Na starcie jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest pytanie o to “co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej“. Potrzebujesz dwóch rzeczy, a w zasadzie jeśli licząc także system, na bazie którego stworzysz swoją stronę, to trzech, a są to:

Domena

Czyli adres pod jakim będzie dostępna Twoja strona internetowa. Im krótszy i łatwiejszy do zapamiętania tym lepiej. Jeśli Twój biznes będzie nastawiony na rynek polski wybierz domenę z rozszerzeniem .pl jeśli myślisz o biznesie globalnym spróbuj znaleźć ciekawą nazwę pasującą do tego co robisz, co oferujesz z rozszerzeniem .com. Tylko w sytuacji gdy jesteś całkowicie bez wyjścia rozglądaj się za innymi rozszerzeniami. Dlaczego? ponieważ domeny z rozszerzeniem .pl (u nas w kraju) i domeny .com (poza granicami) są najmocniej zakorzenione w świadomości Internautów. Ten stan zmienia się, ale niezwykle powoli dlatego jeśli znajdziesz coś ciekawego w domenie .pl lub .com nie zastanawiaj się tylko rejestruj. W kolejnych krokach dowiesz szczegółowo się jak to zrobić.

Sprawdź czy Twoja domena jest jeszcze wolna

[wpdomainchecker button="SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ"]

Miejsce na serwerze – hosting

Gdybym chciał najprościej ten temat zobrazować powiedziałbym, że potrzebujesz komputera wpiętego dobrym łączem do Internetu. Tak naprawdę hosting mógłbyś uruchomić nawet na swoim domowym komputerze. Kwestia oprogramowania, konfiguracji i poszło. W praktyce jednak takie domowe sposoby na hosting nie sprawdzają się z uwagi chociażby na jakość łączy, problemy z dostępnością czy sam fakt że o całe środowisko serwerowe trzeba nieustannie dbać. Nie mówiąc już o zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem czy RODO.

W praktyce musisz poszukać firmy oferującej usługi hostingowe i wykupić na ich maszynach kawałek przestrzeni dyskowej. To może być tzw. hosting współdzielony w budżecie na poziomie 100 – 600 zł w skali roku, hosting zarządzany dla WordPress’a lub coś większego jak VPS w sytuacji, gdy planujesz bardziej złożony projekt, albo idąc o krok dalej serwer dedykowany. Jeśli jednak myślisz o typowej stronie firmowej zaspokajającej podstawowe potrzeby Twojego biznesu, to w większości przypadków zwykły hosting współdzielony lub zarządzany WordPress Wystarczy.

Pliki strony, system CMS

Jako trzeciego elementu potrzebujesz systemu CMS na bazie którego stworzysz stronę i będziesz ją rozwijać. Co prawda CMS nie jest niezbędny do tego aby strona mogła powstać, jednak dzięki niemu będziesz w stanie wygodnie nią zarządzać i swobodnie rozwijać.
Tak jak w przypadku firm hostingowych tak i tu możliwości masz wiele. To jednak co proponuję to wykorzystanie systemu WordPress. Dlaczego?

  1. Prostota obsługi – docenisz to zwłaszcza jeśli wcześniej spróbujesz wykorzystać inne rozwiązania na rynku.
  2. Olbrzymie możliwości rozbudowy – jeśli masz pomysł na taką czy inną funkcjonalność, to prawdopodobnie ktoś wcześniej również na taki pomysł wpadł, a jeszcze ktoś inny pomógł mu ten pomysł wcielić w życie tworząc specjalne rozszerzenie do CMS-a. Innymi słowy możesz WordPress’a obudować wieloma dostępnymi od ręki rozwiązaniami, które pomogą Ci dodać taką funkcjonalność o jakiej właśnie myślisz.
  3. Bardzo duża baza motywów. Motyw to nic innego jak schemat wyglądu Twojej strony. Kolorystyka, układ itd… Decydując się na WordPress’a z automatu dostajesz dostęp do największej bezpłatnej biblioteki motywów, natomiast jeśli masz apetyt na motywy o większych możliwościach masz do dyspozycji tysiące rozwiązań komercyjnych, z których wiele to prawdziwe perełki.
  4. Dostęp do materiałów edukacyjnych – prowadząc swoją stronę internetową bez względu na to jakich narzędzi użyjesz prędzej czy później staniesz twarzą w twarz przed rozmaitymi problemami. To jak szybko uda Ci się je rozwiązać może mieć istotny wpływ na Twój biznes. Docenisz to o czym piszę jeśli mając problem X wpiszesz hasło z nim związane do wyszukiwarki Google i znajdziesz kilka sposobów na jego rozwiązania. Dzięki olbrzymiej popularności – blisko 30% stron w Internecie działa na WordPress’ie – ilość treści edukacyjnych zarówno bezpłatnych jak i płatnych oraz miejsc wsparcia (np. fora, grupy, blogi) jest bardzo dużo.

Mam nadzieję, że doskonale wiesz już co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej i z tą wiedzą możesz przejść do kolejnego kroku.

Przejdź do drugiego kroku wybierając jedną z poniższych opcji

Ułatw sobie pracę, zaoszczędź czas i pieniądze!

Wybierz Najlepszy Kurs Tworzenia Stron onLine dla Początkujących.
 Stwórz funkcjonalną witrynę, bloga lub sklep internetowy.