newtldblog
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Nowe domeny TLD pojawiają się w Polsce

Ostatnia aktualizacja

#ZOSTANWDOMU

Szybki Kurs WordPress

Odbierz Bezpłatnie Kurs WordPress’a
Przez 4 dni, codziennie nowe lekcje wideo plus specjalny bonus!

Od 2 lat mówiło się o tym, że pojawią się nowe rozszerzenia dla domen najwyższego poziomu (TLD). Czekaliśmy, czekaliśmy no i się doczekaliśmy. Od lutego 2014 roku udostępniane są rejestratorom nowe domeny i choć na obecną chwilę ich ilość jest stosunkowo skromna bo około 30 sztuk, to docelowo ta liczba wzrośnie do blisko 650, a to już znacząca ilość.

Generalnie przyzwyczailiśmy się do dwóch rodzajów domen. Do naszej rodzimej .pl i do globalnej .com. Pozostałe są raczej traktowane po macoszemu na zasadzie “Skoro nie ma nazwy na której mi zależy w domenie .pl lub .com to zarejestruję w .eu albo .com.pl lub innej…“. Problem w tym, że pula wolnych nazw jest dziś już bardzo mocno ograniczona i niejednokrotnie rwiemy sobie włosy z głowy gdy mamy fajny pomysł, ale okazuje sie, że fajny adres który mógłby być doskonałym dopełnieniem już ktoś inny wcześniej zarejestrował. Co gorsza często właściciel nie publikuje pod tym adresem nic wartościowego, ale jedynie reklamy z sieci takich jak Google AdWords. Można oczywiście pokusić się o kontakt z włascicielem i próbę odkupienia domeny, ale jeśli to ciekawy adres, kwota jaką usłuszymy prawdopodobnie zmrozi nam krew w żyłach.

Szansą na pokonanie tego typu problemów mogą być właśnie wprowadzane nowe domeny TLD. Każda z nich zwłaszcza na starcie, będzie wciąż jeszcze pojemna jak chodzi o ilość wolnych nazw, a jeśli to pomnożymy przez ponad 600 sztuk to otrzymujemy całkiem pokaźny zestaw.

Oczywiście nie wszystkie rozszerzenia będą nas interesowały zwłaszcza, że są to rozszerzenia bardzo specyficzne, najczęściej celujące w konkretną branżę lub obszar zainteresowań. O ile domena .com pierwotnie miała identyfikować strony komercyjne o tyle z czasem zaczęła być wykorzystywana na potrzeby praktycznie każdego rodzaju witryn i jak się okazało całkiem fajnie na tym polu się zaadoptowała. W przypadku nowych rozszerzeń nie będzie to już jednak takie łatwe, bo wyobraźmy sobie stronę pobliskiej Parafii w domenie .sexy, albo stronę domu opieki nad osobami starszymi w domenie .baby. To byłoby raczej groteskowe choć oczywiście sporo zależy od poczucia humoru właściciela strony.

Będzie można przy pomocy nowych domen kategoryzować wiele obszarów działalności człowieka, np: domena .art jest bardzo pojemna jak chodzi o strony zajmujące się szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Ma swój polski odpowiednik w postaci domeny art.pl ale jeśli miałbym w tej chwili wybierać, to poczekałbym na .art. Inne domeny, to np. domena dla firm i pasjonatów motoryzacji .auto, .moto czy .motorcycles. Dla firm zajmujących się produkcją, dystrybucją czy emisją filmów, a także dla pasjonatów tego rodzaju sztuki domena .film będzie rewelacyjna. Dla kogoś kto prowadzi bar domena po prostu .bar. Dla kogoś kto prowadzi forum dyskusyjne domena .forum itd, itp…

Tak jak wspomniałem na początku. W obecnej chwili nie ma specjalnie dużego wyboru, bo domeny dopiero zaczynają się powoli pojawiać, ale już teraz możemy zarejestrować swój adres w takich domenach jak: .guru (fajna pojemna domena), .today (także pojemna), .land (pojemna), .gallery, .photography, .technology, .kitchen, .bike, .sexy, .directory i około 20 innych.

No i teraz pytanie czy warto. Hmmm powiem szczerze, że sam się zastanawiam i mam jeszcze dość mieszane uczucia. Z jednej strony nowe nazwy bardzo kuszą z drugiej strony nie do końca wiem jak się przyjmą zwłaszcza w kraju nad Wisłą bo za Oceanem to bez wątpienia będą zyskiwały na popularności. W chwili gdy piszę ten artykuł nie zarejestrowałem jeszcze żadnej domeny z puli nowych TLD aczkolwiek mam ochotę na jedną w domenie .guru. Poczekam jednak chyba aż pojawią się rozszerzenia, które lepiej oddają moje zainteresowania i ewentualnie tematykę jaką chciałbym poruszać np.: .web czy .website. Pożyjemy zobaczymy.

Na jedno jeszcze zwrócę uwagę odnośnie wolnych nazw. Dziś wartość dobrych domen jest doskonale znana, co oznacza, że gdy nowe domeny pojawiają się na rynku zaraz rzucają się na nie różnej maści handlarze, którzy często rejestrują co popadnie w nadziei że uda im się trafić w “domenę życia”, za którą ktoś kiedyś zechce zapłacić krocie. Dlatego pomimo, że nowe domeny będą miały spora pulę wolnych nazw, to pula ta bardzo szybko będzie topnieć, niestety. Warto więc zastanowić się dokładnie czy przypadkiem dany adres nie będzie nam potrzeby bo może warto go zarejestrować zanim ktoś inny zrobi to przed nami.

Dopisek 12.2018: Ostatecznie domeny tego typu nie specjalnie przyjęły się w Polsce. Wciąż królują klasyczne rozszerzenia takie jak .pl, .com, .eu.

PODAJ DALEJ!

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci zbudować i prowadzić stronę, sklep, co zechcesz. Dołącz do Kursu WordPress 2020 dla początkujących!

Zapraszam Cię także do grona Subskrybentów JZS! Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, sklepem, blogiem i wiele więcej. Pierwszy dowiesz się o webinarach oraz będziesz mógł korzystać ze specjalnych ofert tylko dla Subskrybentów!

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

1 komentarz na temat “Nowe domeny TLD pojawiają się w Polsce”

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ostanio opublikowane

Przewiń do góry

ZACZEKAJ!

oDBIERZ KURS

WordPress Pierwsze Kroki Całkowicie Bezpłatnie!

Prezent antykryzysowy dla Ciebie

Udostępnij na
Skopiuj link