BEZPŁATNY KURS WORDPRESS

Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Trochę na temat SEO – czyli pozycjonowanie

Krzysztof Wojteczko
Krzysztof Wojteczko
Ostatnia aktualizacja: 3 czerwca 2017

Temat SEO, czyli optymalizacji stron pod kątem ich pozycjonowania, to od wielu lat temat bardzo gorący. Dzieje się tak głównie za sprawą wprowadzanych co rusz przez Google zmian w algorytmach odpowiedzialnych za lokowanie stron na określonych pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Wiele na tym polu się zmienia, ale wszystko idzie w kierunku, który wyeliminuje z wyszukiwarki kiepskie treści, a na szczyty wyciągnie strony które niosą ze sobą konkretną wartość dla Czytelnika.

Dziś pozycjonowanie to w znacznej mierze treści, treści i jeszcze raz treści. Unikalne, dobrej jakości. To podstawa, bez której w zasadzie można zapomnieć o wysokich pozycjach w Google, a jeśli tak się jakimś cudem stanie, to z pewnością stan ten nie potrwa długo. Pisz więc ciekawie, niech teksty będą opracowane w sposób, który wyróżni Twoją stronę. Działając systematycznie w ten własnie sposób z pewnością po pewnym czasie zauważysz wymierne rezultaty swojej pracy. Ciekawe tematy i fajnie opracowane treści przyciągną do Twojej strony internautów, którzy chętnie podzielą się linkami do niej na portalach społecznościowych, forach dyskusyjnych lub swoich własnych stronach. Google widząc rosnacą ilość odwołań do Twojej strony również to doceni podnosząc i umacniając Twoje pozycje w wyszukiwarce.

No właśnie, oprócz treści, które są fundamentalną sprawą skutecznych i trwałych działań SEO, są także linki prowadzące na Twoją stronę. Im jest ich więcej tym lepiej, ponieważ dla automatów Google jest to ważna informacja określająca popularność Twojej strony, co z kolei sugeruje wartościowe treści, których ludzie szukają.

Zadbaj więc o linki do swojej strony. Najlepiej jeśli są to linki na stronach równie wartościowych jak Twoja, a nawet lepszych. Najprostszą metodą na pozyskanie linków do własnej strony jest np. zwrócenie się do przyjaciół, którzy mają ciekawe witryny z prośbą o umieszczenie gdzieś na nich linka do Twojej. Najczęściej nie spotkasz się z odmową. Kolejnym prostym sposobem na zwiększenie ilości linków do strony są katalogi stron www, których znajdziesz olbrzymie ilości. Problem polega jednak na tym, że wiekszośc z nich to śmietniki, a co gorsza o kiepskiej reputacji w Google. Umieszczenie się w takich katalogach może wpłynąć negatywnie na Twoje działania pozycjonerskie, musisz więc być ostrożny.

Są osoby, które uruchamiają specjalne skrypty do automatycznego katalogowania (najcześciej w katalogach śmietnikach), ale wiekszość osób zajmujących się zawodowo pozycjonowaniem powie Ci, że nic nie działa tak dobrze i tak trwale jak ręczne dodawanie wpisów do wybranych przez siebie, wartościowych katalogów. Znaczna część tego typu katalogów bezwzględnie wymaga od Ciebie unikalnych opisów, a niektóre umożliwiają także umieszczenie w opisie dodatkowych linków (anchorów) do ważnych podstron dodawanej strony, co podnosi skuteczność pozycjonowania. Dobrze prowadzone katalogi są bezwzględnie warte uwagi. Takie katalogi nie dopuszczają do swoich zasobow stron o niskiej wartości merytorycznej czy estetycznej, dzięki czemu są interesującym zbiorem stron nie tylko dla robotów Google, ale także dla zwykłych ludzi szukających w sieci informacji. Ten czynnik także warto wziąć pod uwagę, bo o ile katalogi śmieciowe są w zasadzie opracowane wyłacznie dla robotów wyszukiwarek, to katalogi zdrowo moderowane są miejscem, gdzie można łatwo znaleźć naprawdę ciekawe witryny.

Poniżej kilka przykładowych katalogów, do których warto się dopisać:

Znajdziesz dużo więcej katalogów, gdzie bezwzględnie warto czy wręcz trzeba być. Tu zastosowanie ma znane powiedzenie “od przybytku głowa nie boli”, bo im więcej linków do Twojej strony tym jej pozycja w Google rośnie. Choć tak jak wspomniałem nie ma specjalnie sensu zawracać sobie głowy katalogami-śmieciami. Wg mnie to strata czasu lub czasu i pieniędzy jeśli wpisy w takich miejscach kupujemy.

 

Gdzie dodatkowo można umieszczać w miarę łatwo linki prowadzące do strony? Np. na forach dyskusyjnych. Jeśli jesteś uczestnikiem takiego forum internetowego, umieść w swojej sygnaturze link do własnej strony, a pojawi się w podpisie pod każdym Twoim postem. Umieść link w swoim profilu forum jeśli tylko masz taką możliwość.

Udzielaj się w komentarzach w różnych miejscach sieci (blogi, portale itd…). Oczywiście nie spamuj (dotyczy to wszystkiego co robisz). Jeśli widzisz, że ktoś porusza tematy związane z Twoją stroną, możesz odpowiadając podać link do tekstu na swojej stronie, który pełniej odpowie na pytanie zadawane przez komentującego. Nie narzucaj się sztucznie z własną stroną w tego typu miejscach, bo może to zostać źle odebrane i narobisz sobie tylko szkody.

Wykorzystuj każdą okazję do informowania o swojej stronie. Buduj wartościowe zaplecze linków do niej, co pozwoli wzmocnić i utrzymać dobre pozycje w Google. No i to co najważniejsze. Pisz ciekawie, niech Twoje teksty bedą wartościowe dla Czytelników. Docenią to, a w ślad za nimi także Google. A może odwrotnie? 😉

PODAJ DALEJ!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku, a od 2003 roku prowadzi agencje marketingowe i hostingowe.

Może Cię zainteresować także

Twój Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry

Zaczekaj!

Planujesz uruchomienie strony, bloga, a może sklepu internetowego?

Jeśli tak, to nie możesz tego przegapić! Zapraszam Cię na bezpłatny Kurs WordPress z nagrodami, który pomoże Ci zrobić pierwszy, ważny krok na drodze do własnej strony.

Możesz się wypisać w każdej chwili. Zapisując się akceptujesz naszą Politykę Prywatności

ODBIERZ prezent!
KURS wordpress!