Rozbudowana strona internetowa oparta o dedykowane rozwiązania

Strona internetowa w 100% dostosowana do Twoich potrzeb.

W zależności od tego w jakiej branży się obracasz, jak prężnie rozwija się Twoja firma i jakie masz plany na przyszłość, Twoja strona będzie mniej lub bardziej skomplikowana. To ona ma realizować Twoje cele biznesowe lub skutecznie je wspierać, a nie tylko być bezużyteczną wizytówką z danymi teleadresowymi. W dużej mierze niewielkie lub średnie projekty spokojnie obsłużysz takimi rozwiązaniami jak WordPress, Neos itp. Może się jednak zdarzyć, że systemy klasy Open Source nie będą po prostu miały takiego rozwiązania jakiego dokładnie Ty i Twój biznes potrzebujecie. Możesz mieć wewnętrzne procedury, które trzeba uwzględnić tworząc projekt strony internetowej. I tu zdarza się, że bezpłatne rozwiązania nie umożliwiają ich sprawnego wdrożenia. Być może chcesz stworzyć innowacyjny projekt oparty o własną koncepcję, który z założenia ma być niepowtarzalny rynkowo. Mógłbym tak wymieniać i wymieniać, ale nie o to chodzi.

Warto mieć świadomość, że wykorzystywanie rozwiązań Open Source niesie ze sobą pewne ograniczenia. Oczywiście zrobimy na tym wiele, ale jeśli nasz pomysł odbiega od standardowych możliwości danego rozwiązania musimy inwestować wcale nie małe pieniądze w ich dostosowanie. Podam Ci przykład.

Załóżmy, że chcesz uruchomić sklep internetowy, który ma być dość unikalny nie tylko w kontekście asortymentu, ale także funkcjonalności. Ktoś Ci sugeruje postawić go na PrestaShop. Wiesz, że za licencję nie zapłacisz, że będziesz miał dostęp do aktualizacji itd… Jednak Twoje założenia co do sklepu i procesów jakie ma obsługiwać okazują się na tyle specyficzne, że nie ma szans aby osiągnąć cel przy użyciu natywnych możliwości systemu w połączeniu nawet z zakupem gotowych rozszerzeń dostępnych w repozytorium Presty. Stajesz więc przed zadaniem znalezienia kogoś kto na tyle perfekcyjnie zna Prestę, ze jest w stanie wdrożyć dla Ciebie określone funkcjonalności. Znajdujesz taką firmę. Pytasz o cenę i okazuje się, że Twój sklep będzie Cię kosztował 50 000 zł. Przy założeniu, że taki budżet możesz przeznaczyć na realizację ostatecznie się decydujesz, może trochę przy okazji się potargujesz i zbijesz cenę do 45 000 zł. Firma podchodzi do zadania profesjonalnie (jak na budżet przystało) dostajesz makiety funkcjonalne, później dobry projekt graficzny, porządny UX, moduły dopieszczone pod Twoje wymagania, zewnętrznych testerów itd…

Odpalasz sklep, ale co się okazuje. To nadal jest Presta ze wszystkimi swoimi mankamentami – wiem coś o tym. Przy aktualizacjach pojawiają się problemy z kompatybilnością modułów czy nawet szablonu graficznego z głównym silnikiem sklepu i inne niespodzianki. Okazuje się, że jeśli chcesz zrobić upgrade sklepu musisz to zlecać wykonawcy sklepu aby w razie potrzeby mógł dokonać odpowiednich zmian w modułach. Myślisz, że to będzie za darmo? Oczywiście, że nie. To konkretna praca do wykonania i nie wpisuje się w żadną gwarancję, bo moduły były pisane pod określona wersję Presty i wykonawca nie ma praktycznie żadnego wpływu na to w jakim kierunku developerzy będą Prestę rozwijali, co zmienią, co dodadzą, co z niej usuną. Ten sam model dotyczy praktycznie każdego rozwiązania OpenSource, dlatego stosunkowo rzadko są one wykorzystywane przez duże, bardziej złożone, specyficzne projekty.

Co w takim razie robić?

Alternatywą jest skorzystanie z usług firm zajmujących się tworzeniem stron internetowych opartych o autorskie oprogramowanie z możliwością dowolnej rozbudowy.

Powiesz, o nie będę od nich całkowicie uzależniony, ale spójrz na nasz przykład z Prestą, czy w takiej sytuacji będziesz niezależny? Czy znajdziesz potem domorosłego webmastera, który ma małe doświadczenie z Prestą i będzie w stanie rozwijać i modyfikować moduły napisane przez profesjonalistów? Nikłe szanse. Tak czy siak będziesz uzależniony od określonych developerów z tą tylko różnicą, że developerzy rozwiązań OpenSource nie maja wpływu na kierunek rozwoju bazowego oprogramowania, a firma mająca swoje własne autorskie narzędzia ma na to 100% wpływu. Przy ważnych projektach biznesowych to czynnik, którego nie da się zignorować.

Dlatego realizację większych projektów warto oprzeć na dedykowanych systemach CMS. Autorskie oprogramowania oferują całkowitą dowolność, dają możliwość wprowadzenia praktycznie dowolnego rozwiązania i dowolną integrację z systemami zewnętrznymi. Brak ograniczeń jest kluczowym elementem wpływającym na decyzję o wyborze sposobu realizacji zamierzonego celu biznesowego.
Podjęcie decyzji pomiędzy wyborem spośród powyższych rozwiązań często rozstrzygają kwestie finansowe. Relatywnie niskie koszty wdrożenia oraz łatwość dostosowania do mniej zaawansowanych projektów dla osoby rozpoczynającej pracę w rozwiązaniach cyfrowych, to główne aspekty podjęcia decyzji. Jeżeli jednak stawiamy na przyszły rozwój naszego biznesu musimy zdać sobie sprawę, że w parze z tym idzie prężny rozwój projektu.

Dedykowane rozwiązania, jak już wspomniałem wcześniej, gwarantują stabilne filary dla projektów nastawionych na rozwój – możemy korzystać z ich zasobów bez żadnych ograniczeń. Firma oferująca swoje oprogramowanie, jest w stanie stworzyć system ściśle spełniający Twoje warunki, poza tym w każdej chwili udostępnia możliwość dowolnej jego rozbudowy oferując gotowe moduły lub tworząc dedykowane rozwiązania odpowiadające aktualnym potrzebom.

Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć jest łatwość obsługi. Autorskie systemy CMS, pod kątem funkcjonalności są niezawodne. Są to zazwyczaj proste i intuicyjne interfejsy z obsługą których poradzi sobie każdy. Tworząc większe projekty zazwyczaj takie firmy starają się zbudować optymalne i przyjazne środowisko pracy dla wszystkich jej użytkowników.

Chcąc rozszerzyć swoją ofertę i otworzyć się na realizację bardziej rozbudowanych serwisów postanowiłem przetestować kilka rozwiązań oferujących na polskim rynku autorskie systemy CMS. Nie będę ich tu wymieniał, żeby nie robić reklamy, ale o jednym który moim zdaniem wypadł najciekawiej wspomnę. Mam tu na myśli CMS o nazwie „Imperial” rozwijany od wielu lat przez rzeszowskiego producenta oprogramowania firmę Agendo. System faktycznie intuicyjny i bardzo elastyczny, a firma rozwijając go latami ma wiele gotowych rozszerzeń, które może zaimplementować, a w razie potrzeby odpowiednio dostosować pod konkretny model funkcjonowania witryny. Podoba mi się także podejście do Klienta, no ale tu raczej trudno się dziwić bo w grę wchodzą większe budżety niż kilkaset czy nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Strona internetowa powstaje w kilku etapach i na kilku płaszczyznach.

Co ciekawe system o którym wspomniałem poza funkcjami CMS można rozwijać później o kolejne szczeble rozwoju firmy między innymi takie jak, CRM, fakturowanie, obieg dokumentów czy sprzedaż internetową.

Początkowy etap to wykonanie gruntownej analizy potrzeb i oczekiwań Klienta. Bez dwóch zdań jest to element niezwykle istotny, ponieważ to właśnie on determinuje dalsze działania i narzuca reguły gry. W przypadku niskobudżetowych realizacji praktycznie jest to element marginalizowany. Pada pytanie co Klient chce mieć i to się robi. Nie ma żadnej dogłębnej analizy potrzeb i procesów biznesowych. W przypadku konkretnych projektów z przyzwoitym budżetem jest to element konieczny i powinien być przeprowadzony z należytą starannością.

W kolejnym etapie w oparciu o powyższe doświadczenie tworzona jest makieta serwisu, o której wcześniej wspomniałem. To także niezwykle ważny element bo pozwala już na starcie zweryfikować czy dane założenie będzie efektywne czy nie. To pierwszy etap optymalizacji, która dalej trwać będzie praktycznie w nieskończoność. Ten etap pozwala wychwycić grube błędy i wprowadzić podstawy optymalizacji UX. Realizacje niskobudżetowe również nie mają tego składnika, a więc już na początku startują z nieco gorszej pozycji niż konkurencja, która była w stanie zainwestować w takie procesy.

Dopiero w kolejnym etapie na podstawie makiety powstaje projekt graficzny strony czy sklepu. Projektanci dzięki wcześniejszym dwóm krokom mają ułatwione zadanie ponieważ doskonale już znają podstawowe założenia, cele i mają przed sobą makiety. Ich zadaniem jest teraz owe makiety ubrać wizualnie tak aby były możliwie atrakcyjne. Nie ma tu miotania się i zastanawiania nad tym czy dać może taki element czy nie, umieścić go po lewej czy po prawej. Jest konkret co przyśpiesza pracę a jej efekty są zdecydowanie lepsze.

Kolejny etap to wdrożenie oprogramowania wraz z zaprojektowanymi procesami oraz funkcjonalnościami, których Klient potrzebuje w swoim biznesie. Dopiero w tym momencie siadają programiści aby tchnąć życie w przygotowany projekt graficzny.

Końcowym etapem pracy przy projekcie jest weryfikacja powstałego produktu, sprawdzenie pod względem możliwych błędów i odbiór gotowego systemu. Dzięki temu można wyłapać niedociągnięcia i je wyeliminować zanim strona stanie się publicznie dostępna.

Gdy strona jest już gotowa wykonawca oferuje Ci szkolenie z obsługi serwisu. Jak każdego oprogramowania trzeba się nauczyć aby móc efektywnie nim zarządzać. Znajomość możliwości jest bardzo ważna, a szkolenia mają za zadanie przekazać odpowiednią wiedzę w tym zakresie.

Jest także gwarancja i profesjonalne wsparcie działu technicznego. Co również zwłaszcza na starcie jest niezwykle pomocne.

Dedykowane systemy CMS dzięki swoim możliwościom niosą ze sobą wiele zalet:

  1. Budowa modułowa – idealne dopasowanie aplikacji do indywidualnych potrzeb Klienta co ułatwia również tworzenie modułów dedykowanych.
  2. Łatwa i wygoda administracja strukturą strony
  3. Efektywne pozycjonowanie – CMS sprzyjają pozycjonowaniu platformy.
  4. Rozbudowana baza funkcjonalności – Stale rozwijana z możliwością zaimplementowania jej w dowolnych, późniejszych fazach projektu.
  5. Dowolna rozbudowa serwisu w dowolnym czasie.
  6. Oszczędność kosztów – w prace zarządzania mogą być zaangażowane osoby nie posiadające umiejętności programistycznych.
  7. Bezproblemowa integracja z zewnętrznymi systemami – znaczne ułatwienie na różnych płaszczyznach współpracy.

O responsywności nawet nie będę się rozpisywał, bo dziś żadna szanująca się agencja nie wypuści spod swoich skrzydeł strony, która nie będzie potrafiła się dostosowywać do urządzeń mobilnych. Nie widzę nawet takiej możliwości aby wykonać stronę internetową dla Klienta bez jej dostosowania do różnych urządzeń mobilnych.

Kolejnym aspektem mocno przemawiającym za tym aby większe projekty biznesowe opierać o autorskie rozwiązania CMS to bezpieczeństwo. Systemy OpenSource owszem nic nie kosztują, przez co cieszą się olbrzymią popularnością. Owa popularność prowadzi do tego, że dla wszelkiej maści włamywaczy stają się one łakomym kąskiem, ponieważ hacker ma ułatwione zadanie. Ma dostęp do kodu źródłowego. Wystarczy że przebije się na jedną stronę wykorzystując znalezioną w niej lukę i tym samym ma od razu dostęp do tysięcy innych stron działających na tej samej wersji systemu. Czy to nie jest dla włamywacza rozwiązanie bardziej ekonomiczne? Zdecydowanie tak. W przypadku rozwiązań dedykowanych zainteresowanie włamywaczy jest znikome bo wiedzą, że rozgryzienie tematu zajmie im o wiele więcej czasu (w przeciwieństwie do rozwiązań OpenSource nie maja dostępu do kodu źródłowego), a nawet jak im to się uda, to wykorzystają lukę na niewielkiej grupie stron. Będzie to dla nich zdecydowanie mniej opłacalne. Owszem jeśli to będzie bank, to co innego, ale jeśli będzie to strona firmy X wówczas są niewielkie szanse na zainteresowanie się nią.

Podsumowując autorskie systemy CMS to przede wszystkim wyższy poziom bezpieczeństwa – zamknięty kod źródłowy uniemożliwia osobom z zewnątrz modyfikacje. Pozwala na dowolną modyfikację dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Zawsze możemy liczyć na wsparcie techniczne.

Jeżeli jesteś zainteresowany budową rozbudowanej nowej strony internetowej bądź bardziej zaawansowanych systemów śmiało polecam Ci kontakt z firmą rozwijającą system CMS Imperial. Firma nazywa się Agendo Sp. z o.o. a jej stronę znajdziesz pod adresem https://www.agendo.pl/.

Kilka zrzutów z ich systemu.

Dzwoniąc czy pisząc do nich możesz się powołać na Jak Zrobić Stronę a nie wykluczone, że dostaniesz dzięki temu jakiś bonus lub rabat choć tego nie mogę zagwarantować. Na tyle ich rozwiązanie mi się spodobało, że postanowiłem o tym napisać. To dla nich reklama więc zasugerowałem, że miło by było gdyby kontaktujących się czytelników bloga mogli potraktować troszeczkę inaczej 😊

Udostępnij

Zobacz również

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

Stackable lifetime
Stackable

Zestaw świetnych bloków dla Gutenberga plus biblioteka gotowych szablonów.

Gravitec
Gravitec

Wykorzystaj powiadomienia WebPush, aby zwiększyć ruch i sprzedaż

Pabbly Connect LifeTime
Pabbly Connect

Narzędzie do automatyzacji procesów biznesu online i integracji strony z...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *