Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Najlepsze darmowe wtyczki WordPress 2019

Ostatnia aktualizacja:

Co pewien czas odgrzebuję stare wpisy na blogu i gruntownie je zmieniam. Zachęcam Cię do podobnej aktywności nie tylko dlatego, że pewne tematy po upływie czasu przestają być aktualne, ale także ze względu na optymalizację SEO. Pierwotna treść tego artykułu powstała w 2014 roku, a więc kilka wiosen temu. Przyjrzyjmy się zatem, co w temacie uległo zmianie. Jakie dziś mógłbym wymienić moim zdaniem najlepsze wtyczki WordPress dostępne w darmowym repozytorium.

WordPress i wtyczki

WordPress to fundament na bazie, którego budujesz swoją stronę internetową. Jednak sam w swojej podstawowej wersji nie oferuje zbyt wiele. Na szczęście jedną z jego ogromnych zalet i także czynnikiem, który zdecydował o tak olbrzymiej popularności jest rozszerzalność.

W praktyce oznacza to, że na jego bazie możesz stworzyć praktycznie wszystko co zechcesz. Od bloga, prostej strony firmowej, po sklep internetowy, katalogi ogłoszeń itd… Wystarczy znaleźć odpowiednie wtyczki zainstalować i skonfigurować pod własne potrzeby. Jeśli nie wiesz jak instaluje się wtyczki zerknij na artykuł “Jak zainstalować wtyczkę“.

Darmowe wtyczki WordPress, to jednak nie tylko narzędzia nastawione na określoną formę działalnosci, to także, a może przede wszystkim dodatki mające wpływ na komfort Twojej pracy, to dodatki podnoszące bezpieczeństwo, dodatki optymalizujące wydajność i szybkość działania strony, dodatki pozwalające Ci skuteczniej realizować rozmaite strategie marketingowe i wiele więcej.

Dwie wersje WordPress

Trzeba jednak pamiętać, że WordPress to dwie platformy. Ostatnio miałem nawet taki przypadek, że zadzwoniła do mnie miła Pani prosząc o pomoc w instalacji motywu Astra. Postępuje zgodnie z moim filmem na ten temat, ale nie może znaleźć opcji pozwalającej jej na dodanie tego motywu. Błyskawicznie okazało się, że korzysta z platformy WordPress.com w darmowej wersji, gdzie wielu funkcji WordPress’a po prostu nie ma lub są mocno okrojone.

Jeśli więc chcesz wykorzystać możliwości tego systemu w 100%, móc instalować dowolne motywy i wtyczki  powinieneś zainteresować się WordPressem w wersji OpenSource dostępnej pod adresem https://pl.wordpress.org.

Dla pełnej wersji potrzebujesz hostingu

Właśnie. Do uruchomienia tego środowiska potrzebujesz także dobrego konta hostingowego. To niezwykle istotny aspekt mający później realny wpływ na komfort pracy, a także rankingi w wynikach wyszukiwania. Polecam Ci naszą rodzimą platformę oferującą dwie serie usług hostingowych. Jedna to konta ekonomiczne, które charakteryzuje rewelacyjny stosunek ceny do jakości – niezwykle wydajne środowisko serwera LiteSpeed w wersji komercyjnej. Druga, to hosting zarządzany WordPress zoptymalizowany specjalnie pod kątem tego systemu CMS z wieloma dodatkowymi narzędziami.

Te drugie są nico droższe, ale jeśli dysponujesz budżetem pozwalającym na korzystanie z tego typu usługi, to będzie to najlepszy możliwy wybór. Jeśli masz już hosting w innej firmie, to możesz go śmiało przenieść. Napisz, a zrobimy wszystko za Ciebie. Przeniesiemy stronę, domenę, skonfigurujemy całą usługę.

Zamawiając hosting ekonomiczny użyj podczas zamówienia tego kodu promocyjnego dla Czytelników mojego bloga: “JZS“. Obniży on pierwszy okres abonamentowy o 25%.

Najlepsze wtyczki WordPress - darmowe

W tym artykule koncentrujemy się na bezpłatnych wtyczkach dla WordPress’a. I choć część z nich ma także swoje odpowiedniki komercyjne, to wersje darmowe w większości przypadków są w zupełności wystarczające.

