Dwie proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i wsparcie...

Brak produktów w koszyku.

Co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej

Na starcie jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest pytanie o to „co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej„. Potrzebujesz dwóch rzeczy, a w zasadzie jeśli licząc także system, na bazie którego stworzysz swoją stronę, to trzech, a są to:

Domena

Czyli adres pod jakim będzie dostępna Twoja strona internetowa. Im krótszy i łatwiejszy do zapamiętania tym lepiej. Jeśli Twój biznes będzie nastawiony na rynek polski wybierz domenę z rozszerzeniem .pl jeśli myślisz o biznesie globalnym spróbuj znaleźć ciekawą nazwę pasującą do tego co robisz, co oferujesz z rozszerzeniem .com. Tylko w sytuacji gdy jesteś całkowicie bez wyjścia rozglądaj się za innymi rozszerzeniami. Dlaczego? ponieważ domeny z rozszerzeniem .pl (u nas w kraju) i domeny .com (poza granicami) są najmocniej zakorzenione w świadomości Internautów. Ten stan zmienia się, ale niezwykle powoli dlatego jeśli znajdziesz coś ciekawego w domenie .pl lub .com nie zastanawiaj się tylko rejestruj. W kolejnych krokach dowiesz szczegółowo się jak to zrobić.

Sprawdź czy Twoja domena jest jeszcze wolna

Miejsce na serwerze – hosting

Gdybym chciał najprościej ten temat zobrazować powiedziałbym, że potrzebujesz komputera wpiętego dobrym łączem do Internetu. Tak naprawdę hosting mógłbyś uruchomić nawet na swoim domowym komputerze. Kwestia oprogramowania, konfiguracji i poszło. W praktyce jednak takie domowe sposoby na hosting nie sprawdzają się z uwagi chociażby na jakość łączy, problemy z dostępnością czy sam fakt że o całe środowisko serwerowe trzeba nieustannie dbać. Nie mówiąc już o zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem czy RODO.

W praktyce musisz poszukać firmy oferującej usługi hostingowe i wykupić na ich maszynach kawałek przestrzeni dyskowej. To może być tzw. hosting współdzielony w budżecie na poziomie 100 – 600 zł w skali roku lub coś większego jak VPS w sytuacji, gdy planujesz bardziej złożony projekt, albo idąc o krok dalej serwer dedykowany. Jeśli jednak myślisz o typowej stronie firmowej zaspokajającej podstawowe potrzeby Twojego biznesu, to w większości przypadków zwykły hosting współdzielony będzie wystarczający.

Gdzie znaleźć dobry hosting? Firm świadczących taką usługę jest bardzo dużo. Pojawia się także coraz więcej modeli rozliczeniowych. W jednym miejscu płacisz stałą stawkę za rok w zamian otrzymując określone zasoby (przestrzeń na dysku, wykorzystanie procesora, pamięci operacyjnej itd…) w innym możesz oprócz stałej opłaty ponosić dodatkowe koszty za ponadstandardowe wykorzystanie wspomnianych zasobów, co w pewnych okolicznościach może okazać się tańsze, ale też może nagle zaskoczyć większym rachunkiem. Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Niektórzy usługodawcy oferują parametry, których nigdy nie wykorzystasz. Nie rzucaj się więc za wszelką cenę na wielkie przestrzenie dyskowe jeśli chcesz uruchomić niewielką stronę, to zapewne zajmie kilkadziesiąt lub kilkaset MB. Jeśli już, to zwróć uwagę, na limity dotyczące wykorzystania procesora, pamięci operacyjnej, ilości procesów itp… Choć tak między nami, to w większości przypadków typowych stron prezentujących działalność firmy nie musisz się nawet tymi parametrami przejmować. Dopiero jeśli rozważasz uruchomienie np. sklepu internetowego, kilku różnych stron na jednym koncie wtedy warto zainwestować w nieco mocniejszą usługę, ale też bez przesady bo zapewne na starcie nie będziesz potrzebować nie wiadomo jakich zasobów.

Pliki strony, system CMS

Jako trzeciego elementu potrzebujesz systemu CMS na bazie którego stworzysz stronę i będziesz ją rozwijać. Co prawda CMS nie jest niezbędny do tego aby strona mogła powstać, jednak dzięki niemu będziesz w stanie wygodnie nią zarządzać i swobodnie rozwijać.
Tak jak w przypadku firm hostingowych tak i tu możliwości masz wiele. To jednak co proponuję to wykorzystanie systemu WordPress. Dlaczego?

  1. Prostota obsługi – docenisz to zwłaszcza jeśli wcześniej spróbujesz wykorzystać inne rozwiązania na rynku.
  2. Olbrzymie możliwości rozbudowy – jeśli masz pomysł na taką czy inną funkcjonalność, to prawdopodobnie ktoś wcześniej również na taki pomysł wpadł, a jeszcze ktoś inny pomógł mu ten pomysł wcielić w życie tworząc specjalne rozszerzenie do CMS-a. Innymi słowy możesz WordPress’a obudować wieloma dostępnymi od ręki rozwiązaniami, które pomogą Ci dodać taką funkcjonalność o jakiej właśnie myślisz.
  3. Bardzo duża baza motywów. Motyw to nic innego jak schemat wyglądu Twojej strony. Kolorystyka, układ itd… Decydując się na WordPress’a z automatu dostajesz dostęp do największej bezpłatnej biblioteki motywów, natomiast jeśli masz apetyt na motywy o większych możliwościach masz do dyspozycji tysiące rozwiązań komercyjnych, z których wiele to prawdziwe perełki.
  4. Dostęp do materiałów edukacyjnych – prowadząc swoją stronę internetową bez względu na to jakich narzędzi użyjesz prędzej czy później staniesz twarzą w twarz przed rozmaitymi problemami. To jak szybko uda Ci się je rozwiązać może mieć istotny wpływ na Twój biznes. Docenisz to o czym piszę jeśli mając problem X wpiszesz hasło z nim związane do wyszukiwarki Google i znajdziesz kilka sposobów na jego rozwiązania. Dzięki olbrzymiej popularności – blisko 30% stron w Internecie działa na WordPress’ie – ilość treści edukacyjnych zarówno bezpłatnych jak i płatnych oraz miejsc wsparcia (np. fora, grupy, blogi) jest bardzo dużo.

Jeśli uznasz, dla Ciebie WordPress jest zbyt skomplikowany i szukasz prostszego w użyciu rozwiązania możesz skorzystać z Kreatorów Stron

Mam nadzieję, że doskonale wiesz już co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej i z tą wiedzą możesz przejść do kolejnego kroku.

Na skróty

Nie masz czasu na robienie wszystkiego samodzielnie? Sprawdź gotowe pakiety.

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze

Co nowego na blogu?