otokreator logoTo jedna z wielu metod na stworzenie własnej strony www, jednak od większości odróżnia ją kilka charakterystycznych cech, które często przesądzają o wyborze, zwłaszcza w przypadku osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tworzeniem stron internetowych a wejście w obsługę oraz konfigurację dowolnego CMS-a, to jak na początek zdecydowanie za duże wymagania.

Zacznijmy może od tego czym jest otoKreator, dla kogo może się sprawdzić i jakiego rodzaju stronę możemy w nim uruchomić.

otoKreator – co to takiego?

To kreator stron internetowych przy którego pomocy można w intuicyjny sposób stworzyć stronę internetową. Praca w otoKreatorze opiera się przede wszystkim na metodzie drag & drop czyli “przeciągnij i upuść”. Oznacza to, że stronę budujemy trochę tak jak domek z klocków, gdzie decydujemy o jego wyglądzie, rozmieszczeniu i ilości okien, drzwi oraz o jego wnętrzu i otoczenia. Nie potrzebujemy do tego żadnych umiejętności czy specjalistycznej wiedzy budowlańca, a pomimo tego jesteśmy w stanie zbudować taki dom – w naszym przypadku stronę internetową – korzystając z gotowych i konfigurowalnych komponentów.

Trzymając się naszego przykładu z domem, to jego budowa wygląda tak, że bierzemy okno i wstawiamy tam gdzie chcemy je mieć, bierzemy drzwi i wstawiamy tam gdzie chcemy. Przyglądamy się potem temu co zrobiliśmy i gdy stwierdzimy, że nie wygląda to najlepiej możemy szybko dokonać zmian, np. zmienić rozmiary okien i drzwi, zamienić je miejscami lub wybrać zupełnie nowe miejsce na ich lokalizację. Jeśli nie podoba nam się kolor, to zmieniamy go na taki, który odpowiada naszym preferencjom. Chcemy aby drzwi otwierały się do środka, a nie na zewnątrz? Nie ma problemu, zmieniamy konfigurację drzwi i otwierają się tak jak chcemy…

Dokładnie tak wygląda budowa strony internetowej w otoKreatorze. Nie musimy się na tym znać, wystarczy że wiemy gdzie co chcielibyśmy na niej umieścić, np. nagłówek, menu z działami strony, treść, ilustrację, galerię, stopkę itd… Łapiemy dany element myszką, upuszczamy na stronie w miejscu jakie wybraliśmy i gotowe.

Dlatego jest to zadanie tak łatwe ponieważ w przeciwieństwie do omawianego przeze mnie w innym miejscu WordPressa, praca ze stroną odbywa się w pełnym trybie wizualnym. Widzimy dokładnie jak strona wygląda i tylko umieszczamy na niej elementy układanki, edytujemy treści, wstawiamy zdjęcia, filmy itd… Brzmi może trochę niewiarygodnie, ale w istocie właśnie tak wygląda praca ze stroną.

Mam nadzieję, że dostatecznie jasno wytłumaczyłem czym jest to narzędzie. To co warto jeszcze dodać, to może tylko to, że dysponując otoKreatorem dysponujemy także hostingiem dla strony www jaką w nim stworzymy. Mamy więc od razu wszystko co jest nam potrzebne do tego aby stronę po jej stworzeniu opublikować w sieci.

Przyznam szczerze, że początkowo dośc sceptycznie podchodziłem do tego rozwiązania – generalnie do kreatorów stron – ale z natury jestem dość ciekawski dlatego postanowiłem się nim pobawić i po pewnym czasie obcowania z otoKreatorem uzależniłem się od wygody edycji strony przy jego pomocy 🙂

Dla kogo?

Dla każdego kto chce minimalnym kosztem, szybko i bez wiedzy z zakresu tworzenia stron www uruchomić własną stronę internetową. Z otoKreatora mogą korzystać także webmasterzy i agencje reklamowe, tworząc w nim dla swoich Klientów funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie strony internetowe. Klient będzie zadowolony ponieważ otrzyma szybko stronę, którą sam może zarządzać, a jej wykonawca ponieważ niewielkim nakładem czasu pracy dał swojemu Klientowi to czego oczekiwał i może wzbogacić wachlarz swoich usług o budowę stron internetowych, nawet jeśli wcześniej nigdy tego nie robił.

Jaką stronę można zbudować w otoKreatorze?

Co ciekawe pomimo, że jest to kreator stron, a nie złożone środowisko, które moglibyśmy obudowywać własnymi rozwiązaniami, zakres stron jakie można przy jego pomocy zbudować jest bardzo szeroki. Przykłady zastosowań:

 • landing page marki, usługi, produktu…
 • strona firmy dowolnej branży z blogiem czy aktualnościami lub bez nich
 • strona firmy wzbogacona o moduł sklepu internetowego
 • typowy serwis ecommerce – sklep internetowy umożliwiający sprzedaż produktów fizycznych lub elektronicznych
 • prywatna strona internetowa
 • blog
 • strona dla fotografa lub studnia fotograficznego – wygodne w budowie galerie zdjęć
 • inne…

Jeśli zechcemy stworzyć np. system rezerwacji pokoju hotelowego, to w takiej sytuacji pojawią się pewne ograniczenia i raczej nie obejdzie się bez wdrożenia na stronie zewnętrznego systemu rezerwacji, co  jednak jest możliwe. Generalnie nie będziemy mieli problemów ze stworzeniem w otoKreatorze większości typowych odmian stron, a także nie powinno być problemu integracji zbudowanej strony z zewnętrznymi rozwiązaniami.

Co mi się podoba w otoKreatorze

O prostocie tworzenia i edycji strony juz wspominałem więc nie będę się powtarzał niemniej to element, który mi osobiście najbardziej się podoba. Są też inne cechy, na które zwróciłem uwagę, m.in:

 • szybkość działania strony – strona opublikowana działa bardzo szybko, a to dlatego, że publikowane są pliki statyczne .html (za wyjątkiem sytuacji, w których korzystamy ze składni PHP na danej podstronie, ale to temat dla bardziej zaawansowanych użytkowników i praktycznie opcja ta nie jest wykorzystywana przy standardowych stronach). Strony działają znacznie szybciej od stron na standardowych CMS-ach typu WordPress nawet w sytuacji gdy na tych zastosujemy mechanizmy cachujące. Do pomocy mamy jeszcze Varnish Cache co daje w sumie niezłego kopa stronie.
 • bezpieczeństwo – jeśli strona to statyczne pliki html, wówczas furtki dla włamywaczy są ograniczone praktycznie do zera. Jeśli będziemy dbali o bezpieczeństwo haseł dostępowych, bedziemy chronić nasze komputery dobrymi programami antywirusowymi, które tez potrafią ukraść hasła i przesłac w świat, to praktycznie nie ma szans na zhakowanie strony.
 • wiele modułów – otoKreator tak jak wspomniałem pozwala na budowę strony niczym domku z klocków. Tymi klockami są obiekty takie jak treści, obrazy, multimedia itd… otoKreator dysponuje wieloma “klockami” o różnym przeznaczeniu i różnej funkcjonalnosci. Wśród których wymienić można:
  • galerię zdjęć,
  • slajder obrazów,
  • generator formularzy,
  • blog, który można wykorzystać jako system newsów, bazę artykułów (np. FAQ..) itp…,
  • sklep internetowy ECWID,
  • system komentarzy,
  • integrację z mediami społecznościowymi,
  • mapy Google,
  • możliwość osadzenia w wybranym miejscu własnych skryptów JavaScript, PHP,
  • drzewiastą strukturę menu,
  • strony ukryte,
  • i inne…
 • łatwa edycja wyglądu – nie tylko mamy możliwość zmiany położenia poszczególnych obiektów, ale także mamy wpływ na sposób ich prezentacji. Swobodnie możemy operować na palecie kolorów projektu graficznego strony, na jego czcionkach i ich rozmiarach, a także mamy wpływ na ogólny schemat, np. strona bez bocznych kolumn, z jedną lub z dwoma o wybranych przez nas szerokościach… Możemy dosłownie wyklikać wygląd całej strony osiągając ostatecznie efekt, który nam najbardziej odpowiada. To świetna cecha i w rękach osoby mającej zmysł plastyczny staje się potężnym narzędziem.

Co mi się nie podoba

Jak w przypadku każdego rozwiązania tu także są elementy, które nie każdemu będą odpowiadały. Mi osobiście brakuje możliwości dodawania własnych modułów. Oczywiście te które są działają i w większości przypadków zaspokoją potrzeby twórców stron, ale czasem przydałaby się jakaś funkcjonalność, której akurat w standardzie nie ma. Co prawda wiele takich dodatkowych funkcji można dodać korzystając z opcji osadzania własnego kodu, ale to już zabawa dla bardziej wtajemniczonych, a nie dla początkujacych webmasterów. Dla mnie to wada aczkolwiek nie jakaś specjalnie uciążliwa. Wszysto zależy od projektu jaki chcemy realizować.  Jeśli nie mamy specjalnie wygórowanych wymagań, to otoKreator na pewno spełni swoje zadanie bardzo dobrze, a my będziemy się cieszyć własną fajnie działającą stroną.

Wkrótce pojawią się kolejne kroki omawiające podobnie jak w przypadku WordPress’a sposób na stworzenie własnej strony w otoKreatorze. Jak zwykle poprowadzę was za rączkę 🙂