Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Nie ignoruj hostingu

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko
Ostatnia aktualizacja: 16 października 2013

Dość często spotykam się z sytuacją, w której wybór usługodawcy hostingowego jest tematem trzecioplanowym, niekiedy całkowicie ignorowanym, a przecież to od tego gdzie postawimy naszą stronę w pewnym stopniu zależeć będzie to czy osoby ją odwiedzające nie zrezygnują z jej lektury przy pierwszej nieudanej próbie wejścia. Pomijam tu problemy ze skryptami jakie sami możemy wygenerować, bo to temat morze i chyba każdy kto choć odrobinę miał styczność z tematem prowadzenia strony natknął się na problemy jakie sam, bez niczyjej pomocy, za sprawą swojej niewiedzy i braku doświadczenia “wyprodukował”. Uwierzcie mi, o to nie jest trudne 🙂 Natomiast nie ma sensu dorzucać do ognia hostując swoje strony w miejscach, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście rozumiem, że hosting za 50 zł w skali roku, a hosting za 400 zł to spora różnica w cenie i wiele osób mając taki wybór decyduje się na opcję za 50 zł. Jeśli projekt nie jest wymagający to z pewnoscią to wystarczy, ale jeśli myślimy poważnie o tym co robimy, to zdecydowanie warto zainwestować ciut więcej.

Ktoś może powiedzieć, że problemy dotykają każdego, a chyba ciekawym przykładem są problemy OVH wynikające z ich nieudolnej polityki handlowej związanej z serwerami dedykowanymi. Wprowadzili tańszą, lepszą ofertę i sami stali się dla siebie konkurencją 🙂 Dziwne to, ale tak jest. Użytkownicy serwerów dedykowanych (w OVH) zamiast odnawiac swoje usługi (w OVH) rzucili się na nową ofertę (w OVH) i tym samym firma (OVH) zawiesiła całkowicie sprzedaż dedyków. Ten stan trwa już bodajże od blisko 2 miesięcy i nie wiadomo kiedy się skończy, nie wiadomo też jakie będą konsekwencje zarówno dla OVH jak i Klientów tej firmy. To co jest pewne, to to, że wielu klientow biznesowych zażenowanych tak nierozsądną polityką cenową i nastawieniem się OVH na masówkę, co odbija się także na innych płaszczyznach finkcjonowania tej firmy, jak obniżenie jakości obsługi, powoli rozglada się za alternatywą.

Jak widać i mały może mieć problemy i duży, nie ma niczego pewnego. Jednak gdy firma prowadzona jest z głową jest w stanie zapewnić swoim Klientom jakość i satysfakcję, a przeciez o to chodzi. Jakość zawsze jest związana z wyższymi kosztami i nie ma się co tu czarować, dotyczy to każdej gałęzi gospodarki i nie omija także firm hostingowych.

Wyższa cena potencjalnie daje (choć nie gwarantuje) wyższą jakość chociażby z tego względu, że firma hostingowa dysponuje większymi środkami na inwestycje w technologie, sprzęt itp… To czy będzie takie inwestycje czynić czy zwyczajnie przejadać zarobione pieniądze, to oczywiście inny temat, ale przy założeniu, że mamy do czynienia z myślącym przedsiębiorstwem, to dzięki temu wiele można zyskać.

Ostatnio widziałem raport MOZ dotyczący czynników, które mają pozytywny wplyw na pozycje w Google. Wsród nich pojawiło się także kilka czynników, które mają negatywny wpływ, np. kiepska szybkość działania strony. Dobry hosting bez wątpienia zagwarantuje nam szybkosc i stabilność, natomiast tanie często gęsto są fajne dopóki dana maszyna nie zostanie nasycona kontami do granic możliwości. Pamietajmy, że utrzymanie maszyny kosztuje i żeby firma hostingowa na tym jeszcze zarabiała musi mieć odpowiednią ilość kont na pojedynczym serwerze. Jeśli konta są tańsze to autmatycznie musi być ich więcej żeby firma jakoś na tym wychodziła. To z kolei znacznie zwiększa ryzyko pogarszania się jakości usług i choć na poczatku wszystko działa świetnie często okazuje sie, że po kilku miesiącach, a czasem nawet wcześniej, nie jest już tak kolorowo. Zaoszczędziliśmy parę złotych, ale kosztem nerwów, niezadowolenia Klientów itd…

Przerabiałem ten temat w przeszłości wielokrotnie i naprawdę jak chodzi o tani hosting, to jest garstka firm, które dają na tym polu radę.

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

2 komentarzy na temat “Nie ignoruj hostingu”

 1. Avatar

  Szybkość serwerów to jedno, ale bezpieczeństwo danych ma jednak zdecydowanie wyższy priorytet. I to właśnie rzutuje najwięcej na koszty pakietów, choć jakby nie patrząc można znaleźć i usługodawców oferujących konta o pojemności 1GB konta za 300zł netto 🙂
  Artykuł bardzo ciekawy, porusza kwestie które są marginalizowane. Jednak temat o dostawcach usług hostingowych jest tak szeroki, że nie sposób pokryć go w jednym artykule.
  Proponujemy rozwinąć go jako drugą część zwracając uwagę nie tylko na aspekty cenowe, lecz to co za określoną kwotę można otrzymać. To jak sprawna jest pomoc techniczna jest naszym zdaniem bardziej istosprawą najważnie

  Jak widać i mały może mieć problemy i duży, nie ma niczego pewnego. Jednak gdy firma prowadzona jest z głową jest w stanie zapewnić swoim Klientom jakość i satysfakcję, a przeciez o to chodzi. Jakość zawsze jest związana z wyższymi kosztami i nie ma się co tu czarować, dotyczy to każdej gałęzi gospodarki i nie omija także firm hostingowych.

  1. JZS

   Masz rację, temat hostingu jest bardzo szeroki. Nie da się go w żaden sposób objąć jednym krótkim tekstem, ba nawet nie da się jednym artykułem sensownie przedstawić jednego wąskiego aspektu tego typu usług. Prawda jest jednak taka, że ludzie najczęściej nie zdają sobie z tego sprawy i wówczas cena jest w zasadzie jedynym elementem mającym wpływ na ich decyzje o wyborze usługodawcy. Później często jest płacz (widziałem takie sytuacje niejednokrotnie), ale w końcu człowiek uczy się na błędach, czesto niestety na swoich, a nie cudzych. Oczywiście każdy dostawca ma wpadki mniejsze i większe, nie dotyka to najczęściej wszystkich jego Klientów bo np. problem dotyczy tylko jakiegoś wycinka, więc jeden Klient się denerwuje inny nie ma nawet pojęcia że w ogóle operator ma jakiś problem. Oj temat morze. Tak samo jak temat cen. Weźmy OVH i ich strategię cen na serwery dedykowane. Sprzelili sobie w kolano oferując coraz niższe ceny wręcz absurdalnie niskie. Efekt był taki że na około 5 miesięcy wstrzymali sprzedaż dedyków, a teraz jak wprowadzili je ponownie do sprzedaży to najtańsza maszyna jest już nieporównywalnie droższa od tego co było jeszcze niedawno na ich stronie plus doszły opłaty aktywacyjne na poziomie bodajże 399 zł netto. Jak widać polityka niskich cen jednak nie wyszła na zdrowie Klientom i samej firmie i to jakby nie było firmie będącej jednym z największych graczy w Europie. To także temat morze 🙂

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, bloga, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić pierwszy, ważny krok na drodze do własnej strony internetowej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ prezent!

KURS wordpress!