Wypracowaliśmy już wygląd, który na tym etapie pracy nas satysfakcjonuje, możemy więc przejść do kolejnego etapu, gdzie stworzymy strukturę działów naszej strony i zaczniemy wypełniać je treścią.

Jest to tak proste i intuicyjne, że sam w tej chwili zastanawiam się czy jest sens to opisywać, no ale skoro już zaczęliśmy to warto skończyć 🙂

Struktura działów strony

otoKreator umożliwia wygodną budowę struktury naszej strony bez żadnych limitów co do ilości tworzonych podstron. Możemy więc zaprojektować strukturę jaką zechcemy i w każdej chwili będziemy mogli ją rozbudowywać i zmieniać. Przyjęliśmy sobie w naszym przykładzie, że tworzymy małą stronę dla małej firmy zajmującej się usługami remontowymi. Taka strona zazwyczaj zawiera kilka typowych działów, takich jak: O firmie (może być główną stroną powitalną), Usługi, Referencje, Galeria (portfolio fotograficzne naszych dokonań), Kontakt.

Rozwijamy w otoKreatorze paletę narzędzi i przechodzimy do zakładki “Strony“. Te które mieliśmy domyślnie wstawione przez system w procesie generowania podstawowej skórki możemy po prostu usunąć lub zmienić ich nazwy. Klikamy kursorem muszki na wybrany element menu i wprowadzamy zmiany. W efekcie powstaje coś takiego:

krok4-01

Wprowadzając zmiany w tle widzimy jak są one nanoszone na projekcie strony. Każdy element struktury serwisu ma dodatkowe opcje takie jak możliwość zmiany kolejności czy zagnieżdzenie danego elementu wewnątrz innego (tworzymy w ten spsób strukturę drzewiastą). Możemy oznaczyć daną stronę jako ukrytą (nie będzie wówczas widoczna w menu), możemy zmienić jej tytuł, opis i słowa kluczowe (podstawowe znaczniki meta) itd…

Wprowadzanie i edycja treści

W ten oto prosty i przyjemny sposób stworzyliśmy strukturę działów naszej strony. Teraz czas na wprowadzenie treści. Jeśli wydaje Ci się, że teraz zacznie się w końcu coś trudnego, to muszę Cię mile rozczarować. Ten element jest chyba najłatwiejszy ze wszystkiego co do tej pory przedstawiłem. Nie wiem czy miałeś kiedyś do czynienia z jakimkolwiek systemem CMS choćby z WordPressem, który również przedstawiam na tym blogu. Edycja treści odbywa się w nim z poziomu odrębnego panelu zarządzania poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza takimi danymi jak tytuł strony i jej treść. W otoKreatorze trudno mówić o czymś w rodzaju panelu administracyjnego z tego względu, że praca ze stroną odbywa się w trybie wizualnym. Po prostu klikasz sw dział “O firmie” i otwiera Ci się jego zawartość. Następnie klikasz kursorem muszki w polu zawierającym treść strony i… ją wprowadzasz, zmieniasz, usuwasz itd… Świetna sprawa. Widziałem kreatory czy cms-y, które działały podobnie, ale po kliknieciu uruchamiały wewnątrz danego pola duże okno edytora, który zabierało trochę miejsca przez co nie widziałem dokładnie tego jak całość się prezentuje. W otoKreatorze edytor jest bardzo dyskretny i nie zaburza widoku układu treści. To co w nim wprowadzamy będzie dokładnie tak samo wyglądało po publikacji.

krok4-02

Możemy formatować wprowadzaną treść, możemy wzbogacać ją o zdjęcia, animacje flash, a także mamy wgląd do kodu źródłowego (jak ktoś lubi się nim bawić).

Dodatkowe moduły

Zawartość naszej strony możemy wzbogacać nie tylko o treść, jak powyżej ale także o dodatkowe funkcje. Do tego celu posłuży nam zakładka “Moduły” na palecie narzędzi.

krok4-03

Aby umieścić dany moduł na stronie wystarczy złapać go kursorem myszki i przeciągnąć w miejsce na stronie gdzie chcemy aby działał. Prościej się już chyba nie da 🙂 To kolejna z funkcjonalności otoKreatora, która bardzo mnie ujęła, bo jest po prostu wygodna. W wielu rozwiązaniach w tym także w WordPressie jeśli chciałbym jakiś obiekt umieścić np. w sidebarze to musiałbym albo przerabiać szablon (bez znajomości HTML-a i specyfiki szablonów WP się nie obędzie) albo szukać wtyczek, które dodadzą mi taką funkcjonalność, co też nie jest dobre, bo im więcej wtyczek tym więcej potencjalnych dziur przez które ktoś może zrobić nam kuku. Poza tym każda wtyczka na swój sposób może spowalniać działanie cms-a. W otoKreatorze tego typu rozterek nie ma, bo łapiemy muszką dany moduł i przeciągamy go czy to do głównej części strony czy do sidebara, nagłówka, stopki, itd…

Tak naprawdę ciężko jest to opisać czy przedstawić na ilustracji dlatego pozwolę sobie wykorzystać film jaki udostępnia o12, gdzie dokładnie widać o co chodzi z  układaniem modułów na stronie, a także z edycją treści.

[mautic type=”video” gate-time=”15″ form-id=”3″ src=”https://vimeo.com/81880337″]

Powyższy film opowiedział wiele rzeczy za mnie. Właśnie tak pracuje się z otoKreatorem, a właściwie ze stroną jaką w nim prowadzimy. Dla witryn małych firm trudno wyobrazić sobie coś wygodniejszego, co nie będzie jednocześnie przysparzało problemów związanych z obsługą. Stronę w otoKreatorze w mojej ocenie jest w stanie poprowadzić każdy i to bez wyjątku. Jeśli otoKreator sprawi komuś problem i nie będzie w stanie w nim zbudować choćby maleńkiej strony, to obawiam się, że nie uda mu się to w żadnym innym narzędziu i trzeba będzie sięgnąć do kieszeni aby zaplacić za to webmasterowi.

Galeria zdjęć

Na naszej stronie utworzyliśmy dział galerii zdjęć. Zapewne taki element będzie często gościł na waszych stronach dlatego chciałbym o nim także wspomnieć. Praca z galerią jest równie prosta co praca z modułem tekstu, co widać było na powyższym filmie. Przeciagamy moduł galerii do miejsca na stronie gdzie chcemy ją umiescić, ładujemy zdjęcia, ustawiamy konfigurację jaka nam pasuje i to wszystko. To także ciężko opisać dlatego i w tym przypadku wyręczę się filmem przygotowanym przez o12. Zobacz jak dodać galerię zdjęć na stronie i sam oceń czy to trudne.

[mautic type=”video” gate-time=”15″ form-id=”3″ src=”https://vimeo.com/82138870″]

Wierzę, że to co przeczytałeś i zobaczyłeś da Ci ogląd przynajmniej ogólny na to jak pracuje się ze stroną, jak wprowadza się treści, jak tą treść można aranżować oraz jak korzystać z dodatkowych modułów. Ich ilość nie jest powalająca jednak znajdują się wśród nich wszystkie, które są potrzebne do stworzenia strony, a nawet ciut więcej bo jest także moduł sklepu internetowego (integracja z ECWID).

To o czym napisałem i wiele więcej możesz zobaczyć testując otokreatora na stronie http://otokreator.pl czy przeglądając artykuły z poradami na stronie http://www.otokreator.info/jak-to-zrobic/