Jeśli masz w sobie ducha walki przed wykorzystaniem wsparcia chcesz spróbować postawić WordPress’a samodzielnie, to najlepiej wykorzystaj film, który otrzymasz w mailu. Ale jeśli bardziej przemawia do Ciebie tekst pisany, przeplatany obrazkami, to poniżej rozpisałem dla Ciebie całą ścieżkę. Jeśli nią podążysz powinno się udać. Jeśli trafiłeś na tę podstronę nie znając poprzednich kroków cofnij się klikając tutaj.

Zanim zaczniesz przedstawiony poniżej proces upewnij się, że domena jest już rozpropagowana. Jeśli zamawiałeś nową jest to czas około 24 godzin, czasem krócej czasem dłużej. Wpisz adres swojej strony w pasku adresu przeglądarki uderz w klawisz enter i zobacz czy cokolwiek się pojawi.

Jeśli zobaczysz stronę listującą pusty folder oznacza to, że domena prawdopodobnie poprawnie wskazuje na serwer i możesz działać.

Zaloguj się do panelu administracyjnego cPanel. Dane powinieneś otrzymać w mailu. Jeśli się uda zobaczysz mniej więcej coś takiego:

cpanel

Sporo rozmaitych opcji, ale to nie wszystkie bo przyciąłem zrzut. Może to wyglądać groźnie, ale na początku będziesz korzystał zaledwie z kilku opcji więc nie ma się czego bać. To co przy instalacji będzie nas interesowało to przede wszystkim dwie sekcje: Manager plików i Kreator baz danych. Przy pomocy managera plików wrzucisz  na serwer paczkę z WordPressem, a kreatorem baz utworzysz bazę konieczną do działania CMS-a. Dlaczego do wrzucenia plików użyjemy Managera, a nie np. konta FTP? Ponieważ możemy w ten sposób przesłać spakowany plik i rozpakować go na serwerze. Nie musisz też instalować na swoim komputerze klienta FTP. Jest to po prostu wygodniejsze i szybsze.

Kliknij w panelu na ikonce przedstawionej poniżej:

manager

Uruchomisz w ten sposób narzędzie pozwalające zarządzać plikami konta z poziomu przeglądarki internetowej.

manager2

I teraz ważna rzecz. Katalogiem do którego będziesz przesyłał plik jest katalog o nazwie public_html. Widzisz go powyżej? Ma taką małą ikonę globu. Kliknij na niej dwukrotnie aby wejść do środka.

manager3

Jak widzisz folder jest pusty, a teraz Twoja rola żeby go czymś wypełnić, ale żeby to zrobić musisz pobrać najnowszą wersję WordPress’a na swój komputer. Przejdź na stronę https://pl.wordpress.org/ odszukaj na niej miejsce z przyciskiem do pobierania i kliknij na nim. WordPress ostatnio przebudował swoje strony więc w polskiej wersji w momencie gdy to piszę trzeba zjechać mniej więcej do połowy strony aby znaleźć taką sekcję:

Kliknij na przycisku “Zdobądź WordPress’a”, a na kolejnej stronie w przycisk pobierania najnowszej dostępnej wersji.

pobierz2

Plik powinien zapisać się na Twoim dysku komputera. Nazwa pliku będzie wyglądała mniej więcej tak: wordpress-4.9.1-pl_PL.zip. Mogą się różnić numerki wersji bo system cały czas dynamicznie się rozwija, więc dziś jest wersja 4.9.1, a jutro może być 5.0 itd… To jednak nieistotne. Zapamiętaj gdzie plik się zapisał i wróć do managera, a w nim kliknij na przycisk “Przekaż” (zaznaczyłem go kolorem żółtym).

przekaz

Idąc dalej możesz pobrany plik przeciągnąć w obszar zaznaczony przerywaną linią lub kliknąć w przycisk “Wybierz plik”. Jeśli zdecydujesz się na ten drugi sposób pojawi się okienko wyboru plików na Twoim komputerze. Odszukaj to co przed chwilą pobrałeś czyli paczkę WordPress’a i zatwierdź.

zaladuj obszar

Plik zacznie się przesyłać, co będzie obrazował pasek postępu. W zależności od szybkości Twojego łącza może to potrwać kilka sekund lub dłużej. Poczekaj aż pasek osiągnie 100% i zmieni kolor na zielony.

postep1
postep2

Gdy widzisz już zieleń kliknij w link “Wróć do /sciezka/konta/public_html” co spowoduje zamknięcie okna przesyłania, a Ty zobaczysz Managera Plików z umieszczona paczką WordPressa.

manager z wp

Kawał dobrej roboty za Tobą, ale teraz trzeba ten plik wypakować. Są dwa sposoby. Albo zaznaczasz plik klikając na nim i z górnego paska narzędzi wybierasz przycisk “Wyodrębnij”, albo co dla mnie jest wygodniejsze kliknij na pliku prawym klawiszem myszki żeby wyświetlić menu kontekstowe i wybierz z niego opcję zaznaczoną poniżej kolorem żółtym.

rozpakuj

W okienku jakie w konsekwencji tego działania się pojawi potwierdź, że własnie to archiwum chcesz rozpakować do folderu public_html. Po prostu kliknij w przycisk, który oznaczyłem kolorem żółtym.

rozpakuj2

Po chwili pojawi się kolejne okienko z podsumowaniem tego co zostało zrobione. Możesz je zamknąć.

rozpakuj4

Zobaczysz teraz obok archiwum folder o nazwie wordpress, a w nim wszystkie pliki tego CMS-a. No ale gdybyśmy to zostawili w takiej formie wówczas strona miałaby adres www.nazwamojejfirmy.pl/wordpress a raczej chcemy mieć adres www.nazwamojejfirmy.pl. Musisz więc przenieść pliki zawarte w folderze wordpress o piętro wyżej czyli bezpośrednio do public_html. Jak to zrobić. Działanie jest niezwykle proste. Kliknij dwukrotnie na żółtej ikonce folderu “wordpress” tak abyś zobaczył wszystkie pliki znajdujące się wewnątrz niego.

plikiwp

Zaznacz teraz wszystkie pliki. Aby to zrobić, trzymając wciśnięty klawisz Shift kliknij w ikonkę pierwszego folderu, a następnie ostatniego pliku na liście. Klawisz Shift możesz zwolnić. Zaznaczenie będzie wyglądało tak:

plikiwp2

I teraz metodą przeciągnij i upuść przenieś całe to zaznaczenia do folderu public_hrml widocznego w okienku po lewej stronie. Złap myszką dowolną ikonkę folderu czy pliku i trzymając (nie puszczaj) przesuń na folder public_html i puść. W ten prosty sposób wszystkie zaznaczone pliki powędrują bezpośrednio do folderu głównego strony.

plikiwp3

Kliknij teraz w lewym drzewie katalogu na folder public_html i powinieneś zobaczyć przerzucone do niego pliki i foldery:

pliki5

Usuń zbędne rzeczy czyli to co oznaczyłem powyżej kolorem żółtym. Nie jest nam potrzebny pusty w tej chwili folder wordpress, ani paczka pobrana, z której wypakowywaliśmy pliki. Aby usunąć kliknij prawym klawiszem muszki na folderze i wybierz opcję Delete.

delete

W okienku potwierdzenia zaznacz opcję “Pomiń kosz i trwale usuń pliki” – nie są nam potrzebne w koszu i zatwierdź.

potwierdz

Ponów tą czynność dla drugiego elementu o którym wspomniałem powyżej. 

Pliki masz już na serwerze, a więc czas na kolejne operacje. Jeśli chciałbyś sprawdzić czy coś pojawi się pod Twoim adresem to wpisz go w pasku przeglądarki i uruchom. Powinieneś zobaczyć stronę inicjującą proces instalacji. Kliknij w przycisk “Zaczynamy” i jedziemy dalej.

zaczynamy

Gdy klikniesz w ten przycisk zobaczysz stronę na której należy wprowadzić dane dostępowe do bazy danych, ale jako że bazy jeszcze nie tworzyłeś musisz to zrobić. W tym celu przejdź do panelu zarządzania kontem, tam gdzie uruchamiałeś Managera Plików i odszukaj ikonkę opisaną jako “Kreator Baz Danych Mysql

baza01

Następnie wpisz jakąś nazwę dla swojej bazy. To co ja preferuję, to połączenie tekstu z cyferkami. W tym wypadku te dane będą Ci tylko potrzebne do instalacji. Wpisz nazwę i kliknij w przycisk przejścia do następnego kroku.

baza01 1

Powinien pojawić się komunikat informujący o pomyślnym utworzeniu bazy danych, a poniżej formularz do utworzenia jej użytkownika. Skopiuj gdzieś do notatnika nazwę bazy – jak widzisz składa się z dwóch członów, skopiuj więc dokładnie całą nazwę. Wypełnij formularz dotyczący użytkownika. Nadaj mu nazwę i hasło. Tworząc hasło wykorzystaj generator klikając w przycisk “Generator haseł.”

baza02

Po uruchomieniu generatora zostanie zaproponowane silne hasło. Zaznacz je i skopiuj, następnie zaznacz opcję “Mam skopiowane to hasło w bezpiecznym miejscu” i kliknij w przycisk “Użyj hasła”. Po czym utwórz użytkownika.

baza03

Po utworzeniu użytkownika pojawi się podsumowanie oraz ostatni krok, w którym przypisujesz użytkownikowi odpowiednie uprawnienia do bazy. Zaznacz wszystkie i przejdź dalej. 

baza04

Masz już w tej chwili to co jest niezbędne do uruchomienia instalacji. Wróć więc na swoją stronę internetową wpisz dane bazy, którą przed chwilą utworzyłeś, zmień domyślny prefix wp_ na jakiś inny, jaki ci odpowiada i kliknij w przycisk “Wyślij”. Jeśli dane zostały wprowadzone poprawnie WordPress potwierdzi to w następujący sposób:

baza05

Kliknij w przycisk uruchamiania instalacji i wpisz podstawowe dane swojej strony, jej nazwę oraz dane głównego administratora, hasło i jego adres email. Hasło WordPress od razu zaproponuje odpowiednio silne – sugeruję takie zostawić, skopiuj je i gdzieś sobie zapisz. Jako loginu administratora nie używaj tak oklepanych nazw jak “admin”, już lepiej użyj imienia, nazwy firmy, a najlepiej pomieszaj coś z cyframi.

Jest tu także opcja pozwalająca poinformować wyszukiwarkę o tym, że nie chcesz aby strona była indeksowana – np. w Google. Warto to zaznaczyć jeśli będziesz przez jakiś czas działać na stronie i nie chcesz żeby przypadkiem trafiła do wyników wyszukiwania – bo po co pokazywać coś co nie jest skończone. Tylko tu uwaga, gdy strona będzie gotowa musisz pamiętać żeby w ustawieniach WordPress’a tę opcję wyłączyć.

Install02

Klikając w przycisk “Zainstaluj WordPress’a” zakończysz cały proces. Pojawi się komunikat o zakończeniu instalacji i przycisk z przejściem do panelu administracyjnego. Kliknij na nim i zaloguj się na dane administratora jakie chwilę wcześniej zdefiniowałeś.

Jeśli przejdziesz na stronę główną zobaczysz domyślny motyw graficzny WordPress’a. Na dziś, gdy to piszę wygląda on tak.

moja strona

Uffff… Jeśli dotarłeś do tego miejsca to GRATULACJE!. Pierwszy krok milowy do własnej strony masz za sobą. Dalej pozostaje zabawa z konfiguracją, motywami, rozszerzeniami i lepieniem krok po kroku strony, z której będziesz dumny. Pamiętaj że w przypadku tej ścieżki masz wsparcie!