Wychodząc z założenia, że naszym celem jest stworzenie prostej, funkcjonalnej strony firmowej w drugim kroku możemy wstępnie skonfigurować motyw graficzny.

O wykorzystywanych motywach będę jeszcze pisał, natomiast to co w tej chwili chcemy zrobić, to sprawdzić podstawową konfigurację i ewentualnie wprowadzić w niej zmiany na jakich nam zależy. Motywy tu wykorzystywane jak już wspomniałem wcześniej dają bardzo duża elastyczność stąd każdy indywidualnie będzie musiał zdecydować o większości ustawień. To co zaprezentuję w tym kroku potraktuj wyłącznie jako przykład.

Aby przejść do ustawień motywu wejdź do sekcji „Magazine” – jeśli w kroku 1 wybierzesz inny motyw, będzie to inna nazwa, ale zawsze z taką sama żółtą ikonką 🙂 Następnie wybierz Themify Settings.

menu

W ten sposób uruchomimy panel konfiguracyjny wybranego motywu naszej strony internetowej. Znajdziemy tu cztery główne zakładki

menu 2

 • “Settings”: Ustawienia – tu najczęściej będziemy zaglądać.
 • „Skins”: Można wybrać różne predefiniowane warianty kolorystyczne motywu,
 • „Transfer”: Ta zakładka umożliwia import i eksport ustawień motywu. Np. jeśli uruchomimy druga stronę możemy zaimportować do niej ustawienia ze strony pierwszej zaoszczędzając tym samym trochę czasu,
 • „Demo Import”: W razie potrzeby można zaimportować domyślną zawartość demonstracyjną dla strony, co może być przydatne do analizy co jak zostało zrobione.

W sekcji „Skins” na starcie można zerknąć na dostępne kolory. Jeśli znajdziemy takie, które nam odpowiadają wystarczy zaznaczyć i zapisać zmiany.

kolory

W sytuacji gdy żadna oferowana kolorystyka nam nie odpowiada, nie przejmuj się tym, ponieważ motyw daje możliwość ręcznej zmiany kolorystyki strony na taką jaką zechcemy o tym wspomnę poniżej.

Przy założeniu, że wybraliśmy sobie kolorystykę X, np. pomarańcz, możemy przeskoczyć do głównej zakładki „Settings

Znajdziemy tu kilka sekcji, jedne mniej inne bardziej istotne i użyteczne, jednak to wyłącznie my decydujemy czy chcemy cokolwiek zmieniać. Równie dobrze możemy pozostawić wszystkie ustawienia domyślne i od razu przejść do kroku 3. W każdej chwili pracy ze stroną będziemy mogli dostosować konfigurację do aktualnych potrzeb.

W sekcji “Settings” znajdziemy następujące działy:

 • „General”: ustawienia ogólne, gdzie m.in. możemy załadować własną ikonkę favicon, wprowadzić własny kod HTML/JavaScript do nagłówka lub stopki strony (np. kod statystyk Google Analytics itp…), możemy zdecydować także o ustawieniach wyszukiwarki (o ile będziemy chcieli z niej korzystać na stronie) czy zawęzić dostępne czcionki z bazy Google do tych które zawierają polskie znaki (latin-ext)
 • „Default Layout”: tu możemy modyfikować domyślny układ dla działów strony, np. dla listy artykułów, wyników wyszukiwania, pojedynczych stron i artykułów. Decydujemy o tym jakie elementy mają być widoczne a jakie ukryte, czy układ strony będzie się składał z jednej kolumny lub kilku i po której stronie będą widoczne boczne sekcje.

layout

 • „Theme settings” – pozostałe ustawienia motywu gdzie m.in. decydujemy o dostępności przycisków do współdzielenia się artykułami na portalach społecznościowych, decydujemy o ilości sekcji dla widgetów w stopce czy wprowadzamy własną treść stopki w polach Footer Text 1 i Footer Text 2
 • “Image script”: w razie potrzeby możemy wyłączyć przetwarzanie obrazków w locie przez skrypt PHP
 • „Social links”: definiujemy linki do naszych profili na portalach społecznościowych.
 • „Themify builder”: o tym niezwykle użytecznym narzędziu będę jeszcze szerzej pisał natomiast w tym miejscu w razie potrzeby możemy je wyłżczyć lub wyłączyć wybrane jego funkcjonalności.
 • „Twitter settings” – dane konta na Twitterze
 • „Hook content” – opcja dla bardziej zaawansowanych użytkowników pozwalająca na umieszczenie kodu w określonych miejscach motywu. Ten element podobnie jak „Themify builder” będzie opisany niezależnie.

Na koniec, gdy już wstępnie skonfigurowaliśmy motyw zapisujemy zmiany. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz wrócić do ustawień i wprowadzić w nich zmiany. Dzięki temu rozwijając swoją witrynę będziesz dostosowywał jej konfigurację do zmieniających się wymagań zarówno Twoich jak i czytelników strony/bloga.

Miałem wspomnieć jeszcze o możliwości dostosowania kolorystyki strony do indywidualnych potrzeb.

Przechodzimy do sekcji „Magazine” > „Customize” by w ten sposób uruchomić narzędzie pozwalające na dostosowanie wyglądu naszej strony. Znajdziemy tu nie tylko opcje pozwalające na modyfikację kolorystyki poszczególnych sekcji strony.

Możemy także zmieniać krój, kolor, rozmiar stosowanych czcionek, możemy zdefiniować tło graficzne dla poszczególnych elementów i wiele więcej.

tło

Każdy musi samodzielnie poeksperymentować, bo każdy ma inne potrzeby. To co jest najważniejsze to, to, że motyw na to pozwala i dzięki niemu możemy stworzyć stronę o bardzo indywidualnym charakterze.

[button style=”large red” link=”https://panel.weweb.xyz/cart.php?a=add&pid=1″]AKTYWUJ STRONĘ[/button]

W kolejnym kroku stworzymy prostą strukturę strony składającą się z kilku podstron.

[button style=”large green” link=”https://jak-zrobic-strone.pl/krok-3-tworzenie-podstron/” ]przejdź do kroku 3[/button]