Gdy już uda Ci się zainstalować WordPress’a jesteś z siebie dumny! Jesteś początkującym użytkownikiem WP i oto uruchomiłeś swoją pierwszą stronę internetową, którą za chwilę będziesz mógł się dzielić z innymi. Zanim to jednak zrobisz, zwłaszcza zanim podzielisz się adresem strony z wyszukiwarką Google powinieneś zwrócić uwagę na kilka drobiazgów, które bardzo często są pomijane przez początkujących autorów stron. Poniżej znajdziesz kilka najczęściej popełnianych błędów, których Ty już nie popełnisz.

Podstawowa optymalizacja SEO

Optymalizacja SEO niejednokrotnie decyduje o być albo nie być strony www. W sytuacji gdy Twoja strona porusza tematy popularne lub masz firmę z dużą konkurencją w sieci pominięcie tego aspektu może być fatalne w skutkach. Częstym błędem świeżo upieczonych webmasterów jest brak przyjaznych adresów url na stronie i brak tytułów oraz opisów meta.

Przyjazne url-e, w których znajdują się kluczowe frazy związane z podstronami dają dodatkowy sygnał wyszukiwarce Google na temat zawartości strony i wzmacniają jej pozycjonowanie. Aby aktywować przyjazne adresy przejdź do sekcji Ustawienia > Bezpośrednie odnośniki i zaznacz opcję Nazwa wpisu tak jak na poniższym zrzucie ekranu. Możesz oczywiście wybrać inny format lub utworzyć własny, ale w większości zastosowań ten który wskazałem wystarcza.

przyjazne adresy url

Tytuł i opis meta

Wyszukiwarki wykorzystują te dane w swoich indeksach publikując je także na stronach wyników wyszukiwania. Jeśli masz byle jak przygotowany tytuł, to zapewne strona będzie również na byle jakich pozycjach. Zobaczmy jak to wygląda na przykładzie. Poniżej wynik z Google dotyczący mojej strony. Kolorem czerwonym zaznaczyłem tytuł, a zielonym opis.

wyniki google 1

Nie tylko jest to czytelne dla osób korzystających z wyszukiwarki, ale także daje jasny sygnał Google na temat zawartości danej strony.

Dla przykładu zobacz jak wygląda wynik wyszukiwania w sytuacji gdy zaniedbasz ten temat.

wyniki google 2

To jak widać witryna restauracji, a więc nie jest to strona hobbystyczna tylko taka, której zadaniem jest przyciąganie Klientów i generowanie zysków. Totalnie zaniedbany aspekt fundamentalnej optymalizacji SEO bez wątpienia tej restauracji nie służy. Strona jest bo jest, ale pytanie dlaczego nie miałaby generować większego ruchu i pozyskiwać większej ilości nowych Klientów? Taki jest cel stron biznesowych! Prawdopodobnie właściciel zawierzył jej stworzenie firmie lub osobie, która całkowicie ten element zignorowała, a że sam nie zdaje sobie sprawy, że cokolwiek jest nie tak, to już od ponad roku (można sprawdzić na Wayback Machine) tak to wygląda.

Tytuł i opis meta to niezwykle ważny aspekt, którego nie możesz pominąć. Jeśli to zrobisz, to proszę nie przyznawaj się, że korzystałeś z moich poradników ?

Jak sobie z tym poradzić?

Domyślnie WordPress do znacznika meta tytułu wrzuca po prostu tytuł strony lub artykułu, niestety brak jest możliwości definiowania go niezależnie podobnie jak w przypadku opisu. Wyjściem jest doinstalowanie wtyczki SEO, która ten problem skutecznie rozwiążę.

Osobiście najczęściej wykorzystuję wtyczkę Yoast SEO. To jedno z najpopularniejszych rozszerzeń do optymalizacji strony pod kątem jej pozycjonowania, dlatego polecam Ci jej sprawdzenie. Drugą bardzo fajną wtyczką jest All in One SEO Pack. Z tej korzystam rzadziej, ale to także dobry wybór – być może Tobie akurat ona bardziej przypadnie do gustu niż Yoast mi. Potestuj.

