W tym kroku będzie najwięcej frajdy i zabawy. Wykorzystamy bowiem mechanizm wizualnego buildera layoutu dla podstron serwisu. Mechanizm ten pozwala zaprojektować praktycznie dowolny układ i to niezależnie dla każdej podstrony. Korzystając z jego dobrodziejstw możemy kreować bardzo efektowne i profesjonalnie prezentujące się treści naszej witryny, które dają wyraźny sygnał klientom naszej firmy, że mają do czynienia z wysoką jakością. To wszystko rzutuje potem na to jak jesteśmy przez nich postrzegani. Z drugiej strony szybkość i wygoda zarządzania treścią strony, to element, który raczej trudno przecenić. Zobaczy o co chodzi.

W naszym przykładzie doprowadzimy w krótkim czasie do powstania układu treści jak na poniższym obrazku.

układ

 

Tryb edycji wizualnej pozwala na pracę zarówno po stronie backendu czyli po stronie panelu administracyjnego strony jak również na frontendzie czyli bezpośrednio na części widocznej dla internautów. To który sposób edycji wybierzemy pozostaje wyłącznie w naszej gestii. Mi osobiście bardziej odpowiada edycja na froncie z tego względu, że od razu widzę jak treść się układa i czy wszystko do siebie pasuje.

Przechodzimy do edycji dowolnej strony, którą będziemy edytować. W moim przykładzie jest to strona główna HOME. Przewijamy do dołu poniżej głównego pola zawartości i klikamy w zakładkę Themify Builder.

moduły

Pojawi się zawartość zakładki z dostępnymi modułami. Każdy z dostępnych modułów możemy chwycić kursorem myszki i przeciągnąć do sekcji znajdujących się poniżej. W ten sposób niczym z klocków układamy strukturę dla zawartości naszej strony.

sekcje

Możemy tworzyć dowolną ilość wierszy, a wewnątrz nich umieszczać dowolną ilość modułów. Wiersze mogą być także dzielone jak w powyższym przykładzie na trzy kolumny, więcej lub mniej, co pozwala nam dostosować obszar na treści dokładnie do naszych potrzeb.

kolumny

Jeśli chcemy zmienić położenie danego modułu łapiemy go kursorem muszki i przenosimy do innego obszaru. To niezwykle wygodne i w ten sposób oszczędzamy masę czasu. Wszystko możemy wyklikać. Każdy moduł ma oczywiście własna specyfikę, np. moduł tekstowy pozwala wprowadzić tekst, moduł slajdera pozwala wprowadzić pokaz slajdów, moduł video pozwala na wstawienie filmu itd…

Natomiast na froncie wygląda to jeszcze ciekawiej, bo możemy na żywo obserwować zmiany jakie wprowadzamy. Aby aktywować buildera w tym trybie musimy przejść do widoku strony, a następnie w pasku narzędziowym go włączyć.

aktywacja

Sprawi to, że u dołu ekranu pojawią się znajome moduły, oraz zobaczymy delikatny obrys obszarów do których możemy je wstawiać. Podobnie jak poprzednio, wystarczy moduł złapać kursorem myszki i przeciągnąć w wybrane miejsce na stronie.

front

Praca z builderem potrafi przyśpieszyć redagowanie treści nawet o kilkaset procent, a do tego daje nam narzędzia do tworzenia układu czy nawet efektów wizualnych, bo i takie tu znajdziemy o czym będę pisał na blogu, które w innych warunkach byłyby poza zasięgiem przeciętnego właściciela strony i aby je wdrożyć musiałby zlecać takie zadanie to komuś z zewnątrz, a to niepotrzebne wydatki.

Dla bardziej zaawansowanych dodam, że każdy element można ostylować i tym samym perfekcyjnie dopasować układ do realnych potrzeb i gustów. O tych wszystkich nieco bardziej złożonych aspektach buildera będę pisał odrebne artykułu po to aby każdy z Was był w stanie z nich korzystać.

Buildera najlepiej wypróbować samemu, bo nie sposób przedstawić w krótkim opisie jego wszystkich możliwości. Jednak żeby lepiej zobrazować na czym polega praca z tym narzędziem i prześledzić dokładniej to co opisałem powyżej, przygotowałem dla was krótki filmik, na którym pokazuję obie metody pracy z builderem. Zapraszam do obejrzenia.