Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
odliczanie czasu
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Jak dodać na stronę licznik odmierzający czas

Ostatnia aktualizacja:

Za kilka dni kończy się 2018 i wchodzimy pełni nadziei z wieloma mocnymi postanowieniami w nowy 2019. Z czym kojarzy Ci się północ w Sylwestra? Pomijam przednią zabawę, albo zacisze domowe przed telewizorem. Bez względu na to jak spędzisz ten czas zapewne nie unikniesz tradycyjnego odliczania 10, 9, 8, 7…. 0!

Dziś my również zaczniemy odliczać czas do konkretnego momentu w przyszłości. To będzie tematem przewodnim tego tekstu i prawdopodobnie ostatnim artykułem jaki opublikuję w odchodzącym roku.

Po co takie odliczanie na stronie

Być może umieszczanie tego typu liczników odliczających dni i godziny, a nawet sekundy do jakiegoś konkretnego punktu na linii czasu wydaje Ci się bezsensowne. Gadżet? Owszem, może nim być, jeśli jak postanowisz i wykorzystasz go bez konkretnego celu, ot po prostu bo fajnie wygląda na stronie. Jeśli taką masz motywację, ok niech tak będzie, ale jeśli masz plan na to jak skutecznie wykorzystać taki widget np. do zwiększenia sprzedaży na swojej stronie lub w sklepie, jestem całym sercem z Tobą.

Tego typu liczniki świetnie sprawdzają się, gdy chcesz zapowiedzieć coś ważnego i dodatkowo wzmocnić przekaz, czy wręcz podgrzać atmosferę. Może to być początek, albo koniec promocji, wyprzedaży czy udostępnienia czegoś fajnego a’la “lead magnet”.

Licznik czasu powoduje, że wiele osób zdecydowanie mocniej odczuwa fakt, że super promocja, o której piszesz lada chwila się skończy. To silny motywator zwiększający konwersję na stronach o różnym charakterze. Bez względu na to co sprzedajesz czy produkty fizyczne czy usługi, warto co pewien czas wykorzystać taki mechanizm. Ważne tylko, żeby nie przesadzić. Zbyt częste stosowanie tego typu technik marketingowych sprawi, że  stracą moc i przestaną dla Ciebie działać.

Kilka przykładowych scenariuszy, gdzie taki licznik odliczający czas może mieć zastosowanie:

  • zapowiedź uruchomienia nowej strony internetowej
  • gdy strona już działa, ale np. przeprowadzasz na niej zmiany. Możesz poinformować w ten sposób kiedy będzie ponownie dostępna.
  • Zapowiedź wprowadzenia nowego produktu lub usługi
  • Zapowiedź jakiegoś wydarzenia, konferencji itp...
  • Święta, imprezy sprzedażowe. Licznik może informować o starcie akcji promocyjnej lub/i o jej zakończeniu.

Jak dodać licznik odliczania na stronie

Jak zawsze z pomocą przychodzą wtyczki. Przejdź do repozytorium WordPress’a i wpisz słowo ” Countdown”. W efekcie dostaniesz listę wtyczek związanych z tym słowem. Twoja lista może się nieco różnić się od poniższego przykładu, ponieważ dodatkowo zawęziłem wyszukiwanie do najlepiej ocenianych wtyczek i do tego zaktualizowanych w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

lista wtyczek

Weźmy pierwszą wtyczkę z naszej listy i sprawdźmy co zaoferuje. Instalujemy ją standardowo. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak zainstalować wtyczkę.

instalacja wtyczki

Po zainstalowaniu tej konkretnej wtyczki dodajemy przy jej pomocy nowy Timer, gdzie znajdziemy wszystkie podstawowe parametry licznika. Możemy określić datę i godzinę, do której będzie odliczany czas oraz możemy dopasować licznik pod względem wizualnym do naszych potrzeb.

konfiguracja licznika

Żeby teraz licznik umieścić np. na stronie głównej, podstronie czy wewnątrz artykułu, musimy skopiować skrót tego konkretnego licznika. Uwaga: liczników z różnymi ustawieniami możesz mieć dowolną ilość. W tym celu przechodzimy na listę utworzonych liczników i obok tego który chcemy opublikować odszukujemy jego skrót (shortcode) i kopiujemy.

skopiuj skrót

Następnie przejdź do edycji strony/podstrony, na której chcesz umieścić licznik. W edytorze dodaj blok “shortcode”:

blok shordcode

Na koniec wklej skopiowany uprzednio skrót i zapisz zmiany.

wklej shortcode

To wszystko. Po zapisaniu zmian i podejrzeniu strony powinieneś zobaczyć licznik w całej swojej okazałości. Żeby go wyedytować, np. zmienić kolorystykę wystarczy, że przejdziesz do edycji licznika, a następnie wprowadzisz i zapiszesz zmiany. Możesz eksperymentować do woli.

licznik odliczania na stronie

Wtyczka, którą właśnie pokazałem dostępna jest bezpłatnie w repozytorium WordPress’a. Masz także opcję dokupienia rozszerzonej wersji, która daje większe możliwości ingerencji w wygląd i zachowanie się widgetu Na pewno w podstawowym zakresie wersja bezpłatna sprawdzi się dobrze.w wielu przypadkach.

Jeśli korzystasz z Eementora PRO

Jeśli na swojej stronie korzystasz z dodatku Elementor w wersji PRO, nie musisz instalować innych wtyczek, aby w dowolnym miejscu wyświetlić licznik odliczający czas. Przeciągnij go (widget o nazwie Odliczanie malejące) i upuść w miejscu w jakim chcesz umieścić licznik.

przeciągnij widget licznika

Dalej pozostaje Ci już tylko skonfigurowanie wyglądu licznika i jego zachowania. Co możesz zrobić? Całkiem sporo. Nie tylko masz wpływ na to jak będzie wyglądał licznik. Możesz zdecydować czy ma odliczać czas jaki pozostał do konkretnej daty i godziny, albo po prostu wpisać X dni, X godzin itd… Możesz nadać własne etykiety np. skracając Godziny, Minuty, Sekundy do ich odpowiedników Godz., Min. Sek., co zapewne lepiej będzie się prezentowało na małych ekranach.

Poza tym masz tu jedną istotną funkcję. Możesz zdecydować co stanie się gdy licznik odmierzy czas i nadejdzie godzina “Zero”. W tym wypadku masz trzy opcje do wyboru. Przekierowanie odwiedzającego pod dowolny wybrany przez siebie adres URL, np. do strony produktu. Ukrycie licznika, albo wyświetlenie własnej wiadomości, np: “Promocja zakończona”.

ustawienia licznika

W tym konkretnym przykładzie sprawdzamy ile zostało do Sylwestra 2019/2020 🙂

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Jak widzisz dodanie licznika odliczającego czas na stronie www nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy tylko wiedzieć gdzie i czego szukać.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła. Dołącz do najlepszego Kursu WordPress w edycji 2019 dla nie informatyków!

Zapraszam również do grona tysięcy Subskrybentów JZS. Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, Elementorem i wiele więcej.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

UDOSTĘPNIJ TEŻ W INNYCH MIEJSCACH

Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku.

Może Cię zainteresować także

Dodaj komentarz

avatar

JZS używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się jak komentarze są przetwarzane.

Ta strona używa plików cookies aby zapewnić Ci najlepszą jakość korzystania tej witryny. Zgadzając się, akceptujesz użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką.

Przewiń do góry