Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej

Na starcie jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest pytanie o to “co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej“. Potrzebujesz dwóch rzeczy, a w zasadzie jeśli licząc także system, na bazie którego stworzysz swoją stronę, to trzech, a są to:

Domena

Czyli adres pod jakim będzie dostępna Twoja strona internetowa. Im krótszy i łatwiejszy do zapamiętania tym lepiej. Jeśli Twój biznes będzie nastawiony na rynek polski wybierz domenę z rozszerzeniem .pl jeśli myślisz o biznesie globalnym spróbuj znaleźć ciekawą nazwę pasującą do tego co robisz, co oferujesz z rozszerzeniem .com. Tylko w sytuacji gdy jesteś całkowicie bez wyjścia rozglądaj się za innymi rozszerzeniami. Dlaczego? ponieważ domeny z rozszerzeniem .pl (u nas w kraju) i domeny .com (poza granicami) są najmocniej zakorzenione w świadomości Internautów. Ten stan zmienia się, ale niezwykle powoli dlatego jeśli znajdziesz coś ciekawego w domenie .pl lub .com nie zastanawiaj się tylko rejestruj. W kolejnych krokach dowiesz szczegółowo się jak to zrobić.

Sprawdź czy Twoja domena jest jeszcze wolna

Miejsce na serwerze – hosting

Gdybym chciał najprościej ten temat zobrazować powiedziałbym, że potrzebujesz komputera wpiętego dobrym łączem do Internetu. Tak naprawdę hosting mógłbyś uruchomić nawet na swoim domowym komputerze. Kwestia oprogramowania, konfiguracji i poszło. W praktyce jednak takie domowe sposoby na hosting nie sprawdzają się z uwagi chociażby na jakość łączy, problemy z dostępnością czy sam fakt że o całe środowisko serwerowe trzeba nieustannie dbać. Nie mówiąc już o zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem czy RODO.

W praktyce musisz poszukać firmy oferującej usługi hostingowe i wykupić na ich maszynach kawałek przestrzeni dyskowej. To może być tzw. hosting współdzielony w budżecie na poziomie 100 – 600 zł w skali roku, hosting zarządzany dla WordPress’a lub coś większego jak VPS w sytuacji, gdy planujesz bardziej złożony projekt, albo idąc o krok dalej serwer dedykowany. Jeśli jednak myślisz o typowej stronie firmowej zaspokajającej podstawowe potrzeby Twojego biznesu, to w większości przypadków zwykły hosting współdzielony lub zarządzany WordPress Wystarczy.

Pliki strony, system CMS

Jako trzeciego elementu potrzebujesz systemu CMS na bazie którego stworzysz stronę i będziesz ją rozwijać. Co prawda CMS nie jest niezbędny do tego aby strona mogła powstać, jednak dzięki niemu będziesz w stanie wygodnie nią zarządzać i swobodnie rozwijać.
Tak jak w przypadku firm hostingowych tak i tu możliwości masz wiele. To jednak co proponuję to wykorzystanie systemu WordPress. Dlaczego?

  1. Prostota obsługi – docenisz to zwłaszcza jeśli wcześniej spróbujesz wykorzystać inne rozwiązania na rynku.
  2. Olbrzymie możliwości rozbudowy – jeśli masz pomysł na taką czy inną funkcjonalność, to prawdopodobnie ktoś wcześniej również na taki pomysł wpadł, a jeszcze ktoś inny pomógł mu ten pomysł wcielić w życie tworząc specjalne rozszerzenie do CMS-a. Innymi słowy możesz WordPress’a obudować wieloma dostępnymi od ręki rozwiązaniami, które pomogą Ci dodać taką funkcjonalność o jakiej właśnie myślisz.
  3. Bardzo duża baza motywów. Motyw to nic innego jak schemat wyglądu Twojej strony. Kolorystyka, układ itd… Decydując się na WordPress’a z automatu dostajesz dostęp do największej bezpłatnej biblioteki motywów, natomiast jeśli masz apetyt na motywy o większych możliwościach masz do dyspozycji tysiące rozwiązań komercyjnych, z których wiele to prawdziwe perełki.
  4. Dostęp do materiałów edukacyjnych – prowadząc swoją stronę internetową bez względu na to jakich narzędzi użyjesz prędzej czy później staniesz twarzą w twarz przed rozmaitymi problemami. To jak szybko uda Ci się je rozwiązać może mieć istotny wpływ na Twój biznes. Docenisz to o czym piszę jeśli mając problem X wpiszesz hasło z nim związane do wyszukiwarki Google i znajdziesz kilka sposobów na jego rozwiązania. Dzięki olbrzymiej popularności – blisko 30% stron w Internecie działa na WordPress’ie – ilość treści edukacyjnych zarówno bezpłatnych jak i płatnych oraz miejsc wsparcia (np. fora, grupy, blogi) jest bardzo dużo.

Mam nadzieję, że doskonale wiesz już co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej i z tą wiedzą możesz przejść do kolejnego kroku.

Przejdź do drugiego kroku wybierając jedną z poniższych opcji

Ułatw sobie pracę, zaoszczędź czas i pieniądze!

Wybierz Najlepszy Kurs Tworzenia Stron onLine dla Początkujących.
 Stwórz funkcjonalną witrynę, bloga lub sklep internetowy.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

Co nowego na blogu?

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, bloga, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić pierwszy, ważny krok na drodze do własnej strony internetowej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ prezent!

KURS wordpress!