Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Jak przyśpieszyć i zoptymalizować stronę na WordPress’ie

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko
Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia 2018

Gdy już założysz stronę internetową zapewne zechcesz aby działała ona możliwie najszybciej. Prawda jest taka, że WordPress nie należy do najlżejszych systemów i niestety potrafi konsumować sporo zasobów obliczeniowych serwera takich jak pamięć operacyjna czy procesor. Pomimo tego, że jest to najpopularniejszy CMS na świecie nie ma on specjalnie wydajnej architektury jaką mogą się pochwalić chociażby skrypty zbudowane na nowoczenych frameworkach PHP, np. na Yii czy Laravel. Zwłaszcza ten drugi, stosunkowo młody framework bardzo szybko podbija serca programistów PHP.

Na szczęście stosunkowo ociężałego WordPress’a można zoptymalizować na tyle aby był w stanie działać sprawnie nawet na witrynach o dużym ruchu.

Nie instaluj byle czego

To jedna z częstych przyczyn “zamulenia” WordPress’a i generowania przez niego znacznych obciążeń na serwerze. Niedoświadczeni administratorzy witryn mając do dyspozycji przepastne repozytoria jakimi dysponuje WordPress w zakresie wtyczek czy motywów, często rzucają się na nie bez opamiętania. Instalują dosłownie co popadnie i co gorsza niekiedy po sprawdzeniu działania danej wtyczki, gdy okaże się, że nie przypadła jednak do gustu, zapominają jej odinstalować. O zgrozoooo. W efekcie strona staje się zlepkiem wielu najróżniejszej jakości dodatków mniej lub bardziej przydatnych (zazwyczaj zbędnych gadżetów). Wszystko to WordPress musi przetwarzać w procesie pracy strony. Innymi słowy im więcej wtyczek instalujemy tym WordPress ma więcej pracy i zużywa więcej zasobów obliczeniowych serwera. Jeśli do tego instalowane wtyczki napisane sa przez koderów niezbyt wysokich lotów, co niestety nie jest wcale rzadkie, to jest to kolejny element, który może zmniejszyć wydajność strony (pomijam tu aspekt bezpieczeństwa).

Przestrzegaj więc zasady aby nie instalować wszystkiego jak popadnie. Staraj się dobierać rozszerzenia, które faktycznie wniosą do Twojej witryny istotną funkcjonalność i do tego są to wtyczki o dobrej renomie, często aktualizowane i rozwijane. To samo dotyczy motywów graficznych, bo te również w przypadku WordPress’a mogą znacząco wpłynąć na wydajność całej witryny.

 Wykorzystaj mechanizmy cache

Wielu administratorów stron i to nie tylko na WordPressi’e, całkowicie zapomina o tym jakże istotnym w odniesieniu do wydajności strony czynniku.

O co chodzi w cachowaniu? Gdy wysyłamy za pośrednictwem przeglądarki WWW zapytanie do serwera, np. prosząc go w ten sposób o wyświetlenie strony X, to serwer WWW zanim prześle do naszej przegladarki dane musi wykonać olbrzymią pracę. Kompiluje kod PHP, wykonuje masę skomplikowanych operacji i obliczeń, zapytań do bazy danych i dopiero po tych czynnościach ich wynik jest przekazywany do nas. Gdy korzystamy z mechanizmów cache możemy w znaczny sposób zmniejszyć ilość tej pracy po stronie serwera ponieważ raz wykonana operacja np. pobranie danych z bazy danych jest przez określony czas przechowywana w pamięci cache. Gdy w tym czasie serwer otrzyma identyczne zapytanie nie będzie ponawiał wszystkich operacji tylko zwróci wynik z pamięci. Na tym własnie w dużym uproszczeniu polegają korzyści jakie z mechanizmów czerpie nasza strona i pośrednio jej użytkownicy.

WordPress w standardzie niestety nie oferuje tego typu mechanizmów dlatego koniecznym jest skorzystanie z wtyczek, które w tym pomogą. Używałem kilku różnych skupiając się jednak ostatecznie na dwóch najpopularniejszych. Mam tu na myśli WP Super Cache oraz W3 Total Cache. Z którego rozwiązania skorzystasz nie ma większego znaczenia, to raczej kwestia preferencji, choć akurat jak chodzi o moje doświadczenie to W3 Total Cache wypada lepiej. Testy jakie przeprowadziłem czy to w oparciu o tego bloga czy w oparciu o inne strony jakie budowałem na WordPress’ie wykazywały, że strony działające na W3 Total Cache działały szybciej i generowały mniejsze obciążenia. Nie oznacza to jednak, że w Twoim przypadku będzie tak samo.

To jak wspomniałem najpopularniejsze wtyczki cache, ale koniecznie sprawdź także dwie kolejne, które osobiście wykorzystuję najczęściej. LiteSpeed Cache oraz WP Fastest Cache. Te dwie są dla mnie bezkonkurencyjne i zawsze osiągam dzięki nim najlepsze wyniki.

