Dwie najprostsze metody, instrukcje krok po kroku, porady...

Krok 5 – konfiguracja WordPress-a

Konfiguracja WordPress’a to dość obszerny temat, który rozrasta się razem z rozbudową strony np. o dodatkowe wtyczki, motywy graficzne wyposażone we własne panele zarządzania itp… Na początku jednak potrzebujesz podstaw, a z czasem z pewnością sam będziesz eksperymentować pogłębiając swoją wiedzę i umiejętności.

Skupię się więc na podstawach, które pozwolą Ci efektywniej wykorzystać stronę nad którą właśnie pracujesz.

Przejdź do sekcji Ustawienia -> Ogólne.

ustawienia01

W tym miejscu możesz zmienić tytuł swojej strony oraz jej slogan. W przypadku skórki na której ten przykład opracowałem tytuł i slogan będą widoczne w nagłówku graficznym. Dodatkowo w tym miejscu możesz ustawić strefę czasową w jakiej funkcjonuje strona, format wyświetlania daty i godziny oraz adres email administratora.

W sekcji Ustawienia -> Dyskusja możesz np. wyłączyć domyślnie opcję komentarzy dla wszystkich nowo tworzonych wpisów, możesz zdecydować kto może dodawać komentarze (np. tylko zarejestrowani użytkownicy), możesz zarządzać czarną listą komentujących, zdecydujesz o rodzaju wyświetlanych avatarów itd…

I na koniec wspomnę o sekcji Ustawienia -> Bezpośrednie odnośniki. To element dość istotny chociażby ze względu na pozycjonowanie strony w takich wyszukiwarkach jak Google na czym raczej każdemu powinno zależeć. Możesz określić format adresów URL. Domyślnie strony będą wywoływane  pod adresami w rodzaju http://moja-domena/?page_id=8. Nie wygląda to zbyt atrakcyjnie, prawda? Można to jednak zmienić wybierając jeden z predefiniowanych formatów:

formaty-url2

Na powyższym przykładzie wybrana jest opcja “Nazwa wpisu“. Na naszej stronie poskutkuje to zmianą adresu z http://moja-domena/?page_id=8 na http://moja-domena/o-firmie. Prawda, że tak wygląda zdecydowanie lepiej? :) Wyszukiwarki takie jak Google też zdecydowanie bardziej lubią takie adresy.

Zachęcam przyjrzeć się także innym opcjom, bo nie wykluczone, że akurat w Twoim przypadku mogą być przydatne, a my idziemy dalej.

Menu strony

Tworząc kolejne Strony tak jak przedstawiłem to w kroku poprzednim WordPress na ich bazie zbuduje automatycznie menu główne wrzucając do niego każdą z utworzonych stron. To bardzo wygodne bo w zasadzie przy niewielkiej stronie, to wystarczy i nic więcej nie musimy robić, efekt przy trzech utworzonych stronach O firmie, Nasza oferta, Kontakt:

menu01

Może się jednak zdarzyć, że potrzebujemy kilku różnych menu, np. jedno główne jak powyżej, a drugie (może mieć zupełnie inne elementy) w menu bocznym. W tym celu możesz wykorzystać specjalną funkcjonalność WordPress’a do budowy menu. Możesz ich utworzyć ile tylko zechcesz.

Przejdź do zakładki Wygląd –> Menu. Twoim celem będzie aktywacja bocznego menu.

menu02

Wpisz nazwę menu i kliknij w Utwórz menu. Z prawej sekcji możesz dodawać do menu różne elementy, mogą to być strony, kategorie lub ręcznie wpisywane linki. Z kolei kolejnością elementów w menu zarządzasz metodą przeciągnij i upuść łapiąc kursorem myszki obiekt X i przenosząc go w inne miejsce. Bardzo proste i przyjemnie.

menu03

Po utworzeniu menu czas na jego umieszczenie na stronie. W tym celu przejdź do sekcji Wygląd -> Widgety.

widgety01

W głównej sekcji Widgetów na naszej skórce “Primary Widget Area” masz domyślne widgety wstawione przez WordPress’a. To one wyświetlają się w prawej kolumnie. Możesz usunąć te które nie są Ci potrzebne, a zrobisz to także metodą przeciągnij i upuść. Złap element X i dosłownie wyrzuć go z sekcji, tak jak to zrobiłem poniżej z widgetem “Szukaj”.

widgety02

Następnie z lewej strony, gdzie mamy listę dostępnych do wykorzystania widgetów odszukaj “Vertical menu” i przeciągnij ten widget do głównej sekcji widgetów skórki. Upuszczamy go w miejscu, w którym chcemy go umieścić.

widgety03

Gdy tylko go upuścisz pokażą się opcje konfoguracji widgetu. Wpisz tytuł (pojawi się na stronie), na liście Source wybierz opcję “Custom menu” (własne menu), a z drugiej listy wybierz utworzone wcześniej menu. Zapisz i gotowe.

widgety04

Efekt tego co zrobiliśmy na froncie strony zaprezentuje się w ten sposób:

widgety05

GRATULACJE! STRONA ZOSTAŁA UTWORZONA!

Jak widzisz nie w każdej sytuacji wykonanie profesjonalnie wyglądającej strony musi być złożonym oraz kosztownym procesem. Życzę Ci jak największych odwiedzin. Nie zapomnij wracać na mojego bloga :)

Znajdziesz tu wiele przydatnych treści, które pomogą Ci pełniej wykorzystać WordPress’a i efektywniej prowadzić swoją stronę internetową.

Gotowe pakiety

Nie masz zbyt wiele wolnego czasu na robienie wszystkiego samodzielnie? Sprawdź gotowe pakiety.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze