Jak zainstalować Wordpressa?

W poprzednim kroku uruchamialiśmy serwer, a teraz skupimy się na odpaleniu WordPressa. Pokażę Ci cały proces instalacji w wersji manualnej. W przypadku LH nie uświadczysz auto-instalatora jak w ma to miejsce na o12 czy u innych usługodawców. Z jednej strony to pewne utrudnienie z drugiej niesie ze sobą też pewne zalety. Przeładowane automatyką usługi hostingowe bywają mniej wydajne, a ręczna instalacja WP jest na tyle prosta, że spokojnie sobie z nią poradzisz.

Pobieramy pliki WordPress’a

Musisz pobrać na swój komputer paczkę z plikami WordPress’a. Znajdziesz ją na stronie pod adresem https://pl.wordpress.org/. Wejdź pod ten adres i przewiń stronę do miejsca gdzie zobaczysz sekcję Pobieranie. Kliknij na przycisk Pobierz Wordpressa i zapisz plik na dysku swojego komputera.

pobierz

OK mamy pobrany plik. Musimy go teraz rozpakować. Chyba, że masz konto hostingowe z dostępem do terminala SSH, ale przy tym najtańszym, które zaproponowałem w poprzednim kroku tego nie mamy więc celowo to pomijam. Zakładam, że korzystasz z systemu Windows. Jeśli tak jest przejdź do katalogu gdzie zapisałeś pobrany plik, kliknij na nim prawym klawiszem myszki. Wybierz “Wyodrębnij wszystkie…“. Możesz też wybrać tę opcję z menu narzędziowego exploratora plików.

wyodrebnij

W efekcie obok naszego archiwum pojawi się rozpakowany folder z wszystkimi plikami naszego WordPressa.

wypakowany

FTP

Musimy teraz przesłać pliki za pośrednictwem FTP na nasz serwer do katalogu o nazwie public_html. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z FTP, pozwól że poprowadzę Cię za rękę. Jeśli wiesz z czym to się je możesz pominąć ten paragraf.

Do tego aby przesłać pliki na konto FTP potrzebujesz programu, który to umożliwi. Jednym z najpopularniejszych darmowych rozwiązań jest program FileZilla. Pobierzesz go z tej strony: https://filezilla-project.org/download.php?type=client i zainstaluj a następnie uruchom.

Po uruchomieniu otwórz maila z danymi usługi i wprowadź dane logowania na FTP do paska szybkiego połączenia programu FileZilla.

Nasze dane w mailu:

dane ftp

Te same dane wprowadzone w pasku szybkiego połączenia FileZilla

połączenie

Dla ułatwienia:

Serwer = HOST FTP z maila
Nazwa użytkownika = Login z maila
Hasło = Hasło z maila

Po wprowadzeniu danych kliknij w przycisk “Szybkie łączenie“. Może się zdarzyć, że program zapyta Cię czy zaufać certyfikatowi. Jeśli tak się stanie po prostu zatwierdź i zobaczysz pliki oraz folder public_html na swoim koncie.

połączony

Wejdź do katalogu public_html (kliknij na jego nazwie dwa razy) i usuń plik index.html. Nie będzie nam potrzebny.

usuń index

Usuniesz go klikając prawym klawiszem myszki na jego nazwie i wybierając z menu, które się rozwinie opcję ‘Usuń

Jak widzisz interfejs programu FTP podzielony jest na dwie główne części. Z lewej strony masz dostęp do plików na Twoim komputerze, a z prawej zarządzasz zawartością na serwerze. Musisz teraz w lewym drzewie katalogów odszukać ten, który wcześniej rozpakowywaliśmy. Wejdź do niego, a potem jeszcze głębiej do katalogu o nazwie wordpress. Powinieneś mieć taki widok listy plików i folderów jak na poniższym obrazku.

pliki

Następnie kliknij raz myszką na pierwszym folderze z listy, przewiń listę na sam dół i trzymając wciśnięty klawisz Shift na klawiaturze kliknij na ostatni plik. W ten sposób zaznaczysz wszystkie pliki i foldery WordPressa. Możesz też po zaznaczeniu dowolnego pliku lub folderu użyć skrótu klawiszowego Ctrl + A.