Dodatkowe mechanizmy cachujące

Niektórzy dostawcy usług hostingowych po swojej stronie (po stronie serwera) dostarczają mechanizmy cachujące. W przypadku naszych usług, których opis znajdziesz na stronie “Hosting“, znajdziesz nie tylko najszybszy web serwer LiteSpeed z Redis i Memcache, ale także możliwość łatwej integracji z CloudFlare. Mechanizm ten odpowiednio wykorzystany potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na szybkość strony oraz na wydajność całego konta hostingowego.

Przechowuj pliki strony w pamięci przeglądarki WWW

To kolejny element mający wpływ na szybkość ładowania się strony w przeglądarce użytkownika oraz zmniejszający ilość zapytań kierowanych do serwera WWW. Cache po stronie przeglądarki www polega na tym, że zapamiętuje ona raz otworzoną stronę i/lub jej elementy składowe, np. pliki css, js, pliki graficzne itd… Dane te zapisuje na dysku osoby odwiedzającej Twoją stronę, dzięki czemu kolejne wywołanie tego samego elementu np. obrazka nie spowoduje przesłania zapytania do serwera, ale spowoduje jego załadowanie z pamięci podręcznej przeglądarki, a więc błyskawicznie.

Jeśli korzystasz z wtyczki W3 Total Cache, LiteSpeed Cache czy WP Fastest Cache, możesz tę opcję w prosty sposób aktywować w ustawieniach wtyczki, dzięki czemu do przeglądarki zostaną przekazane odpowiednie nagłówki z informacjami m.in. o tym jak długo dany rodzaj plików ma być przechowywany w pamięci cache przeglądarki. Jeśli nie korzystasz z tej wtyczki możesz użyć innej metody, np. umieścić w pliku .htaccess w głównym katalogu WordPress’a następujące reguły:

<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 14 days"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 14 days"
ExpiresByType image/png "access plus 14 days"
ExpiresByType image/jpg "access plus 14 days"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 14 days"
ExpiresByType text/css "access plus 14 days"
ExpiresByType application/javascript "access plus 14 days"
</IfModule>

Nie będę ich w tej chwili szczegółowo analizował, napiszę tylko że w powyższym przykładzie informujemy przeglądarkę www aby zapamiętała przez określony okres czasu wymienione typy plików, np. graficzne pliki .gif, .png, .jpg… Więcej szczegółów i więcej przykładów znajdziesz w dokumentacji serwera Apache. Warto z tego mechanizmu korzystać.

Włącz kompresję gzip

Kompresja sprawia, że serwer przesyła skompresowane, czyli zdecydowanie mniejsze pliki do przeglądarki, która przeprowadza ich dekompresję. Dzięki temu przesył danych jest szybszy i przy okazji zmniejszamy zużycie transferu. W przypadku wtyczki W3 Total Cache, Litepeed Cache czy WP Fastest Cache mamy możliwość włączenia kompresji gzip dla plików tekstowych, natomiast jeśli nie korzystamy z wtyczki z taką funkcjonalnością można włączyć tę opcję na koncie hostingowym. W przypadku naszych kont musisz przejść do działu “Zaawansowane > Optymnalizacja witryny” i tam możesz zdecydować czy kompresja ma być włączona dla wszystkich typów plików czy może tylko dla wybranych.

kompresja-cpanel

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

4 komentarzy na temat “Jak przyśpieszyć i zoptymalizować stronę na WordPress’ie”

  1. Avatar

    W3total Cache dla WordPressa dla mnie jest zdecydowanie lepszy niż Total Cache, ale trzeba uważać przy konfiguracji. Wtyczka udostepnia środowisko testowe przed włączeniem na stałe danej modyfikacji co całkowicie zabezpiecza zmiany.

  2. Avatar

    Polecam wtyczkę Plugin Organizer – pozwala decydować, które wtyczki mają działać, a które zaś można na podstronie wyłączyć co daje nam w efekcie nie wgrywanie zbędnych plików .css .jscript. Niejedna wtyczka jak zauważyłeś potrafi spowolnić WP i zrobić z niego muła, ta wtyczka zaś pozwala nam cieszyć si e i szybkim WP i pluginami. To tak jak zjeść ciastko i mieć ciastko:)

  3. Avatar

    Obszernie opisana kwestia cache’owania, lecz mało poświęciłeś tematyce samych wtyczek i optymalizacji samego kodu. Warto testować szybkość i wpływ wtyczek na wydajność strony. Można skorzystać z rozwiązań, które ponadto kompresują kod HTML (usuwają zbędne komentarze, spacje, etc.). Przechowywanie grafiki w pamięci przeglądarki to w 99 proc. konieczna sprawa, ale warto (z myślą o nowych użytkownikach lub często czyszczących cookies, tudzież korzystających z trybu incognito) także skompresować same obrazy. To jedna z głównych sugestii proponowanych przez PageSpeed Insights od Google, gdy audytuję strony. Rzuć okiem na tekst podlinkowany pod moim imieniem (nie będę dublował linka, aby nie zaśmiecać Ci tu już za bardzo) – myślę, że znajdziesz parę ciekawych wskazówek. A może i sam dodasz 3 grosze w komentarzu 🙂 Pozdrawiam

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, bloga, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić pierwszy, ważny krok na drodze do własnej strony internetowej.

Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ prezent!

KURS wordpress!