Krok 3 – instalacja szablonu

Motyw czy jeśli wolisz szablon to nic innego jak wygląd Twojej strony. W zależności od tego jaki motyw wybierzesz będziesz miał takie lub inne możliwości ingerencji w to jak Twoja oferta na stronie będzie się prezentowała. Masz trzy źródła pozyskania motywu.

Możesz napisać własny - wymaga to jednak znajomości kodowania czyli bez HTML-a, CSS'a i PHP się nie obejdzie. Chyba że wykorzystasz takie narzędzia jak Themler i jemu podobne, wówczas bez znajomości kodowania będziesz w stanie szablon opracować. Mimo wszystko będzie to wymagało z jednej strony inwestycji w licencję z drugiej czasu na poznanie narzędzia i w końcu czasu na opracowanie projektu.

Możesz skorzystać z płatnych motywów. Polecam Ci przejrzeć zasoby ThemeForesta, gdzie znajdziesz bardzo pokaźną bibliotekę płatnych motywów, z których spora część to naprawdę świetne produkcje. Trzeba jednak uważać, bo niektóre interesujące motywy są mocno obudowane dodatkowymi funkcjonalnościami, które potrafią negatywnie odbić się na wydajności.

Trzy najpopularniejsze motywy dla WordPress'a na ThemeForest

avada
Avada
the7
The7
be
BeTheme

Możesz wykorzystać bezpłatne repozytorium WordPress'a, gdzie również znajdziesz bardzo dużo motywów, ale i tu zwracaj uwagę na to co wybierasz. Niektóre reprezentują żenująco niski poziom.

Na początek zainstaluj sobie coś bezpłatnego. To co osobiście Ci proponuję na starcie, to motyw o nazwie GeneratePress. Minimalistyczny, dobrze napisany i dobrze zoptymalizowany pod kątem SEO. Na nim działa także mój blog. Wystarczy, że wejdziesz do sekcji Wygląd > Motywy

wyglad-motywy

i tu znajdziesz bezpłatna bibliotekę motywów. Wybierz ten który Ci odpowiada i kliknij w przycisk 'Zainstaluj'. Motyw automatycznie się pobierze i zainstaluje.

W sytuacji gdy coś kupisz lub pobierzesz z innego źródła postąp wg poniższej instrukcji.

Zaloguj się do Panelu Administracyjnego WordPressa, przechodząc na stronę
http://nazwa-twojej-domeny.pl/wp-admin

logowanie

Przejdź do zakładki Wygląd –> Motywy.

wyglad-motywy

Kliknij "Dodaj nowy".

dodaj-nowy

Kliknij w link "Wyślij na serwer", a następnie wybierz plik z pobranym szablonem, który wcześniej zapisałeś na dysku komputera i kliknij w przycisk "Zainstaluj"

zainstaluj

Na koniec wystarczy go włączyć.

wlacz

Szablon został poprawnie zainstalowany. Teraz Twoja strona wygląda już całkowicie inaczej. Pozostaje jedynie uzupełnienie jej w treść oraz drobna konfiguracja WordPressa.

Oto jak wygląda przykładowy szablon zaraz po instalacji, czyli bez treści i z podstawową, domyślną konfiguracją.

zainstalowany-szablon