Co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej

Na starcie jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest pytanie o to "co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej". Potrzebujesz dwóch rzeczy, a w zasadzie jeśli licząc także system, na bazie którego stworzysz swoją stronę, to trzy, a są to:

Domena

Czyli adres pod jakim będzie dostępna Twoja strona internetowa. Im krótszy i łatwiejszy do zapamiętania tym lepiej. Jeśli Twój biznes będzie nastawiony na rynek polski wybierz domenę z rozszerzeniem .pl jeśli myślisz o biznesie globalnym spróbuj znaleźć ciekawą nazwę pasującą do tego co robisz, co oferujesz z rozszerzeniem .com. Tylko w sytuacji gdy jesteś całkowicie bez wyjścia rozglądaj się za innymi rozszerzeniami. Dlaczego? ponieważ domeny z rozszerzeniem .pl (u nas w kraju) i domeny .com (poza granicami) są najmocniej zakorzenione w świadomości Internautów. Ten stan zmienia się, ale niezwykle powoli dlatego jeśli znajdziesz coś ciekawego w domenie .pl lub .com nie zastanawiaj się tylko rejestruj. Gdzie zarejestrować domenę żeby nie przepłacać znajdziesz na jednym z moich wpisów: „Gdzie zarejestrować domenę”.

Miejsce na serwerze - hosting

To może być współdzielony hosting w budżecie na poziomie 100 - 300 zł w skali roku lub coś większego jak VPS w sytuacji, gdy planujesz złożony projekt, albo idąc o krok dalej serwer dedykowany. Jeśli myślisz o typowej stronie firmowej zaspokajającej podstawowe potrzeby Twojego biznesu, to w większości przypadków zwykły hosting współdzielony będzie wystarczający. Gdzie znaleźć dobry hosting? Firm świadczących taką usługę jest bardzo dużo. Pojawia się także coraz więcej modeli rozliczeniowych. W jednym miejscu płacisz stałą stawkę za rok w zamian otrzymując określone zasoby (przestrzeń na dysku, wykorzystanie procesora, pamięci operacyjnej itd…) w innym możesz oprócz stałej opłaty ponosić dodatkowe koszty za ponadstandardowe wykorzystanie wspomnianych zasobów, co paradoksalnie w pewnych okolicznościach może okazać się tańsze, ale też może zaskoczyć od czasu do czasu większym rachunkiem. Nie rekomenduję jednego konkretnego miejsca. Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji. Sprawdź czy usługodawca ma stabilna pozycję i czy proponuje to czego potrzebujesz. Niektórzy oferują parametry, których nigdy nie wykorzystasz. Nie rzucaj się więc za wszelką cenę na wielkie przestrzenie dyskowe bo zapewne Twoja strona zajmie kilkadziesiąt lub kilkaset MB. Jeśli już, to zwróć uwagę, na limity dotyczące wykorzystania procesora, pamięci operacyjnej, ilości procesów itp... Choć w większości przypadków typowych stron prezentujących działalność firmy nie musisz się nawet tymi parametrami specjalnie przejmować.

Dla swoich Klientów zapewniam zamknięte środowisko serwerowe specjalnie zoptymalizowane pod kątem WordPress’a jednak nie jest to usługa dostępna dla każdego. Dlatego w naszej ścieżce wykorzystamy dwa przykłady. Jeden to LH.pl, której to firmy produkty uważam za dobre jakościowo i godne polecenia. To na ich przykładzie omówimy sobie procedurę manualnej instalacji WordPress’a, natomiast gdy będę prezentował metodę instalacji wykorzystującą autoinstalatora posłużymy się przykładem hostingu o12.pl. Polecam Ci także video na którym prezentuję procedurę instalacji na cPanelu. Film znajdziesz na stronie UczymyJak pod adresem: https://uczymyjak.pl/szkolenia/instalacja-wordpressa/

Pliki strony, np. system CMS

Jako trzeciego elementu potrzebujesz systemu CMS na bazie którego stworzysz stronę i będziesz ją rozwijać. Co prawda CMS nie jest niezbędny do tego aby strona mogła powstać, jednak dzięki niemu będziesz w stanie wygodnie nią zarządzać i dzięki niemu będziesz mógł ją swobodnie rozwijać.
Tak jak w przypadku firm hostingowych tak i tu możliwości masz wiele. To jednak co proponuję to wykorzystanie systemu WordPress. Dlaczego?

  1. Prostota obsługi – docenisz to zwłaszcza jeśli wcześniej spróbujesz wykorzystać inne rozwiązania na rynku.
  2. Olbrzymie możliwości rozbudowy – jeśli masz pomysł na taką czy inną funkcjonalność, to prawdopodobnie ktoś wcześniej również na taki pomysł wpadł, a jeszcze ktoś inny pomógł mu ten pomysł wcielić w życie tworząc specjalne rozszerzenie do CMS-a. Innymi słowy możesz WordPress’a obudować wieloma dostępnymi od ręki rozwiązaniami, które pomogą Ci dodać taką funkcjonalność o jakiej właśnie myślisz.
  3. Bardzo duża baza motywów. Motyw to nic innego jak schemat wyglądu Twojej strony. Kolorystyka, układ itd… Decydując się na WordPress’a z automatu dostajesz dostęp do największej bezpłatnej biblioteki motywów, natomiast jeśli masz apetyt na motywy o większych możliwościach masz do dyspozycji tysiące rozwiązań komercyjnych, z których wiele to prawdziwe perełki.
  4. Dostęp do materiałów edukacyjnych – prowadząc swoją stronę internetową bez względu na to jakich narzędzi użyjesz prędzej czy później staniesz twarzą w twarz przed rozmaitymi problemami. To jak szybko uda Ci się je rozwiązać może mieć istotny wpływ na Twój biznes. Docenisz to o czym piszę jeśli mając problem X wpiszesz hasło z nim związane do wyszukiwarki Google i znajdziesz kilka sposobów na jego rozwiązania. Dzięki olbrzymiej popularności – blisko 30% stron w Internecie działa na WordPress’ie – ilość treści edukacyjnych zarówno bezpłatnych jak i płatnych oraz miejsc wsparcia (np. fora, grupy, blogi) jest bardzo dużo.

Mam nadzieję, że doskonale już wiesz już co jest potrzebne do uruchomienia strony internetowej i z tą wiedzą możesz przejść do kolejnego kroku.