Krok 0 – wybór miejsca dla strony

W pierwszej kolejności zastanówmy się gdzie i jak uruchomić miejsce na serwerze z domeną czyli adresem Twojej strony internetowej. Jeśli czytałeś poprzedni krok, to wiesz już, że są to elementy bez których nie ruszysz z miejsca.

Strona firmowa lub sklep internetowy

Masz firmę lub właśnie jesteś na początku swojej działalności i oto stoisz przed zadaniem uruchomienia strony internetowej - być może sklepu. Wiesz, że trzeba ją mieć bo Internet jest świetnym miejscem do pozyskiwania Klientów, ale jeszcze nie wiesz co zrobić i jak to zrobić, aby wystartowała i aby Twoi potencjalni Klienci zaczęli do Ciebie dzwonić, pisać i zostawiać swoje pieniądze. Długa droga przed Tobą, ale najważniejsze, że chcesz się uczyć.

Zazwyczaj jest tak, że zostajemy sami ze swoimi problemami. Niestety. I korzystamy z takich stron jak mój blog, żeby sobie z nimi lepiej lub gorzej radzić. Jeśli jednak wiemy gdzie szukać, można sobie znacznie pomóc. I tak przechodzimy do sedna, a mianowicie do miejsca na serwerze dla strony firmowej.

To na co powinieneś lub powinnaś zwrócić uwagę przy doborze serwera dla swojej strony, to trzy aspekty tych usług: Wsparcie, Jakość, Bezpieczeństwo.

  • Wsparcie jest niezwykle ważne zwłaszcza jeśli dopiero startujesz, bo dzięki temu pójdziesz do przodu szybciej, a efekty Twojej pracy będą o wiele bardziej wyczuwalne i opłacalne.
  • Jakość - tego tłumaczyć chyba nie muszę. Wszyscy chcemy żeby usługi z których korzystamy i za które płacimy były godne.
  • Bezpieczeństwo - to z kolei element istotny nie tylko w kontekście stron firmowych (o sklepach internetowych nie wspominając). Chronisz siebie, swój biznes i swoich Klientów.

Mój typ dla Ciebie, który najlepiej wpisuje się w to o czym napisałem powyżej, to Didwear, który daje Ci przede wszystkim wsparcie i pomoc przy stworzeniu strony internetowej, a efektem ubocznym (nie odwrotnie) jest wysokiej jakości konto na serwerze z domeną, certyfikatem SSL i całą resztą mniej lub bardziej przydatnych drobiazgów. Masz wszystko w jednym garnku, w którym będzie Ci o wiele łatwiej upichcić coś, co posmakuje nie tylko Tobie, ale również Twoim Klientom.

Jak to działa?

Po zamówieniu usługi dostajesz 1 godzinę wsparcia specjalisty. Ze wsparcia możesz skorzystać w dowolnym czasie. Natomiast to co mogę powiedzieć, to że warto, ponieważ wsparcie jakie otrzymujesz, to realna pomoc przy uruchomieniu strony na WordPress'ie. Pomoc przy instalacji, konfiguracji lub jeśli z tym sobie poradzisz - dostaniesz także materiały edukacyjne - pomoc przy optymalizacji, wyeliminowanie błędów czy rozbudowa. Dostajesz wsparcie dokładnie tam, gdzie go potrzebujesz. Nie jest to pomoc typu wyślij maila i czekaj aż ktoś w dwóch zdaniach odpowie z czego zrozumiesz 10%. Pewnie nie raz z czymś podobnym się spotkałeś. To sesja online podczas której pracujesz razem ze specjalistą bezpośrednio nad swoją stroną - koncentracja na Twoim celu. Co się stanie jeśli okaże się, że godzina to za mało? Zazwyczaj wystarczy, ale w razie potrzeby możesz dokupić dodatkowy czas - dokładnie tyle ile potrzebujesz. Co z serwerem? Masz go razem z tą usługą, to jej integralna część, a dla zwiększenia bezpieczeństwa Twojego, Twoich Klientów i innych użytkowników Internetu w standardzie także certyfikat SSL szyfrujący komunikację pomiędzy przeglądarką, a serwerem. No i koszty. 200 zł netto / rok lub 300 jeśli chcesz uruchomić np. sklep na którym będzie nie kilka czy kilkadziesiąt produktów bo do tego wystarczy tańsza opcja, ale np. kilkaset. Po roku cena się nie zmienia. Poza tym masz 30 dni na zwrot jeśli usługi nie wykorzystasz.
Czy to dużo? No zdecydowanie nie. Prosta kalkulacja. Koszt godziny pracy specjalisty, to zazwyczaj od 200 zł netto w górę i to tak najbiedniej, a tu w cenie 200 masz nie tyko godzinę realnego wsparcia, ale także na rok serwer oparty na zaawansowanej infrastrukturze optymalizowanej pod WordPress'a oraz domenę .pl i certyfikat SSL.
Normalnie certyfikat w większości firm musisz kupić i instalować niezależnie (koszty od kilkudziesięciu złotych w górę), a potem co rok odnowienie. Domena .pl w pierwszym roku około 10 zł netto, a odnowienie nawet do 100 zł netto, sensowny serwer 100 - 300 zł netto. Dwie stówy za wspomniany pakiet to bardzo rozsądna cena.

Jak takie konto ze wsparciem uruchomić?

Procedura zakładania opisana jest pod poniższym przyciskiem. Kliknij, aby przejść do instrukcji krok po kroku.

UWAGA: Dla Czytelników JZS przez najbliższe 24 godziny opisana powyżej usługa w cenie 50 zł netto.

Inne ścieżki

To rzecz jasna nie jedyna droga do tego aby uruchomić własną stronę internetową. Być może czujesz się na siłach i wiesz, że nie potrzebujesz żadnego wsparcia. Jeśli tak jest, to świetnie aczkolwiek skoro czytasz tego bloga i dotarłeś aż do tego miejsca, to zastanów się nad tym chwilę. Trafiają do mnie Klienci, którzy mówią, że wybrali zwykły hosting, a potem polegli bo albo okazało się, że jednak mają poważne trudności, albo zwyczajnie nie mają czasu żeby szukać informacji co i jak zrobić, a strona ostatecznie wisi w stanie delikatnie mówiąc kiepskim. Mamy tu więc element, o którym wspomniałem wcześniej, zostajemy sami ze swoimi problemami i nie wiadomo tak naprawdę gdzie szukać pomocy.

Ale OK jeśli masz moc i chcesz samotnie zdobywać szczyty polecam Ci kolejnego usługodawcę jakim jest LH. Mają bardzo fajny stosunek jakości do ceny i bardzo dobrze przygotowane środowisko. Koszt serwera zaczyna się od 100 zł netto / rok aczkolwiek w pierwszym roku można skorzystać z obniżki. Certyfikat SSL możesz uruchomić za darmo, a po roku ceny zaczynają się od 99 zł netto. Czyli w sumie najtańszy serwer z certyfikatem SSL to koszt 199 zł netto.

Zastanawiasz się dlaczego tak cisnę na ten certyfikat SSL? Zwiększa bezpieczeństwo Twoje, Twoich Klientów i innych użytkowników Internetu to raz, a dwa to chociażby fakt, że Google coraz mocniej naciska na to aby strony stosowały tego typu rozwiązania strasząc, że w swoich algorytmach wyszukiwarki będzie premiowało te strony które są bezpieczne. Oznacza to, że potencjalnie brak certyfikatu może tez negatywnie odbijać się na zajmowanych pozycjach w Google. Google poszło nawet o krok dalej i niedawno wypuścili wersję przeglądarki Chrome która zaczyna dyskretnie (na razie dyskretnie) ostrzegać Internautów, że są na stronie która jest niebezpieczna. Dopowiedz sobie jakie to może mieć konsekwencje dla strony o charakterze biznesowym. Jeśli zakładasz stronę firmową to kupuj od razu certyfikat!

Procedurę zakładania konta na LH znajdziesz pod poniższym przyciskiem.

No i na koniec sposób uruchomienia strony przy wykorzystaniu hostingu o12. Tu jest o tyle fajnie, że mamy do dyspozycji autoinstalatora przy pomocy którego kilkoma kliknięciami zainstalujemy WordPress'a. Wielu osobom to odpowiada, bo jest szybko i wygodnie. Natomiast ja osobiście preferuję ręczną instalację tak jak ma to miejsce w pierwszym i drugim przypadku omawianym na tej stronie. Dlaczego? Bo mam pełną kontrolę nad procesem i nic mnie nie zaskoczy - z mojego punktu widzenia to ważne. Oczywiście na o12 także wykonasz instalację manualnie więc jeśli mam coś sugerować, to wybierz własnie tę formę.

Koszty na starcie są niskie od bodajże 10% wartości usługi natomiast po roku zaczynają się od 300 zł netto w górę. Dość sporo aczkolwiek dla tych którzy potrzebują dużo miejsca dla swojej strony, może to być ciekawa propozycja ponieważ nie limitują wykorzystania przestrzeni na dyskach. Choć zapewne jeśli przesadzisz, to zwrócą Ci na to uwagę. Nie ma studni bez dna 🙂

Certyfikaty SSL były, ale ostatnio ich nie widzę na ich stronie, więc powiem szczerze że nie mam pojęcia jak to wygląda, natomiast z pewnością jeśli będziesz chciał takowy dokupić, to wystarczy do nich napisać i ustalić szczegóły.

Procedura uruchamiania konta pod poniższym przyciskiem.

To trzy wybrane ścieżki. To z której skorzystasz zależy wyłącznie od Ciebie. Poza tym jest wiele innych firm świadczących tego typu usługi, więc jeśli rozejrzysz się znajdziesz ich całkiem sporo. Ważny jest efekt finalny czyli Twoja strona, a to czy będzie działać tu czy tam, na takim czy innym serwerze ma mniejsze znaczenie. Budując stronę ucz się, ucz i jeszcze raz ucz. Podglądaj innych i staraj się robić to co oni, ale lepiej. Dzisiejsze technologie i narzędzia to nie to samo do 20 lat temu, gdy zaczynałem swoją przygodę ze stronami. Wtedy można było pomarzyć o samodzielnej budowie strony bez znajomości kodowania. Dziś jest to możliwe dlatego każdy, nawet osoba bez doświadczenia jest w stanie stworzyć coś, co będzie nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i skuteczne. Nie stanie się to z dnia na dzień, ale Twój upór i wytrwałość w końcu zaowocują.