Konfiguracja WordPress’a to dość obszerny temat, który rozrasta się razem z rozbudową strony np. o dodatkowe wtyczki, motywy graficzne wyposażone we własne panele zarządzania itp… Na początku jednak potrzebujesz podstaw, a z czasem z pewnością sam będziesz eksperymentować pogłębiając swoją wiedzę i umiejętności.

Skupię się więc na podstawach, które pozwolą Ci efektywniej wykorzystać stronę nad którą właśnie pracujesz.

Przejdź do sekcji Ustawienia -> Ogólne.

ustawienia01

W tym miejscu możesz zmienić tytuł swojej strony oraz jej slogan. W przypadku skórki na której ten przykład opracowałem tytuł i slogan będą widoczne w nagłówku graficznym. Dodatkowo w tym miejscu możesz ustawić strefę czasową w jakiej funkcjonuje strona, format wyświetlania daty i godziny oraz adres email administratora.

W sekcji Ustawienia -> Dyskusja możesz np. wyłączyć domyślnie opcję komentarzy dla wszystkich nowo tworzonych wpisów, możesz zdecydować kto może dodawać komentarze (np. tylko zarejestrowani użytkownicy), możesz zarządzać czarną listą komentujących, zdecydujesz o rodzaju wyświetlanych avatarów itd…

I na koniec wspomnę o sekcji Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki. To element dość istotny chociażby ze względu na pozycjonowanie strony w takich wyszukiwarkach jak Google na czym raczej każdemu powinno zależeć. Możesz określić format adresów URL. Domyślnie strony będą wywoływane  pod adresami w rodzaju http://moja-domena/?page_id=8. Nie wygląda to zbyt atrakcyjnie, prawda? Można to jednak zmienić wybierając jeden z predefiniowanych formatów:

formaty-url2

Na powyższym przykładzie wybrana jest opcja “Nazwa wpisu“. Na naszej stronie poskutkuje to zmianą adresu z http://moja-domena/?page_id=8 na http://moja-domena/o-firmie. Prawda, że tak wygląda zdecydowanie lepiej? 🙂 Wyszukiwarki takie jak Google też zdecydowanie bardziej lubią takie adresy.

Zachęcam przyjrzeć się także innym opcjom, bo nie wykluczone, że akurat w Twoim przypadku mogą być przydatne, a my idziemy dalej.

Menu strony

Tworząc kolejne Strony tak jak przedstawiłem to w kroku poprzednim WordPress na ich bazie zbuduje automatycznie menu główne wrzucając do niego każdą z utworzonych stron. To bardzo wygodne bo w zasadzie przy niewielkiej stronie, to wystarczy i nic więcej nie musimy robić, efekt przy trzech utworzonych stronach O firmie, Nasza oferta, Kontakt:

menu01

Może się jednak zdarzyć, że potrzebujemy kilku różnych menu, np. jedno główne jak powyżej, a drugie (może mieć zupełnie inne elementy) w menu bocznym. W tym celu możesz wykorzystać specjalną funkcjonalność WordPress’a do budowy menu. Możesz ich utworzyć ile tylko zechcesz.

Przejdź do zakładki Wygląd –> Menu. Twoim celem będzie aktywacja bocznego menu.

menu02

Wpisz nazwę menu i kliknij w Utwórz menu. Z prawej sekcji możesz dodawać do menu różne elementy, mogą to być strony, kategorie lub ręcznie wpisywane linki. Z kolei kolejnością elementów w menu zarządzasz metodą przeciągnij i upuść łapiąc kursorem myszki obiekt X i przenosząc go w inne miejsce. Bardzo proste i przyjemnie.

menu03

Po utworzeniu menu czas na jego umieszczenie na stronie. W tym celu przejdź do sekcji Wygląd -> Widgety.

widgety01

W głównej sekcji Widgetów na naszej skórce “Primary Widget Area” masz domyślne widgety wstawione przez WordPress’a. To one wyświetlają się w prawej kolumnie. Możesz usunąć te które nie są Ci potrzebne, a zrobisz to także metodą przeciągnij i upuść. Złap element X i dosłownie wyrzuć go z sekcji, tak jak to zrobiłem poniżej z widgetem “Szukaj”.

widgety02

Następnie z lewej strony, gdzie mamy listę dostępnych do wykorzystania widgetów odszukaj “Vertical menu” i przeciągnij ten widget do głównej sekcji widgetów skórki. Upuszczamy go w miejscu, w którym chcemy go umieścić.

widgety03

Gdy tylko go upuścisz pokażą się opcje konfoguracji widgetu. Wpisz tytuł (pojawi się na stronie), na liście Source wybierz opcję “Custom menu” (własne menu), a z drugiej listy wybierz utworzone wcześniej menu. Zapisz i gotowe.

widgety04

Efekt tego co zrobiliśmy na froncie strony zaprezentuje się w ten sposób:

widgety05

Wtyczki

WordPres daje Ci praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy strony. Jeśli wystarczy Ci prosta witryna, wiesz jak ją uruchomić. Jeśli potrzebujesz sklepu sprawdź wtyczkę o nazwie WooCommerce. W zasadzie cokolwiek przyjdzie Ci do głowy prawdopodobnie będziesz w stanie wdrożyć w życie korzystając z odpowiednich wtyczek. Ważne abyś dobierał je w sposób ostrożny. Nie instaluj wszystkiego jak popadnie, bo to prosta droga do znaczącego spowolnienia strony. Każdy dodatek to kolejne obciążenie dla systemu, który musi wykonać więcej operacji. Wybieraj więc takie dodatki, które będą w praktyce użyteczne, unikaj gadżetów. Informację na temat instalacji wtyczek znajdziesz tutaj: “Jak zainstalować wtyczkę WordPress“.

To co sugeruję, to zadbaj o trzy aspekty. Skoncentruj się na optymalizacji strony, nad jej odpowiednim zabezpieczeniem i dobierz narzędzia, które będą ułatwiały Ci codzienna pracę ze stroną. To z czego ja osobiście korzystam na tej stronie znajdziesz w artykule “Czego używam“.

GRATULACJE! STRONA ZOSTAŁA UTWORZONA!

Jak widzisz nie w każdej sytuacji wykonanie profesjonalnie wyglądającej strony musi być złożonym oraz kosztownym procesem. Życzę Ci jak największych odwiedzin. Nie zapomnij wracać na mojego bloga 🙂

Znajdziesz tu wiele przydatnych treści, które pomogą Ci pełniej wykorzystać WordPress’a i efektywniej prowadzić swoją stronę internetową.

Ułatw sobie pracę, zaoszczędź czas i pieniądze!

Wybierz Najlepszy Kurs Tworzenia Stron onLine dla Początkujących.
 Stwórz funkcjonalną witrynę, bloga lub sklep internetowy.