Dobra optymalizacja zawartości strony pod kątem pozycjonowania jest kluczowym elementem każdej kampanii SEO. Oczywiście sama optymalizacja nie gwarantuje Ci wybicia się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, ale niewątpliwie jest to czynnik ułatwiający wyszukiwarkom zrozumienie i poznanie Twojej witryny. Owszem znam wiele przykładów, gdzie już sama optymalizacja powodowała wyraźny skok w wynikach wyszukiwania, ale tak jak wspomniałem niczego takiego nie gwarantuje. Czy warto więc w takiej sytuacji zawracać sobie nią głowę? Zdecydowanie tak. 

Dziś chciałbym pokazać Ci jedną z interesujących wtyczek do wdrażania tego typu optymalizacji. Jeśli już prowadzisz swoją stronę na bazie WordPress’a, to prawdopodobnie zetknąłeś się z takimi rozszerzeniami jak Yoast SEO, All In One SEO i im podobnymi. Zwłaszcza te dwa rozszerzenia, które właśnie wymieniłem, to na obecną chwilę najpopularniejsze narzędzia wykorzystywane do optymalizacji stron pod kątem ich lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach. Nie są jednak jedynymi.

Rank Math nowy gracz na rynku wtyczek SEO

No właśnie Rank Math. Cóż to za wtyczka? Zacznijmy od tego, że jest to rozszerzenie stosunkowo młode, bo oficjalnie w repozytorium WordPress’a pojawiło się w listopadzie 2018 roku. Cieszy się jednak coraz większym zainteresowaniem pomimo, że wciąż nie jest pozbawione błędów zgłaszanych przez użytkowników chociażby na grupie Facebooka poświęconej temu rozszerzeniu.

W sieci znajdziesz już całkiem sporo opinii zarówno tych, które wychwalają dodatek pod niebiosa jak i tych, które mieszają go z błotem. Jak to zwykle bywa ciężko jest stwierdzić, które z tych opinii są napędzane sztucznie przez marketing producenta (pozytywne), przez konkurencję (negatywne), a które pochodzą od realnych użytkowników. 

Wśród negatywnych opinii zazwyczaj recenzenci koncentrują się na błędach, zarzucając producentowi wypuszczenie rozszerzenia bez jego wcześniejszego solidnego przetestowania. Wśród nich można znaleźć i takie, gdzie autorzy wskazują iż główna strona wtyczki korzysta z Yoast SEO, co faktycznie mogłoby sugerować, że coś jest na rzeczy.

Nie wykluczone, że tak było, tego nie analizowałem, jednak jeśli w tej chwili sprawdzam stronę https://rankmath.com/ to widzę, że do optymalizacji wykorzystuje własną wtyczkę, a nie wtyczkę konkurencji. Co więcej ta wtyczka jest wykorzystywana również na innej popularnej stronie producenta https://mythemeshop.com/. Warto wiedzieć, że za Rank Math stoi właśnie zespół osób rozwijających MyThemeShop.

Jednym z najbardziej irytujących argumentów przeciwko wtyczce, który znalazłem na jakiejś amerykańskiej stronie, to fakt, że jest rozwijana przez Hindusów. Hmmm, autor bez ogródek pisze, że Hindusi to zło wcielone i w związku z tym, ta wtyczka na pewno też jest do…. 

Jeśli chodzi o mnie, to akurat mam całkiem pozytywne doświadczenia z firmami z Indii. Weźmy np. BrainStorm Force firmę, która rozwija niezwykle popularny i świetnie oceniany pod wieloma względami motyw Astra czy takie wtyczki jak Ultimate Addons for Gutenberg, CartFlows itd. Nie widzę tu więc problemu.

Nie wykluczone, że solą w oku dostawców innych rozszerzeń może być to, że Rank Math jest wtyczką bezpłatną, a oferuje funkcjonalności, które w wielu przypadkach dostępne są u konkurencji tylko w płatnych wersjach wtyczek SEO. Jest więc zrozumiałe, że pojawienie się takiego produktu może znacząco obciąć dochody konkurencji. To jak 2 + 2.

W praktyce zawsze najlepiej jest samemu sprawdzić jak takie czy inne rozszerzenie zachowuje się w określonym przypadku i czy będzie dla nas odpowiednie czy może nie. Zobaczmy co na obecną chwilę oferuje nam Rank Math.

Rank Math od zaplecza

Wtyczka Rank Math jak już wspomniałem jest dostępna bezpłatnie i możemy ją zainstalować bezpośrednio z repozytorium WordPress’a. Na stronie producenta jest informacja o tym, że w planach na drugi kwartał tego roku jest jej wersja PRO (płatna), ale na razie na ten temat nie ma wielu szczegółów.

Po zainstalowaniu wtyczki musimy zalogować się korzystając z danych konta, które trzeba utworzyć na stronie producenta. To akurat nie specjalnie mi się podoba, ale OK.

Rank Math - aktywacja wtyczki

Gdy to zrobimy, zostanie uruchomiony kreator konfiguracji. Dodatkowo w tym miejscu wtyczka weryfikuje czy spełniamy jej techniczne wymagania od strony środowiska naszej witryny. Jeśli więc klikniesz w szczegóły związane z kompatybilnością zobaczysz mniej więcej tego typu obrazek:

start konfiguracji
sprawdzenie kompatybilności

Jak widzisz są tu informacje na temat wersji PHP na Twoim koncie hostingowym, wersji WordPress’a, a także informacje o wymaganych przez dodatek rozszerzeniach PHP. Dodatkowo jeśli korzystasz już na swojej stronie z wtyczek innych producentów, które Rank Math zastępuje, zobaczysz ich listę. Konfigurator sugeruje ich wyłączenie, ale nie musisz tego robić na tym etapie. Później Rank Math automatycznie te wtyczki wyłączy.

W kolejnym kroku kreator konfiguracji zaproponuje import danych z wtyczek, które wykrył, np. z YoastSEO czy wtyczki Redirection jak w naszym przykładzie. Z testów jakie przeprowadziłem wtyczka radziła sobie z importami bez większych problemów.

Rank Math - import z YoastSEO

To własnie na tym etapie, zaraz po zakończeniu importu danych Rank Math automatycznie wyłączy wtyczki, które stają się od tej chwili zbędne.

Kolejny etap konfiguracji, to określenie charakteru witryny. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności wybierz rodzaj strony i rodzaj prowadzonego biznesu. Wprowadź nazwę swojej firmy, załaduj logo i domyślną grafikę dla Facebooka.

Określenie rodzaju witryny

Następny krok to podpięcie Google Search Console. Bardzo istotny. Dzięki temu będziesz mieć dostęp do wielu użytecznych informacji bezpośrednio z poziomu panelu swojego WordPress’a.

podpięcie Google Search Console

Idąc dalej przejdziesz do 4 kroku, gdzie możesz skonfigurować podstawowe dane dotyczące generowanych map witryny. Wybierasz rodzaje zawartości i taksonomie, które chcesz indeksować w wyszukiwarce i przechodzisz dalej. W naszym przykładzie odznaczyłem dwa rodzaje treści, są to templatki Elementora i templatki generowane w ramach motywu OceanWP, z którego strona korzysta.

mapa witryny

Ostatni etap konfiguracji to m.in. wykluczenie z indeksu Google pustych kategorii i tagów. Też bardzo przydatna rzecz.

Gdy wszystko jest już gotowe, możesz dodatkowo przejść do zaawansowanej konfiguracji, gdzie można aktywować monitoring błędów 404 i mechanizm przekierowań. Można aktywować dynamiczne generowanie opisów alternatywnych dla obrazów, które ich nie mają czy określić z jakich mikro danych mają korzystać domyślnie poszczególne rodzaje treści na Twojej stronie.

Wszystkie ustawienia, które przeszliśmy w trakcie instalacji i aktywacji wtyczki możemy oczywiście swobodnie modyfikować w dowolnym momencie. Jeśli chodzi o późniejszą konfigurację, to rozszerzenie oferuje na tym polu znacznie więcej. Powiedziałbym nawet, że jest tego tak dużo, że użytkownicy, którzy nie mają doświadczenia związanego z optymalizacją SEO mogą poczuć się wręcz nieco zagubieni. To akurat w mojej ocenie minus.

W momencie gdy przebrniemy do końca podstawowej konfiguracji wtyczka w zasadzie jest gotowa do pracy. Na filmie, który dostępny jest na początku tego artykułu możesz zobaczyć w jaki sposób wygląda praca z tym dodatkiem. W kontekście optymalizacji treści proces jest bardzo zbliżony do tego co znamy z Yoast SEO, ale dodatkowo ta wtyczka oferuje nam bezpłatnie możliwość optymalizacji treści dla maksymalnie 5 fraz kluczowych (per strona/artykuł/produkt….), a także sugestie fraz kluczowych.

optymalizacja treści artykułu

Wtyczka Rank Math w przyszłości ma zaoferować nam także możliwość łatwego budowania struktury linków wewnętrznych. Ale już nawet w tej chwili wybrane artykuły możemy oznaczyć jako ważne, co w konsekwencji skutkuje sugerowaniem linkowania do nich z innych artykułów, które mogą być z nimi powiązane.

Podsumowanie

Rank Math, to wtyczka która budzi sporo emocji czy wręcz kontrowersji. Jedni zarzucają autorom kiepskiej jakości kod i błędy wynikające z niedostatecznie przeprowadzonych testów, inni zachwycają się jej wydajnością i możliwościami rezygnując lekką ręką z konkurencyjnych rozszerzeń.

Testy, które do tej pory przeprowadziłem pokazują, że wtyczka bardzo dobrze radzi sobie z zadaniem do jakiego została stworzona. Nie należę więc do grona tych osób, które stawiają sobie za cel zdyskredytowanie tego rozwiązania w oczach innych. Wtyczka z uwagi na swoje możliwości może być ciężka do ugryzienia przez osoby początkujące i choć podstawowy kreator umożliwia sprawne jej uruchomienie, to jeśli chce się w pełni wykorzystać jej potencjał trzeba poświęcić temu nieco czasu.

Czy polecam? Tak. Na obecną chwilę nie mam negatywnych doświadczeń z tym rozszerzeniem, a wręcz przeciwnie. Rank Math oferuje więcej niż inne bezpłatne wtyczki konkurencji i póki co, „odpukać”, wykonuje swoje zadanie bardzo dobrze. Z niecierpliwością czekam więc na kolejne wydania, poprawki i nowe możliwości Rank Math. Jeśli masz już jakieś doświadczenia z tą wtyczką napisz w komentarzu.

Udostępnij

Może Cię Zainteresować

Komentarzy: 4

 1. Sebastian pisze:

  Widzę że Rank Math nokautuje YoastSEO, ciekawe.

  1. Krzysztof Wojteczko pisze:

   Za wcześnie na wnioski, ale wygląda na to, że ten scenariusz jest bardzo prawdopodobny

 2. Zbyszek pisze:

  Czy Rank Math ma polską wersję językową?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *