Dziś w nocy w jednej z europejskich serwerowni OVH wybuchł pożar i to nie byle jaki. Płomienie strawiły praktycznie doszczętnie serwery znajdujące się w budynku SBG2 i część maszyn znajdujących się w budynku SBG1, który również został dotknięty przez płomienie. W SGB1 nie jest uszkodzony pokój sieciowy i 8 sal serwerowych. Niestety 4 sale są zniszczone.

To niesłychana rzadkość żeby serwerownia odnotowała pożar i to na taką skalę. W sumie chyba nawet nie pamietam takiego incydentu w przeszłości. Nie zadziałały systemy przeciwpożarowe? Nie wiadomo, to zapewne będzie ustalane w toku dochodzenia na temat przyczyny. W każdym razie strażacy, którzy przybyli błyskawicznie na miejsce nie byli w stanie opanować żywiołu. W konsekwencji tysiące serwerów i ich dane zostały zniszczone, ale na szczęście nikt nie zginął.

tweet na temat incydentu

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ jedna z naszych starych usług (cPanel) funkcjonuje dokładnie w tym samym Data Center. Jednak dane zlokalizowane są w budynku SBG3, który wedle komunikatów płynących z OVH nie uległ zniszczeniu, ale jest odcięty od świata podobnie jak SBG4 i cały obszar na którym znajdują się serwery w tej lokalizacji.

Budynki, które nie zostały uszkodzone powinny wrócić do życia w ciągu najbliższych dni. Szkody wyrządzone przez pożar są na tyle duże, że wymagają naprawy infrastruktury sieciowej, a także systemów energetycznych.

W wyniku pożaru niedostępnych jest dziesiątki tysięcy stron w tym wiele polskich usług jak chociażby SENUTO, Baselinker, Luxmed i wiele innych, w tym także niektóre instytucje finansowe.

Te strony, które dysponują własnymi kopiami są uruchamiane przez właścicieli w innych lokalizacjach żeby zminimalizować czas niedostępności. Można powiedzieć “istne piekło”, co jak myślę jest celnym określeniem tej konkretnej sytuacji.

Tak było wczoraj:

Pożar w OVH - tak wygadał budynek, który spłonął doszczętnie.

A tak wyglądała akcja ratownicza:

pozar2
Budynek OVH w trakcie gaszenia pożaru.

To doskonały przykład tego, że coś co wydaje się niemożliwe staje się faktem. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że warto mieć własne kopie bezpieczeństwa o czym niejednokrotnie piszę i mówię na swoich kursach, zerknij do artykułu: “Jak zabezpieczyć WordPressa“.

Wiele osób ignoruje ten temat zakładając, że nic nieoczekiwanego się nie wydarzy, a gdy się wydarzy, dopiero wtedy zaczynają rozumieć znaczenie tych podstawowych i prostych w przypadku WordPressa czynności.

Mam nadzieję, że Twoje strony nie znajdowały się w SBG2, ponieważ OVH wprost daje znak, że z tego budynku nic nie ocalało i można zapomnieć o odtworzeniu danych.

Rób co pewien czas kopie, żeby nie podzielić losu tych, którzy tego nie robili, a mieli to nieszczęście, że ich skarb znajdował się w budynku, który doszczętnie spłonął. Czy uda się z niego coś ocalić? Śledząc komunikaty jakie płyną ze strony OVH i spoglądając na stan budynku na powyższym obrazie, może być z tym poważny problem.

Udostępnij

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Zobacz również

Word Camp Europe i Gutenberg

WordCamp Europe 2021 i Gutenberg

Matt Mullenweg i Matías Ventura dołączyli do WordCamp Europe, aby porozmawiać o tym, co dzieje się z projektem Gutenberg. “Dla mnie rok 2020 był rokiem,

ADYOUNEED LTD

ADYOUNEED

Tworzenie, zarządzanie i optymalizacja reklamami Google, Facebook, TikTok czy LinkedIn może być wygodne i skuteczne.

Now4real

Zbuduj społeczność i zwiększ zaangażowanie na swojej stronie wykorzystując Now4real.

Polecane Oferty LifeTime!

ADYOUNEED LTD
ADYOUNEED

Tworzenie, zarządzanie i optymalizacja reklamami Google, Facebook, TikTok czy LinkedIn...

Labrika

Optymalizacja treści w oparciu o konkurencję w TOP10, monitoring pozycji,...

Scalify LTD
Scalify

Twórz reklamy, publikuj je i zwiększaj konwersje kampanii na Facebooku,...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *