BEZPŁATNY KURS WORDPRESS

Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Swift Performance – Czy warto?

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko
Ostatnia aktualizacja: 23 listopada 2019
Swift Performance

Swift Performance to stosunkowo młoda wtyczka, której zadaniem jest przyśpieszenie działania naszej strony internetowej i jej techniczna optymalizacja. W większości przypadków sprawdza się rewelacyjnie, a wyniki jakie dzięki niej można uzyskać potrafią mocno zdystansować optymalizacje generowaną przez konkurencyjne rozwiązania.

Podstawowe możliwości Swift Performance

Wtyczka Swift Performance oferuje wiele opcji pozwalających przyśpieszyć działanie stron, w tym także kilka unikalnych na rynku. Podstawowe możliwości wtyczki to:

Wtyczka Swift Performance nie tylko minimalizuje i łączy pliki CSS oraz javascript, ale może tworzyć krytyczne CSSy w locie. Krytyczny CSS będzie generowany dla każdej strony/podstrony i zawierać może tylko te reguły, które są używane.

Inteligentna pamięć podręczna oznacza, że: wtyczka ładuje wersję z pamięci podręcznej (po to aby użytkownik mógł szybko zobaczyć stronę). W tle sprawdza czy pamięć jest nadal ważna lub czy nastąpiła zmiana, która wymaga jej odświeżenia, np: pojawią się żądania mogące wpłynąć na treść typu nowy komentarz, wpis itd.

Ciekawą funkcją, zwłaszcza dla osób początkujących jest automatyczna konfiguracja, która pozwala Swift z automatu wybrać potencjalnie najlepszą konfigurację wtyczki dla Twojej witryny. Potem możesz przejść do ustawień i w razie potrzeby skorygować ustawienia zgodnie ze swoimi preferencjami.

Wtyczka Swift Performance ma wbudowany optymalizator obrazów. Można bezstratnie kompresować obrazy JPEG i PNG i tym samym poprawić wydajność swojej witryny. Masz także do dyspozycji bardzo wydajny optymalizator bazy danych i narzędzie pozwalające wyeliminować zasoby niektórych wtyczek, co przy umiejętnym użyciu może skutecznie odchudzić witrynę.

Za pomocą zewnętrznego serwera proxy możesz ładować skrypty Google Analytics, Facebooka itp., które zazwyczaj mają bardzo krótki okres przechowywania w pamięci podręcznej. Możesz ustawić dla nich akceptowalny nagłówek wygaśnięcia.

Wtyczka Swift Performance zapewnia także obsługę CDN. Możesz określić nazwę hosta, która będzie używana dla zasobów statycznych. Możesz ustawić 3 różne hosty dla CSS, JS i plików multimedialnych.

Wyniki działania wtyczki

Swift Performance nawet w rękach niedoświadczonego użytkownika jest w stanie skutecznie zoptymalizować stronę i tym samym drastycznie poprawić jej szybkość, a także wyniki w takich narzędziach jak GTMetrix czy Google Page Speed. Na poniższym filmie możesz obejrzeć test trzech wtyczek służących do optymalizacji, wśród których jest także Swift Performance w bezpłatnej wersji Lite.

Wyniki jasno pokazują, że wtyczka nawet w darmowej wersji jest w stanie świetnie poradzić sobie z optymalizacją i na wielu polach dystansuje swoją konkurencję. Zapraszam do obejrzenia.

Swift Performance - Czy zawsze się sprawdza?

Oczywiście, że nie. To samo dotyczy każdej innej tego typu wtyczki. Bardzo dużo zależy od strony, motywu, wykorzystywanych wtyczek i samego contentu oraz Twojego doświadczenia. Testując Swift Performance także w wersji płatnej zdarzyło mi się analizować strony, które przy wykorzystaniu tej konkretnej wtyczki wręcz kulały. Niektóre podstrony testowanej witryny działały jak petarda, inne z kolei zachowywały się tak jakby wtyczki w ogóle nie było, pomimo, że były nią zoptymalizowane i serwowane z pamięci cache.

Podobny efekt miałem na JZS, gdzie korzystam z mojej ulubionej wtyczki WP Rocket (niestety nie ma wersji bezpłatnej). Chciałem sprawdzić czy może Swift Performance będzie nową wtyczką z jakiej zacznę korzystać na tej stronie. Pierwsze efekty powiem szczerze były zadowalające. Wszystkie narzędzia do analizy jednogłośnie krzyknęły, że jest lepiej.

Jednak przeglądając stronę miałem wrażenie, że nie jest ona tak szybka jak w przypadku gdy działa z WP Rocket (odczucie zwykłego użytkownika), a niektóre podstrony z bardziej rozbudowanym contentem wydawały się wręcz bardzo powolne. Pierwszy odruch. To pewnie lagi na łączu. Ale że lubię mieć pewność, zacząłem analizować poszczególne podstrony.

Moje subiektywne odczucia niestety się potwierdziły. To nie lagi, ale efekt działania Swift Performance, a poniższe dane z pingdoma nie budzą wątpliwości, że coś jest na rzeczy.

Swift Performance

szybkość swift perforrmance

WP Rocket

szybkość wp rocket

Strona z aktywną wtyczką Swift Performance i rozbudowanym contentem potrzebowała blisko 10 sekund na pełne załadowanie się. Natomiast ta sama strona z aktywną wtyczką WP Rocket ładowała się w pełni potrzebując na to zaledwie 1,4 sekundy. To różnica nie do zaakceptowania.

Pomimo zabawy z konfiguracją wtyczki nie udało mi się poprawić tego czasu, a to w tym konkretnym przypadku oznacza nic innego jak jej dyskwalifikację.

Jednak nie musi tak być w przypadku Twojej strony. Po prostu przetestuj, bo w wielu sytuacjach Swift Performance naprawdę rewelacyjnie poprawia wydajność i bez wątpienia jest wtyczką godną uwagi.

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

1 komentarz na temat “Swift Performance – Czy warto?”

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, bloga, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić pierwszy, ważny krok na drodze do własnej strony.

Możesz się wypisać w każdej chwili. Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ prezent!
KURS wordpress!