Gdy mamy już dostęp do otoKreatora pierwszym krokiem jaki musimy poczynić jest uruchomienie projektu naszej przyszłej strony internetowej. Będzie to baza do dalszych działań. Zaglądamy do emaila z danymi dostępowymi do usługi i logujemy się do cPanelu. Następnie na stronie głównej szukamy ikonki podpisanej “otoKreator“, która będzie wyglądać mniej więcej tak jak ta:

krok2-01

Klikamy na niej i w kolejnym kroku możemy z marszu zacząć budowę strony. W tym celu obok domeny dla jakiej chcemy opublikować stronę klikamy w przycisk “Utwórz“.

krok2-02

W efekcie natychmiast zostanie uruchomiony interfejs otoKreatora, gdzie zostaniemy poproszeni o zainicjowanie projektu strony. Przede wszystkim musimy określić temat witryny, którą chcemy budować. Wybór tematu nie jest specjalnie istotny, raczej ma za zadanie dobierać w trakcie budowy witryny pewne jej elementy, które mogą do wybranej tematyki lepiej pasować, chodzi tu np. o bibliotekę zdjęć itp…

krok2-03

Po wyborze tematyki otoKreator poprosi nas o podanie podstawowych danych takich jak nazwa strony czy dane teleadresowe, które potem można będzie automatycznie umieszczać korzystając ze specjalnych skrótów. Wszystkie te dane będziemy mogli edytować w dowolnym czasie w przyszłości także nie musimy się na starcie specjalnie przejmować wypełnieniem tego formularza.

krok2-04

Zapisujemy zmiany i czekamy chwilkę. W tym czasie otoKreator losowo generuje, m.in. na bazie tematyki jaką określiliśmy wcześniej, bazowe szablony. Nie należy traktować ich jako gotowe projekty strony, ale jako pewien punkt wyjścia do dalszej zabawy. Generowanych jest kilka różnych propozycji tak abyśmy mogli wybrać sobie bazę, która będzie nam najbardziej odpowiadała do dalszej pracy.

krok2-05

I w zasadzie na tych czynnościach ten etap się kończy. Od tej chwili zaczyna się proces budowy strony, który jak się przekonacie w kolejnych krokach jest równie prosty jak aktywowanie bazowego projektu. Nie ma większego znaczenia czy dalszą pracę zaczniemy od dopieszczenia wyglądu czy od wprowadzenia treści. Ja wolę najpierw skupić się na wyglądzie, chociażby dlatego, że potem lepiej można zaaranżować wizualnie wprowadzane treści, dlatego tym tropem pójdziemy.

W kolejnym kroku opiszę sposób pracy z szablonem graficznym.