To zestawienie wtyczek, które osobiście wielokrotnie przetestowałem zarówno na swoich stronach jak również na stronach Klientów. Mogę z pełnym przekonaniem napisać, że ten wybór Cię nie rozczaruje. 

Ten dział podzielimy na kilka grup, tak aby łatwiej było Ci odnaleźć wtyczki do określonych zastosowań. Zaczniemy od bezpieczeństwa.

BEZPIECZEŃSTWO

Wszyscy wiemy, że WordPress to bezpieczne oprogramowanie. Jednak prawdą jest również to, że WordPress jest ulubionym celem hakerów, co w prostej linii wynika z ogromnej jego popularności. Już co trzecia strona jaką widzisz w sieci działa własnie na bazie WordPress’a! To oznacza potencjalnie spore korzyści dla włamywaczy.

Ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, by nasza strona była bezpieczna. W większości przypadków oznacza to po prostu śledzenie większych i mniejszych aktualizacji oprogramowania oraz ich regularne wdrażanie, co jest niezwykle proste. Dodatkowo ważne jest aby instalować tylko wysokiej jakości motywy i wtyczki.

Wtyczki WordPress mogą pomóc Ci także w zarządzaniu bezpieczeństwem Twojej witryny i chronić ją przed hakerami.

WordFence

Darmowe wtyczki WordPress - WordFence

Przy ponad dwóch milionach pobrań, Wordfence Security jest obecnie najpopularniejszą darmową wtyczką WordPress dbającą o jego bezpieczeństwo. Obsługuje multisite i zabezpiecza Twoją stronę na wiele sposobów.

Firewall WordFence blokuje złośliwy ruch na Twojej stronie. Oznacza to, że wszystkie fałszywe Googleboty, znani hakerzy i botnety nie mają dostępu do Twojej witryny. Agresywne crawlery i scrapery również są trzymane z dala od Twojej strony.

Wtyczka poprawia bezpieczeństwo logowania poprzez wymuszanie silnych haseł i blokuje ataki bruteforce.
Regularnie skanuje wszystkie podstawowe pliki, motywy i wtyczki WordPress porównując je z wersją dostępną w repozytorium WordPress pod kątem integralności. Skanuje także wiele backdoorów, trojanów, podejrzany kod, złośliwe oprogramowanie i phishing.

Wordfence monitoruje również ruch w witrynie, w tym błędy 404, w czasie rzeczywistym. Wykrywa nieautoryzowane zmiany DNS i pomaga wykrywać ataki DDoS.

KOPIE BEZPIECZEŃSTWA

Wyobraź sobie przez chwilę, co by się stało, gdybyś z jakiegoś powodu nie mógł uzyskać dostępu do swojej witryny. Awaria wtyczki, włamanie, infekcja złośliwym oprogramowaniem itp. Kopie i owszem znajdziesz na swoim koncie hostingowym. Niekiedy masz do nich bezpośredni dostęp, jak na kontach o których napisałem powyżej, niekiedy musisz pisać do operatora, aby udostępnił Ci pliki (są tacy, którzy udostępniają je odpłatnie).

Bez względu na to jak świetny jest Twój dostawca hostingu żelazną zasadą jest posiadanie własnej niezależnej kopii strony.

Wiele wtyczek WordPress po zainstalowaniu może automatycznie tworzyć kopie zapasowe całej Twojej witryny. Niektóre z nich mogą również pomóc w przywróceniu witryny na tym samym serwerze lub w zupełnie nowej lokalizacji. Z tego powodu wtyczki te mogą pełnić podwójną rolę jako wtyczki do backupu i do migracji lub klonowania strony.

WPvivid

Darmowe wtyczki WordPress - wpVivid

WPvivid to darmowa wtyczka WordPress, bogata w funkcje umożliwiające tworzenie kopii zapasowych i migrację stron działających na bazie WordPressa. Znani konkurenci tego rozszerzenia to m.in. Duplicator, BackupBuddy czy  VaultPress.

