Rozwijasz biznes i potrzebujesz strony internetowej? A może chcesz realizować pasje, o której marzysz od lat, lecz przeraża Cię wizja zakupu domeny oraz instalacji WordPressa? Mamy dobrą wiadomość – nie musisz doskonale znać kodu HTML i niuansów technicznych, aby założyć stronę www. Poradzimy w kilku krokach, od czego zacząć.

1. Wybierz adres internetowy, domenę oraz hosting

Zastanów się, jaki adres internetowy ma mieć Twoja strona. Chcesz, aby było to imię i nazwisko? Nic prostszego! A może nazwa Twojej firmy? Lub jakiekolwiek słowa oddające to, czym będziesz się zajmować. Następnie zdecyduj się na domenę, czyli, bardziej obrazowo pisząc, „końcówkę” adresu URL, np. .pl, .com, .com.pl, .net czy .org. Następnie sprawdź, czy wybrany przez Ciebie adres jest wolny. Zrobisz to na stronie hostingodawcy albo przy pomocy jednej z wyszukiwarek wolnych domen. Może okazać się, że adres jankowalski.pl będzie zajęty, ale już jankowalski.com dostępny.

A kim jest hostingodawca? To firma, która użycza Ci miejsca na swoim serwerze. Bez tego strona internetowa nie będzie działać. Wybór hostingów w Polsce jest bardzo duży, znajdziesz wiele rankingów, które je porównują. Gdy masz to gotowe, wykup domenę i opłać hosting. A za rok… pamiętaj, aby obie usługi odnowić.

2. Instalacja WordPressa

Stronę internetową można stworzyć od zera, ale my zakładamy, że dla Ciebie kod HTML jest tak samo obcy, jak dla nas język chiński. Możesz natomiast skorzystać z gotowych „silników”, czyli CMS-ów. To systemy zarządzania treścią, które umożliwią Ci budowę strony bez znajomości języków programowania.

Najpopularniejszym w Polsce CMS-em jest WordPress i to jego instalację zalecamy. Przeraża Cię ten krok? To naprawdę nie jest trudne! Większość hostingodawców umożliwia przeprowadzenia całego procesu przy pomocy prostego instalatora. Ty musisz jedynie wpisać kilka danych oraz kliknąć gdzie trzeba – na stronie usługodawcy znajdziesz jasne instrukcje.

I tak, właśnie to ten moment, w którym Twoja strona jest „prawie” gotowa. Nie jesteś przekonany? Mamy jeszcze jedno rozwiązanie. Tworzeniem serwisów zajmują się też agencje SEO, przy okazji optymalizując stronę pod wyszukiwarki – Ty zlecasz tę usługę, a potem już tylko czekasz na efekty. Bez żadnych technicznych szczegółów, które spędzałyby Ci w nocy sen z powiek.

3. Budowa strony internetowej

Masz jeszcze siły, aby walczyć samodzielnie? W takim razie szybko przejdź do kolejnego kroku, czyli budowy strony internetowej. To nic innego jak dopasowywanie jej wyglądu, struktury, nawigacji do własnych potrzeb. I właśnie do tego potrzebny jest Ci WordPress, ponieważ udostępnia gotowe szablony, ustawienia, które umożliwią Ci wykonanie tego wszystkiego bez znajomości kodu HTML. Oprócz tego będziesz musiał przeklikać się przez różne ustawienia WordPressa, np. dotyczące wyglądu menu czy ułożenia widgetów (boxów na stronie).

Na początku musisz wybrać templatkę, czyli szablon graficzny strony. WordPress udostępnia kilka darmowych, gotowych templatek, jeśli jednak Ci się nie podobają, w internecie znajdziesz bazy płatnych szablonów. Określają one m.in. rozmieszczenie elementów na stronie, kolorystykę, czcionki. Oczywiście, możesz je dopasowywać do swoich potrzeb, ale to już nieco trudniejsze zadanie, na początku nie musisz się tym przejmować.

4. Instalacja wtyczek do WordPressa

Mamy dla Ciebie „magiczną sztuczkę”. Bardziej zaawansowane prace wykonasz przy pomocy wtyczek do WordPressa. To dzięki nim zadbasz o SEO, przyśpieszysz ładowanie strony, wstawisz ikonki do mediów społecznościowych czy… zmieniasz anglojęzyczne przyciski w gotowych szablonach na polskie, bez konieczności zaglądania do kodu templatki. Brzmi zbyt idealnie? A jednak jest prawdziwe! Tylko uważaj, nie zachłyśnij się tą możliwością, bo… zbyt wiele wtyczek spowolni stronę. I wtedy nie pomoże nawet wtyczka do jej przyśpieszania.

Ale żeby Ci nieco ułatwić sprawę, wspomnimy o kilku najpopularniejszych rozwiązaniach. Jeśli będziesz planować optymalizację strony pod SEO, skorzystaj ze wtyczek All in One Seo Pack lub Yoast SEO. SEOptimer oraz W3 Total Cache pomogą Ci przyśpieszyć Twoją stronę przy pomocy kilku kliknięć. Nawet jeśli korzystasz z płatnych templatek, to może być Ci potrzebny Elementor Page Builder, który ułatwi szybkie dodanie elementów wizualnych na stronie. Myślisz o sprzedaży własnych produktów? Ze wtyczką WooCommerce będzie to możliwe. Aby ułatwić swoim odbiorcom komentowanie wpisów, zainstaluj Disqus. I nie zapomnij o kopii zapasowej, w czym pomoże Ci BackWPUp.

5. Tworzenie treści na stronę internetową

Uff, przebrnęliśmy przez najważniejsze kwestie techniczne, dlatego czas na najprzyjemniejszą część, czyli tworzenie treści na stronę internetową. W końcu nikt nie będzie wchodził na nią dla „Lorem ipsum…”, prawda?

Jedna rada – treści warto mieć już przygotowane wcześniej – pierwsze wpisy, poradniki czy też opis oferty. Potem już tylko je przyklejasz, sukcesywnie dodając nowe. Możesz skorzystać z możliwości, jakie daje Ci edytor tekstowy WordPressa lub skorzystać z jednej ze wtyczek typu „page builder”, jak wspomniany wcześniej Elementor. Tu jedynie zasygnalizujemy, że ta druga opcja oferuje o wiele więcej możliwości, stworzenie takiego układu, który Ci odpowiada i… zapisanie go jako szablonu. Gdy planujesz zarabiać na stronie, warto od razu pomyśleć o stosowaniu fraz kluczowych, nagłówków oraz innych rozwiązań wspierających SEO.

I na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną, kluczową wskazówkę. Zanim strona będzie gotowa, ustaw meta tag „noindex”. W ten sposób dajesz informację wyszukiwarce Google, że nie chcesz, aby strona była indeksowana, czyli pojawiała się w wynikach wyszukiwania. Dlaczego warto o to zadbać?  Bo pewnie nie chciałbyś, aby użytkownikom wyświetlało się wspomniane już „Lorem ipsum”. Ale jest też druga strona medalu – serwis nie zostanie dobrze oceniony przez wyszukiwarkę, jeśli będzie w nim mało treści lub będzie ona powielona (i znowu to „Lorem ipsum…”!).

Nie martw się, nie zostawimy Cię z niczym – mamy instrukcję, jak ustawić tag „noindex”. Zaloguj się do panelu administratora na swojej stronie internetowej. Następnie znajdź z lewej strony „Ustawienia” i przejdź do sekcji „Czytanie”. Tam, na samym dole, możesz kliknąć „Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”. A gdy będziesz mieć gotowe wszystkie treści, nie zapomnij o tym, żeby wyłączyć tę opcję.

Gdy się tak o tym pisze, to wszystko brzmi bardzo skomplikowanie lub – bardzo prosto (zależy jak patrzeć). Pomiędzy wersami znajdzie się jednak jeszcze wiele innych kroków, które trzeba wykonać. Jeśli masz czas i ochotę, będziesz w stanie samodzielnie wykonać taką stronę. Lecz gdy zamiast tego wolisz się skupić na tym, na czym się znasz, zleć to specjalistom.

Udostępnij

Zobacz również

Hosting wideo

Hosting Wideo – Jaki wybrać?

Wideo to wciąż rosnący rynek i rosnący popyt na tę formę konsumpcji treści. W 2020 roku wartość rynku wideo online szacowana była na ponad 6

TTFB

Jak zredukować TTFB i co to jest?

Wciąż mówi się o szybkości stron internetowych, ale zazwyczaj koncentrujemy się na froncie, czyli na tym jak pliki statyczne są zoptymalizowane, jak szybko strona jest

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Labrika

Optymalizacja treści w oparciu o konkurencję w TOP10, monitoring pozycji,...

Now4real

Zbuduj społeczność i zwiększ zaangażowanie na swojej stronie wykorzystując Now4real.

WooFunnels ltd
WooFunnels

Kreator lejków sprzedażowych dla WooCommerce i procesów automatyzacji w jednym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *