Gdy już mamy podstawową konfigurację strony i motywu graficznego za sobą, można przystąpić do budowy struktury naszej strony. Przyjmijmy w naszym przykładzie, że strona, którą chcemy stworzyć będzie składała się z następujących podstron: Home (Strona główna), O firmie, Oferta, Kontakt.

Pierwszym krokiem jaki wykonamy będzie utworzenie strony głównej. W tym celu przechodzimy do sekcji Strony > Dodaj nową i wypełniamy formularz tworzenia nowej strony.

W polu tytuł możemy wpisać np. Home, lub Strona Główna, a w polu treści tekst jaki chcemy na niej wyświetlić.

 

nowa strona

 

Klikamy w przycisk „Publikuj” znajdujący się po prawej stronie okna, a następnie przechodzimy do sekcji Ustawienia > Czytanie,

 

Wybór strony głównej

 

gdzie zaznaczamy opcję „Strona główna wyświetla” > „stronę statyczną” i z listy rozwijanej wybieramy stronę Home, Strona główna itp… (w zależności od tego jaki nadaliśmy jej tytuł). Na poniższym przykładzie, to strona o nazwie Home.

 

wybór strony

 

Zapisujemy zmiany i możemy uruchomić stronę główną witryny aby podejrzeć jak się prezentuje. Efekt wygląda mniej więcej tak:

 

podgląd

 

Mamy trzy podstawowe obszary.

1. miejsce na zawartość główną
2. miejsce na komentarze
3. miejsce na elementy bocznej sekcji strony

Przyjmijmy, że na stronie głównej chcemy mieć jedynie miejsce na zawartość główną, a nie potrzebujemy ani komentarzy, ani bocznej sekcji.

W tym celu wystarczy przejść do edycji strony. Na górnym pasku narzędziowym wystarczy wybrać przycisk “Edytuj stronę“.

 

podgląd

 

Następnie przewijamy sekcję edycji na sam dół, tam gdzie znajdujemy dodatkowe opcje konfiguracyjne związane z układem tej konkretnej podstrony serwisu. W sekcji „Sidebar Option” wybieramy układ jaki nas interesuje. Jeśli nie chcemy w ogóle bocznej kolumny wybieramy ostatnią opcję, a jeśli wolimy którykolwiek z pozostałych układów, to wybieramy ten który nam odpowiada. Można sobie poeksperymentować.

 

układ

 

Klikamy w przycisk aktualizacji

 

aktualizacja

 

i sprawdzamy jaki efekt osiągnęliśmy. Jak widać na poniższym zrzucie nie mamy już bocznej kolumny. Pozostaje nam jedynie wyeliminowanie komentarzy.

 

podgląd 3

 

Komentarze z podstrony można usunąć na dwa sposoby. Edytując stronę przechodzimy do zakładki „Opcje ekranu” znajdującej się w górnym prawym rogu i zaznaczamy opcję „Dyskusja”, co sprawi, że u dołu ustawień strony pojawi się opcja umożliwiająca włączenie lub wyłączenie komentarzy.

 

Dyskusja

komentarze

 

Innym sposobem jest przejście na listę wszystkich stron czyli do sekcji „Strony” z lewego menu jak na poniższym obrazku.

 

szybka edycja

 

Klikamy przy stronie w link „Szybka edycja” – linki pojawiają się automatycznie po najechaniu na dany obszar kursorem myszki. Następnie odznaczamy opcję „Zezwól na komentarze” i zapisujemy zmiany klikając w przycisk „Zaktualizuj”. Temat mamy załatwiony.

 

zezwól

 

Przechodzimy do podglądu strony i oto efekt.

 

podgląd 4

 

Mamy już tylko menu główne, miejsce na treść i stopkę strony, a więc dokładnie to o co nam chodziło w tym konkretnym przykładzie. Warto poeksperymentować z różnymi układami, aby mieć orientację do czego służą poszczególne opcje i jaki efekt możemy osiągnąć stosując taki czy inny układ na stronie. Tego typu wiedza przyda się nam w przyszłości do rozbudowy strony.

W analogiczny sposób tworzymy kolejne strony czyli O firmie, Oferta, Kontakt czy dowolne inne. Przy tak prostej konstrukcji strony jak w naszym przykładzie nie musimy w zasadzie podejmować żadnych dodatkowych działań, ponieważ tworzone strony automatycznie wskoczą nam do głównego menu i efekt jaki osiągniemy będzie w pełni zadowalający.

 

podgląd 5

 

Kolejność działów w menu strony możemy zmodyfikować uruchamiając szybką edycję podobnie jak w przypadku wyłączenia komentarzy (patrz powyżej) i wpisując odpowiedni numerek w kolejności.

 

kolejnośc

 

Tym oto prostym sposobem stworzyliśmy nieskomplikowaną, funkcjonalną strukturę naszej strony z kilkoma działami. W następnym kroku przyjrzymy się możliwościom zarządzania i organizacji treści na poszczególnych podstronach, a te są imponujące. Możemy zrobić praktycznie wszystko co zechcemy.

[button style=”large red” link=”https://panel.weweb.xyz/cart.php?a=add&pid=1″]AKTYWUJ STRONĘ[/button]

W kolejnym kroku pobawimy się builderem układu treści.

[button style=”large green” link=”https://jak-zrobic-strone.pl/krok-4-uklad-tresci/” ]przejdź do kroku 4[/button]