To właśnie jedna z tych wtyczek, którą można wykorzystać zarówno do tworzenia kopii bezpieczeństwa jak również do migracji. Np. w sytuacji, gdy pracujesz nad swoją witryną lokalnie, to przy wykorzystaniu tej wtyczki szybko przeniesiesz ją na serwer produkcyjny. Na poniższym filmie możesz zobaczyć jak wygląda taki proces.

Tworzenie kopii zapasowych za pomocą WPvivid, to żaden problem. Możesz ręcznie lub w sposób zautomatyzowany tworzyć kopie zapasowe lokalnie lub na zewnętrznych serwerach (FTP, SFTP, Dropbox, Amazon itd…), a w razie potrzeby przywrócić całą witrynę z takiej kopii za pomocą jednego kliknięcia.

Inne funkcje tej darmowej wtyczki obejmują możliwość dostosowywania zawartości kopii zapasowej, możliwość filtrowania dużych plików, logów, dzielenie kopii zapasowych i ich blokadę, aby między innymi zapewnić większe bezpieczeństwo kopii.

OPTYMALIZACJA I WYDAJNOŚĆ

Powolne strony internetowe są dużym problemem. Jeśli witryna nie ładuje się użytkownikom strony w ciągu kilku sekund, po prostu przejdą na stronę Twojej konkurencji. Szybkość jest również jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których Google ocenia Twoją witrynę, co ma także wpływ na jej ranking w wynikach wyszukiwania.

Poprawę szybkości witryny i jej optymalizację pod kątem maksymalnej wydajności można osiągnąć przeprowadzając wiele działań. Obejmują one buforowanie, optymalizację obrazów, optymalizację baz danych, korzystanie z sieci CDN i wiele innych.

LiteSpeed Cache

Darmowe wtyczki WordPress - LiteSpeed Cache

Całkowicie bezpłatna wtyczka WordPress, kombajn do optymalizacji strony w wielu różnych obszarach. Przy pomocy tego rozszerzenia nie tylko aktywujesz mechanizmy buforowania (także obiektowego np. Redis), ale zoptymalizujesz (odchudzisz) kod źródłowy plików Twojej strony, takich jak pliki JS, CSS, a także kod HTML.

Wtyczka pozwala także na optymalizację zdjęć i innych grafik na Twojej stronie łącznie z możliwością ich konwersji na format WebP – bardzo zresztą lubiany przez Google. Bez problemu zadbasz o kondycję bazy danych i praktycznie wszystkie pozostałe obszary istotne z punktu widzenia optymalizacji witryny.

Jednak cały potencjał tej wtyczki wykorzystasz tylko wówczas gdy Twój hosting działa w środowisku serwera LiteSpeed. Konta hostingowe, o których pisałem powyżej, to środowisko oferują. W sytuacji gdy nie dysponujesz taką usługą możesz skorzystać z innych rozszerzeń.

WP Fastest Cache

Darmowe wtyczki WordPress - WP Fastest Cache

Wtyczka posiada wersję darmową jak również rozszerzoną wersję płatną. W wersji darmowej aktywujesz buforowanie i podstawową optymalizację plików statycznych. Możesz uruchomić także funkcję LazyLoad (ładowanie grafik w momencie, gdy pojawią się w widoku okna przeglądarki).

Wtyczka charakteryzuje się maksymalną prostotą, ale jednocześnie sposób w jaki buforuje dane i optymalizuje pliki statyczne, bardzo często przynosi rewelacyjne wyniki.

OPTYMALIZACJA SEO

Podczas tworzenia treści nie wystarczy dbać o samych czytelników. Musisz także myśleć o tym jak dany tekst będzie odbierała wyszukiwarka. Właśnie dlatego wszystkie treści na Twojej stronie powinny być zoptymalizowane pod kątem SEO, po to aby miały szansę piąć się do góry w rankingach wyników wyszukiwania. Wiele wtyczek SEO dla WordPressa może Ci pomóc na tym polu. Wyższy ranking może zwiększyć ruch na Twojej stronie i w konsekwencji liczbę czytelników, klientów. Jest o co zawalczyć.

Rank Math

Wtyczka WordPress Rank Math

Jeśli odrobinę temat liznąłeś, to prawdopodobnie w tym miejscu Cię zaskoczyłem. Być może spodziewałeś się zobaczyć tu nagłówek Yoast SEO, który w blisko 100% rankingów plasuje się na pierwszym miejscu. To prawda, wtyczka Yoast SEO wypracowała sobie przez lata bardzo silną i stabilną pozycję lidera na polu optymalizacji SEO, ale nie jest jedyną. Stosunkowo młody projekt jakim jest Rank Math to godny Twojej uwagi konkurent.

To co wyróżnia tę wtyczkę, to to, że oferuje Ci bezpłatnie wiele opcji związanych z optymalizacją SEO, których nie znajdziesz w darmowej wersji Yoast SEO.

Rank Math to także kilka innych narzędzi takich jak moduł przekierowań, monitoring błędów 404 czy szeroka obsługa mikro formatów. Więcej na jej temat przeczytasz w artykule “Rank Math alternatywa numer 1 dla Yoast SEO“.

FORMULARZE KONTAKTOWE

Formularze kontaktowe pozostają wciąż jednym z najwygodniejszych sposobów, kontaktu użytkowników Twojej witryny z Tobą. Wielu użytkowników woli korzystać z formularza kontaktowego w dogodnym dla siebie miejscu i czasie, zamiast korzystać z czatu czy telefonu. Zaletą formularzy kontaktowych jest umożliwienie użytkownikom bezpośredniego komunikowania się z odpowiednim działem firmy i mogą być wykorzystane także jako narzędzie do zbierania leadów.

Contact Form 7

Wtyczki WordPress Contact Form 7

To najpopularniejsza darmowa wtyczka WordPress do obsługi formularzy. Pozwala tworzyć nieograniczoną liczbę formularzy, dostosowywać je i umieszczać w dowolnym miejscu na swojej stronie internetowej za pomocą shortcodów czy widgetów.

Przesyłanie danych jest obsługiwane przez Ajax, a SPAM jest filtrowany przy użyciu CAPTCHA i wtyczki Akismet.

Możesz tworzyć w zasadzie dowolnie rozbudowane formularze, autorespondery i modyfikować wiadomości e-mail. Rozszerzenie jest zgodne z większością innych wtyczek WordPress.

KOMFORT PRACY I ELASTYCZNOŚĆ

WordPress pozwala Ci na instalowanie dowolnych motywów zarówno z jego repozytorium jak z zewnątrz. Często jednak osoby początkujące nie mające doświadczenia i odpowiedniej wiedzy na temat dostosowania strony do własnych potrzeb mają duże problemy z wdrożeniem własnych pomysłów na układ treści np. strony głównej, podstron, artykułów na blogu itd. Ostatecznie całość pozostaje w formie jaką narzuca dany motyw, choć to na szczęście od WordPressa w wersji 5 zmieniło się za sprawą nowego edytora Gutenberg. Można jednak wykorzystać inne narzędzia dające jeszcze więcej możliwości.

Elementor

Wtyczka Elementor

Instalując tę bezpłatną wtyczkę z repozytorium WordPress’a w jednej chwili możesz przeobrazić go w niezwykle wygodny kreator stron. Praca z zawartością dowolnej strony czy artykułu opiera się na wykorzystaniu  specjalnych widgetów, które układasz na stronie zgodnie z własnymi potrzebami, a każdy z nich ma niezależne właściwości i możliwość ostylowania.

Komfort pracy z tym rozszerzeniem jest nieporównywalny do tego co otrzymujesz w standardzie. Dzięki Elementorowi będzie Ci o wiele łatwiej tworzyć atrakcyjnie prezentujące się podstrony i artykuły na blogu. Nie musisz angażować w to ani informatyka ani grafika, bo wszystko możesz dosłownie wyklikać.

Jeśli brakuje Ci pomysłów na ciekawe aranżacje zawsze możesz skorzystać z biblioteki templatek jaka jest wbudowana w Elementora, a gdy to także za mało masz inne źródła skąd można takie templatki zaimportować. Tu odsyłam Cię do artykułu “2000+ bezpłatnych szablonów dla Elementora“.

WIELOJĘZYCZNOŚĆ

Jeśli Twoja witryna lub blog ma czytelników na całym świecie, może okazać się konieczne wdrożenie wielojęzyczności. Gdy dodasz odpowiednią wtyczkę, która pozwoli Ci osiągnąć ten cel, przetłumaczenie witryny stanie się znacznie łatwiejsze.

