Dokładnie za miesiąc, czyli 20 lipca będziemy mogli korzystać z najnowszej wersji mojego ulubionego systemu CMS WordPress 5.8.

To będzie znaczący update niosący ze sobą pierwszy etap wdrażania FSE (Full Site Editing), a więc szykujcie się na kolejną serię aktualizacji kursu WordPress na PoznajWP jeszcze podczas tych wakacji 🙂

Dziś szybki rzut oka na dwie nowości jakie pojawią się w nadchodzącym wydaniu WordPressa. Mowa o edytorze szablonów blokowych i zmianie w widżetach.

WordPress 5.8

WordPress 5.8 i edytor szablonów blokowych

Edytor szablonów jest nowym narzędziem, które pozwoli nam tworzyć własne szablony bez opuszczania edytora Gutenberg. Do tej pory dodawanie szablonów czy ich modyfikacja była w zasadzie zarezerwowana dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Przede wszystkim wymagała kodowania. Teraz zobaczymy pierwszy krok na drodze do FSE, co pozwoli tworzyć szablony praktycznie każdemu.

Wadą tej nowej funkcji jest to, że nie mamy dostępu do nagłówka, stopki, paska bocznego ani innych części szablonu swojego motywu. Można by więc zapytać jaki to ma sens? Pamiętajmy, że to pierwsze kroki, ale jest to funkcjonalność bardzo praktyczna.

Wiesz czym są strony lądowania? Dokładnie! WordPress 5.8 pozwoli teraz każdemu bez wyjątku projektować strony lądowania przy wykorzystaniu szablonów.

Wybór szablonu, przejście do edycji lub dodanie nowego

Patrząc na powyższy zrzut ekranu dodajemy stronę lub wpis i teraz wystarczy z prawej strony rozwinąć zakładkę Szablon (Template). Można wybrać z listy dowolny wcześniej utworzony, a korzystając z linków poniżej listy przejść do edycji lub utworzyć nowy. Edytor szablonu blokowego prezentuje się jak poniżej:

Edytor szablonu blokowego w WordPress 5.8

Pracujemy z edytorem blokowym tak jak z treścią dowolnej stron czy wpisu. Całość jest do edycji, a więc jak wspomniałem ten mechanizm świetnie sprawdzi się w procesie tworzenia stron lądowania, gdzie nie chcemy pokazywać standardowego nagłówka, paska bocznego lub stopki naszej strony.

W praktyce jestem przekonany, że wiele osób wykorzysta szablony w nieco inny sposób, a więc nie będzie tu danych dynamicznych, ale po prostu będą to szablony zawierające konkretne treści, np: Szablon 1 = Strona główna, Szablon 2 = Podstrona kontakt, itd… Nie do końca o to w tym chodzi, ale jeśli ktoś zechce, to w ten sposób nową funkcję również można wykorzystać. Sugeruję jednak spojrzeć na szablony nieco inaczej.

Co to oznacza? Możesz stworzyć szablon, który potem wykorzystasz na wielu podstronach lub wielu wpisach. Żeby to jednak było to możliwe, nie możesz wstawiać w nim treści artykułu, bo wszędzie gdzie zechcesz go użyć to właśnie ona się pojawi. Wykorzystaj nowe bloki jakie pojawią się w Gutenbergu:

Nowe bloki w edytorze Gutenberg do pracy z szablonami

Większość widać powyżej, a są to:

  • Logo Witryny
  • Opis Witryny
  • Tytuł Witryny
  • Pętle
  • Tytuł Wpisu
  • Zawartość Wpisu
  • Data Wpisu
  • Zajawka
  • Obrazek Wyróżniający
  • Kategorie Wpisu
  • Tagi Wpisu
  • Zaloguj/Wyloguj
  • Lista Wpisów
  • Tytuł Archiwum

Sporo, prawda? W zasadzie wszystko co jest potrzebne do przygotowania funkcjonalnych szablonów. Ci z Was, którzy pracują z Elementorem PRO i jego Theme Builderem czują doskonale potencjał nadchodzących natywnych możliwości WordPressa 🙂

Weźmy dla przykładu blok pętli, czyli blok, który pozwoli wyświetlić listę wpisów wg. określonych kryteriów.

Filtry bloku pętli

Będzie można wybrać rodzaj zawartości i odfiltrować treści wg kategorii, tagów, słów kluczowych.

Jestem niezwykle ciekawy jak to wszystko będzie się rozwijało w kolejnych wydaniach.

WordPress 5.8 i Widżety

Widżety, które zna chyba każdy właściciel strony WordPress powoli odchodzą do lamusa. WordPress 5.8 na tym polu wprowadza znaczącą zmianę, a jest nią wdrożenie edytora blokowego. Gdy na świeżej instalacji WordPress uruchomisz sekcję Wygląd > Widgety zobaczysz mniej więcej taki widok:

Edytor blokowy w widetach - WordPress 5.8

Zaraz, zaraz… chciałem wejść w ustawienia widżetów, a nie w dodawanie nowego wpisu… To nie pomyłka! Tak będzie wyglądała praca z widżetami.

Układasz bloki wedle własnego uznania i budujesz w ten sposób dowolnie złożony sidebar lub inne obszary, które w twoim motywie zostały przewidziane na widżety. Przykład dla motywu Kadence:

Sekcja z Widżetami w motywie Kadence

Myślę, że ta nowość spotka się z dobrym przyjęciem, choć jeśli z jakiegokolwiek powodu nie będziesz chciał korzystać z tej funkcjonalności, wciąż będzie możliwość używania starej wersji.

Ciekaw jestem jak te i inne zmiany przełożą się na wyniki wydajności. Będę to sprawdzał niedługo po tym, gdy WordPress 5.8 zostanie oficjalnie wydany. Teraz to wciąż jeszcze wersja beta.

Edycja FSE będzie dostępna dla motywów, które ją wspierają. Na razie nie ma ich jeszcze wiele, ale Astra i Kadence powinny sobie z tym poradzić bez problemu 🙂 Wiele innych motywów również będzie wspierać FSE w swoich nadchodzących wersjach.

Pamiętajcie, żeby dla swoich stron wybierać motywy, które są rozwijane. Spora część stron wykorzystujących motywy porzucone, lub napisane indywidualnie przez kogoś z kim kontakt się urwał będą miały problemy nadchodzącym trybem edycji.

Udostępnij

Zobacz również

Publikacje prosto na Twój email!

Zapisz się i obserwuj co dzieje się na Wooj, Uczymyjak i PoznajWP

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest bezpieczny.

Polecane Oferty LifeTime!

WooLentor Lifetime Deal

WooLentor

Builder dla WooCommerce. Zaprojektujesz strony koszyka, zamówienia, konta klienta, produktów itd… Do tego ogrom innych funkcji, pozwalających zwiększyć konwersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *