Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Jak przyśpieszyć i zoptymalizować stronę na WordPress’ie

Ostatnia aktualizacja:

Gdy już założysz stronę internetową zapewne zechcesz aby działała ona możliwie najszybciej. Prawda jest taka, że WordPress nie należy do najlżejszych systemów i niestety potrafi konsumować sporo zasobów obliczeniowych serwera takich jak pamięć operacyjna czy procesor. Pomimo tego, że jest to najpopularniejszy CMS na świecie nie ma on specjalnie wydajnej architektury jaką mogą się pochwalić chociażby skrypty zbudowane na nowoczenych frameworkach PHP, np. na Yii czy Laravel. Zwłaszcza ten drugi, stosunkowo młody framework bardzo szybko podbija serca programistów PHP.

Na szczęście stosunkowo ociężałego WordPress’a można zoptymalizować na tyle aby był w stanie działać sprawnie nawet na witrynach o dużym ruchu.

Nie instaluj byle czego

To jedna z częstych przyczyn “zamulenia” WordPress’a i generowania przez niego znacznych obciążeń na serwerze. Niedoświadczeni administratorzy witryn mając do dyspozycji przepastne repozytoria jakimi dysponuje WordPress w zakresie wtyczek czy motywów, często rzucają się na nie bez opamiętania. Instalują dosłownie co popadnie i co gorsza niekiedy po sprawdzeniu działania danej wtyczki, gdy okaże się, że nie przypadła jednak do gustu, zapominają jej odinstalować. O zgrozoooo. W efekcie strona staje się zlepkiem wielu najróżniejszej jakości dodatków mniej lub bardziej przydatnych (zazwyczaj zbędnych gadżetów). Wszystko to WordPress musi przetwarzać w procesie pracy strony. Innymi słowy im więcej wtyczek instalujemy tym WordPress ma więcej pracy i zużywa więcej zasobów obliczeniowych serwera. Jeśli do tego instalowane wtyczki napisane sa przez koderów niezbyt wysokich lotów, co niestety nie jest wcale rzadkie, to jest to kolejny element, który może zmniejszyć wydajność strony (pomijam tu aspekt bezpieczeństwa).

Przestrzegaj więc zasady aby nie instalować wszystkiego jak popadnie. Staraj się dobierać rozszerzenia, które faktycznie wniosą do Twojej witryny istotną funkcjonalność i do tego są to wtyczki o dobrej renomie, często aktualizowane i rozwijane. To samo dotyczy motywów graficznych, bo te również w przypadku WordPress’a mogą znacząco wpłynąć na wydajność całej witryny.

 Wykorzystaj mechanizmy cache

Wielu administratorów stron i to nie tylko na WordPressi’e, całkowicie zapomina o tym jakże istotnym w odniesieniu do wydajności strony czynniku.

O co chodzi w cachowaniu? Gdy wysyłamy za pośrednictwem przeglądarki WWW zapytanie do serwera, np. prosząc go w ten sposób o wyświetlenie strony X, to serwer WWW zanim prześle do naszej przegladarki dane musi wykonać olbrzymią pracę. Kompiluje kod PHP, wykonuje masę skomplikowanych operacji i obliczeń, zapytań do bazy danych i dopiero po tych czynnościach ich wynik jest przekazywany do nas. Gdy korzystamy z mechanizmów cache możemy w znaczny sposób zmniejszyć ilość tej pracy po stronie serwera ponieważ raz wykonana operacja np. pobranie danych z bazy danych jest przez określony czas przechowywana w pamięci cache. Gdy w tym czasie serwer otrzyma identyczne zapytanie nie będzie ponawiał wszystkich operacji tylko zwróci wynik z pamięci. Na tym własnie w dużym uproszczeniu polegają korzyści jakie z mechanizmów czerpie nasza strona i pośrednio jej użytkownicy.

WordPress w standardzie niestety nie oferuje tego typu mechanizmów dlatego koniecznym jest skorzystanie z wtyczek, które w tym pomogą. Używałem kilku różnych skupiając się jednak ostatecznie na dwóch najpopularniejszych. Mam tu na myśli WP Super Cache oraz W3 Total Cache. Z którego rozwiązania skorzystasz nie ma większego znaczenia, to raczej kwestia preferencji, choć akurat jak chodzi o moje doświadczenie to W3 Total Cache wypada lepiej. Testy jakie przeprowadziłem czy to w oparciu o tego bloga czy w oparciu o inne strony jakie budowałem na WordPress’ie wykazywały, że strony działające na W3 Total Cache działały szybciej i generowały mniejsze obciążenia. Nie oznacza to jednak, że w Twoim przypadku będzie tak samo.

To jak wspomniałem najpopularniejsze wtyczki cache, ale koniecznie sprawdź także dwie kolejne, które osobiście wykorzystuję najczęściej. LiteSpeed Cache oraz WP Fastest Cache. Te dwie są dla mnie bezkonkurencyjne i zawsze osiągam dzięki nim najlepsze wyniki.

Dodatkowe mechanizmy cachujące

Niektórzy dostawcy usług hostingowych po swojej stronie (po stronie serwera) dostarczają mechanizmy cachujące. W przypadku naszych usług, których opis znajdziesz na stronie “Hosting“, znajdziesz nie tylko najszybszy web serwer LiteSpeed z Redis i Memcache, ale także możliwość łatwej integracji z CloudFlare. Mechanizm ten odpowiednio wykorzystany potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na szybkość strony oraz na wydajność całego konta hostingowego.

Przechowuj pliki strony w pamięci przeglądarki WWW

To kolejny element mający wpływ na szybkość ładowania się strony w przeglądarce użytkownika oraz zmniejszający ilość zapytań kierowanych do serwera WWW. Cache po stronie przeglądarki www polega na tym, że zapamiętuje ona raz otworzoną stronę i/lub jej elementy składowe, np. pliki css, js, pliki graficzne itd… Dane te zapisuje na dysku osoby odwiedzającej Twoją stronę, dzięki czemu kolejne wywołanie tego samego elementu np. obrazka nie spowoduje przesłania zapytania do serwera, ale spowoduje jego załadowanie z pamięci podręcznej przeglądarki, a więc błyskawicznie.

Jeśli korzystasz z wtyczki W3 Total Cache, LiteSpeed Cache czy WP Fastest Cache, możesz tę opcję w prosty sposób aktywować w ustawieniach wtyczki, dzięki czemu do przeglądarki zostaną przekazane odpowiednie nagłówki z informacjami m.in. o tym jak długo dany rodzaj plików ma być przechowywany w pamięci cache przeglądarki. Jeśli nie korzystasz z tej wtyczki możesz użyć innej metody, np. umieścić w pliku .htaccess w głównym katalogu WordPress’a następujące reguły:

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 14 days"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 14 days"
ExpiresByType image/png "access plus 14 days"
ExpiresByType image/jpg "access plus 14 days"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 14 days"
ExpiresByType text/css "access plus 14 days"
ExpiresByType application/javascript "access plus 14 days"
</IfModule>

Nie będę ich w tej chwili szczegółowo analizował, napiszę tylko że w powyższym przykładzie informujemy przeglądarkę www aby zapamiętała przez określony okres czasu wymienione typy plików, np. graficzne pliki .gif, .png, .jpg… Więcej szczegółów i więcej przykładów znajdziesz w dokumentacji serwera Apache. Warto z tego mechanizmu korzystać.

Włącz kompresję gzip

Kompresja sprawia, że serwer przesyła skompresowane, czyli zdecydowanie mniejsze pliki do przeglądarki, która przeprowadza ich dekompresję. Dzięki temu przesył danych jest szybszy i przy okazji zmniejszamy zużycie transferu. W przypadku wtyczki W3 Total Cache, Litepeed Cache czy WP Fastest Cache mamy możliwość włączenia kompresji gzip dla plików tekstowych, natomiast jeśli nie korzystamy z wtyczki z taką funkcjonalnością można włączyć tę opcję na koncie hostingowym. W przypadku naszych kont musisz przejść do działu “Zaawansowane > Optymnalizacja witryny” i tam możesz zdecydować czy kompresja ma być włączona dla wszystkich typów plików czy może tylko dla wybranych.

kompresja-cpanel

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci rozwinąć skrzydła. Dołącz do najlepszego Kursu WordPress w edycji 2019 dla nie informatyków!

Zapraszam również do grona tysięcy Subskrybentów JZS. Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, Elementorem i wiele więcej.

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

UDOSTĘPNIJ TEŻ W INNYCH MIEJSCACH

Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku.

Może Cię zainteresować także

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Szymon SamuelDamianProwitalSzymon Recent comment authors

JZS używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się jak komentarze są przetwarzane.

najnowszy najstarszy oceniany
Szymon Samuel
Gość
Szymon Samuel

Ciekawe porady, dzięki 🙂

Damian
Gość
Damian

W3total Cache dla WordPressa dla mnie jest zdecydowanie lepszy niż Total Cache, ale trzeba uważać przy konfiguracji. Wtyczka udostepnia środowisko testowe przed włączeniem na stałe danej modyfikacji co całkowicie zabezpiecza zmiany.

Prowital
Gość
Prowital

Polecam wtyczkę Plugin Organizer – pozwala decydować, które wtyczki mają działać, a które zaś można na podstronie wyłączyć co daje nam w efekcie nie wgrywanie zbędnych plików .css .jscript. Niejedna wtyczka jak zauważyłeś potrafi spowolnić WP i zrobić z niego muła, ta wtyczka zaś pozwala nam cieszyć si e i szybkim WP i pluginami. To tak jak zjeść ciastko i mieć ciastko:)

Szymon
Gość
Szymon

Obszernie opisana kwestia cache’owania, lecz mało poświęciłeś tematyce samych wtyczek i optymalizacji samego kodu. Warto testować szybkość i wpływ wtyczek na wydajność strony. Można skorzystać z rozwiązań, które ponadto kompresują kod HTML (usuwają zbędne komentarze, spacje, etc.). Przechowywanie grafiki w pamięci przeglądarki to w 99 proc. konieczna sprawa, ale warto (z myślą o nowych użytkownikach lub często czyszczących cookies, tudzież korzystających z trybu incognito) także skompresować same obrazy. To jedna z głównych sugestii proponowanych przez PageSpeed Insights od Google, gdy audytuję strony. Rzuć okiem na tekst podlinkowany pod moim imieniem (nie będę dublował linka, aby nie zaśmiecać Ci tu już za bardzo) – myślę, że znajdziesz parę ciekawych wskazówek. A może i sam dodasz 3 grosze w komentarzu 🙂 Pozdrawiam

Ta strona używa plików cookies aby zapewnić Ci najlepszą jakość korzystania tej witryny. Zgadzając się, akceptujesz użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką.

Przewiń do góry
small_c_popup.png

Odbierz Prezent!

Nie przegap nowych poradników, którymi dzielę się z Subskrybentami JZS. W prezencie otrzymasz kupon rabatowy -20% na kursy poznajWP.pl!

Webinar: "Strona Internetowa, Sklep... - jak zacząć?"

piątek 25.10, godz. 19:00 - Wstęp wolny - Ograniczona ilość miejsc!