Wtyczki te działają na dwa różne sposoby. W pierwszej metodzie wtyczki uzyskują dostęp do jakiegoś narzędzia lub usługi online, która automatycznie tłumaczy treść. Jednak zdecydowanie odradzam Ci korzystanie z takich rozszerzeń. Jakość tekstu jaki w ten sposób zostaje wygenerowany jest daleki od doskonałości. W drugiej metodzie będziesz musiał przetłumaczyć treści na swojej stronie we własnym zakresie, a wtyczki po prostu pomogą użytkownikom przełączać się między różnymi wersjami językowymi, które opracujesz.

Polylang

Polylang wtyczka do obsługi wielojęzycznych witryn

Polylang to łatwa w użyciu wtyczka umożliwiająca Ci dodanie na swojej stronie dodatkowych wersji językowych. Możesz wybrać z blisko stu języków. Następnie określasz sposób w jaki ma prezentować się wybór języków na stronie, możesz dodać odpowiednie flagi i gotowe. Oczywiście nie jest to wtyczka do automatycznego tłumaczenia. Wszystkie treści musisz przetłumaczyć samodzielnie lub zlecając to zadanie tłumaczom.

Każdy język jest oznaczony dwuliterowym kodem, a kod ten stanowi część unikalnego adresu URL każdej przetłumaczonej wersji. Korzystając z widżetu, użytkownicy mogą przełączać się wygodnie z jednego języka na drugi.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła. Dołącz do najlepszego Kursu WordPress w edycji 2019 dla nie informatyków!

Zapraszam również do grona tysięcy Subskrybentów JZS. Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, Elementorem i wiele więcej.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

UDOSTĘPNIJ TEŻ W INNYCH MIEJSCACH

Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku.

Może Cię zainteresować także

9
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Krzysztof WojteczkoGrzesiekmateusz hauerJasiek94Klaudia Recent comment authors

JZS używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się jak komentarze są przetwarzane.

najnowszy najstarszy oceniany
Grzesiek
Gość
Grzesiek

Z darmowych wtyczek, to dla formularzy poleciłbym jeszcze WPForms: https://pl.wordpress.org/plugins/wpforms-lite/
Jest też wersja płatna.

mateusz hauer
Gość
mateusz hauer

dodałbym do listy : backWP oraz firewall który zmieni nazwę bazy danych czy doda captacha do logowania no i generalnie podniesie poziom bezpieczeństwa samego wp.

Jasiek94
Gość
Jasiek94

Ciekawy i bardzo pomocny wpis, jak dla mnie przydał się i to bardzo, a że jestem początkującym to każda nowa informacja jest cenna.
Pozdrawiam

Klaudia
Gość
Klaudia

Bardzo dziękuję za ten wpis. Bardzo mi się przydał 🙂
Pozdrawiam 🙂

Martin Kjellman
Gość
Martin Kjellman

Ostatnio w mojej grupie marketingowej natrafiłem na fajny cytat: “odinstalowałem jetpacka 2-3 dni temu, i to była najlepsza decyzja jaką podjąłem w kwestii poprawy prędkości wordpressa od dawna” 😉
Używałem kiedyś. Nie bylem niezadowolony ale dziś uważam go najwyżej za niepotrzebny, za duży. Statystyki daje niedokładne poza tym…
Pozdrawiam

Tomasz
Gość
Tomasz

A wiesz może jaką wtyczkę można wykorzystać, aby osiągnąć pokolorowane tagi, takie same jak na tej stronie? infobobas.pl

Ta strona używa plików cookies aby zapewnić Ci najlepszą jakość korzystania tej witryny. Zgadzając się, akceptujesz użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką.

Przewiń do góry
small_c_popup.png

Odbierz Prezent!

Nie przegap nowych poradników, którymi dzielę się z Subskrybentami JZS. W prezencie otrzymasz kupon rabatowy -20% na kursy poznajWP.pl!

Webinar: "Strona Internetowa, Sklep... - jak zacząć?"

piątek 25.10, godz. 19:00 - Wstęp wolny - Ograniczona ilość miejsc!