Proste metody, instrukcje krok po kroku, porady i filmy...

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
WordPress 5.2
Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

WordPress 5.2 “Jaco” – co nowego?

Ostatnia aktualizacja:

Dziś pojawił się WordPress 5.2. To najnowsza wersja tego popularnego systemu, która niesie ze sobą kilka ciekawych nowości. Przyjrzyjmy się im.

Przede wszystkim najnowsza wersja WordPress’a została wzbogacona o system kontroli stanu zdrowia naszej witryny. To świetna wiadomość zarówno dla developerów, firm świadczących usługi wsparcia jak również samych właścicieli stron. WordPress jest w stanie zidentyfikować potencjalne problemy związane z konfiguracją swojego środowiska pracy, co powoli Ci teraz szybciej zidentyfikować przyczynę kłopotów, ale także pozwoli Ci lepiej zadbać o jej optymalizację i poziom bezpieczeństwa.

W panelu zarządzania, a dokładnie w sekcji Narzędzia, znajdziesz nowy link “Stan witryny“.

WordPress 5.2 - Stan Witryny

Klikając na nim uruchomisz narzędzie analizujące poszczególne elementy Twojej instancji. Pierwsze co zapewne zwróci Twoją uwagę to ogólne podsumowanie zdrowia witryny w procentach. Oraz dwie zakładki “Stan” oraz “Informacje”

podsumowanie

Część użytkowników WP ma wręcz obsesję na punkcie tego typu wskaźników znanych chociażby z takich serwisów jak GTMetrix. Widząc teraz w ramach nowego narzędzia WordPress podobną metrykę z pewnością będą za wszelką cenę dążyli do osiągnięcia poziomu 100%. Oczywiście to dobrze, ale też nie zawsze jest to konieczne. Np. w przypadku zarządzanych usług hostingowych dla WordPress’a, gdzie system serwera jest w stanie kontrolować wersję WP i w razie potrzeby przeprowadzić za Ciebie aktualizację nie musisz specjalnie przejmować się takim komunikatem traktowanym przez nowe narzędzie jako problem krytyczny.

błąd krytyczny

Jeśli jednak korzystasz z klasycznych kont hostingowych, które nie oferują systemu kontroli i aktualizacji wersji Twojego systemu, to w takiej sytuacji zapewne dobrym krokiem będzie zastosowanie się do tej sugestii.

To co niewątpliwie bardzo mnie cieszy to analiza wtyczek i motywów, których nie używamy. To nagminnie pomijany aspekt związany z bezpieczeństwem strony. Pomimo, że wszędzie gdzie mogę piszę i mówię o tym aby nie zostawiać rozszerzeń i motywów “duchów” czyli takich, które są wyłączone, nieużywane ale fizycznie leżakują w ramach naszej instancji, to i tak większość osób, którym pomagam zapomina o tym 🙂 W tej chwili już sam WordPress będzie Ci o tym przypominał i jeśli masz nieużywane motywy czy wtyczki obniży wskaźnik zdrowia strony sugerując zrobienie z tym porządku.

rekomendowane poprawki

Znajdziesz tu również inne wskaźniki, także dotyczące samego hostingu, a więc np. wersji PHP, serwera baz danych itd… Z kolei jeśli przełączysz się na zakładkę “Info” znajdziesz w niej obszerne podsumowanie związane z konfiguracją środowiska Twojej strony. Niezwykle przydatna rzecz np. w sytuacji gdy współpracujesz z developerem lub kimś kto pomaga Ci rozwiązać taki czy inny problem ze stroną i chcesz mu przekazać informacje natury technicznej. Do tego celu masz nawet specjalny przycisk kopiujący do pamięci podręcznej wszystkie te dane. Wystarczy na nim kliknąć a następnie wkleić np. do treści maila. Bardzo przydatna rzecz.

dane dla developerów

Poza tym narzędziem nowy WordPress ma teraz także mechanizmy, którego celem jest zapobieżenie wystąpienia tzw. “białego ekranu śmierci”. Jeśli już jakiś czas pracujesz z WordPressem nie wykluczone, że miałeś już styczność z tym niesympatycznym zjawiskiem. Występuje ono zazwyczaj gdy po aktualizacji wtyczki X lub motywu pojawi się jakiś konflikt. Nowy WordPreess ma pomóc w wykryciu takich zdarzeń i nie doprowadzić do sytuacji, w której nasza strona przestanie działać. Nie miałem jeszcze możliwości przetestować tego w praktyce, ale z pewnością czas taką sposobność przyniesie 🙂

Z rzeczy bardziej praktycznych w sensie codziennego użytkowania strony, pojawiła się w Gutenbergu opcja umożliwiająca wyłączenie bloków, z których nie korzystamy.

manager bloków Gutenberg

Możesz wyłączyć zarówno pojedyncze bloki jak również całe ich grupy.

wyłącz bloki lub całe ich grupy

I to w zasadzie najistotniejsze zmiany jakie niesie ze sobą WordPress 5.2.

Czy aktualizować?

Zazwyczaj warto poczekać na pojawienie się wersji 5.2.1, która usunie wykryte przez użytkowników największe błędy, aczkolwiek ja zaktualizowałem już kilka swoich stron i nie zauważyłem póki co żadnych problemów. Tu tylko dodam, że jeśli korzystasz na swoim koncie hostingowym z PHP w wersji starszej niż 5.6.20 wówczas najpierw zmień wersję PHP, najlepiej przynajmniej na 7.1 i dopiero wtedy przeprowadź aktualizację.

Więcej informacji na stronie: https://wordpress.org/news/2019/05/jaco/

Spodobał Ci się ten artykuł?

Zdobądź kompletną wiedzę lub uporządkuj i poszerz ją o wiele cennych umiejętności, które pozwolą Ci zbudować i prowadzić stronę, sklep, co zechcesz. Dołącz do Kursu WordPress 2019 dla początkujących!

Zapraszam Cię także do grona Subskrybentów JZS! Raz w tygodniu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach na temat pracy z WordPressem, sklepem, blogiem i wiele więcej. Pierwszy dowiesz się o webinarach oraz będziesz mógł korzystać ze specjalnych ofert tylko dla Subskrybentów!

Share on facebook
Udostępnij na Facebooku
Share on twitter
Udostępnij na Twitterze

UDOSTĘPNIJ TEŻ W INNYCH MIEJSCACH

Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp
Share on reddit
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Autor

Krzysztof Wojteczko

Krzysztof Wojteczko

Szkoleniowiec, miłośnik nowych technologii, WordPress'a i wszystkiego co ma związek z marketingiem internetowym. Swoją pierwszą stronę stworzył w 1996 roku.

Może Cię zainteresować także

Dodaj komentarz

avatar

JZS używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się jak komentarze są przetwarzane.

Ta strona używa plików cookies aby zapewnić Ci najlepszą jakość korzystania tej witryny. Zgadzając się, akceptujesz użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką.

Przewiń do góry
Zagraj i Wygraj kurs online lub MEGA PAKIET!

Zdobywaj punkty i odbierz praktyczne nagrody w postaci wybranego kursu online, np. budowy strony, sklepu czy SEO lub dostęp do WSZYSTKICH KURSÓW!