Następnie przeciągnij zawartość lewego okna do pustego folderu public_html w prawym oknie.

zaznaczone

Rozpocznie się proces kopiowania plików na serwer. Czekaj cierpliwie. Czas może być różny i zależy przede wszystkim od jakości Twojego połączenia.

Brawo. Sporo juz za Tobą!
Gdy pliki masz już na serwerze musimy jeszcze utworzyć bazę danych niezbędną do działania Wordpressa.

Tworzenie bazy danych

Zaloguj się do panelu Klienta LH i przejdź kolejno do Serwery > Bazy MySQL
Jeśli robisz to po raz pierwszy będziesz musiał ustanowić hasło głównego użytkownika. Wybierz jakieś możliwie złożone i zapisz. Nie musisz go pamiętać.

baza

W kolejnym kroku tworzymy bazę danych. Ja jak widzisz na poniższym obrazku dałem jej sufix ‘wp‘. Możesz dać dowolny własny lub zrobić dokładnie tak jak ja. Kliknij na przycisk ‘Dodaj bazę

sufix

Preferuję aby baza miała indywidualnie przypisanego użytkownika dlatego teraz go utworzymy. W tabelce z nazwą utworzonej przed chwilą bazy danych kliknij w ostatniej kolumnie ikonkę pozwalającą na utworzenie jej użytkownika.

użytkownik bazy

Wpisz inne złożone hasło i zapisz je gdzieś na boku bo za chwilę będzie nam potrzebne.

baza hasło

Mamy już utworzoną bazę danych i mamy nazwę użytkownika oraz nadane mu przed chwilą hasło.

dane użytkownika bazy

Potrzebujemy jeszcze tylko jednego elementu. Nazwy hosta serwera bazy danych. Zjedź prawie na sam dół strony, gdzie znajdziesz to co jest nam potrzebne.

dane hosta bazy

OK mamy komplet danych. Pozostaje nam już tylko uruchomić procedurę instalacyjną.

Instalacja WordPressa

W mailu z danymi masz podany adres WWW swojego konta. Będzie wyglądał podobnie do tego zaznaczonego na poniższym obrazku.

dane strony

Jeśli wszystko co opisałem powyżej wykonałeś poprawnie, to po uruchomieniu tego adresu w przeglądarce powinien wystartować instalator. Jeśli tak się nie stanie przeanalizuj ścieżkę w poszukiwaniu błędu jaki popełniłeś i go popraw. To co zobaczysz powinno wyglądać mniej więcej tak:

instalacja start

Przejdź dalej. Pojawi się formularz gdzie wprowadzasz dane, które przed chwilą utworzyliśmy. Nazwa bazy danych, nazwa jej użytkownika, jego hasło, host serwera bazy danych. Prefix tabel możesz zostawić domyślnie tak jak instalator zaproponuje.

Na poniższym obrazku pokazałem to, które dane z panelu LH, gdzie dokładnie powinniśmy umieścić.

dane bazy danych

Przejdź do następnego kroku. W tym momencie instalator zweryfikuje czy dane do połączenia się z bazą są poprawne. Jeśli uda mu się z nią połączyć poinformuje Cię o tym i pozwoli przejść do ostatniego etapu instalacji.
Wprowadzasz w nim nazwę swojej strony, nazwę administratora (prośba: nie wpisuj admin) oraz hasło i swój adres email. Dodatkowo możesz zaznaczyć opcję, która poinformuje Google, że nie chcesz aby strona była indeksowana w wyszukiwarce. Nie zaznaczaj tego jeśli nie wiesz czemu opcja ma służyć. Ten parametr jak i pozostałe (poza nazwą użytkownika) będziesz mógł potem swobodnie zmieniać więc nie musisz się na tym etapie specjalnie przejmować tym co wpiszesz. Jedynie przyłóż się do nazwy użytkownika i jego hasła. Hasło instalator sam zaproponuje. Sugeruję je pozostawić, wcześniej zapisując je gdzieś w bezpiecznym miejscu.

koniec instalacji

Kliknij na przycisk ‘Zainstaluj WordPressa‘ i…. Udało Ci się !!!! Powinieneś wejść do Panelu zarządzania swoją stroną. Masz za sobą kolejny milowy krok. Lekko nie było, ale zrobiłeś to! BRAWO!