Zaprezentuję Ci krok po kroku cały proces szybkiej instalacji WordPress’a przy wykorzystaniu autoinstalatora Softaculous, którego masz aktywnego na utworzonym wcześniej koncie hostingowym.

W pierwszej kolejności zaloguj się do cPanelu. Dane do niego otrzymałeś lub otrzymałaś w mailu po aktywacji usługi, przejrzyj więc swoją pocztę lub sprawdź w panelu Klienta historię wiadomości (tam też powinien być ten mail). Po zalogowaniu przewiń stronę na sam dół:

cPanel

Znajdziesz tu dwie opcje pozwalające budować stronę. Kreatora (widoczne przykładowe motywy) i WordPress’a na czym teraz się skoncentrujemy. W zależności od posiadanego planu hostingowego będziesz mieć mniej lub więcej dostępnych do instalacji skryptów, ale WordPress jest zawsze. Kliknij w swoim panelu na ikonce WordPress’a (zaznaczona na powyższym obrazku czerwoną ramką). Gdy to zrobisz pojawi się strona informacyjna jak poniżej:

informacja wordpress

 

Kliknij w przycisk “Instaluj” aby przejść do kolejnego etapu.

Pojawi się formularz który trzeba wypełnić danymi dotyczącymi np. tego gdzie ma być WordPress zainstalowany, ustanowić hasło itd… poniżej po kolei prezentuję poszczególne sekcje tego formularza abyś dokładnie wiedział do czego służą i jakimi danymi je uzupełnić.

lokalizacja instalacji

Wybierz protokół – W sytuacji gdy zamówiłeś konto RED lub PURPLE certyfikat SSL masz w standardzie. W przypadku mniejszych planów możesz, ale nie musisz w zależności od rodzaju i przeznaczenia strony taki certyfikat dokupić. Przy założeniu że certyfikat SSL masz już na koncie dla swojej domeny wówczas w tym polu wybierasz opcję https:// lub https://www. Jeśli certyfikatu nie posiadasz wybierz http:// lub http://www. Dlaczego z www lub bez? Ty decydujesz. Jeśli wybierzesz z www wówczas WordPress będzie skonfigurowany tak aby adres strony miał postać np. www.moja-strona.pl bez www będzie to po prostu moja-strona.pl. Ja zazwyczaj wybieram z www.

Wybierz domenę – Jeśli na koncie masz kilka domen lub subdomen wybierz z listy tę na której chcesz instalować WordPress’a.

W katalogu – Jeśli chcesz aby WordPress działał bezpośrednio w głównej domenie czyli np. www.moja-strona.pl wyczyść to pole (domyślnie jest tu wartość ‘wp’), ale jeśli chciałbyś aby instalacja była wykonana w podkatalogu wówczas pozostaw domyślne ustawienie lub wpisz nazwę katalogu jaki instalator ma utworzyć. Wówczas adres strony będzie wyglądał np. tak: www.moja-strona.pl/nazwa-katalogu/

Nazwa strony

Nazwa Księgi Gości – to akurat nieprawidłowe tłumaczenie producenta Softaculous, zapewne poprawi to za jakiś czas, ale w chwili gdy to piszę jest jak jest. Faktycznie powinniśmy tu widzieć nagłówek Nazwa strony i tak to traktuj. W tym polu wpisz nazwę strony np. “Hodowla owczarków niemieckich”.

Opis podcastu – tu także tłumaczenie pozostawia nieco do życzenia. Traktuj to pole jako Slogan (opcjonalne).

Włącz Multisite (WPMU) – Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że WordPress zostanie skonfigurowany tak, aby możliwe było na jednej jego instalacji uruchomić wiele niezależnych witryn np. działających w subdomenach lub podkatalogach. Nie zaznaczaj tej opcji jeśli nie jesteś pewien czy będzie Ci to potrzebne.

hasło

Nazwa użytkownika – tu wpisujesz nazwę użytkownika będącego głównym administratorem strony. Domyślnie pole to ma wartość ‘admin’, ale zdecydowanie zalecam zmienić to na coś innego, niechby to było np. Twoje imię, a najlepiej imię uzupełnione jakąś liczbą.

Hasło administratora – nadaj skomplikowane hasło dla administratora strony. Możesz je wygenerować w prosty sposób klikając w ikonkę klucza umieszczoną po prawej stronie pola. Złożone hasło jest niezwykle ważne, nie bagatelizuj tego aby uniknąć problemów.

E-mail administratora – wpisz adres email, na który WordPress domyślnie wysyłać będzie różne powiadomienia.

sześć

Limit Login Attempts (Loginizer) – opcjonalnie możesz zainstalować wtyczkę, która będzie blokowała dostęp do strony w sytuacji gdy ktoś wykona określoną liczbę nieudanych logowań. Oczywiście blokowany jest tylko ten użytkownik który błędnie się loguje. Sam serwer Didwear także to kontroluje więc sam zdecyduj czy chcesz dodatkową ochronę.

opcje dodatkowe

Rozwiń opcje zaawansowane

Nazwa bazy danych – w tym polu możesz zmienić proponowaną nazwę bazy danych, sugeruję jednak pozostawić taką jaką proponuje instalator.

Prefix tabeli – baza danych będzie składała się z wielu tabel odpowiedzialnych za przechowywanie określonych danych strony. W tym polu możesz określić prefix jaki pojawi się w nazwach tabel. Pozostaw to pole z domyślną wartością proponowaną przez instalator.

Wyłącz powiadomienia o aktualizacji – to pole powinno być odznaczone no chyba że faktycznie nie chcesz aby instalator wysyłał Ci na maila informacje o aktualizacjach.

Automatyczne uaktualnienie – Zaznaczając tę opcję instalator w momencie gdy pojawi się nowa wersja WordPress’a automatycznie wykona jego aktualizację. Sugeruję zaznaczyć to pole jeśli wiesz lub podejrzewasz, że nie będziesz chciał zaglądać do panelu strony i dokonywać aktualizacji samodzielnie. W przypadku WordPressa dbałość o aktualizacje i ich regularne wykonywanie jest niezwykle ważne.

Automatyczna aktualizacja WordPress Pluginy – jeśli zaznaczysz tę opcję, to w momencie gdy instalator wykryje że dostępna jest aktualizacja WordPress’a (opcja powyżej) wykonując ją przy okazji dokona także aktualizacji Wtyczek (pluginów).

Automatyczna aktualizacja WordPress Pluginy – analogicznie jak powyżej. Zaznaczenie tej opcji dokona także aktualizacji motywu, z którego będziesz korzystał jeśli tylko będzie dostępna jego nowsza wersja.

Backup Location – Lokalizacja dla plików kopii bezpieczeństwa. Możesz zostawić domyślne ustawienia.

Automatyczne backupy – Jeśli chcesz aby Softaculous wykonywał automatycznie kopie bezpieczeństwa na tej liście wybierz ich częstotliwość. Z uwagi na to, że na koncie hostingowym masz dostęp do ostatnich trzech kopii bezpieczeństwa nie ma większego sensu ustawiać tu częstotliwość mniejszą niż miesiąc, ewentualnie tydzień.

Rotacja backupu – czyli ile kopii bezpieczeństwa strony ma być przechowywane. Sugeruję wybrać 1. Uwaga: Te kopie będą wykorzystywały dostępną przestrzeń Twojego konta dlatego nie ma sensu przechowywać wielu kopii.

motywy

Jeśli chcesz możesz wybrać sobie jeden z proponowanych motywów, ale osobiście sugeruję Ci nie wybierać żadnego. W kolejnych krokach o motywach będę jeszcze pisał.

podsumowanie

Kliknij w przycisk Instaluj aby rozpocząć proces instalacji. Opcjonalnie możesz też wpisać adres email, na który będzie wysłana wiadomość z podsumowaniem zakończonej instalacji. Po kliknięciu w przycisk, WordPress zostanie zainstalowany w ciągu mniej więcej minuty.

09

Jeśli wszystko pójdzie dobrze powinieneś zobaczyć informację o poprawnej instalacji oraz dwa linki. Pierwszy poprowadzi Cię na domyślną stronę.

domyślna strona

Drugi link otworzy panel administratora strony (zapamiętaj go).

10 1

Obejrzyj to wszystko na filmie

Teraz jeszcze tylko szybko dopieść konfigurację. Przejdź do ustawień ogólnych.

menu 1

Ustaw konfigurację tak jak na poniższym obrazku. Chodzi o właściwą strefę czasową format daty i godziny. Na koniec zapisz zmiany.

strefa

I jeszcze jedno miejsce: Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki.

menu 2

Sugeruję w tym miejscy zaznaczyć opcję Nazwa wpisu. Zapisz i gotowe 🙂

odnośniki

Musisz to zobaczyć – instalacja i uruchomienie sklepu w 2 minuty!

Gratuluję, teraz możesz zacząć pracę nad tworzeniem swojej strony! Ale żeby lepiej unaocznić Ci cały powyżej opisany proces, czemu nie zobaczyć tego na filmie. Jako smaczek zobaczysz przy okazji jak instaluje się dodatkowe wtyczki, a w tym wypadku w 2 minuty postawimy WordPressa i sklep internetowy 🙂

Na filmie wygląda to o wiele prościej prawda? Wiedziałem, że dasz sobie radę. Zobaczmy w takim razie co dalej.

Ułatw sobie pracę, zaoszczędź czas i pieniądze!

Wybierz Najlepszy Kurs Tworzenia Stron onLine dla Początkujących.
 Stwórz funkcjonalną witrynę, bloga lub sklep internetowy.