Standardowo pokaże Ci procedurę uruchamiania strony na o12 z uwagi na szybszy i nieco łatwiejszy proces instalacji WordPressa, ale zachęcam też do sprawdzenia alternatywy w postaci równie dobrego hostingu LH. Przedstawiam na ich przykładzie pełną manualną procedurę instalacji. Wybierz ostatecznie to co uznasz za lepsze dla siebie.

Zaczynamy od serwera na o12. Przechodzimy na stronę internetową https://o12.pl i klikamy w dział HOSTING. Mamy tutaj możliwość przetestowania/zakupienia hostingu (czyli miejsca na serwerze dla naszej strony) z rejestracją domeny krajowej .pl lub innych.

Hosting i domena, to dwa podstawowe i niezbędne elementy do tego aby strona www mogła pojawić się w sieci. Przejdźmy do konkretów.

W przypadku o12 masz do dyspozycji trzy plany hostingowe, w innych firmach zmoże być ich więcej lub mniej. Jeśli dopiero zaczynasz, w zupełności wystarczy Ci najmniejsze konto ATRIA.

Rejestrujemy nową domenę

W pierwszym kroku możesz zdecydować czy chcesz rejestrować nową domenę np. moja-strona.pl, czy wykorzystać bezpłatną subdomenę o12.pl.

Wpisz nazwę domeny i sprawdź jej dostępność. Jeśli jest wolna możesz przejść do następnego kroku.

05

W kolejnym kroku będziesz miał możliwość wyboru okresu abonamentowego dla zamawianego konta hostingowego. Klikamy w przycisk DO KASY.

02_grosz1

Następnie wypełniamy dane rejestracyjne, czyli dane właściciela zamawianej usługi. Przeczytaj i zaakceptuj regulamin usług, co jest wymagane, po czym kliknij w przycisk “Realizuj zamówienie“.

realizuj

Gratulacje! Hosting został założony. Na adres e-mail, który podałeś otrzymasz pakiet maili, w których będą się znajdowały dane dostępowe do serwera. Od razu możesz zacząć z niego korzystać i zacząć tworzyć swoją stronę. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie usługi i przy składaniu zamówienia wybrałeś rejestrację domeny wówczas zostanie ona zarejestrowana po zaksięgowaniu wpłaty i w ciągu kilku godzin będzie widoczna w sieci. Możesz jednak śmiało zacząć swoją przygodę korzystając z domeny tymczasowej/testowej, która automatycznie zostanie utworzona. Nie ma pospiechu. Lepiej wszystko sprawdzić i upewnić się, że to nam odpowiada i dopiero potem ewentualnie kupować. Zamówienie konta jest niezobowiązujące i przez 14 dni możemy spokojnie wszystko posprawdzać i nauczyć się tworzenia strony 🙂 Bez względu na to jaką decyzję podejmiesz można na tym etapie przejść już do kolejnego kroku.