostego zabiegu powstała strona nie o wspinaczce, ale zachęcająca do wycieczek po Afryce. Ten sam motyw bazowy, a kilka zmian całkowicie zmieniło jego przeznaczenie.

afryka

Dokładnie to samo możesz zrobić z dowolnym szablonem w kreatorze dlatego powtórzę jeszcze raz. Nie zwracaj uwagi na zdjęcia, układ itp… Wybierz coś co jest jest najbliższe Twoim gustom, a potem zmień fotki, treści, kolory i uzyskasz zupełnie coś nowego.

Edycja samej treści jak być może widziałeś w filmiku na poprzedniej stronie, to dwukrotne kliknięcie na tekście i wprowadzenie zmian. Proste do bólu.

edycja tresci

To tak prosta czynność, że nie widzę większego sensu rozpisywania się na ten temat. Jeśli mimo wszystko masz trudności obejrzyj kilka prezentacji dostępnych w kreatorze o których pisałem w poprzednim kroku i wszystko powinno stać się od razu jasne.

Optymalizacja SEO

Każda strona powinna być należycie zoptymalizowana pod kątem SEO aby mieć większe szanse na zdobycie wyższych wyników w wyszukiwarce przeskakując strony konkurencji, która nie przykłada się do tego zagadnienia.

Kreator daje możliwość wprowadzenia takiej optymalizacji dla każdej strony i podstrony serwisu. Wybierz z menu ustawień opcje SEO:

seo

Następnie wybierz dowolną stronę/podstronę i wprowadź jej tytuł oraz opis meta. Pola słów kluczowych możesz nie wypełniać, nie jest ono brane pod uwagę przez Google. Dodatkowo możesz określić tzw. przyjazny URL dla danej podstrony. W przypadku głównej strony możesz to pominąć natomiast dla podstron dobierz dla każdej podstrony taki adres aby jak najlepiej opisywał zawartość. Uzyj najważniejszej frazy dla danej podstrony np. “safari-namibia” itp. Nie używaj spacji, zamiast ich uzyj myślnika i nie stosuj polskich znaków.

seo2

Jak widzisz jest tu także miejsce na obraz. Jeśli dodasz tu jakąś grafikę zostanie ona wyświetlona np. wówczas gdy dana strona zostanie udostępniona np. na Facebooku.

Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych

mobile

Dziś to konieczność dlatego budując stronę nie możesz pominąć tego aspektu. Dla każdego rodzaju urządzenia możesz określić położenie poszczególnych elementów tak aby prezentacja strony np. na smartfonach była najatrakcyjniejsza i możliwie wygodna dla Twoich Klientów, Czytelników. Klikasz np. w ikonę “Telefon” – widzisz ją na powyższym zrzucie fragmentu paska narzędziowego kreatora. W efekcie zawartość tego co do tej pory stworzyłeś zostanie odpowiednio przeskalowana, ale jak widać na naszym przykładzie rozmieszczenie poszczególnych elementów nie wygląda dobrze i trzeba to uporządkować.

mobile2

Wystarczy złapać myszką poszczególne obiekty i ułożyć tak aby prezentowały się poprawnie. Nie wpłynie to na rozkład treści na wersji dla desktopów z którą pracowaliśmy chwilę wcześniej. Kilka ruchów myszką i gotowe.

mobile3

To w zasadzie na starcie w zupełności wystarczy. Wybierz szablon, dostosuj jego wygląd, wstaw własne treści, zoptymalizuj pod katem SEO i pod kątem urządzeń mobilnych. Resztę ustawień kreatora poznasz w trakcie pracy z tym oprogramowaniem. Życzę Ci jak najlepszej strony. Tym wszystkim o czym piszę możesz się pobawić na bezpłatnej wersji demo dostępnej pod poniższym przyciskiem.