Motyw czy jeśli wolisz szablon to nic innego jak wygląd Twojej strony. W zależności od tego jaki motyw wybierzesz będziesz miał takie lub inne możliwości ingerencji w to jak Twoja oferta na stronie będzie się prezentowała. Masz trzy źródła pozyskania motywu.

Możesz napisać własny – wymaga to jednak znajomości kodowania czyli bez HTML-a, CSS’a i PHP się nie obejdzie. Chyba że wykorzystasz takie narzędzia jak Themler i jemu podobne, wówczas bez znajomości kodowania będziesz w stanie szablon opracować. Mimo wszystko będzie to wymagało z jednej strony inwestycji w licencję z drugiej czasu na poznanie narzędzia i w końcu czasu na opracowanie projektu.

Możesz skorzystać z płatnych motywów. Polecam Ci przejrzeć zasoby ThemeForest, gdzie znajdziesz bardzo pokaźną bibliotekę płatnych motywów, z których spora część to naprawdę świetne produkcje. Trzeba jednak uważać, bo niektóre interesujące motywy są mocno obudowane dodatkowymi funkcjonalnościami (wtyczkami), które niestety potrafią negatywnie odbić się na wydajności.

Trzy najpopularniejsze motywy dla WordPress'a na ThemeForest

01
Avada
02
The7
03
BeTheme

Możesz wykorzystać bezpłatne repozytorium WordPress’a, gdzie również znajdziesz bardzo dużo motywów, ale i tu zwracaj uwagę na to co wybierasz. Niektóre reprezentują niski poziom i mają sporo luk warstwy bezpieczeństwa.

Na początek zainstaluj sobie coś bezpłatnego. To co osobiście Ci proponuję na starcie, to motyw o nazwie GeneratePress. Minimalistyczny, dobrze napisany i dobrze zoptymalizowany pod kątem SEO. Na nim działa także mój blog. Wystarczy, że wejdziesz do sekcji Wygląd > Motywy.

wyglad-motywy

Kliknij w przycisk “Dodaj nowy

dodaj nowy motyw

Tu znajdziesz bezpłatna bibliotekę motywów. Wybierz ten który Ci odpowiada i kliknij w przycisk ‘Zainstaluj’. Motyw automatycznie się pobierze i zainstaluje. Jeśli chciałbyś skorzystać z motywu o którym wspomniałem powyżej w polu wyszukiwania wpisz generatepress.

wyszukiwarka motywów

W konsekwencji ten motyw pojawi się jako pierwszy na liście.

znaleziony motyw

Żeby go zainstalować po prostu kliknij w przycisk “Zainstaluj”. Gdy motyw się pobierze przycisk zmieni nazwę na “Włącz”. Kliknij aby go aktywować. Po aktywacji możesz przejść na stronę główną i zobaczyć co się zmieniło. Strona będzie wyglądała mniej więcej tak:

strona

Zobacz to co opisałem powyżej także na filmie:

Jak widzisz, jest niezwykle prosta, ale paradoksalnie czyni to ten motyw mocno skalowalnym. Podpowiem Ci co zrobić aby praca ze stroną była łatwa i przyjemna 🙂 Przejdź do sekcji “Wtyczki > Dodaj nową”.

dodaj wtyczkę

Następnie analogicznie jak w przypadku motywu wykorzystaj okienko wyszukiwania i wpisz w nim “Elementor“. Powinieneś wówczas zobaczyć na pierwszej pozycji informację o tej wtyczce z możliwością jej instalacji. Kliknij w przycisk “Zainstaluj teraz”.

instalacja motywu

Ta wtyczka doda do Twojej strony funkcjonalność Kreatora stron. Nieco więcej znajdziesz na jej temat pod tym adresem: https://jak-zrobic-strone.pl/tag/elementor/

Gorąco polecam Ci wydatek rzędu 49 dolarów (na chwilę gdy piszę ten tekst) i dokupienie do tej wtyczki rozszerzenia Pro. Znajdziesz je pod adresem www.elementor.com

Rozszerzenie Pro tej wtyczki pozwoli Ci niezwykle prosto budować własny wygląd strony. W artykule “Elementor Pro 2.0. Nie musisz już szukać szablonów dla WordPress’a” pokazuję jak można stworzyć własny szablon.

Zakupiony motyw

W sytuacji gdy kupisz motyw lub pobierzesz go z innego źródła. Motyw trzeba przesłać na serwer i o aktywować. Jak to zrobić?

Przejdź do zakładki Wygląd –> Motywy.

wyglad-motywy

Kliknij “Dodaj nowy”.

dodaj-nowy

Kliknij w przycisk “Wyślij motyw na serwer”, a następnie wybierz plik z pobranym szablonem, który wcześniej zapisałeś na dysku komputera i kliknij w przycisk “Zainstaluj”

prześlij na serwer

Na koniec wystarczy go włączyć.

wlacz

Szablon został poprawnie zainstalowany. Teraz Twoja strona prezentuje się inaczej. Pozostaje jedynie uzupełnienie jej w treść oraz drobna konfiguracja WordPressa.

Oto jak wygląda przykładowy pobrany szablon zaraz po instalacji, czyli bez treści i z podstawową, domyślną konfiguracją.

zainstalowany-szablon

Ułatw sobie pracę, zaoszczędź czas i pieniądze!

Wybierz Najlepszy Kurs Tworzenia Stron onLine dla Początkujących.
 Stwórz funkcjonalną witrynę, bloga lub sklep internetowy.