BEZPŁATNY KURS WORDPRESS

Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

5 najlepszych rozszerzeń dla edytora Gutenberg

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko
Ostatnia aktualizacja: 6 grudnia 2019

Własnie mija rok od wydania WordPressa w wersji 5. To była iście rewolucyjna aktualizacja, a dotyczyła przede wszystkim edytora treści. Ci z Was, którzy z WP pracują już przynajmniej rok z pewnością doskonale pamiętają jak poprzedni edytor skutecznie ograniczał aranżację zawartości podstron i artykułów. Pomimo, że na początku wiele osób nie mogło się przekonać do Gutenberga, to dziś wielu z nich nie wyobraża sobie pracy bez tego narzędzia.

Gutenberg jak zresztą całe środowisko WordPress nieustannie się rozwija, a zewnętrzni developerzy tworzą coraz więcej dodatków, które wzbogacają go o kolejne możliwości. No właśnie. Warto mieć świadomość tego, że jedną z olbrzymich zalet nowego edytora jest to, że nie jesteśmy ograniczeni tylko do domyślnych bloków jakie w nim znajdziemy na dzień dobry. Bez problemu i dodatkowych kosztów możemy rozszerzać jego możliwości dosłownie kilkoma kliknięciami myszki.

Dzięki temu możemy sprawić, że blokowy edytor Gutenberg będzie bardziej przypominał narzędzie do budowy stron, w którym łatwo i szybko możemy tworzyć atrakcyjne aranżacje treści.

Poniżej 5 moim zdaniem najciekawszych na obecną chwilę dodatków do Gutenberga.

Kadence Blocks

To jedna z najpopularniejszych wtyczek dla edytora blokowego.

Kadence Blocks owszem dodaje kilka nowych bloków dla treści, ale chyba najbardziej wyjątkową funkcjonalnością są tu opcje układu, tzw. Row Layout. Za pomocą tego bloku możesz tworzyć własne konfigurowalne układy kolumn składające się z dowolnych innych bloków. Po wstawieniu możemy wybrać predefiniowaną strukturę, a także ręcznie dostosować szerokość każdej z kolumn metodą przeciągnij i upuść.

Dodatkowo wtyczka wzbogaca edytor o kilka innych bloków, jak chociażby zaawansowane przyciski, zaawansowane nagłówki, ikony, zakładki i kilka innych.

Ultimate Addons for Gutenberg, to wtyczka rozwijana przez ten sam zespół, który odpowiada za rozwój motywu Astra czy wtyczki Ultimate Addons for Elementor, o której już kiedyś pisałem.

Wtyczka oferuje zaawansowane bloki dotyczące kolumn, pomaga zarządzać tłem, odstępami i innymi parametrami na poziomie grupy. Jeśli chodzi o dodatkowe bloki treści, mamy tu mnóstwo nowych opcji. Oto lista tylko niektórych z nich:

 • Zaawansowane Nagłówki
 • Wezwania do działania (CTA)
 • Timeline
 • Cenniki
 • Opinie
 • Inne
Stackable

Kolejne bardzo interesujące rozszerzenie dla Gutenerga dostępne zarówno w wersji bezpłatnej jak również komercyjnej z większymi możliwościami. Dynamicznie rozwijane doczekało się już całkiem sporego grona sympatyków.

Na obecną chwilę oferuje 23 bloki dla Gutenberga i ponad 50 predefiniowanych układów treści. Są to m.in:

 • Licznik
 • Video Popup
 • Cennik
 • Wezwanie do działania (CTA)
 • Boks z obrazem
 • Opinie
 • i inne
Wersja płatna pozwala dodatkowo korzystać z układów premium dla istniejących bloków czy korzystać z własnej personalizacji CSS.
Atomic Block

Następna interesująca wtyczka z mocnym zapleczem w postaci wsparcia WPEngine jednego z największych dostawców hostingu dedykowanego dla WordPressa na świecie. Atomic Blocks jest więc wspierany przez dużego gracza w przestrzeni WordPress, co z pewnością dobrze wróży na przyszłość temu dodatkowi.

Nie znajdziemy tu żadnych super fantazyjnych bloków. Zamiast tego otrzymamy proste, użyteczne i estetycznie prezentujące się bloki, które przydają się w różnych sytuacjach. Obecnie wtyczka oferuje 13 bloków, m.in:

 •  Kontenery
 • Wezwania do działania (CTA)
 • Przyciski
 • Opinie
 • Cenniki
 • Siatkę wpisów
 • i inne…

Sympatyczna Wydra po pierwsze dodaje ponad 12 nowych bloków treści, których możemy używać w swoich projektach. Po drugie oddaje w nasze ręce także gotowe szablony (aranżacje z bloków).

Podobnie jak w przypadku innych rozwiązań znajdziemy tu bloki takie jak opinie, cenniki itd…

Podsumowanie

Wszystkie wymienione powyżej wtyczki pomagają usprawnić blokowy edytor treści Gutenberg dla WordPressa. Jeśli nie korzystacie z innych narzędzi, takich jak chociażby Elementor, z pewnością będziecie zadowoleni z profitów jakie niesie ze sobą ten mody projekt.

Przez miniony rok sporo się zmieniło i choć na starcie Gutenberg budził dość mieszane uczucia, to dziś można stwierdzić, że to narzędzie dojrzewa stając się coraz bardziej użytecznym w codziennej pracy ze stroną.

Jeśli nadal nie korzystasz z nowego edytora, zapraszam na kurs WordPress dla początkujących, gdzie znajdziesz m.in. rozbudowaną lekcję na jego temat.

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, bloga, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić pierwszy, ważny krok na drodze do własnej strony.

Możesz się wypisać w każdej chwili. Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ prezent!
KURS wordpress!