Krok 1 – aktywacja strony

Ta metoda, której adresatem są przede wszystkim małe firmy, pozwala na błyskawiczne uruchomienie strony z dużą elastycznością jak chodzi o wygląd, rozmieszczenie treści itp… Uruchomiłem ją widząc, że jest znaczna grupa osób, która szuka dokładnie czegoś takiego. Warto sprawdzić czy ta droga akurat w Twoim przypadku nie okaże się najlepsza.

Podobnie jak w metodzie pierwszej tu także mamy WordPress’a, jednak nie wymaga on ani osobnego hostingu, ani zabawy w instalację czy późniejsze aktualizacje o czym za chwilę. Metoda ta dedykowana jest przede wszystkim dla osób chcących szybko i możliwie najniższym kosztem uruchomić niewielką stronę swojej firmy, bloga firmowego, prywatnego itp… Nie nadaje się na prowadzenie rozbudowanych serwisów czy portali tematycznych, jeśli więc myślisz o tego typu projektach zdecydowanie wybierz Metodę I.

OK przejdźmy do rzeczy. W tym kroku przedstawię proces aktywacji strony. Aby tego dokonać musisz złożyć zamówienie w procesie którego wybierzesz główny adres swojej strony. Kliknij na poniższy link i postępuj zgodnie z dalszym opisem.

AKTYWUJ STRONĘ

Na starcie zostaniesz poproszony o wybór adresu. Wpisujesz nazwę jaka Cię interesuje np. „mojafirma” i klikasz w przycisk „Następny krok”.

metoda-3-01

Jeśli adres który wpisałeś jest wolny pojawi się podsumowanie zamówienia z kwotą 0 zł (aktualnie korzystanie z usługi jest bezpłatne i niezobowiązujące), oraz pole służące weryfikacji Twojego zamówienia. Opisz w nim krótko do jakich celów chcesz uruchomić stronę. Jest to bardzo prosta i jednocześnie skuteczna metoda walki z botami spamującymi.

metoda-3-01a

Po wprowadzeniu opisu przejdź dalej „DO KASY”.

Znajdziesz tam formularz w którym podajesz swoje Imię, adres email oraz ustanawiasz hasło do strefy użytkownika. Wypełnij te dane i kliknij na przycisk „REALIZUJ ZAMÓWIENIE”.

metoda-3-02

Jeśli wszystkie dane wprowadziłeś poprawnie powinieneś ujrzeć stronę z komunikatem potwierdzającym utworzenie zamówienia w systemie. Otrzymasz także maila powitalnego z informacją o poprawnym otrzymaniu zamówienia. Od tej chwili pozostaje poczekać na jego weryfikację i jeśli przejdzie ja pomyślnie kolejny mail będzie już z danymi dostępowymi do strony.

Gdy je otrzymasz uruchamiasz adres jaki znajdziesz w mailu, np: http://mojafirma.weweb.xyz/wp-admin i logujesz się używając danych, które również znajdziesz w mailu.

metoda-3-03

 

Po zalogowaniu się zobaczysz standardowy panel WordPress’a z możliwością pełnego zarządzania zawartością swojej strony.

 

metoda-3-04

 

Domyślnie aktywny jest motyw producenta, który oczywiście jeśli chcesz możesz wykorzystać niemniej ja w opisie tej metody wykorzystam drugi motyw, który posiada zdecydowanie szersze możliwości, a który znasz chociażby z mojej strony. Zanim jednak zmienimy domyślny motyw możemy jeszcze dokonać drobnych korekt w ogólnych ustawieniach. W tym celu przechodzimy do sekcji „Ustawienia > Ogólne” gdzie możemy zmienić domyślny tytuł naszej strony, slogan, email, a także strefę czasową i kilka innych drobiazgów.

 

metoda-3-05

 

Przejdźmy teraz do motywu czyli do sekcji „Wygląd > Motywy”. Najeżdżamy myszką na motyw o nazwie „Magazine” i klikamy przycisk „Włącz”.

 

metoda-3-06

 

Po aktywacji automatycznie w lewym menu pojawią się dodatkowe sekcje związane możliwościami motywu. Na tych tematach skupię się w kolejnych krokach. W tej chwili ważne jest to, że doprowadziliśmy do sytuacji w której mamy aktywną własną stronę i elastyczny motyw. To co dalej z tym zrobimy w dużej mierze zależy od nas samych i od naszej kreatywności.

To co warto jeszcze na starcie zrobić, to przełączyć stronę w tryb konserwacji. Dzięki temu można zgłosić adres np. do Google i jednocześnie mieć pewność, że odwiedzający zamiast warsztatu pracy zobaczą eststyczny komunikat informujący ich o tym, że strona jest w trakcie budowy.

Przechodzimy do sekcji „Wtyczki”, odszukujemy na liście wtyczkę „Tryb konserwacji” i klikamy na link „Włącz”.

metoda-3-07

 

Następnie z menu wybieramy Ustawienia > Tryb konserwacji.

 

metoda-3-08

 

W tym miejscu możemy aktywować Tryb zmieniając jego status na aktywny, a także możemy wprowadzić dodatkowe opcje konfiguracyjne wedle własnego uznania.

 

metoda-3-09

 

Na pewno warto przejść do zakładki „Wygląd”, gdzie można zmodyfikować domyślną treść prezentowaną internautom, a także znacznik TITLE, na który zwraca uwagę przede wszystkim Google i inne wyszukiwarki. Trzecia zakładka „Moduły” to dodatkowe gadżety jak np. możliwość włączenia licznika odliczającego czas do uruchomienia strony, możliwość umieszczenia linków do profili na portalach społecznościowych itp… Każdy decyduje indywidualnie o co ewentualnie wzbogacić stronę trybu konserwacji, najlepiej poeksperymentować 🙂

W kolejnych krokach postaram się poprowadzić Cię przez kolejne etapy tak abyś przekonał się, że stworzenie strony przy użyciu tej metody jest nie tylko nieskomplikowane pomimo, że na pierwszy rzut oka możesz mieć inne odczucia, ale także daje Ci duże możliwości w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonalności strony. O tych wszystkich aspektach będę pisał w kolejnych artykułach.

przejdź do kroku 2

Udostępnij to