BEZPŁATNY KURS WORDPRESS

Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

System komentarzy Disqus, fajna alternatywa

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko
Ostatnia aktualizacja: 18 lutego 2020

Jeśli znudziły się wam standardowe mechanizmy odpowiedzialne za obsługę komentarzy w WordPress’ie, to może warto spróbować czegoś innego? Disqus to od lat niezmienne interesująca alternatywa. Zmiana o jakiej napiszę nie wymaga od nas żadnej specjalistycznej wiedzy ani żadnych modyfikacji motywu graficznego czy w ogóle grzebania się w kodzie.

Czym jest DISQUS

To rozwijany od 2007 roku projekt umożliwiający zewnętrzne hostowanie i zarządzanie komentarzami/dyskusjami na naszych stronach internetowych. W praktyce oznacza to tyle, że komentarze nie są fizycznie przechowywane na naszym serwerze (chyba, że skorzystamy z mechanizmów synchronizacji), a także skrypty odpowiedzialne za wyświetlanie komentarzy ich rejestrowanie czy moderację nie konsumują zasobów naszego konta hostingowego. Z jednej strony to zaleta z drugiej może być postrzegane jako wada chociażby z tego względu, że komentarze ładują się z zewnątrz, co przy nieodpowiedniej konfiguracji może powodować delikatne spowolnienie ładowania się stron. Z mojej praktyki wynika jednak, że nie jest to na tyle problematyczne, aby przysłonić pozostałe korzyści nie tylko dla właściciela strony, ale także dla użytkowników komentujących publikowane na niej teksty. Zerknijmy na kilka zalet:

 • możliwość komentowania nie tylko jako Gość, ale także jako użytkownik popularnych portali społecznościowych: Facebook, Twitter, Google oraz jako użytkownik społeczności Disqus.
 • komentarze możemy oceniać, sortować i grupować w wątki
 • jako administrator możemy zarządzać czarnymi listami pomagającymi w skuteczniejszej walce ze spamem
 • czytelnicy mogą flagować wpisy, które ich zdaniem naruszają czy to dobre obyczaje czy regulamin strony dzięki czemu takie wpisy mogą być automatycznie ukrywane lub moderowane (kwestia indywidualnej konfiguracji)
 • Disqus świetnie potrafi dopasować się do wyglądu i kolorystyk naszej strony dzięki czemu w większości przypadków nie musimy robić nic aby prezentował się na niej doskonale.

To oczywiście nie wszystko. Jeśli mamy kilka rożnych stron, na których znajdują się komentarze, instalacja DISQUS na każdej z nich sprawi, że z poziomu jednego panelu zarządzania będziemy mogli moderować komentarzami na wszystkich naszych witrynach. Interesujące korzyści dla miłośników aktywności społecznościowej daje także sam profil DISQUS, ale w tej chwili nie będę się na ten temat rozpisywał.

Jak zainstalować DISQUS na naszej stronie

Zaczynamy od utworzenia konta na oficjalnej stronie projektu.
https://disqus.com/profile/signup/
Wpisujemy imię, email i hasło lub rejestrujemy się szybko korzystając z Facebooka, Twittera czy Google.

Następnie musimy zainstalować wtyczkę DISQUS na naszym WordPress’ie. W tym celu przechodzimy w nim do sekcji Wtyczki > Dodaj nową i w polu wyszukiwania wpisujemy po prostu „Disqus”. Jako pierwsza pojawi się na liście wtyczka stworzona przez programistów Disqus’a i śmiało można ja instalować. Gdy mamy wątpliwości sprawdźmy kto jest autorem, jeśli Disqus to instalujemy.

02

 

Po włączeniu wtyczki przechodzimy do jej konfiguracji. Możemy na liście zainstalowanych już wtyczek wybrać wskazany na poniższym zrzucie link.

03

 

Przy pierwszym razie zostaniemy poproszeni o wykonanie aktualizacji bazy komentarzy do stanu umożliwiającego integrację z wtyczką. Wystarczy, że klikniemy w przycisk “Upgrade’.

04

 

Na sam koniec logujemy się podając dane dostępowe do naszego profilu w serwisie DISQUS i w zasadzie to wszystko.

05

 

To co nam teraz zostaje, to zabawa w ewentualną konfigurację pod nasze potrzeby.

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

4 komentarzy na temat “System komentarzy Disqus, fajna alternatywa”

 1. Avatar

  Czy jest jakieś narzędzie do eksportu komentarzy z Disqusa czy też w przypadku rezygnacji z Disqusa na rzecz innego systemu tracimy wszystkie komentarze?

 2. Avatar
  AlternatywyŻyjŚwiadomie

  hej! podczas ostatniego etapu,czyli podaniu e-mail i hasla wyswietla mi sie komunikat ze: There aren’t any sites associated with this account. Maybe you want to create a site? Create a site ???o co chodzi? podaje prawidlowe dane

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, bloga, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić pierwszy, ważny krok na drodze do własnej strony.

Możesz się wypisać w każdej chwili. Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ prezent!
KURS wordpress!