Po zainstalowani którejkolwiek z nich każda strona, każdy wpis zostanie wzbogacony o możliwość edycji tytułu i opisu meta. W przypadku w tyczki Yoast wygląda to tak:

yoast

Wpisując tytuł i opis wtyczka będzie Ci pokazywała czy długość tekstu jest optymalna. Tekst nie powinien być zbyt krótki unikaj więc haseł składających się z 2-3 wyrazów. Tytuł powinien być jednym treściwym zdaniem oddającym sedno danej strony/podstrony, a opis jego rozszerzeniem. Staraj się przygotować jeden jak i drugi element w taki sposób żeby był w stanie zaciekawić kogoś kto trafi na Twoją stronę w wynikach wyszukiwania. Jeśli opis będzie nijaki, to pomimo, że strona może być wysoko będzie miała mniejszą klikalność niż strony ze słabszymi pozycjami.

Od przybytku głowa boli, czyli skoro dają trza brać

Kolejnym grzeszkiem nowo upieczonych webmasterów jest eksperymentowanie z dużą ilością wtyczek. Są one łatwo dostępne i jeszcze prostsze w instalacji co kusi, bo skoro się da i to za darmo, to czemu nie korzystać. W efekcie WordPress jest przeładowany wtyczkami, które go duszą i spowalniają, zwiększają ilość błędów w kodzie i narażają na rozmaite zagrożenia z zewnątrz. Wtyczki które instalujesz, to rozszerzenia tworzone przez osoby o bardzo zróżnicowanym doświadczeniu. Niektóre z nich są słabej czy wręcz fatalnej jakości. Staraj się więc instalować wyłącznie to czego faktycznie potrzebujesz i dobieraj rozszerzenia o ugruntowanej pozycji, które są przez autorów rozwijane. Jeśli jakąś wtyczkę chcesz przetestować to sugeruję zrobić to na osobnej instalacji developerskiej WP. Po przetestowaniu odinstaluj wtyczkę zawsze gdy nie zamierzasz jej używać.

Błędów jest o wiele więcej, ale te które tu wymieniłem są kluczowe z punktu widzenia efektywności strony. Czytając moje artykuły na pewno je wyłapiesz natomiast tu chciałbym jeszcze przytoczyć jeden bardzo istotny. Niezwykle często właściciele nowych stron zapominają o bezpieczeństwie. W większości przypadków wynika to z niewiedzy, ale niestety znam i takie gdzie osoba uświadomiona nic z tą swoja wiedza nie robiła.

Co to znaczy dbać o bezpieczeństwo?

  • stosuj wyłącznie silne hasła, w żadnym razie nie używaj haseł słownikowych lub prostych. Tak wiem masz już wiele haseł i pinów do zapamiętania, ale zawsze możesz skorzystać z takich programów jak Keepass i jemu podobnych.
  • aktualizuj oprogramowanie swojej strony. Dotyczy to wordpress’a, wtyczek i motywów. Aktualizacja jest niezwykle prosta, bo wystarczy kliknąć w jeden przycisk, a resztą zajmie się WordPress. Trzeba tylko znaleźć czas i kliknąć ? Znajdź go.
  • korzystaj z zaufanych rozszerzeń i motywów (wspomniałem o tym powyżej)
  • usuwaj wtyczki i motywy, z których nie korzystasz (także o tym już pisałem)

Stosując się do powyższych obniżysz ryzyko włamania do minimum. Nie wyeliminujesz go w 100% bo prawda jest taka, że zawsze gdzieś jest jakaś furtka i tylko kwestią czasu jest jej znalezienie, ale jeśli przeprowadzasz regularne aktualizacje, to one poza samym rozwojem także takie furtki uszczelniają.

Zadbaj już na starcie o powyższe elementy żeby nie wdepnąć ze swoja stroną w… coś nieprzyjemnego. Ona ma przynosić Ci korzyści i radość a nie być kulą u nogi, którą ciągniesz bo musisz i dodatkowym zmartwieniem.

Udostępnij

Bezpłatne informacje o nowościach JZS

Zapraszam Cię do grona Subskrybentów! Tysiące Czytelników już subskrybuje wiadomości z JZS.

W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji. Twój adres jest tu bezpieczny.

Zobacz również

Polecane Oferty LifeTime!

Studiocart

Kreator lejków sprzedażowych pozwalający skutecznie skalować Twój biznes online.

Labrika

Optymalizacja treści w oparciu o konkurencję w TOP10, monitoring pozycji,...

JivoChat oferta lifetime
JivoChat

Jeden z najlepszych czatów dla stron internetowych. Dojrzały z mnóstwem...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *